Šta je novo?

Rafinerija u Smederevu

BOKI SMOKI

Advanced
Učlanjen(a)
23.03.2009.
Poruke
2.015
Pohvaljen
19
Lokacija
Pancevo
Smederevo: Rafinerija prošla na popravnom

Gradski parlament Smedereva dao kompaniji "Komiko ojl" zemljište za gradnju naftnih postrojenja. Pravo zakupa zemljišta na 99 godina dato je za 652 miliona dinara

industrijska-zona-na-Dunavu.jpg


AMERIČKA kompanija "Komiko-ojl" dobila je u Smederevu u zakup 113 hektara na 99 godina za gradnju rafinerije. Investicija vredi više od 250 miliona dolara, a rok za izgradnju naftnih postrojenja je tri godine.


Tekst ugovora je prošao gradski parlamet tek na popravnom. Prvi put bio je pred odbornicima u januaru, ali nije dobio prelaznu ocenu. Usledili su pregovori sa investitorom koji je pristao da obezbedi bolje garancije za zapošljavanje radnika, plati zakupninu pre knjiženja, izgradi zeleni pojas na 20 odsto površine.

Investitor plaća zakup od 652 miliona dinara u jednokratnom iznosu u budžet grada, u roku od 60 dana od potpisivanja ugovora. U budžet će ući još oko 4,5 miliona evra na ime naknade za uređenje građevinskog zemljišta. Od investicije, grad bi trebalo da prihoduje više od milijardu dinara, što je polovina godišnjeg gradskog budžeta.

"Komiko ojl" se obavezao da rafineriju izgradi u roku od 36 meseci. U njoj će raditi 542 radnika. Tokom gradnje trebalo bi da se uposli više od 2.000 radnika građevinske operative, a prednost će imati lokalni izvođači.

Brajan Marej, član Nadzornog odbora "Komiko oversiz", pre nekoliko meseci izjavio je za naš list da će ukupna investicija iznositi od 250 do 400 miliona dolara. Marej je naglasio da će se u procesu rada koristiti savremena tehnologija uz poštovanje najstrožih domaćih, ali i zakona o zaštiti životne sredine.

- Rafinerija je najveća grinfild investicija, ali i u jeku krize, dobra preporuka drugim investitorima, pre svega strateškim partnerima za železaru. Investicija donosi nova radna mesta. Od taksi i poreza budžet će godišnje biti bogatiji za 300 miliona, a lokalna privreda za još oko 500 miliona dinara - kaže gradonačelnik Predrag Umičević.

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:370395-Smederevo-Rafinerija-prosla-na-popravnom
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vidim da fali tema.Ili sam ja corav, ako postoji vec? Kakve su vase reakcije na ovu vest? Ja sam za, sto zbog radinh mesta, sto zbog konkurencije sa NISom. Ima li neko render cele radinerije?
I samo jos nesto.Kada kazu da ce investicija iznositi od 250 do 400 mioliona, da li to znaci da ce zaposliti kasnije i vise od 542 radnika?
 
Ja sam skeptičan. Ta firma se već 10 godina pominje u kontekstu rafinerije na relaciji Smederevo - Kovin, i do sada mi uopšte nisu delovali ozbiljno.
Kamo sreće da grešim. Uglavnom, ono što bi obavezno moralo da bude na najvišem nivou - EKOLOGIJA!
 
ma ekologija je manje bitna. bitno je da ljudi rade i da imaju posla, pogotovu posle ovoga što se desilo sa železarom.

pa ko zna kolko godina radi bor, majdanpek, kolubara, azotara, i niko nije pitao za ekologiju.
 
A sto je najjace Ameri ce ulagati i u ekologiju, a ovi iz opozicije tvrde da ce puno zagadjivati.Hoce naravno, ali mnogo manje nego rafinerija kod mene u Pancevu.

Mada sobzirom da je neko na SSC ili ovde rekao da u Slovackoj i Hrvatskoj zelezari Ameri uzlacu i da nema gubitke, a u ovoj ne, vec su rekli da prave minuse.Sve mislim da su oni to namerno izazvali da bi se rafinerija pocela graditi, a kad gradnja odmakne, da ponovo preuzmu zelezaru koja ce tada raditi punim kapacitetom.
 
Što se tiče US Steela, situacija je malo drugačija: trenutno je cena čelika na tržištu niska i njima se uopšte ne isplati da rade jer na svakoj proizvedenoj toni gube po 100 dolara.
Košice imaju svoju koksaru, a koks im je jedna od glavnih sirovina za rad. Za Smederevo se koks uvoz iz Ukrajine, a vlasnik je Mital. Zato postoji šansa da Mital otkupi i SD železaru.
A glavna konkurencija su im Kinezi koji proizvode čelik po izuzetno niskim cenama. Tako da nema govora o nekoj taktizaciji Amera, jednostavno im se ne isplati. E sad, vremenom će se cena čelika menjati, samo je pitanje ko želi da sada ulaže u održavanje železare da bi dočekao svojih 5 minuta...
 
Posto ce tokom leta biti psy zurke u Smederevu, i ukoliko gradnja do tad pocne, rado cu slikati i postaviti ovde. :kk:
 
Ko stoji iza fantomske firme Comico Oil koja ima samo 2 zaposlena?

Comico Overseas NV
Amsterdam
Direktor Komiko oila je bugarski državljanin Vencislav Tiankov Ivanov, koji je istovremeno i direktor majke kompanije u Holandiji, Komiko oversiz-a. Među naftašima Ivanov je potpuno nepoznat.

Platts, koji je osnovna baza podataka za naftu, gas i ugalj, sve sa berzanskim izvestajima na dnevnoj bazi, ima samo vesti o buducoj aktivnosti comica u srbiji. osim toga, nista.

http://www.platts.com/SearchResults

Na google-u kada se otkuca ime bilo koje naftne kompanije. na primer: http://www.tekoil.net/ ima rezultata.

Za comico oil, videli smo rezultat, samo adresa i namera.
Ono sto dodatno zbunjuje je sto postoji conico oil, ali to je distributerska firma za shell u americi, koju je osnovao kinez:
http://www.tekoil.net/

Za to se uslovno moze reci da je americko-holandska firma, koja se bavi prometom, a ne preradom. Mozda je naziv comico izabran zbog slicnosti? Pominje li se negde studija izvodljivosti, performance bond, promet u protekloj godini, i slicno?
Ili se samo prica o tome da treba pozuriti, kako se ne bi propustila prilika? Kojeg narativa je to deo, nesto mi je poznato....

Detaljnije i dodatne info na www.aikb.net
 
Mozda imam neobican smisao za humor ali smesno mi je da se firma iza ove klasicno srpske tragi-komedije zove "Comico"!
 
То је глупирање. У Србији је нафта највећа ставка увоза, поремећај цене нафте сваки пут "помери дупе" српској економији. У оквиру своје енергетске стратегије ЕУ планира затварање 40 великих рафинерија до 2020. године, а до 2050. да се нафта уопште више не користи, а да емисија СО2 падне за 60% у односу на данас.

Почетак градње треће рафинерије би значио да Србија дефинитивно нема стратегију низашта.
 
Karlo izgleda da nisi u toku sa ovom temom? Postoji razlog zasto je više od 6 mjeseci ova tema bila neaktivna... a tako je trebalo i da ostane.
 
ЕУ има стратегију: 20-20-20-20-20

До 2020
За 20% мање емисије угљен диоксида
Да буде 20% обновљивих извора енергије
За 20% боља енергетска ефикасност
 
Vrh