Šta je novo?

"Podebljavanje" postojece izolacije na nedovrsenom objektu

salex89

Novice
Učlanjen(a)
04.06.2020.
Poruke
2
Pohvaljen
0
Pozdrav, razmatram kupovinu jednog objekta koji je nedovrsen i od svega mi je najmanje jasno sta raditi sa fasadom. Stanje fasade je da ima 5cm stiropor izolacije koja je pokrivena lepkom i tu je stopirano. Dakle potrebno je dovrsiti jos nekim slojevima... necega (ako do sada nije bilo jasno da sam laik, sada je) pogotovo sto je taj sloj lepka bio vec neko vreme izlozen, verovatno je kontaminiran, i na kraju zavrsiti sve nekim dezenom, bojom, listelama itd.

Moja dilema je sta raditi po pitanju poboljsanja energetske efikasnosti, da li je smisleno dodati jos neki sloj stiropora ili mozda minaralne vune preko? Koliko je to kvalitetno resenje, obzirom da sam citao da to moze dovesti do pojave vlage izmedju slojeva i ubrzanog propadanja? Jasno mi je da to ukljucuje tiplovanje tog novog sloja, cemu se neki iz protive, iz meni nejasnih razloga. Pokusavam da nekako dodjem do odluke kroz racun gubitaka energije, ali to su mi samo brojevi na papiru, mucim se da kvantifikujem.

Alternativa je i koriscenje gipsanih ploca uz izolaciju sa unutrasnje strane, jer deo objekta (polovina) nije iznutra omalterisan, samo su gole cigle. Na taj nacin sam resio dva problema, nezavrsen enterijer i energetsku efikasnost. Mana toga je sto deo objekta jeste zavrsen (oko polovina) i klasicno je malterisan, gletovan, krecen pa bi to znacilo da bih i preko tog dela objekta stavljao gipsane ploce u kombinaciji sa unutrasnjom izolacijom.

Dakle, pre svega me zanima "kvalitet" u smislu trajnost nekog od resenja i cost-benefit po pitanju energetske efikasnosti i uopste saveti. Zamena stolarije se vec podrazumeva, inace, ali tu vec imam neke favorite.

Hvala unapred.
 
Zavisi kako je rađena postojeća izolacija. Ako je rađena sa "pogača" sistemom nema mnogo smisla, ako je rađena sistemom oko ivica ploča zarobljavanjem vazduha onda ima smisla.
 
Vrh