Šta je novo?

Prostor iza naselja Dr. Ivan Ribar na NBGD-u!

Seneka

Novice
Učlanjen(a)
10.08.2011.
Poruke
8
Pohvaljen
0
Do sad nisam uspeo da nadjem temu u kojoj bi bilo obradjeno i ovo pitanje te cu ga sam postaviti. Naime, zanima me da li neko zna da li drzava/grad u nekoj perspektivi planira da radi nesto sa zemljistem koje se nalazi iza naselja Dr. Ivan Ribar i prostire izmedju Save (reke, Savskog nasipa) sa jedne strane i Vinogradske ulice sa druge strane, u pravcu Galovice? Ja sam skoro pisao i gradskom sekreterijatu za urbanizam ali sam od njih dobio sture odgovore kako se tu nalazi neko vodoizvoriste, te da u bliskoj buducnosti, navodno nista nije planirano. Znam da je ranije postojala ideja da Novak Djokovic tu gradi terene, akademiju ili sta vec, pa me interesuje da li neko mozda raspolaze sa bilo kakvim dodatnim informacijama... Hvala!
 
koliko je meni poznato iza naselja Dr. Ivan Ribar ne sme nista da se gradi zbog silazne putanje aviona pri sletanju na Aerodrom Nikola Tesla.
Isto vazi za prostor na Ledinama, izmedju Surcina i Bezanijske Kose ali divlja gradnja je cudo.
 
Ima logike, ali avioni ipak ne lete toliko nisko iznad tog dela... Zemljista koja se tamo nalaze, su po uredjenju poljoprivredna zemljista u svojini (samo neka od parcela su u formatu koriscenja), i kao sto sam rekao, pod zastitom zbog nekih vodoizvorista. E sad, od Vinogradske ulice ka nasipu, odmah iza poslednjeg reda zgrada, je prosle (ili one tamo) godine, pocela izgradnja stambenih jedinica. Da li neko ima predstavu sta raditi sa zemljom na toj lokaciji, da li je prodavati za malo para, cekati bolja vremena (ako ona ikada i dodju) ili nesto trece? Koliko poljoprivredno zemljiste tu uopste vredi?
 
Ево шта ГУП2021 планира ту: спортски центар иза насеља др Иван Рибар у дубини од око 200 м, а иза тога пошумљавање и забрана изградње због заштите водоизворишта (обележено на карти тачкастом плавом линијом).

gup_2_2.gif
 
Da,a taj plac je vec kupio Djokovic,valjda ce skoro biti izgradjna.

Dobro je sto ne moze da se gradi iza,jer ipak NBG kao jedini urbanisticki planiran i izgradjen deo grada mora imati svoj pocetak i kraj.
 
To onda prakticno znaci da ta zemlja tamo ne vredi nista? Nekako mi deluje neverovatno da bilo koja lokacija na NBG-u, moze da ima mizernu vrednost!? I da nista sa njom ne moze da se radi? Pretpostavljam da za 10, 20 godina stosta moze da se promeni, ali koliko sam vas shvatio, do 2021. sigurno od bilo kakve gradnje nema nista? U svakom slucaju, hvala na postovima, znacili su... :)
 
Pa koliko ja znam zemlja se tu prodaje oko 500-1000 EUR ar, sto je malo mnogo za poljoprivredno zemljiste. Ta prica sa vodoizvoristem je smesna, jer stambena zona ne ugrozava vodoizvoriste. Prilaz aerodromu isto nema veze sa zivotom, posto je aerodrom na visroavni koja je vise za 5-6 spratova od ove zone.

Iz vinogradske ulice u tu zonu su usli nekih 500m sa divljom gradnjom. Mene samo cudi kako nekome ne padne napamet da produzi Jurija Gagarina do ostrznice. Mozda bi onda bilo atraktivnija zona.
 
A zasto ne bi ostavili taj prostor kao uredjeni park za stanovnike Novog Beograda, kao neku vrstu antipoda lepog parka na uscu ili Kosutnjaka, i za situacije kada je odlazak na Adu preveliko cimanje? Kljuchna stvar kod tog dela terena je to sto su to vodoizvorista i bilo bi suludo raditi bilo sta na tom potezu sto bi potencijalno ugrozilo vodu - elementaran resurs za jedan visemilionski grad.
Takodje nije Novi Beograd i Savsko priobalje jedina slobodna granica za shirenje Beograda. Ako je banatsko priobalje na uscu prevelika investicija, zasto ne bi gradili u nastavku Visnjice, prema Grocki i Velikom Selu
 
rocktheroad":2trhuhpd je napisao(la):
Ta prica sa vodoizvoristem je smesna, jer stambena zona ne ugrozava vodoizvoriste.
Уопште није смешна, може да пукне канализациона цев, или да нека бу**** проспе моторно уље или неку другу хемикалију у траву, да се загади тај део водоизворишта.
 
a zašto ne bi prvo popunili sve rupe u gradu kojih ima jako mnogo što bi ujendo bilo i najekonomičnija i najbolja varijanta.
 
rocktheroad":27sbe716 je napisao(la):
Prilaz aerodromu isto nema veze sa zivotom, posto je aerodrom na visroavni koja je vise za 5-6 spratova od ove zone.

Ne zabranjuje se gradnja na silaznoj putanji aviona da ne bi zgrade smetale avionima vec obrnuto, da buka aviona ne bi smetala stanovnicima.
Ako jednog dana Srbija postane uredjena zemlja, cak i vlasnici nelegalno izgradjenih objekata mocice od drzave/grada da zahtevaju finansiranje zvucne izolacije na svojim kucama i troslojno staklo za prozore.

A da ne pricamo o posledicama mogucih nesreca pri sletanju.
Setite se kada je 1996. ruski kargo avion kruzio iznad grada pre nego sto se zabo u kukuruz na kilometar od piste. Tovar je pucao celu noc kao vatromet (navodno humanitrna posiljka a ocigledno municija).
 
Meni, lichno, grad koji nema neku urbanisticku, slobodnu ili zelenu, rupu nije zdrav. Grad koji je monolitno popunjen je monoton urbanisticki i prenatrpan
 
MilisaV":1mus42uc je napisao(la):
a zašto ne bi prvo popunili sve rupe u gradu kojih ima jako mnogo što bi ujendo bilo i najekonomičnija i najbolja varijanta.
Слажем се, ја бих прво попунио ово, па кренуо у ширење.

beograd2.png
 
Arnorian":1m1yoabh je napisao(la):
Уопште није смешна, може да пукне канализациона цев, или да нека бу**** проспе моторно уље или неку другу хемикалију у траву, да се загади тај део водоизворишта.

Isto moze da se desi i traktoru koji obradjuje zemlju :) Ono sto je najgore cini mi se da se tamo nocno pale gume i kablovi da bi se prodavale sekundarne sirovine i tamo su divlja naselja. Znaci ne nelegalne kuce, nego verovatno Romi i kartonke. Ne smem da pomislim sta rade sa starim akumulatorima...
 
mradulovic":zemq1gqm je napisao(la):
Meni, lichno, grad koji nema neku urbanisticku, slobodnu ili zelenu, rupu nije zdrav. Grad koji je monolitno popunjen je monoton urbanisticki i prenatrpan

Slazem se, ali meni je nekako suvise nagao prekid.... Nizovi zgrada i odjednom pustara i livada. Meni bi nekako logicnije dosao neki uredjeni pojas kuca. To ce pre ili kasnije da se desi nelegalno gradnjom, koja ce opet vremenom biti legalizovana...

mozda je bolje napraviti parcele i neki plan pa da mogu tu da se grade kuce, oredjenih gabarita, placevi iste velicine i slicno.

Mozda bi bilo dobro da se ostavi neki pojas od pola km za sumu, ali posle te sume do ostruznice meni bi bilo interesantno da tu napravim kucu.
 
rocktheroad":19kxr1u0 je napisao(la):
Isto moze da se desi i traktoru koji obradjuje zemlju :) Ono sto je najgore cini mi se da se tamo nocno pale gume i kablovi da bi se prodavale sekundarne sirovine i tamo su divlja naselja. Znaci ne nelegalne kuce, nego verovatno Romi i kartonke. Ne smem da pomislim sta rade sa starim akumulatorima...
Када се густина становања повећа, вероватноћа загађења драстично расте. Ово што је сада тамо треба да се почисти, а не да се гради још. Твој став се своди на "оштећено је, хајде да га докрајчимо".
 
Slazem se.Kako u Nemackoj i drugim civilizovanim drzavama imate zelene pojase izmedju naselja,a ne kao kod nas zgrade pa kuce pa zgrade pa kuce pa udzerice i onda nesto malo zelenila radi reda.

Ovako je i bolje sa vise aspekata,a pogotovu saobracajnog.
 
Licno, kao stanovnik bloka 70, nebih voleo da se tamo vise ista gradi sem zavrsetka stambenog bloka koji je sad u izgradnji. Priroda je prelepa i svi mi koji na biciklama svaki dan uzivamo u njoj znamo sta bi izgubili kad bi se sve to pretvorilo u nove blokove itd. Po meni grad bi trebalo da se siri na istok, prema Ovci, Borci itd, da se urbanizuje taj deo jer je zapusten u odnosu na ovaj zapadni deo.
 
Ova karta namene koriscenja zemljista prema GUP-u koju je postavio Arnorian nije validna. 2009. godine doslo je do izmena GUP-a i situacija je sledeca: ulica Jurija Gagarina se prostire u dubinu tog prostora i zanosi udesno gledano ka Surcinu dok se u jednoj tacki ne ukrsti sa Vinogradskom. Taj pojas koji ona tako zasece zajedno sa Vinogradskom je prenamenjen u deo za stanovanje (iza ovog naselja koje se upravo gradi, i to je ona pozicija koju je Dulic pikirao za navodnih 1000 stanova), zatim jedan veliki deo za sportske namene (sporstki objekti) i deo za komercijalnu zonu. Zatim u delu gde to takozvano Donje polje prelazi u Opstinu Surcin predvidjeni su u jednom pojasu uz Vinogradsku ulicu privredni parkovi.

Sto se tice vodoizvorista, radi se o velikoj lazi, tj radi se o tome da je to samo izgovor da bi se ceo prostor zastitio od divlje gradnje i kako bi se pravovremeno Grad mogao raisiriti i na tu stranu, analogno gradnji u blokovima 70a, 70, 44, 45, naselju Dr Ivana Ribara. Svi ovi blokovi bili su vodoizvoriste. I gle cuda, zzgrade od po 20 spratova, u svakom po 15.000 ljudi zivi, i ne zagadise nase vodoizvoriste. Kakvo vodoizvoriste, kakvi bakraci. Nego su gospoda iz Grada zamislila da je ovo komunizam, pa ce oni kad oni zamisle da grade tu tj da omoguce da gradi neko koga oni forsiraju. Ali su prosla ta vremena. Zemljiste na tom delu Novog Beograda dominantno pripada fizickim licima a tu su advokati poput Belke koji ljude edukuju da to zemljiste ne prodaju jeftino. Eksproprijacijom ga drzava nikad nece steci, jer je to basnoslovno skupo, eto ortoped Dulic mislio da moze da gradi 1000 stanova, pa kad je shvatio koliku eksproprijaciju treba da izvrsi da bi zatvorio gradjevinsku parcelu, utisao se i nema vise 1000 stanova.

Tako da zemljiste vredi itekako, ne prodajte ga jeftino, budite strpljivi, sva ta zelena boja i krem boja koja sada predstavlja namenu zelenilo i poljoprivredne povrsine bice prebojena u zuto - stanovanje i crveno - komercijala. A rekoh vam da je jedan dober deo vec prebojen i prenamenjen i to ne mali deo radi se o desetinama hektara mozda i preko 100 hektara.
 
Hvala za objašnjenje. +

To za vodoizvorište mi je od početka bio veoma čudno.
Ne razmem se ič u vodoprivredu i preradu vode, znači krajnje laički: postrojenje Makiš, za pijaću vodu, je na drugoj obali Save, zar ne?
Čemu bi onda služilo to vodoizvorište, osim za poljoprivredno zemljište?
Pitam kao potpuna neznalica.
 
Наравно плусићћћ укњижен у дневник још од малопре, а Реља ме подстакао да само кратко напишем за водоизвориште.

Па вероватно сматрају под водоизвориштем оних неколико рени бунара, на левој обали Саве, од обилазнице тј. Остружничког моста до блока 45, значи целом дужином Галовице, а рени бунара има, као што сви знамо, до топлане. Па ово им и није неки аргумент да бране изградњу на овом простору, за сад ! Уосталом сви који често овуда пролазе и долазе, шетају, возе бицикл (тај сам), иду на пецање, трчање, "ноћне рекреативне активности", знају да на овом простору има и породичних кућа, спортских објеката, она мала ергела, а да не спомињем кућице и кућетине поред саме леве обале Саве.

Уосталом видећемо ко ће добити трку да почне да гради на овом прилично великом простору.

Једна сличица дела тог простора, гледано са насипа Галовица према блоковима !


image host
 
Nisam našao temu za naselje dr. Ivan Ribar, pa ovde stavljam sličicu od ponedeljka:

 
Mene zanima kao vlasnika jedne parcele na ovom prostoru, gde i na kojim mestima je najbolje da se raspitam oko prodaje zemlje? Neka agencija, veb portal, bilo sta? Imam jednu parcelu sa kojom nemam prakticno nikakve namere, pa bih je prodavao i za 300 do 400 evra po aru... Cini mi se kao ok cena... Ako neko ima neposredniju informaciju o vrednosti zemlje, odnosno cenama ara za zemljista na tim povrsinama bio bih veoma zahvalan... Pozdrav...
 
Гага":3iwooxrj je napisao(la):
Наравно плусићћћ укњижен у дневник још од малопре, а Реља ме подстакао да само кратко напишем за водоизвориште.

Па вероватно сматрају под водоизвориштем оних неколико рени бунара, на левој обали Саве, од обилазнице тј. Остружничког моста до блока 45, значи целом дужином Галовице, а рени бунара има, као што сви знамо, до топлане. Па ово им и није неки аргумент да бране изградњу на овом простору, за сад ! Уосталом сви који често овуда пролазе и долазе, шетају, возе бицикл (тај сам), иду на пецање, трчање, "ноћне рекреативне активности", знају да на овом простору има и породичних кућа, спортских објеката, она мала ергела, а да не спомињем кућице и кућетине поред саме леве обале Саве.

Уосталом видећемо ко ће добити трку да почне да гради на овом прилично великом простору.

Једна сличица дела тог простора, гледано са насипа Галовица према блоковима !


image host
Eeeeeeeee, ovde vozim bajs! :)
 
Vrh