Šta je novo?

POZIV NA RADIONICU: BEOGRADSKI SAN – OD KOLEKTIVNE DO PRIVAT

BadMan

Intermediate
Učlanjen(a)
16.06.2010.
Poruke
438
Pohvaljen
119
Ministarstvo prostora poziva sve zainteresovane studente, mlade stručnjake i aktiviste da se prijave na radionicu "Beogradski san" koja se na zabavan i kreativan način, kroz niz vežbi i rad na konkretnim slujevima, bavi prostornim politikama i njihovim direktnim uticajem na razvoj Beograda.

Radionica će se održati 1. i 2. decembra u okviru programa Ulične Galerije u prostorijama Magacina u Kraljevića Marka 4.

Poslednjih nekoliko godina svedoci smo ubrzanog razvoja gradova vođenog logikom tržišta. Veliki urbanistički projekti su ređi i sve manje vezani za potrebe celokupne zajednice a sve više u interesukrupnog kapitala i onih koji ga poseduju. Koristeći studiju slučaja naselja Belville kao i primere Beton Hale i fabrike Beko na Dorćolu pokušaćemo da definišemo parametre i interese aktera prostornih politika i da objasnimo koji su potencijali/posledice takvih projekata za razvoj Beograda.

OPIS RADIONICE

Poslednjih nekoliko godina svedoci smo ubrzanog razvoja gradova vođenog logikom tržišta. Veliki urbanistički projekti su ređi i sve manje vezani za potrebe celokupne zajednice a sve više u interesukrupnog kapitala i onih koji ga poseduju. Ekskluzivni poslovno-rezidencijalni kompleksi za novu klasu grade se potpuno zanemarivajući ljude koji su na različite načine povezani sa prostorom koji se radikalno menja, na taj način radikalno menjajući i uslove njihovog života.

Jedan od takvih primera u našem okruženju jeste svakako naselje Belville na Novom Beogradu. Kao jedan od prvih projekata koji nosi karakteristike novog doba, pogodan je za analizu i proučavanje parametara novog razvoja grada. Belville, prvenstveno građen kao naselje za smeštaj učesnika Univerzijade u Beogradu 2009 godine, predstavlja jedan od većih projekata u poslednjih 12 godina u Novom Beogradu. Njegovim stanarima pored udobnih stanova, pruža i obilje drugih sadržaja kao što su novi tržni centar, parking mesta i prostore za sport.

Belville je obećanje za novu srednju klasu, koje stoji na raskršću između Evrope i Balkana, socijalizma i kapitalizma, siromaštva i obećanog bogatstva. Novi centar je podignut u starom socijalističkom naselju, koje je još uvek manifestacija jugoslovenskog utopizma i stvaranja novog monumentalnog grada za kolektivna društva.

Kontradiktorna realnost novog „ostrva Belville“ uočljiva je ukoliko obratimo pažnju na širi kontekst lokacije – romsko naselje, koje je nastajalo i nestajalo u njegovoj neposrednoj blizini. Kontrast između dva naselja: povoljni uslovi u paketu za komforan život s jedne strane i nedovoljna infrastruktura i loši životni uslovi na drugoj strani. Nastajanje ovako oštrih suprotnosti i nejednakosti nije incidentna,već bitno određujuća karakteristika dinamike novog sveta koji se razvija.

Koristeći studiju slučaja naselja Belville kao i primere Beton Hale i fabrike Beko na Dorćolu pokušaćemo da definišemo parametre i interese aktera prostornih politika i da objasnimo koji su potencijali/posledice takvih projekata za razvoj Beograda.

OPŠTE INFORMACIJE O RADIONICI

Vreme: 1 – 2. decembar 2012.
Operativno vreme na radionici: od 12:00 do 18:00 sati.
Lokacija: Magacin u Kraljevića Marka 4, Beograd
Učesnici: Radionica je namenjena studentima, stručnjacima, aktivistima i svim drugim zainteresovanima za temu radionice. Starosna granica je 35 godina.
Broj učesnika: 18-20

Rok za prijavu: 26. novembar 2012.
Rok za obaveštavanje primljenih učesnika: 27. novembar 2012.

Zainteresovani pojedinci pozvani su da pošalju svoje prijave do 26. novembra 2012. godine na e-mail: ministarstvoprostora@gmail.com
Prijava treba da sadrži kratku biografiju i motivaciju za učestvovanje.
Za učestvovanje u radionici biće odabrane individualne prijave različitih profesija.

CILJEVI RADIONICE

Ciljevi radionice su da se kroz zajedničke vežbe i interdisciplinarne diskusije usklade i razrade načini percepcije grada i prostora; podstakne kritičko mišljenje o raznim procesima u gradu; poveća iskustvo mladih za rad u intedisciplinarnom diskursu; podstakne proces veće participacije građana u procesima razvoja grada, ali i da se kreativnim radom osmisle i otvore novi vidovi intervenisanja u gradskom (javnom) prostoru.

VOĐENJE

Radonicu Beogradski san će voditi arhitekte Nina Radosavljević i Iva Čukić.

Nina Radosavljević rođena je 1985. godine u Beogradu. Diplomirala je 2009. na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Po završetku studija dobija stipendiju Fondacije dr Zoran Đinđić, čime ostvaruje praksu u arhitektonskom birou u Austriji, a potom i u Italiji. Sa grupom kolega osvaja i nagradu “Ranko Radović” za najbolji multimedijalni projekat za izložbu "Arhitektura izložbi" 2010.Protekle akademske godine stiče dodatnu specijalizaciju iz oblasti predgrađa na Institutu Bauhaus,Dessau, na programu postdiplomskih studija “After Levittown”, gde se bavila i studijom slučaja Belville. Ovog leta je takođe pohađala i Letnju internacionalnu školu na ETH univerzitetu u Cirihu sa temom "From suburb to city".

Iva Čukić rođena je 1983. godine u Beogradu. Diplomirala je 2008. na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Iste godine upisuje doktorske akademske studije na tom fakultetu, umetnički smer. Oblast njenog istraživanja obuhvata tačke susreta javnog prostora, javne umetnosti i prostorno-kulturnog diskursa. Učestvovala je u nekoliko radionica, izložbi i projekata u ovoj oblasti. Članica je Ministarstva prostora i udruženja Mikro Art.
 
BedMen sto ogranicavas broj ucesnika magacin prima vise ljudi povecaj malo
 
I ne samo broj ucesnika nego i broj godina, nije u pitanju privatni nego javni dogadjaj, zasto bi neko ko ima 36 bio nedovoljno sbosoban da ucestvuje, zar duzina iskustva nije korisna za sve ?
 
Nećemo sad da se vredjamo. Ograničenje u godinama je zbog metodologije rada na radionici. No, naravno da mogu i stariji ako ih zanima,plus otvaranje će biti javni panel.
 
Moram li po proceduri da se prijavljujem ili moze nesto preko veze ispod zita ili sve mora transparens .Inace poskidali reklame beograd filma uskoro slike u odgovarajucoj temi
 
Vrh