Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Poštovani, uskočno klizni bolje dihtuje od podizno-kliznog. Istina je da proizvođači okova za uskočno-klizni deklarišu max težinu krila do 160 kg, ali sa troslojnim staklom i visinama preko 2,4 metra ne daju nikakvu garanciju. Postoje varijante okova za 200 kg, ali su dosta skuplje. Tako da je proizvođač delimično u pravu. Najskuplje je za sve ići na reklamacije, rešavati probleme, itd. Ako neko od njih nije imao dobra iskustva sa uskočno-kliznim i preporučuje podizno-klizni ne bi li se zaštitio, i to je u redu. Ako nekako ne mogu da se smanje otvarajuća krila, onda je bolje ipak uzeti podizno-klizni, gde okov funkcioniše bez problema do 300/400 kg, nešto malo je skuplja ta varijanta (što zbog okova, što zbog sistema profila).
SOMFY motori su verovatno najbolji na tržištu (i najskuplji), ali ima tu još ACM italijanski, i još poneki.
Za rokove su verovatno u pravu, jer je sada najveća gužva, a i situacija sa nabavkom repromaterijala nije sjajna.I sve je poskupelo u zadnjih 8-9 meseci.
 
Ima li neko iskustva sa Inautic profilima? Ovdje kod nas su popularni , Prestige linija sa 3 dihtunga i macco okovima
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=872484#p872484:1n4ccaeh je napisao(la):
beatus » Sre Avg 18, 2021 9:53 am[/url]":1n4ccaeh]Ima li neko iskustva sa Inautic profilima? Ovdje kod nas su popularni , Prestige linija sa 3 dihtunga i macco okovima
INAUTIC, a ranije THYSSEN profili su veoma kvalitetni, a Prestige linija sa tri dihtunga i uz to MACO okov samo potvrđuje kvalitet.
 
Deko u dilemi sam, pa pomozite.
Znamo koliko je vaznan Uf koeficijenat stolarije. Kad kazemo :,,tolarija" ne razdvajamo set stakala i profile. E sad ako je set stakala 4/16/4/16/4 CG/Float/Cg premium punjeno argonom i taj set ima pribliznu Vrednost Uf=0.93 W/m²K, a najbolji okviri bilo PVC ILI ALU tesko da se spuste ispod 1.7-1.3 . Dali onda to znaci da da nam nevredi ovih 0.93 stakala ako imamo veci gubitak kroz okvir. Ja Licno mislim da vredi jer je staklo vecim delom zastupljeno na otvoru, ali koliko se secam procitao sam, a i da nisam zdrav razum kaze da je sve jedno dali na 3 zida imate fasadnu izolaciju od 20 cm ako na jednom imate 5 ili 8 cm e tu odlazi toplota. Konkretno moja dilema je ta DALI PLATITI DODATNO JOS 20-30% NA CENU da bih sa 2.3 spustio na 1.3 w/m²K kada mi je staklo o.93 Zanima me vas odgovor.
Hvala unapred.
 
Prelepa tema.

Hvala Deki na svim savetima.

Hteo bi da pitam u vezi kombinacije moje, koju sam napravio.

Vise me zanima da li je cena korektna.

Znam da je doslo do poskupljenja sirovine, pa mi se verovatno zato cini da je cena malo skuplja.

Ali u isto vreme mi se cini da je cena korektna.

Pa po vasem iskustvu, sta vi mislite za ovu ponudu :


Rehau Euro design 70 (5 komorni prozori i vrata).

Dvostruko niskoemisiono staklo.



1. Dvokrilni Prozor : 1260x1650 sa rolo komarnicima + okapnica + klupica + spoljna roletna (Alu roletna).

2. Dvokrilni Prozor : 1260x1650 sa rolo komarnicima + okapnica + klupica + spoljna roletna (Alu roletna).

3. Dvokrilni Prozor : 1960x1650 + okapnica + klupica + spoljna roletna (Alu roletna).

4. Jednokrilna Balkonsa vrata : 880x2440 sa Plise komarnikom

Ponuda od firme sa kojom cu najverovatnije saradjivati je 1900 evra.

U cenu je ukljuceno i komplet skidanje i odnosenje starih prozora, i naravno ugradnja novih.

Sve sem zavrsnih molerskih radova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873075#p873075:3fpua99b je napisao(la):
Djole.K1 » Pet Avg 20, 2021 12:57 pm[/url]":3fpua99b]Deko u dilemi sam, pa pomozite.
Znamo koliko je vaznan Uf koeficijenat stolarije. Kad kazemo :,,tolarija" ne razdvajamo set stakala i profile. E sad ako je set stakala 4/16/4/16/4 CG/Float/Cg premium punjeno argonom i taj set ima pribliznu Vrednost Uf=0.93 W/m²K, a najbolji okviri bilo PVC ILI ALU tesko da se spuste ispod 1.7-1.3 . Dali onda to znaci da da nam nevredi ovih 0.93 stakala ako imamo veci gubitak kroz okvir. Ja Licno mislim da vredi jer je staklo vecim delom zastupljeno na otvoru, ali koliko se secam procitao sam, a i da nisam zdrav razum kaze da je sve jedno dali na 3 zida imate fasadnu izolaciju od 20 cm ako na jednom imate 5 ili 8 cm e tu odlazi toplota. Konkretno moja dilema je ta DALI PLATITI DODATNO JOS 20-30% NA CENU da bih sa 2.3 spustio na 1.3 w/m²K kada mi je staklo o.93 Zanima me vas odgovor.
Hvala unapred.
Ug ovog troslojnog staklopaketa koji ste naveli je oko 0,6 W/m2K, Uf samog pvc sklopa/preseka štok/krilo je oko 1,3 W/m2K, dok je za ceo taj pvc prozor Uw oko 0,8-0,9 W/m2K, što naravno zavisi od veličine prozora. Što je veći prozor i veća površina stakla, to je niži i bolji Uw, jer troslojno staklo ima mnogo bolji taj koeficijent termičke provodljivosti od bilo kakvog sklopa štoka i krila.
Naravno, sve ovo nema baš mnogo smisla ako Vam i izolacija zidova nije na dovoljno dobrom nivou.
Može jedno bez drugog, ali su rezultati bitno slabiji. Ako imate dobru izolaciju na zidovima sa ovakvim prozorom će biti veoma dobro i lepo.
Ako nemate dobru izolaciju na zidovima i stavite ovaj dobar prozor, biće bitno bolje nego što je nekad bilo, ali ne onoliko koliko može.
Isto, ako imate dobru izolaciju na zidovima, grehota je ne staviti i dobar prozor sa troslojnim staklom.
Ako nikako ne može da se popravi ili stavi dobra izolacija na zidove, možda je i dovoljno staviti pvc sa dvoslojnim dobrim staklom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873076#p873076:7c35tdui je napisao(la):
Zlatni Broj » Pet Avg 20, 2021 12:59 pm[/url]":7c35tdui]Prelepa tema.

Hvala Deki na svim savetima.

Hteo bi da pitam u vezi kombinacije moje, koju sam napravio.

Vise me zanima da li je cena korektna.

Znam da je doslo do poskupljenja sirovine, pa mi se verovatno zato cini da je cena malo skuplja.

Ali u isto vreme mi se cini da je cena korektna.

Pa po vasem iskustvu, sta vi mislite za ovu ponudu :


Rehau Euro design 70 (5 komorni prozori i vrata).

Dvostruko niskoemisiono staklo.



1. Dvokrilni Prozor : 1260x1650 sa rolo komarnicima + okapnica + klupica + spoljna roletna (Alu roletna).

2. Dvokrilni Prozor : 1260x1650 sa rolo komarnicima + okapnica + klupica + spoljna roletna (Alu roletna).

3. Dvokrilni Prozor : 1960x1650 + okapnica + klupica + spoljna roletna (Alu roletna).

4. Jednokrilna Balkonsa vrata : 880x2440 sa Plise komarnikom

Ponuda od firme sa kojom cu najverovatnije saradjivati je 1900 evra.

U cenu je ukljuceno i komplet skidanje i odnosenje starih prozora, i naravno ugradnja novih.

Sve sem zavrsnih molerskih radova.
Pokušajte ipak da pregovarate.
Tražite ponude još od nekih firmi, to ne košta ništa. A može da Vam znači puno kod poređenja i izbora prave varijante.
Vidim da je ovo sve u grubo oko 200 eur po m2, ali bih rekao da za te pare svuda treba da budu i komarnici i roletne. Ili bar troslojno staklo.
Probajte, ne košta ništa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873139#p873139:1pb6jnn1 je napisao(la):
deka u akciji » Pet Avg 20, 2021 3:57 pm[/url]":1pb6jnn1]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873076#p873076:1pb6jnn1 je napisao(la):
Zlatni Broj » Pet Avg 20, 2021 12:59 pm[/url]":1pb6jnn1]Prelepa tema.

Hvala Deki na svim savetima.

Hteo bi da pitam u vezi kombinacije moje, koju sam napravio.

Vise me zanima da li je cena korektna.

Znam da je doslo do poskupljenja sirovine, pa mi se verovatno zato cini da je cena malo skuplja.

Ali u isto vreme mi se cini da je cena korektna.

Pa po vasem iskustvu, sta vi mislite za ovu ponudu :


Rehau Euro design 70 (5 komorni prozori i vrata).

Dvostruko niskoemisiono staklo.



1. Dvokrilni Prozor : 1260x1650 sa rolo komarnicima + okapnica + klupica + spoljna roletna (Alu roletna).

2. Dvokrilni Prozor : 1260x1650 sa rolo komarnicima + okapnica + klupica + spoljna roletna (Alu roletna).

3. Dvokrilni Prozor : 1960x1650 + okapnica + klupica + spoljna roletna (Alu roletna).

4. Jednokrilna Balkonsa vrata : 880x2440 sa Plise komarnikom

Ponuda od firme sa kojom cu najverovatnije saradjivati je 1900 evra.

U cenu je ukljuceno i komplet skidanje i odnosenje starih prozora, i naravno ugradnja novih.

Sve sem zavrsnih molerskih radova.
Pokušajte ipak da pregovarate.
Tražite ponude još od nekih firmi, to ne košta ništa. A može da Vam znači puno kod poređenja i izbora prave varijante.
Vidim da je ovo sve u grubo oko 200 eur po m2, ali bih rekao da za te pare svuda treba da budu i komarnici i roletne. Ili bar troslojno staklo.
Probajte, ne košta ništa.


Pozdrav Deko.
Evo dobio sam jos dve ponude.
Isto za Rehau.

Jedna ponuda je 1863 evra.
Druga ponuda je 1927 evra.
 
Postovani članovi
danas sam saznao za ovaj forum i odmah se učlanio,u startu sam saznao mnogo korisnih stvari o Pvc stolariji koju planiram i da ugradim u stanu ali o tome cu detaljno pisati....za sada samo jedno kratno pitanje planiram na tu PVC stolariju ( o karakteristikama cu kasnije detaljnije) postaviti i aluminijumske roletne e sad da li su bolje "spoljne" ili "unutrasnje"...?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873210#p873210:1u0casdy je napisao(la):
hedonista77 » Pet Avg 20, 2021 8:45 pm[/url]":1u0casdy]Postovani članovi
danas sam saznao za ovaj forum i odmah se učlanio,u startu sam saznao mnogo korisnih stvari o Pvc stolariji koju planiram i da ugradim u stanu ali o tome cu detaljno pisati....za sada samo jedno kratno pitanje planiram na tu PVC stolariju ( o karakteristikama cu kasnije detaljnije) postaviti i aluminijumske roletne e sad da li su bolje "spoljne" ili "unutrasnje"...?

Iskljucivo spoljne ako ti je bitna Zvucna i termoizolacija.

Ako se ipak odlucis za unutrasnju iz estetskih razloga, bilo bi najbolje u unutrasnjosti kutije staviti izolaciju ako ima mesta.
Ili sa unutrasnje strane odraditi izolaciju na samo kuciste roletni.
 
Danas kada sam iso do salona firem koja radi prozore sa Rehau profilima dobio sam uveravanje da su unutrasnje dobre i d aoni rade izolaciju izmednju spoja prozor kutija roletne e sad da li verovati da je to dobro-boje ili samo nima lakse tako da namontiraju u proizvodnji sve i da samo postave sve zajedno nego ovako parcijalno...!!???
 
Duk":33ekzm15 je napisao(la):
Da li neko zna koji su profili najbolji protiv buke?

Menjam staru stolariju i sa njom na centralnom grejanju mi bude 22c u stanu što je meni sasvim dovoljno, tako da mi toplotna izolacija nije prioritet...svakako će biti bolja.

Ali imam i kafić na 20m od prozora i zna ponekad da bude baš bučno tako da mi je zvučna izolacija prioritet, pa ako neko ima iskustva i može da pomogne pri izboru bio bih mu zahvalan.
Pošto je zidarsko 0.5 sada u kafiću i pošto će biti posle ugradnje ?
Oprosti moram da pitam

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Zdravo,

Nakon par intervencija u stanu polako na red dolazi dugo planirana zamena stolarije, a time je i vreme da krenem malo konkretnije da se raspitujem jer bih sledeće godine krenuo u prvu fazu (veliki je stan sa ukupno 15 krila i 3 balkonskih vrata velikih dimenzija i ne verujem da bih mogao da izvedem sve od jednom)

Pre bilo kakvih detalja prvo bih hteo da vidim koje su mi opcije tj. da li mi odgovara ovo što ima kod mene u gradu. S obzirom da nisam u bg-u, kod mene ima znatno manje opcija. Ljudi mi najčešće spominju Rollplast koja se nalazi ovde u gradu, od okova vidim da imaju WinkHaus (od dva takva okova jedan reklamiraju kao jeftiniji, a drugi kao skuplji). Vidim da se u ovoj temi Rollplast slabo spominje pa pretpostavljam da nisu baš pri vrhu ponude kod nas.

Zbog obima posla (i želje da uložim u sama stakla zbog ogromne buke od saobraćaja i što bolje termo izolacije kao i u obavezne alu roletne u unutrašnjem boksu) vremenom sam odustao od drvo-alu prozora iako uopšte nisam želeo PVC, time bih da proverim i da li je bolja opcija PVC sa aluminijomskom presvlakom sa spoljašne strane (alu clip)? To sam takođe video kod njih u ponudi i moram da priznam da nisam znao za tu kombinaciju do sada.
 
deka u akciji":14p0ek6a je napisao(la):
Poštovani, uskočno klizni bolje dihtuje od podizno-kliznog. Istina je da proizvođači okova za uskočno-klizni deklarišu max težinu krila do 160 kg, ali sa troslojnim staklom i visinama preko 2,4 metra ne daju nikakvu garanciju. Postoje varijante okova za 200 kg, ali su dosta skuplje. Tako da je proizvođač delimično u pravu. Najskuplje je za sve ići na reklamacije, rešavati probleme, itd. Ako neko od njih nije imao dobra iskustva sa uskočno-kliznim i preporučuje podizno-klizni ne bi li se zaštitio, i to je u redu. Ako nekako ne mogu da se smanje otvarajuća krila, onda je bolje ipak uzeti podizno-klizni, gde okov funkcioniše bez problema do 300/400 kg, nešto malo je skuplja ta varijanta (što zbog okova, što zbog sistema profila).
SOMFY motori su verovatno najbolji na tržištu (i najskuplji), ali ima tu još ACM italijanski, i još poneki.
Za rokove su verovatno u pravu, jer je sada najveća gužva, a i situacija sa nabavkom repromaterijala nije sjajna.I sve je poskupelo u zadnjih 8-9 meseci.
Pozdrav svima !
Deko,
Izmedju ostalih za sada sam za novogradju dobio ponude od 5 izvodjaca. Medju 2 najbolja sam svrstao
1. IB N.Pazova
- Rehau Synego
-Roto NT
-Guardian -Clima Guard-Float-niskoemisiono.
2. Termoplast Bg
-Veka softline md 82 psk
-Roto NG
-Guardian (pise u opisu ) Staklo troslojno niskoemisiono +argon 6x16x4x16x4 4 gidisnja doba.
I CENA JE OKO 15 % NIZA.
Vrednost oko 20000e
Molim Vas za misljenje.
Hvala veliko !

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873657#p873657:1fpu1kid je napisao(la):
ocelot » Ned Avg 22, 2021 4:03 pm[/url]":1fpu1kid]Zdravo,

Nakon par intervencija u stanu polako na red dolazi dugo planirana zamena stolarije, a time je i vreme da krenem malo konkretnije da se raspitujem jer bih sledeće godine krenuo u prvu fazu (veliki je stan sa ukupno 15 krila i 3 balkonskih vrata velikih dimenzija i ne verujem da bih mogao da izvedem sve od jednom)

Pre bilo kakvih detalja prvo bih hteo da vidim koje su mi opcije tj. da li mi odgovara ovo što ima kod mene u gradu. S obzirom da nisam u bg-u, kod mene ima znatno manje opcija. Ljudi mi najčešće spominju Rollplast koja se nalazi ovde u gradu, od okova vidim da imaju WinkHaus (od dva takva okova jedan reklamiraju kao jeftiniji, a drugi kao skuplji). Vidim da se u ovoj temi Rollplast slabo spominje pa pretpostavljam da nisu baš pri vrhu ponude kod nas.

Zbog obima posla (i želje da uložim u sama stakla zbog ogromne buke od saobraćaja i što bolje termo izolacije kao i u obavezne alu roletne u unutrašnjem boksu) vremenom sam odustao od drvo-alu prozora iako uopšte nisam želeo PVC, time bih da proverim i da li je bolja opcija PVC sa aluminijomskom presvlakom sa spoljašne strane (alu clip)? To sam takođe video kod njih u ponudi i moram da priznam da nisam znao za tu kombinaciju do sada.
Na ovoj temi možete pročitati da je Rollplast domaći, ali među najlošijim profilima na tržištu, na žalost.
Koji je grad u pitanju? Pa da Vas uputim na neku adresu koji rade i nešto drugo. Za tu količinu prozora vrlo rado će doći i firme koje nisu u komšiluku.
Zbog buke i toplotne izolacije, kao i zbog produvavanja, ne savetujem roletne sa unutrašnjom kutijom, već sa spoljnom.
Sistemi sa alu-clip rešenjem samo i isključivo ako nikako ne može pvc beli da bude spolja. U drugom slučaju zaboravite, jer je skuplja varijanta, a ništa se ne dobija u bilo kojoj izolaciji.
 
:pob:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873858#p873858:11ld5qw9 je napisao(la):
Djole.K1 » Pon Avg 23, 2021 12:59 pm[/url]":11ld5qw9]
deka u akciji":11ld5qw9 je napisao(la):
Poštovani, uskočno klizni bolje dihtuje od podizno-kliznog. Istina je da proizvođači okova za uskočno-klizni deklarišu max težinu krila do 160 kg, ali sa troslojnim staklom i visinama preko 2,4 metra ne daju nikakvu garanciju. Postoje varijante okova za 200 kg, ali su dosta skuplje. Tako da je proizvođač delimično u pravu. Najskuplje je za sve ići na reklamacije, rešavati probleme, itd. Ako neko od njih nije imao dobra iskustva sa uskočno-kliznim i preporučuje podizno-klizni ne bi li se zaštitio, i to je u redu. Ako nekako ne mogu da se smanje otvarajuća krila, onda je bolje ipak uzeti podizno-klizni, gde okov funkcioniše bez problema do 300/400 kg, nešto malo je skuplja ta varijanta (što zbog okova, što zbog sistema profila).
SOMFY motori su verovatno najbolji na tržištu (i najskuplji), ali ima tu još ACM italijanski, i još poneki.
Za rokove su verovatno u pravu, jer je sada najveća gužva, a i situacija sa nabavkom repromaterijala nije sjajna.I sve je poskupelo u zadnjih 8-9 meseci.
Pozdrav svima !
Deko,
Izmedju ostalih za sada sam za novogradju dobio ponude od 5 izvodjaca. Medju 2 najbolja sam svrstao
1. IB N.Pazova
- Rehau Synego
-Roto NT
-Guardian -Clima Guard-Float-niskoemisiono.
2. Termoplast Bg
-Veka softline md 82 psk
-Roto NG
-Guardian (pise u opisu ) Staklo troslojno niskoemisiono +argon 6x16x4x16x4 4 gidisnja doba.
I CENA JE OKO 15 % NIZA.
Vrednost oko 20000e
Molim Vas za misljenje.
Hvala veliko !

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
Obe firme su kvalitetne i dosta pouzdane.
Ponude se razlikuju u malim nijansama, ništa bitno.
Razlika od 15 posto nije malo na ovoliko para.
 
Molim "deku" za odgovor oko alu roletni...planiram d amenjam stolariju u stanu uzecu Gelan s9000 sa alu roletnama i komarnicima...ali proizvodjac mi savetuje unutrasnje roletne,a vidim da ovde se prica d aih treba izbegavati!!!?
Proizvodjac tvrdi d ase sada tu ugradjuje izolacija i da je to bolja varijanta od spoljnih roletni....molim da mi date savet i uputite detaljnije d ali to pije vodu ili je njima lakse da tako namontirano u prouzvodnji dodju i ujedno montiraju roletnu na pvc prozor
 
Na prethodnih nekoliko strana na ovoj temi možete pročitati moje postove na temu roletni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873925#p873925:3i42jpf0 je napisao(la):
deka u akciji » 23 Aug 2021 02:03 pm[/url]":3i42jpf0]
Na ovoj temi možete pročitati da je Rollplast domaći, ali među najlošijim profilima na tržištu, na žalost.
Koji je grad u pitanju? Pa da Vas uputim na neku adresu koji rade i nešto drugo. Za tu količinu prozora vrlo rado će doći i firme koje nisu u komšiluku.
Zbog buke i toplotne izolacije, kao i zbog produvavanja, ne savetujem roletne sa unutrašnjom kutijom, već sa spoljnom.
Sistemi sa alu-clip rešenjem samo i isključivo ako nikako ne može pvc beli da bude spolja. U drugom slučaju zaboravite, jer je skuplja varijanta, a ništa se ne dobija u bilo kojoj izolaciji.

Hvala puno na odgovoru! U pitanju je Zaječar, otvoren sam za predloge kvalitetnijih firmi.
Pročitao sam sada šta ste navodili kao manu unutrašnjih kutija, pretpostavljam da bi u slučaju spoljašnjih morao da imam dodatne zidarske radove iznad novih prozora (trenutno postoji unutrašnja kutija tj. to je ono tipično masivno prozorsko okno posleratnih zgrada iz 50-ih i 60-ih godina). Hvala i za pojašnjenje oko alu clip rešenja, prvobitno sam mislio da taj sistem ima ulogu zaštite PVC-a od spoljašnjih uticaja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874040#p874040:30i8lsp2 je napisao(la):
ocelot » Pon Avg 23, 2021 11:30 pm[/url]":30i8lsp2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873925#p873925:30i8lsp2 je napisao(la):
deka u akciji » 23 Aug 2021 02:03 pm[/url]":30i8lsp2]
Na ovoj temi možete pročitati da je Rollplast domaći, ali među najlošijim profilima na tržištu, na žalost.
Koji je grad u pitanju? Pa da Vas uputim na neku adresu koji rade i nešto drugo. Za tu količinu prozora vrlo rado će doći i firme koje nisu u komšiluku.
Zbog buke i toplotne izolacije, kao i zbog produvavanja, ne savetujem roletne sa unutrašnjom kutijom, već sa spoljnom.
Sistemi sa alu-clip rešenjem samo i isključivo ako nikako ne može pvc beli da bude spolja. U drugom slučaju zaboravite, jer je skuplja varijanta, a ništa se ne dobija u bilo kojoj izolaciji.

Hvala puno na odgovoru! U pitanju je Zaječar, otvoren sam za predloge kvalitetnijih firmi.
Pročitao sam sada šta ste navodili kao manu unutrašnjih kutija, pretpostavljam da bi u slučaju spoljašnjih morao da imam dodatne zidarske radove iznad novih prozora (trenutno postoji unutrašnja kutija tj. to je ono tipično masivno prozorsko okno posleratnih zgrada iz 50-ih i 60-ih godina). Hvala i za pojašnjenje oko alu clip rešenja, prvobitno sam mislio da taj sistem ima ulogu zaštite PVC-a od spoljašnjih uticaja.
Šaljem Vam ovih dana u pp par firmi.
Vidite i sa nekim ko Vam dolazi da uzme mere i da ponudu, šta oni misle o spoljnoj kutiji. Zidarsko/molerske radove ćete imati svakako unutra.
PVC nema problem sa spoljašnjim uticajem, osim sa izuzetno visokim temperaturama i jakim suncem. Zato se ne koristi maltene uopšte na Mediteranu i Africi. Alu-clip je varijanta ako je neki arhitekta ili investitor zapeo da mora spolja pvc prozor da bude u nekoj boji....
 
Pozdrav svima (narocito deki u akciji),
ja sam u Pancevu, u stanu u zgradi iz 1991 godine je jos uvek originalna drvena stolarija.
U jednoj sobi i kuhinji kada duva severac sve je hladno jer duva ispod prozora (cak ni jako centralno grejanje ne pomaze).
Razmisljam o zameni prozora, PVC ili aluminijum-drvo ili mozda drvo-aluminijum.
Da li znate da mi preporucite neku firmu (ili firme):
01. Visoko kvalitetan PVC rad?
02. Za visoko-kvalitetnu aluminijum-drvo stolariju?
Hvala najlepse unapred.
 
Iz radoznalosti me zanima, da li je neko imao iskustvo sa firmom Bemman?
 
Da li neko moze da mi kaze koja je za odrzavanje laksa:
PVC ili Aluminijum-Drvo stolarija?
Iskustva...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875108#p875108:39ashp9z je napisao(la):
covekipo » Pet Avg 27, 2021 12:07 am[/url]":39ashp9z]Da li neko moze da mi kaze koja je za odrzavanje laksa:
PVC ili Aluminijum-Drvo stolarija?
Iskustva...
Maltene nema održavanja. Kad se peru prozori (stakla), vlažnom krpom se blago pređe preko profila ili drveta.
Isti je okov na obe varijante, pa pred zimu bi trebalo podmazati delove okova koji se kreću.
 
Vrh