Šta je novo?

Priština

BOKI SMOKI

Advanced
Učlanjen(a)
23.03.2009.
Poruke
2.015
Pohvaljen
19
Lokacija
Pancevo
rrethiqeveria.jpg

01_01.jpg

cufeb09_rtow2.jpg

biznesi.b2009020307321565186.jpg

edri2.jpg

donika2-2.jpg

0016.jpg



Za vise informacija http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=590666
 
Dobro oni zaradjuju na korumpiranim, previse-placenim i nepotrebnim birokratima iz EU, NATO, UN, Crveni Krst, milion drugih organizacija itd. i drugih institucija koji sede po Pristini, ako ima 15 000 vojnika tamo ima i sigurno isto tako ili cak vise birokrata. Ljudi, koji u evropi rade u nekoj Opstini ili nekom Sudu i pregledaju papire koje neko predaje, tamo dobija dosta vecu platu zato sto su inostranstvu i nju ce tamo i da trose.
 
Lazni sjaj.

Prvo, Pristana je trenutno prenaseljana i u urbanistickom haosu, bez potrene infrastrukture i trebalo bi prvo da se posveti resavanju elementarnih urbanistickih problema (tako mi bar svedoce ljudi koji su prethodnih godina posecivali ovaj grad).

Drugo, ove "palate" pretezno finansiraju "biznismeni" koji su ranije finansirali UCK (Bezdet Pecoli i ekipa). Dakle, vrlo kontroverzni finansijeri.

Kao krajnji rezultat, Pristina se nazalost pretvara u tipican grad treceg sveta - gde s jedne strane zivi korumpirana elita u staklenim dvorima, a u precniku od nekoliko desetina kilometara sledi niz sirotinjskih neurbanizovanih cetvrti gde ljudi jendni drugima zive na glavama.
 
Jel istina da Pristina trenutno ima oko 850 000 stanovnika?
 
btw zašto Pristine? to na engleskom mu dođe prema MW :belonging to the earliest state.... ili je Priština, ili Prishtina (Prishtine) nemam e sa tačkicama na tastaturi..
 
Nisam nacionalista, ali stvarno je u najmanju ruku nepismeno koristiti strane reči za imenice koje imaju svoj izraz na srpskom, a u ovom slučaju je to Priština.


Ajmo da se podsetimo malo geografije, nije sramota pod stare dane, kaže se (a ne):

- Beč (a ne Vienna, Wien, ...)
- Minhen (a ne Munchen, Munich, Monaco, ...)
- Pariz (a ne Paris)
- Budimpešta (a ne Budapest, ...)
- Lisabon (a ne, Lisboa, Lisbon, ...)
- Nju jork (a ne New York, Nueva York, ...)

itd. itd.
 
442doBGD":2z27uub9 je napisao(la):
- Nju jork (a ne New York, Nueva York, ...)
Njujork, a ne Nju jork, nepismeni.

edit: I, da, čak i ako imaš ime grada koje se sastoji od dve reči, obe se pišu velikim slovom - Novi Sad, Stara Pazova, Nova Pazova, mislim, Njujork jeste institucija, ali ne kao Institut za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju.... :kafa: Gramatika 101.
 
442doBGD":3t9r9pwi je napisao(la):
Nisam nacionalista, ali stvarno je u najmanju ruku nepismeno koristiti strane reči za imenice koje imaju svoj izraz na srpskom, a u ovom slučaju je to Priština.


Ajmo da se podsetimo malo geografije, nije sramota pod stare dane, kaže se (a ne):

- Beč (a ne Vienna, Wien, ...)
- Minhen (a ne Munchen, Munich, Monaco, ...)
- Pariz (a ne Paris)
- Budimpešta (a ne Budapest, ...)
- Lisabon (a ne, Lisboa, Lisbon, ...)
- Nju jork (a ne New York, Nueva York, ...)

itd. itd.
Ja nikada ne znam da li je Monaco ili Minhen.
 
Lucifer":34px0igk je napisao(la):
Ja nikada ne znam da li je Monaco ili Minhen.
Za neupućene, na italijanskom se bavarski grad kaže Monaco. Ista imenica se odnosi i na kneževinu na obalama mediterana.
 
1. Ovo malopre nije bio odgovor meni.
2. U poslednje vreme se stravično mnogo može primetiti dotična greška kako u medijima, tako i po raznim drugim mestima, zato je logično prvo pretpostaviti da je promišljeno, a ne lapsus.
3. Varijacije na temu su različite - od tvog načina pisanja, do "pravilnog" sa oba velika slova.
4. Kako ja mogu da znam šta je greška u kucanju?
5. Ne stvarno, ovo nije fer, ja putujem na more. Aj zdravo! :D
 
Sorry 442, zaista nisam znao da za monaco, ali svejedno ne kapiram zasto bi "pravilno" pisanje uopste bio uslov diskusije ovde. Na stranu sto sam protiv lingvistickog totalitarizma - dopusti da neko upotrebom originalnog naziva koji je u svom grafickom zapisu vrlo prepoznatljiv (New York) nastoji da postigne stilski efekat koji se kod naseg lapidarnog Njujork gubi.
 
U Pristini prvo da obezbjede snadbjevanje vodom i strujom 24h 365 dana u godini pa onda neka se jave :kafa:
 
Kako god Pristine je u bilo kom slučaju, srpskom, engleskom, albanskom, NEPRAVILNO ;).... Nema veze sa nacionalizmom, strujom, javljanjem prištine kad obezbede vodu.. nego činjenicom da pristine ne znači Priština
 
Naravno da nije sve crno, zaboga. Ima tu cak i odlicnih projekata (na stranu pitanje ko ih i za koga gradi). Meni je, npr. vizuelno ovaj favorit:

bImg7.jpg


Ali, to su samo individualni objekti. Grad jednostavno nema matricu razvoja i pati uzasno od nekih decijih bolesti, koje su gradovi u regionu, uz sve probleme, vec prelezali.
 
Neko rece da se sa ovim projektom stalo? Sto ne znaci da ga nece dovrsiti.Mi prokop gradimo vec 30 i jos ga nismo zavrsili.
 
Зграда Универзитетске у Приштини почела је да се гради 1974. године, а свечано је отворена 25. новембра 1982. године. Стога није умесно да се она уврштава у градитељска достигнућа садашње власти на Косову.
 
Sto se imena tice, praguc ima parva: pristine nije ispravno ni na albanskom, a o drugim jezicima da ne govorimo.

Sto se projekata tice - to je kao kad bi uzeo slike nekih od beogradskih projekata za koje mi znamo da nikad nece biti izgradjeni. Jedino se bivsa zgrada Rilindje, izdavacke kuce, renovira. tu su dalje i hotel Grand na kome se ubrzano menja fasada, i neki infrastrukturni projekti. Nedavno je inace glavna ulica pretvorena u pesacku zonu, i sasvim je lepo poplocana. Gradi se na svakom cosku u Pristini, al generalno su u pitanju realtivno obicne stambene zgrade. Od ovih megalomanskih projekata tesko da ce uskoro bilo sta da bude. Pristina svaki dan nema vode, svaki dan nema struje - a kao sto je Homer Jay podsetio, generalno grad kao grad apsolutno ne funkcionise. Mislim na komunalne sluzbe. Pristina je prenaseljena, urbanistickih pravila apsolutno nema i kuce/vile/dvorci nicu gde hoce.

Sve ovo inace iz prve ruke - zbog posla sam ziveo sam jedno vreme u PR, i to nedavno.
 
алекс011

Хвала за апдејт (update).
 
Hehe, opet se ne razumemo Sizife :D , znao sam da je sagradjena daleko pre nezavisnosti, pre 1999 pa cak i pre raspada SFRJ, to je ocigledno... Svece Pristinci da pucaju pare na biblioteke, a nemaju ni struje ni vode... Samo sam je stavio eto kao zanimljivu gradjavinu... Naravno da nije umesno, evo promenicu post :)
 
U pristini sto se tice gradnje(izuzev nedostatka el energije) je najveci problem divlja gradnja.Imace taj problem jos godinama.
 
Vrh