Šta je novo?

Podcast SFERA - Podcast o Arhitekturi i Kulturi javnog prostora

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
19.618
Pohvaljen
41.857
ŠTA JE SFERA

Podcast posvećen razgovorima o Arhitekturi kao mehanizmu društvene promene. Mesto susreta lokalnih kreativaca i entuzijasta koji stvaraju bolji životni prostor.

Vizija:
Kreiranje zajednice koju čine Arhitekti, Urbanisti, Društveni aktivisti kao i Kreativci iz srodnih disciplina koji odgovorno shvataju svoju profesionalnu ulogu u društvu. Umrežavanje i povezivanje članova zajednice ima za cilj da osnaži Arhitektonsku struku ali i zainteresovane građane da se angažuju u svrhu Kulturne transformacije svog okruženja. Kulturna transformacija podrazumeva kreiranje novih zajedničkih vrednosti, ciljeva i profesionalne etike, odnosno promociju Arhitekture i Arhitektonske scene u javnom prostoru.

Vrednosti:
Verujemo da unutar Arhitektonske struke postoji potreba za:
● reafirmacijom starih i afirmacijom novih profesionalnih vrednosti i etičkih načela
● uspostavljanjem fer uslova na tržištu i unapređenjem poslovne kulture
● potreba za udruživanjem oko zajedničkih vrednosti i interesa
● promovisanjem novih tehnoloških i ekološki održivih rešenja na polju graditeljstva
● edukacijom i informisanošću o napretku softverskih rešenja na polju informatike
● Interdisciplinarnom pristupu izazovima i povezanosti unutar esnafa
● boljom vidljivošću u javnom prostoru

Uloga Arhitektonske zajednice u javnom diskursu podrazumeva društveni angažman na više različitih polja odnosno unutar različitih društvenih sfera. Zajedničkim delovanjem oni doprinose unapređenju životne sredine, razvoju gradova, kao i drugim razvojnim procesima u društvu. Verujemo da prikazivanjem upravo te raznolike lepeze zanimanja i društvenih angažmana koji su Arhitekti sposobni da preuzmu na sebe, gde zajednica osnažuje pre svega domaću struku čineći je vidljivom i prepoznatom, motivišući i druge građane u svojim naporima ka unarpeđenju zajedničkog životnog prostora.

Ciljevi:
1. Otvaranje medijskog prostora za javnu debatu, diskusiju i promociju tema koje se tiču Arhitekture, životne sredine i razvoja tehnologije.
2. Afirmacija i okupljanje pojedince iz struke koji se bore za ‘’zdrave’’ ideje, a posledično i motivacija drugih kolega u pravcu ostvarivanja sopstvenih ideja koje utiču na kolektivnu svest.
3. SFERA je u tom smislu mesto okupljanja kvalitetnih profesionalaca i prostor za afirmaciju novih kreativnih snaga i avangardnih ideja.
4. SFERA počinje kao lokalni medijski fenomen ali teži da bude prepoznata kao regionalna
platforma za dijalog o Arhitekturi.
5. SFERA ima kao krajnji cilj kreiranje i afirmaciju Arhitektonske ZAJEDNICE u javnom prostoru.

Kako:
Uspostavljanje dijaloga vodi ka osnaživanju - Osnaživanje pojedinaca vodi ka umrežavanjuumrežavanje vodi ka društvenom delovanju - delovanje vodi ka Kulturnoj transformaciji. Za ostvarivanje ciljeva SFERE neophodna je otvorena i neposredna komunikacija putem internet platformi i društvenih medija. Obraćanje publici treba da bude edukativno i afirmativnog karaktera, ali u isto vreme zabavno i neopterećujuće. Ideja je izbeći elitistički narativ kojem Arhitekti često pribegavaju kao načinu da se izoluju i zaštite. SFERA nastoji da se buduća publika aktivno involvira u diskusiju o arhitekturi i time se poistoveti sa gore pomenutim vrednostima. Arhitektura je sveobuhvatni pokretač razvoja društva na polju graditeljstva, ekonomije, tehnologije, informatike, ekologije i politike. Ona ima važnu pokretačku ulogu u mnogim
industrijama kao i društvenoj političkoj sferi. Stoga je stvaranje Arhitektonske zajednice kroz brend SFERE jedan od glavnih ciljeva projekta. SFERA animira zajednicu kroz kreiranje narativa o Arhitektonskoj sceni i uopšte značaju profesije za društvo. Takođe želimo da se kroz dijalog afirmišu najnovija tehnološka rešenja kojima se kvalitativno unapređuje prostor i životna sredina kao i softverske inovacije na polju projektovanja te interdisciplinarne komunikacije.

 
Podcast 02: Naš prvi gost je arhitekt Lazar Kuzmanov, dobitnik nagrade za arhitekturu Đorđe Tabaković . Većinu svog radnog veka proveo je stvarajući u Novom Sadu, ali sa ponosom ističe svoje poreklo iz Titela kao i činjenicu da je "Beogradski đak". Početkom 2000tih bio je izabran od vlade Zorana Đinđića za Pokrajinskog sekretara za Arhitekturu, Urbanizam i Graditeljstvo AP Vojvodine. Nakon atentata na premijera, povlači se sa funkcije i osniva biro Kuzmanov and Partners. Tada započinje njegov najplodonosniji stvaralački period. Njegova arhitektura pleni dinamikom i muzičkom preciznošću time doprinoseći utisku razigranosti urbanih pejzaža. Možda je upravo ovakav ekspresionistički pristup svojstven njegovom duhu, jer kako sam ističe za stvaralaštvo je presudna Emocija. Njegov optimizam i energija doprineli su da ovaj razgovor bude vrlo dinamičan i sadržajan.

Podcast 03: Naš novi gost je Relja Ivanić, arhitekta po obrazovanju, ostvareni fotograf, koji već dugi niz godina kreira ikonične Arhitektonske fotografije na našim prostorima. Fokus njegovog objektiva usmeren je na Savremeno arhitektonsko stvaralaštvo kao i nasleđe Modernizma i Postmodernizma u Srbiji i regionu. Njegove fotografije su na domaćoj sceni postale sinonim za "kvalitetnu" arhitekturu. U poslednje vreme intezivno je posvećen razvoju platforme SUPER PROSTOR, koja interaktivno "spaja" sve učesnike jednog gradjevinskog projekta - arhitekte, investitore, izvodjače, komercijaliste i korisnike. Od zelenog Sombora i bitnih životnih odluka do jasne distinkcije izmedju arhitektonske fotografije u odnosu na fotografiju arhitekture, raznim izložbama fotografije u zemlji i inostranstvu, kao i zanimljivim izazovima koji nosi ovaj poziv.

Podcast 04: Novi gost SFERE je naša draga koleginica i prijateljica Sara Parezanović. Kiparh školu arhitekture za decu, odnosno njen ogranak u Srbiji ( https://kiparh.rs/ ) osnovala je 2018. godine sa suprugom Mihailom, kao deo istoimene kompanije u Krasnodaru. Kako sama ističe, ljubav prema edukaciji kao procesu se rodila još tokom studija. Kroz praktičnu nastavu sa uzrastima od 6-18 godina, shvatila je da deca imaju kapacitet da intuitivno razumeju prostor i njegov značaj za život zajednice. Njeno duboko uverenje je da bi upravo deca koja prodju ovakav obrazovni program mogla u budućnosti biti svojevrsni katalizator društvenih promena. U emisiji smo razgovarali kako dete može da razvije svoju ličnost na kreativan način, koje su prednosti neformalnog obrazovanja, kao i važnosti mentora u profesionalnom odrastanju, ali i sa čime se Sara susrela u Africi.

Naše nove gošće su Iva Čukić i Božena Stojić iz kolektiva Ministarstvo prostora. Ministarstvo prostora osnovano je 2011 godine sa željom da doprinese demokratskom i pravednom razvoju gradova. Njihova borba za bolji grad kreće se od uličnih akcija, protesta, sve do relevantnih državnih institucija gde pokušavaju da aktivno uključe građane u proces donošenja prostornih i urbanističkih i planova kako bi ostvarili svoje osnovno ljudsko pravo; PRAVO NA GRAD. Sa Ivom i Boženom smo razgovarali pre svega o suštinskoj definiciji politike i građanske participacije, odnosno u kojoj meri Arhitekte, Urbanisti i Građani mogu da štite javni interes, šta nam donosi nova Nacionalna strategija za Arhitekturu i kako GUP 2041 predviđa razvoj Beograda na priobalju, te kakva sudbina čeka Beogradski sajam ukoliko stručna javnost ponovo zanemi kao sa projektom "Beograd na vodi".
 
Vrh