Šta je novo?

Pomoć pri kupovini drvne građe

xorg

Novice
Učlanjen(a)
28.03.2024.
Poruke
1
Pohvaljen
0
Zdravo društvo, pravim mali bungalov 9m2 na planini (montažna gradnja - drvena skeletna konstrukcija i OSB ploče), pa mi trebaju daske i gredice (20x5 10x5 5x5 5x3 15x15cm, dužina 3m) sve ukupno manje od 2 kubika. Građa treba biti sušena.
Nemam iskustva sa pilanama i načinom poslovanja pa bi molio nekog da mi odgovori na par pitanja:
-koju vrstu drveta mi savetujete (jela/smrča/beli bor) i koje su razlike?
-jel oni seku tražene dimenzije po meri (presek, dužina), i kolika je tačnost tih mera, da li se i koliko drvo skuplja nakon sušenja? Ako poručim dasku 10x5 a dobijem 9x4.5 onda imam problem... Po projektu su mi daske 300cm, da li da ih naručim po toj meri ili oni seku po želji - na recimo 310cm, pa da ih sam sečem na meru?
-potrebne su mi naravno prave daske, ali koliko u praksi mogu da očekujem da će zaista biti prave nakon sušenja?
-kakva je površina sečene građe, jel to izgleda fino na oko i dodir ili je neophodna neka dodatna obrada? Grede 15x15 će biti vidljive pa me zanima to sa estetske strane. Viđao sam daske sečene tračnom testerom i to izgleda prilično loše, pretpostavljam da seku kružnim testerama. Ima li različitih klasa rezane građe?
-kako se kreću cene trenutno u Srbiji i ima li smisla razmatrati uvoz iz R. Srpske za ovako mali projekat?
 
Vrh