Šta je novo?

Putovanja, aranžmani, putopisi...

Baš lep tekst..
 
Malo da ozivimo ovu temu :)

Da li je neko skorije isao u Grcku preko Bugarske, planiram ove godine da zaobidjem Makedoniju, pa bi mi znacio svaki savet, gde kupiti vinjetu za Bugarsku (ne zna jel ovo zvanicni sajt https://vinetki.bg/en/), kakav je put, koje su pumpe proverene...
 
Malo da ozivimo ovu temu :)

Da li je neko skorije isao u Grcku preko Bugarske, planiram ove godine da zaobidjem Makedoniju, pa bi mi znacio svaki savet, gde kupiti vinjetu za Bugarsku (ne zna jel ovo zvanicni sajt https://vinetki.bg/en/), kakav je put, koje su pumpe proverene...
Savet je sledeci, izbegavaj da putujes kroz zemlje za koje ti treba informacija koje su pumpe proverene. Osim ako se bas ne mora.
 
Vinjeta za Bugarsku se kupuje online i to radi dobro. Ne treba je ni stampati. Pravilo vikend izbegavati ne pije vodu. Godinama idem kolima za Tursku i bolje sam prolazio vikendom,sto nista ne znaci. Turska je po meni fantasticna kolima,putevi,sigurnost ,pomoc na putu.... Vozio do Kapadokie. 1000 km Turskih puteva se lakse vozi od nasih 300 i bezbednije. Cak je i Bugarska bolja za voznju otkad su uradili put do Sofije. A sa gorivom nigde nije bilo problema. Ako ides za Yunanistan( Grcka) prema Tasosu onda je Bugarska ok
 
За бугарске вињете ако идете више пута у Бугарску, чувајте потврде да сте платили вињету.
 
Planiram oko 3,4 ujutru da predjem granicu kontam da tad nece biti velika guzva.
A za gorivo sam video da je jeftinije u Bugarskoj nego u Grckoj, a moracu negde da natocim bilo to Grcka ili Bugarska.
 
Vinjeta za Bugarsku se kupuje online i to radi dobro. Ne treba je ni stampati. Pravilo vikend izbegavati ne pije vodu. Godinama idem kolima za Tursku i bolje sam prolazio vikendom,sto nista ne znaci. Turska je po meni fantasticna kolima,putevi,sigurnost ,pomoc na putu.... Vozio do Kapadokie. 1000 km Turskih puteva se lakse vozi od nasih 300 i bezbednije. Cak je i Bugarska bolja za voznju otkad su uradili put do Sofije. A sa gorivom nigde nije bilo problema. Ako ides za Yunanistan( Grcka) prema Tasosu onda je Bugarska ok
Velika je razlika da li je sezona ili nije. Ko je mazohista može da se oproba vikendom na put u sezoni. Baš su mi skoro neki prijatelji javili utiske ;)
 
Kako da najbrže/najeftinije stignem sa Aerodroma u Beču do cenrar, hotel je negde blizu Pratera? Ne bih taksi, metro ili voz, šta preporučujete?
 
Planiram oko 3,4 ujutru da predjem granicu kontam da tad nece biti velika guzva.
A za gorivo sam video da je jeftinije u Bugarskoj nego u Grckoj, a moracu negde da natocim bilo to Grcka ili Bugarska.
Jos nisu krenuli turci u full-u a u 3-4 ujutru cak ni u piku ne bi bio veliki problem a kamoli sad...
U bugarskoj ti je gorivo jeftinije, oko 160din je dizel kad se preracuna, a cak je i u grckoj jeftiniji nego u srbiji!
 
Evo mije iskustvo.
Od 13 juna sam na kasandri u grčkoj.
Granice sa makedonijom i grčkom sam sve ukupno prešao za 5 minuta tokom noći. Znam da ljudi ne mogu da biraju odmor i vreme ali kolika razlika u broju ljudi.
Do nekoj 20. Juna bukvalno prazan grad. Parkinzi i plaže prazni. Od 20 juna sve puno. Ne znam koja je poenta grcke kada je ista gužva kao u crnoj gori?
IMG_4020.jpeg
 
Malo da ozivimo ovu temu :)

Da li je neko skorije isao u Grcku preko Bugarske, planiram ove godine da zaobidjem Makedoniju, pa bi mi znacio svaki savet, gde kupiti vinjetu za Bugarsku (ne zna jel ovo zvanicni sajt https://vinetki.bg/en/), kakav je put, koje su pumpe proverene...

Bugarska kao tranzit je odlična za sever Grčke pogotovo ako ideš npr na Tasos jer je put kraći za nekih 70tak km. Postoji i vikend vinjeta koja je cca 5.5e. Ako ostaješ npr nedelju dana ili dve nedelje odmah na ulasku kupiš i prvu i drugu. Važi od petka od 12:00 do nedelje 23:59. Jeftinije je 2x vikend nego jedan u komadu od mesec dana koja je 16.5e. Naravno ovo važi samo za ko ide i vraća se vikendom. Što se tiče pumpi bilo koja iz velikih sistema je sigurica. Petrol, Lukoil, Shell, Omv itd.. Put koji god da izabereš je odličan. I ap ka Seru (gp Kulata) i magistralom prema Exochiju. Magistralni gp nikada nema gužve, put ide preko Banskog čiji vrh Vihren je na cca 2900m i u junu su vrhovi uvek pod snegom, mnogo lepo mesto da se poseti i prespava. Na gp Kulata ume da bude gužva pogotovo vikendom.
 
Na kulati tacnije promahonasu (jer se kroz bivsi bugarski gp kulata samo prolazi) cak i da bude dugacka kolona (recimo do kraja autoputa) ona relativno brzo ide jer su 95% auta eu drzavljani koji panduru samo pokazu licne karte i prolaze pa sve ide mnogo brze nego u poredjenju sa evzonijem..
Jedino non eu moraju da se zaustave ili parkiraju sa strane i sacekaju pecatiranjr pasoša...

Inace kvalitet autoputa u bugarskoj mnoogo bolji nego u mkd, magistala je nekih 20km od ulaza u kanjoj reke strume ali cim se izadje iz kanjona i prodje selo kresna opet krece autoput i tako je sve do grcke granice
..
 
Vrh