Šta je novo?

Prinudni upravnik u kućnom savetu

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365635#p365635:1kz2xm3j je napisao(la):
Analiza » 05 Jan 2016 06:22 pm[/url]":1kz2xm3j]I još samo da dodam sledeće: svuda u svetu zgrada pripada zemljištu samo kod nas zemljište pripada zgradi što je suludo jer je zemljište nepromenjiva kategorija za razliku od zgrade i bilo koga objekta na zemljištu. Ovo se čini samo zato da bi se onemogućila restitucija građevinskog zemljišta na kome su podignute zgrade i kasnije privatizoiva<ni stanovi. U civilizovanom pravnom sistemu trebalo bi da takve zgrade budu u statusu zakupca u odnosu na vlasnika zemljišta. Samo kod nas je sve sumanuto i obrnuto, a sve u cilju da se poništi srpska nacija i državnost!
Nakon ovoga se nema sta dalje reči, ovo je ultimativna pravna analiza, zakon je delo samog nečastivog, ili još gore samog Pape sve kako bi se uništio nebeski narod..... :violina:
 
Novi tekst

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1094484

Sad se postavlja pitanje šta uraditi u zgradi u kojoj recimo ne radi lift a nema ni skupštine stanara. Recimo to je jedna zgrada u Takovskoj koja ima samo 10taka stanova u kojoj 5 godina ne radi lift i uglavnom žive stanari koji imaju preko 70 godina. Da li će grad uvesti nametnutu upravu i uzeti na kredit lift koji će morati da otplaćuju stanari koji od penzija jedva imaju i za sebe te će im stanovi biti prodati da bi otplaćivali kredit za lift?
 
upravo tako , novi lift a posle po inerciji ....
kako misliš da se podmladi drugačije centar grada, kad su se tolko stisli ?
 
Pa mozda moze lift da se izremontuje prosto mi nije jasno da lift neradi 5 godina a da jos nije bilo u bg hronici
 
20160214_115445.jpg


Malo oplemenjivanje praznih zidova na stepenistu zgrade
Broj fotki ujedno oznacava broj sprata
 
Zakon o stanovanju: Koliko može da traje "prinudna uprava"?

Zakon o stanovanju i održavanju zgrada stigao je u skupštinu. Poslanici će o tom aktu raspravljati po hitnom postupku i očekuje se da će ga usvojiti do kraja februara. Najvažnija novina je to da će opštine uvoditi prinudnu upravu u zgradama gde stanari ne mogu da se slože i formiraju skupštinu stanara.

Samo je u glavnom gradu najmanje 5.000 zgrada koje se uopšte ne održavaju.

Novi Zakon o stanovanju biće metla za hodnike širom Srbije - tvrde predlagači. Ako stanari ne budu mogli da se dogovore oko predsednika, opština će im dodeliti i naplatiti prinudnog upravnika.

"Može da bude u zgradi jedan sat, jedan dan, a može da bude i dve godine. Zavisi kolko njima treba vremena da se organizuju i formiraju Skupštinu stanara. Ako žele, mogu sutradan da formiraju Skupštinu stanara i izaberu svog upravnika, prinudni upravnik tog časa izlazi iz zgrade", kaže gradski menadžer Goran Vesić.

Osim u hodnike, zakon bi trebalo da uvede red i u domove. Iako se još ne zna kako država će popisati sve stanove za izdavanje i stanodavcima uvesti porez. Nadležni tvrde - to neće povećati i cenu kirije.

"Naprosto tržište određuje cenu, a tržište nije takvo da je moguće podići cenu. Baš suprotno",kaže Vesić.

Kad zakon ugleda svetlost dana, zgrade će imati rok od devet meseci da uvedu nova pravila.

Detaljnije o ovoj temi u prilogu Adama Santovca.

Pogledajte i kako su se stanari jedne zgrade organizovali i zajednički ulepšali svoj ulaz:

http://rs.n1info.com/a135334/Vesti/Da-l ... irije.html
 
direktor":2vaw1mrt je napisao(la):
Osim u hodnike, zakon bi trebalo da uvede red i u domove. Iako se još ne zna kako država će popisati sve stanove za izdavanje i stanodavcima uvesti porez. Nadležni tvrde - to neće povećati i cenu kirije.

"Naprosto tržište određuje cenu, a tržište nije takvo da je moguće podići cenu. Baš suprotno",kaže Vesić.

Ovo može da izjavi samo id*** kao što je vesić.



Pri tomw porez od 20% je veoma visok za izdavanje.

Pri tome kod nas stanoprimci su ugrožena kategorija, oni koji uglavnom nw mogu da priušte da kupe stan.

E sad njih će država da oporezuje sa 20%, a one koji imaju više para, odnosno imaju para da kupe novi stan, njima će ukinuti pdv ili će taj pdv biti 10%, ako je drugi stan.

Ovo kao da je smišljao super hik.


A pitao bih još šta stanoprimci ili stanodavci dobijaju za tih 20% poreza.
Da li je moguće prebaciti komunalije na ime stanoprimca, kao zaštita stanodavca?
Da li je zabranjeno iznenadni dolasci stanodavca u stan, pošto je to česta pojava.
Može li stanodavac brzo izbaciti iz stana stanoprimca u slučaju neispunjavanja obaveza?

Pri svemu ovoms postoji još jedan nepravedan porez, a to je porez na imovinu koji pada na teret stanodavca. Pošto stanodavac neće biti prijavljen na datoj adresi, njemu će ovaj porez biti znatno uvećan.


Smatram da ovakvom poreskom politikom se podstiče siva zona izdavanja stanova, i da skoro nećemo imati investitore koji će se profesionalno baviti rentiranjem, ili gradnjom zgrada za rentiranje, nego će to sve i dalje biti neki pojedinačni slučajevi.

Послато са B1-810 уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=371931#p371931:3ajdeaoj je napisao(la):
MilisaV » Sre Feb 17, 2016 12:49 am[/url]":3ajdeaoj]
Pri tomw porez od 20% je veoma visok za izdavanje.

Pri tome kod nas stanoprimci su ugrožena kategorija, oni koji uglavnom nw mogu da priušte da kupe stan.

E sad njih će država da oporezuje sa 20%, a one koji imaju više para, odnosno imaju para da kupe novi stan, njima će ukinuti pdv ili će taj pdv biti 10%, ako je drugi stan.
Uvođenjem poreza na prihod od izdavanja nepokretnosti, bio on 5%, 10%, 20% ili 50% prosečna cena rente se neće maknuti ni za milimetar. Zašto? Pa zato što je cena rente već na maksimalnom nivou. Da zakupodavci mogu da podignu cenu za 20% oni bi je već odavno podigli, ne bi čekali nikakav zakon. Uvođenjem poreza od 20% zakupcima neće magično skočiti plate pa da mogu to da plate, što znači da je jedino rešenje da zakupodavci moraju da snose teret tog poreza, kako je jedino i pošteno. Prema tome, bez brige.
 
Aha danko, samo se ti nadaj.
Ja sam sisao vesla, a moji bili budale sto su stedeli i kupovali (staro vlasnistvo) dok je neko isao na more, planinu , shopinge u trst, minhen...

A inace, nece se porez odraziti na cene isto kao sto se nije odrazilo ni povecanje PDV -a pre par godina ;)

Inace, da se razumemo, ja licno nemam nista protiv toga da kao neko ko prihoduje od izdavanja stana platim porez, ali isto ocekujem odredjene poreske olaksice kada kupujem opremu i namestaj za stan, ker to mu dodje kao "osnovno sredstvo"

Imam utisak da ce efekat ovog avanturistickog poduhvata biti sve vise praznih stanova, koje vlasnici nece zeleti da izdaju.
Al dobro, izgleda da je hit prodavati maglu gradjanstvu kako je neko ko nesto ima 'zli vanzemaljac' koga treba orobiti... ;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Kao sto nisu uspjeli da popisu podstanare tako nece ni sad nesto sektakularno uraditi uz veliku vjerovatnocu da ce zakon zavrsiti na ustvnom sudu
 
Ma glupost bre. Ko ce da zna da su u stanu podstanari? Bas me zanima kako su imbecili smislili da ih prate? Imbecili retardirani! Samo gledaju da uzmu jos, jos, a sto zivimo u srednjevekovnim uslovima i sto vlada zakon divljeg zapada, nema veze. Danas sam isla na vikendicu i kaze komsija da je birokratski olos bio i popisivao objekte po placu (kuca je legalna, uredno sve dozvola, porez, bla bla) ali je napravljena šupa, da ŠUPA, koju je moj pokojni deda koristio da odlozi alat, kosilice i slicno. Sad olos hoce da je legalizujemo da bi mogli da uzimaju porez i na to. Povrh svega, zapisase i pcelinjak od 4 košnice, obložen drvenim daskama, da i njega legalizujemo. Retardi...nek dodju nek mi ruse supu, ionako mi treba neko da raščisti sav onaj godinama skupljan haos.
 
Kosnice ha ha pa nisu ine betonskim temeljima vezane za podlogu id*** a i supa je disikutabilna
 
Iskrena da budem, nisam zakon procitala niti me je tematika zanimala, do sad. Znam da su ovi vladajuci teski diletanti i pre svega hohstapleri, imaju onaj pravi ulicarski nacin razmisljanja, te su im takvi i propisi koje donose.

Zakon o ozakonjenju objekata:

Odredba stava 1. ovog člana odnosi se i na pomoćne i druge objekte koji su u funkciji glavnog objekta (garaže, ostave, septičke jame, bunari, bazeni, cisterne za vodu i sl.) ili su u funkciji odvijanja tehnološkog procesa u zgradi, koji se smatraju sastavnim delom nezakonito izgrađenog glavnog objekta i ozakonjuju se zajedno sa glavnim objektom, u skladu sa ovim zakonom

Porez na sve! Naknada za koriscenje vodnog dobra, za stalu itd.

Predmet ozakonjenja, u smislu ovog zakona, jeste objekat koji je završen u građevinskom smislu.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, kada je predmet ozakonjenja zgrada, predmet ozakonjenja može biti i zgrada na kojoj su izvedeni samo konstruktivni građevinski radovi (temelj, armiranobetonski ili čelični stubovi sa gredama, odnosno armiranobetonska tavanica, krovna konstrukcija), sa ili bez završene fasade.

Znaci kad predmet ozakonjenja nije zgrada, objekat mora biti zavrsen u gradjevinskom smislu. Da li imamo pravilnik o tome sta je gradjevinski smisao supe, ostave, stale, garaze? Da li mora biti zidana, sa vratima ili je dovoljno da bude natkrivena na stubovima recimo? Ovde dobijamo delimican odgovor:

Nezakonito izgrađeni objekti ne mogu biti predmet ozakonjenja ako su izgrađeni od materijala koji ne obezbeđuje trajnost i sigurnost objekta.

I sad tu je taj neko ko garantuje sigurnost gradnje, jel...

U sustini, moze da se legalizuje sve! I temelj bez zidova i kuca u parku i vikendica na Savi, samo da se uzmu parice i napuni budzet. Mozete legalizovati i bez dokaza o vlasnistvu, sta ima veze...Zagradili ste komsiji sve prozore, nema veze, od sad ste legalni za 5000 din...A procedura je napredna takodje. Prvo resenje o rusenju pa onda ozakonjenje...Veselo, ali nema veze, napredno ka EU, i Nato-u, jupiiii :violina:
 
20160217_134927.jpg


jedna zgrada na nbg u bulevaru mihajla pupina nisam primjetio da ima hidrantsku vertikalu ali na svakom spratu ima pp aparat
 
Gledam ovaj zakon. Sve mogu da razumem, ali da ministarstvo građevinarstva neće da licencira upravnike već da to radi privredna komora koja nije državna institucija mi je nepojmljivo! Recimo ministarstvo trgovine radi kurseve za trgovce nekretninama da dobiju zvanične licence i vodi njihov registar dok ministarstvo građevinarstva neće da se bavi kućnim savetima jer im je to "cim" ili šta???
 
Vrh