Šta je novo?

Položaj kuhinjskog bojlera

Jezic

Beginner
Učlanjen(a)
20.08.2018.
Poruke
50
Pohvaljen
135
Zdravo svima!

Da li neko možda ima iskustva sa malim "izmeštanjem" kuhinjskog bojlera? Ideja je da bojler bude smešten u teško dostupni ćošak kuhinje, kako bismo time oslobodili prostor ispod sudopere. Prilažem crtež koji skicira kako bi to trebalo da izgleda.

Bojler.jpg


Slivnik je u zidu na mestu koje je na crtežu obeleženo brojem 1. Na istom mestu se nalaze i ventili i izvod za vodu.


Da li je izvodljivo smestiti bojler na mesto broj 2? Da li je to neka prevelika komplikacija, i da li neko ima iskustva sa sličnim rasporedom?
Hvala svima!
 
Komplikacija je nikakva. Između tački 1 i 2 ti idu 2 duža brinox creva i ona ti idu uza zid i ne smetaju.

E sad, da li ta dužina creva nekako utiče na nešto - teorija mi govori da ne (osim što će trebati par sekundi da krene topla voda jer će se voda koja stalno stoji u crevu iszmeđu bojlera i slavine ohladiti.)

Šta kaže praksa - ne znam,
 
Kupi duza creva koja bi stigla do bojlera, ako nema, onda ih nastavi sa spojnicom.
I preporuka, ja uvek tako montiram, izvedi jedan klik-klak prekidač sa indikacijom, da bude tu cim otvoris vrata kuhinjskog elementa ispod sudoopere, jer nije zgodno da pruzas ruku do prekidača na bojleru, da bi ga ugasio. To je bukvalno jedan produzni kabl sa prekidačem (koji usrafis u stranicu kuhinjskog elementa), a posle ti bude lakse.

Sto se tice funkcionisanja, nece biti nikakvih problema.

I ja imam malu kuhinju i jedan deo tako teže dostupan, u koji sam stavio bojler, da bi ispod sudoopere ostalo slobodno za nesto drugo. Isto tako sam resio tu problematiku.
 
Bila mi je dilema koju astrodule spominje - da li dužina creva nekako može da utiče. Ali ako već imaš nešto slično kod sebe, onda nema zime. 8)

Što se tiče prekidača, imamo izveden prekidač za tu utičnicu gore na zidu, iznad radne ploče, tako da mislim da nam to rešava stvar.

Superiška, hvala na odgovorima, puno ste mi pomogli. :)
 
Kad smo već kod kuhinjskih boljera: da li njegova ugradnja utiče na potrošnju struje, u smislu da zamenjuje glavni bojler? Imam jedan bijler od 120L u celoj kuči i stoji mi uvek uključen na 65-70C, tj ne gasi se preko dana. Da li bi ugradnja kuhinjskog mogla da ga odmeni a da pritom ne poveća ukupnu potrošnju struje (naravno da bih glavni bojler isključivao i/ili dodatno smannjio temperaturu zagrevanja)?
 
Ja mislim da je nepotrebno držati uključen veliki bojler non-stop. Sigurno bi ti bilo bolje (sa stanovištva potrošnje) da imaš poseban mali bojler u kuhinji.

A što se tiče velikog, uvek ima mlake vode za pranje ruku, a upališ ga pola sata pred tuširanje. Plus što ke zdravije tuširanje mlakom vodom umesto vrućom.

A što se tiče velikog, čišćenje kamenca mnogo utiče na potrošnju. Nije toliko komplikovano, više je do organizacije (pražnjenje bojlera i posuda za kamenac i trud da ne isprskaš pola kupatila))
 
dule, ako si upoznat sa tematikom... meni je receno da se kamenac manje stavra (tj cak i ne stvara) u toploj vodi.. da li je to tacno? ja inace ne gasim nikad bojler, sem kad se tusiram, volim da se osurim pa to ti je, mlaka voda mi ne radi posao
 
Čitao sam svojevremeno, ali se ne sećam.
Znam samo da se uvek iznenadim koliko kilograma kamenca izvadim iz bojlera i koliko peska ostane na filteru od kuvala.

Ps: nisam dovodio u vezu temperaturu vode i stvaranje kamenca, već vezu izmedju potrošnje struje i količine kamenca.
 
Da. Kuhinjski bojler stedi struju. Za > 3 clana porodice stedljivija je masina za pranje sudova sto moze da smanji ukupni racun za 20% kakoje bilo u mom slucaju.

Ako perete na ruke, perite sa minimumom vode koju uspete u serpu koju perete i onda trljate necistoce, a ispirate hladnom.
Na isti nacin mozete i da se kupate. Pokavsite se toplom vodom, zatim iskljucite vodu,. nasapunjate se i onda isperete mlakom.
To uz, smanjenje frekvencije kupanja je ekoloski vrlo povoljna praksa.

Takodje, ustedi se i ako bojelr nocu iskljucite ga, a ukljucite ga ujutru pred kraj jeftine struje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=793958#p793958:2wsyo9d0 je napisao(la):
Jezic » Uto Nov 17, 2020 10:24 am[/url]":2wsyo9d0]Bila mi je dilema koju astrodule spominje - da li dužina creva nekako može da utiče. Ali ako već imaš nešto slično kod sebe, onda nema zime. 8)

Što se tiče prekidača, imamo izveden prekidač za tu utičnicu gore na zidu, iznad radne ploče, tako da mislim da nam to rešava stvar.

Superiška, hvala na odgovorima, puno ste mi pomogli. :)


Moze i tako, ako vam ne smeta sto se vidi. Onda je problem resen. :kk:
 
To je sjajno rešenje. Postoje tako neke sitnice koje su proste i mnogo olakšavaju život. Mi smo recimo iznad kuhinjske radne ploče na dva mesta izveli po dve utičnice plus prekidač za radno svetlo. Naravno, radno svetlo ne ide u te utičnice već od prekidača kroz zid ide u kuhinjske elemente, tako da se kabl nigde ne vidi.
 
Bojler 80 l držim uključenim stalno podmiruje sve potrebe racun za struju testirano mjesec dana sa paljenjem gašenjem ušteda nikakva ali nervoza velika kad treba topla voda a iste nema ....
 
Ako je dobar bojler onda stalno uključen ne bi trebalo da mnogo diže potrošnju struje jer će se grejač paliti samo na par minuta svakih par sati.
 
Po mom iskustvu, bolje je da je bojler stalno upaljen, jer kao sto rece kolega, ukljuci se na nekoliko sati vrlo malo, ako se ne koristi. A, ako se npr. tusirate ili perete sudove, potrosite odredjenu kolicinu tople vode maksimalno zagrejane iz bojlera, njemu je lakse da tu vodu koja je razblazena hladnom za onu kolicinu tople koju ste potrosili, dogreje opet do maksimalne temperature tople, nego da greje iznova ceo kazan hladne. A kolicinu vode koju trosite - trosite pa trosite. Ako me razumete...I ako je poenta da se potrosi manje struje, onda je to bolja opcija. Ja radim tako, ako neko radi drugacije, to postujem i ne raspravljam se u nedogled.

Bolje je da je kupatilo i kuhinja na jednom bojleru, kupatilskom, iz razloga sto je kapacitet kuhinjskog bojlera mali, ako perete vecu kolicinu sudova. Do duse, taj boljer brzo i zagreje vodu, jer je kolicina iste mala. Naravno, govorim o akumulacionom kuhinjskom bojleru, koji nije pod pritiskom, a ne protocnom. A sto se tice potrosnje, otprilike ce grejac i jednog i drugog raditi isto vremenski, jer na kupatilskom velikom, treba da dogreje i nece mu trebati puno, a na malom kuhinjskom ce isto raditi kratko, jer je to mala kolicina vode. Neke ustede struje, nema, tu je nedge.

Tako da po meni, kuhinjski bojler je za one koji u stanu koji su kupili do kuhinje nemaju vod tople vode od kupatilskog bojlera ili za one kojima je vodovodzija, kada im je postavljao cevi u kuci, rekao da je kupatilo daleko od kuhinje i da je to neizvodivo. Kao meni, ali tada sam bio mlad i zelen, pa se nisam razumeo.

Ako imate i masinu za pranje sudova, onda kuhinjski bojler sluzi samo da, ako je neka manja kolicina sudova, operete ručno, da ne palite za toliko masinu i zavrsava posao, pa u tom slucaju ne osecate nedostatak toga sto kupatilo i kuhinja nisu na jednom velikom kupatilskom bojleru.

A koliko ima ljudi koji nemaju vod tople vode u kuhinji, nego donose iz kupatila toplu vodu da operu sudove, jer im je neki ,,veliki strucnjak" rekao da kunjiski bojler trosi mnogo struje...To je da se covek prekrsti levom nogom. I onda kada pocnem da im objasnjavam, ali ne, oni uglavnom i dalje svoju pricu. Neki su me poslusali, pa sam im ugradio i zadovoljni su, uspeo sam da doprem do njih, da im bude lakse, pa se i ja osecam bolje. I veliki broj ljudi je ubedjen da je taj mali kuhinjski bojler protocni, a kad im kazete da nije i objasnite zasto nije...Oni uglavnom i dalje kazu da jeste, pa je svako dalje objasnjavanje samo otvaranje usta za dzabe. I onda je odustajanje od price najbolja opcija. Nije to nista cudno, nas narod je poznat po tome da se dici svojim neznanjem, izmedju ostalog.

Izvinite na ovom duzem postu i vremenu koje ste odvojili da isti procitate.
 
Nije tačna računica.
Potrošiće se onoliko energije koliko je utrošeno kroz isticanje tople vode iz bojlera.
Primer:
Bojler 80 litara. Greje se grejačem od 2kW. Zagrejan na 75 stepeni. Voda u vodovodu 15 stepeni.
Koriste ga tri osobe za tuširanje. Za tuširanje potroše 30 litara vode zagrejane na 40 stepeni.

Prvi slučaj - Bojler stalno uključen
Posle prvog tuširanja voda u bojleru se ohladila na oko 66stepeni.
Da bi grejač zagrejao 80l na 75 stepeni treba da radi približno 26 minuta.
Pošto su u pitanjuu tri tuširanja grejač se tri puta uključuje i radi po 26 minuta što je ukupno 78 minuta.

Slučaj drugi - bojler se uključi tek posle trećeg tuširanja
Posle trećeg tuširanja voda u bojleru se ohladi na oko 47 stepeni.
Da bi grejač zagrejao 80l vode na 75 stepeni treba da radi približno 78 minuta.
Dakle ista se količina energije potroši.
Pitanje je samo da li ćete tu potrošnju ostvariti u nižoj noćnoj tarifi ilii četiri puta skupljoj višoj.
Za novčanik je najbolje zagrejati bojler na maksimum u noćnoj tarifi a onda preko dana paliti po potrebi
ili držati termostat na minimum koji je potreban za jedno tuširanje (najčešće je to jedinica).
 
Vrh