Šta je novo?

Pitanja i odgovori u vezi sa gradom

Lucifer":2uhir62v je napisao(la):
Jelena, ti bas volis svoju zgradu i svoj grad. Nije ni cudo sto je svako renovranje skandal, kada stanari mole boga da zgrada nije pod zastitom drzave. Umesto da se stanari nadmecu ko ce imati lepsu fasadu, nadmecu se ko ce jeftinije da prodje.
Ja bar imam želju da fasadu svoje zgrade obnovim pa bih te zamolila da mi ti ne meriš koliko volim svoju zgradu i grad. Ne znaš ti to. Važi?
I, verovao ili ne, finanskijski momenat jeste bitan. Tebi možda ne, ali nama koji se trudimo da sastavimo kraj sa krajem, jeste.
 
jelenabg":we0em28v je napisao(la):
Lucifer":we0em28v je napisao(la):
Jelena, ti bas volis svoju zgradu i svoj grad. Nije ni cudo sto je svako renovranje skandal, kada stanari mole boga da zgrada nije pod zastitom drzave. Umesto da se stanari nadmecu ko ce imati lepsu fasadu, nadmecu se ko ce jeftinije da prodje.
Ja bar imam želju da fasadu svoje zgrade obnovim pa bih te zamolila da mi ti ne meriš koliko volim svoju zgradu i grad. Ne znaš ti to. Važi?
I, verovao ili ne, finanskijski momenat jeste bitan. Tebi možda ne, ali nama koji se trudimo da sastavimo kraj sa krajem, jeste.
To je bio samo lep nacin da kazem da je takvo ponasanje neodgovorno i pomalo vise seljacko. Ovo je forum i to je moje misljenje. Posto se nema para, treba cekati bolja vremena, a ne unistavati ono sto su preci ostavili (svojim potpomcima ili partizanima). Ne kazem to samo za tvoju zgradu, vec za sve zgrade u ovom gradu. Po meni je u ovom trenutku izdvajanje para za lose i fuserske rekonstrukcije zgrada cisto rasipanje i negacija toga da neko nema para. Nista nece pobeci, a ovako ces samo svojoj deci ostaviti dupli racun za nekoliko godina. Srbi, pamet u glavu - jeftinije je po pravilu skuplje.
 
Cuj Lucifere, to nisi Bogom dan da odredjujes ljudima kako ce kreciti svoje fasade. Takodje, mani se vredjanja drugih forumasa jer u suprotnom znas sta sledi.
 
Lucifer":2gvk2ri2 je napisao(la):
To je bio samo lep nacin da kazem da je takvo ponasanje neodgovorno i pomalo vise seljacko. Ovo je forum i to je moje misljenje. Posto se nema para, treba cekati bolja vremena, a ne unistavati ono sto su preci ostavili (svojim potpomcima ili partizanima). Ne kazem to samo za tvoju zgradu, vec za sve zgrade u ovom gradu. Po meni je u ovom trenutku izdvajanje para za lose i fuserske rekonstrukcije zgrada cisto rasipanje i negacija toga da neko nema para. Nista nece pobeci, a ovako ces samo svojoj deci ostaviti dupli racun za nekoliko godina. Srbi, pamet u glavu - jeftinije je po pravilu skuplje.
Ta fasada je originalno bila najobičnija od svih običnih, ništa posebno kod nje nema osim jednog ukrasa koji će se uraditi na odgovarajući način koji god on bio. Sada će dobiti i izolaciju. Drugim rečima, fasada će biti bolja nego što je bio original. A to ocenjivanje o neodgovornosti i seljanluku ostavi za neka druga mesta - licem u lice, na primer.
 
Pa ja bih ti sve to reako isto u lice.

Vrachar, ja zaista ne znam cime sam nekog uvredio. Po meni je cinjenica da neko moli boga da mu zgrada nije pod zastitom drzave kako bi mogao da jeftino (=nesturcno) renovira fasadu seljanija, ne u nekom bukvalnom smilsu, vec bas onom prenesenom u kom se koristi u nasem jeziku. Mnogi su ovde ukljucujuci i tebe za mnoge stvari i mnoge ljude u ovom gradu rekli i mnogo grdje i crnje stvari nego sto je "seljanija" i gotovo uvek ste bili svi redom u pravu. Ne vidim zasto ja ne bih bio upravu, samo zato sto se ja obracam osobi koja ovde ima korisnicki nalog. Sta je tu drugacije nego kada vi slikate neku nadogradnji ili nadrirenoviranje pa kazete seljacina, stvarno ne vidim. I mani me sa tim muskim feminizmom. Kako se pojavi neko zenskog pola na ovom forumu, odmah se pojave neki pseudodzentlmeni kojima odjednom postane neprihvatljivo da drugi forumasi daju svoje misljenje o necijoj fasadi, zidu, ogradi. Ovako kao mozemo i pricamo sta hocemo, ali kad dodje devojka, e onda kao ne, onda se nadjes da pitas ko sam ja, ko je Vlada, ko je Dragan da dajemo nase misljenje o fasadama.
 
Lucifer, zene su zakon BRE ;) :cool:
ps. 'oces da se upoznamo :D moze i Jeca da dodje.
 
Nemojte bez Vrachara, molim vas :D.

A apropos renoviranja, vrlo je mali broj predratnih zgrada kod kojih je potrebna dodatna izolacija (iako to naravno nijedna firma nece reci). Mnogo bolji ulog sto se tice ustede energije i obezbedjenja mikroklime su novi prozori - barem kada je predratna gradnja u pitanju. A ako zgrada nije bogznakakve vrednosti, i ako sprat-dva, onda je najbolje da se stanari dogovore i prodaju celu zgradu za velike pare investitoru koji ce tu izgraditi pristojnu zgradu.
 
A ako zgrada nije bogznakakve vrednosti, i ako sprat-dva, onda je najbolje da se stanari dogovore i prodaju celu zgradu za velike pare investitoru koji ce tu izgraditi pristojnu zgradu.
Zato i nemamo zgrade starije od 1830-tih u centru grada... Procitaj Godisnjak grada Beograda, da vidis kakve su dragulje rusili pod tom logikom...
 
Lucifer":28p3e4rt je napisao(la):
Nemojte bez Vrachara, molim vas :D.

A apropos renoviranja, vrlo je mali broj predratnih zgrada kod kojih je potrebna dodatna izolacija (iako to naravno nijedna firma nece reci). Mnogo bolji ulog sto se tice ustede energije i obezbedjenja mikroklime su novi prozori - barem kada je predratna gradnja u pitanju. A ako zgrada nije bogznakakve vrednosti, i ako sprat-dva, onda je najbolje da se stanari dogovore i prodaju celu zgradu za velike pare investitoru koji ce tu izgraditi pristojnu zgradu.
Drzava bi trebalo da se ukljuci u taj program i subvencionise ugradnju PVC stolarije kao sto je to uradjeno u npr. Nemackoj. To dovodi do velike ustede energije.
 
^nemoj bas pvc, ipak je on kancerogen i stetan je po okolinu
 
Kancerogen?? Ne znam odakle ti ta informacija. Drugo ti prozori na koje se uzgred daje garancija na 50 godina mogu veoma lako da se recikliraju.
 
jovanovm":13k3lmws je napisao(la):
A ako zgrada nije bogznakakve vrednosti, i ako sprat-dva, onda je najbolje da se stanari dogovore i prodaju celu zgradu za velike pare investitoru koji ce tu izgraditi pristojnu zgradu.
Zato i nemamo zgrade starije od 1830-tih u centru grada... Procitaj Godisnjak grada Beograda, da vidis kakve su dragulje rusili pod tom logikom...
Kakve zgrade majketi? Pet puta bolje je imati modernu petospratnicu koju je uradio neki poznati arhitetkta i koja je arhitetkonsko remek-delo, nego cuvati stracare kao sto su one tri zgrade na trgu republike kod doma armije. Ako je Jelena lepo opisala svoju zgradu, odnosno upravu da nema narocitu vrednost, a taj ukras koji strci je verovatno neka reljefna vaza ili slicno, nema tu sta mnogo da se prica. Treba razlikovati vredne stare zgrade od zgrada siromaskog Beograda pre rata kakve su zidane na nekim delovima Vracara, ali i Dorcola npr. Ne moze nesto da bude vredno samo zato sto je sazidano pre Rata.
 
Milance":2ziflzh1 je napisao(la):
Kancerogen?? Ne znam odakle ti ta informacija. Drugo ti prozori na koje se uzgred daje garancija na 50 godina mogu veoma lako da se recikliraju.
vecina tih pvc prozora koji se prodaju kod nas ne spada u taj red koji je lako reciklirati, u inostranstvu je to malo drugacije, a to da je kancerogen je poznato jos odavno, samo zbog toga sto je to u manjoj meri ne pravi se neka velika buka oko toga.
 
@Lucifer
Ne slazem se s tobom, zato sto zgrade takodje imaju istorijsku vrednost. Jednostavno kazem da nasa sadasnja procena da li neka zgrada ima ili nema arhitekturalnu vrednost ne moze da uzme u obzir stav buducih generacija (u estetskom i kulturnom smislu). Smatram da u velikoj vecini slucajeva se stare strukture mogu uklopiti u nove - po meni je to predivno resenje. Rekonstrukcija Delijske cesme u Knezu mi je jedan od dobrih primera, mada ih ima dosta po Beogradu... E da, evo primera zgrade koja je nekad postojala u Beogradu, a srusena je zbog toga sto "ne predstavlja narocitu istorijsku i arhitektonsku vrednost".

 
jovanovm":1u1ntf5h je napisao(la):
@Lucifer
Ne slazem se s tobom, zato sto zgrade takodje imaju istorijsku vrednost. Jednostavno kazem da nasa sadasnja procena da li neka zgrada ima ili nema arhitekturalnu vrednost ne moze da uzme u obzir stav buducih generacija (u estetskom i kulturnom smislu). Smatram da u velikoj vecini slucajeva se stare strukture mogu uklopiti u nove - po meni je to predivno resenje. Rekonstrukcija Delijske cesme u Knezu mi je jedan od dobrih primera, mada ih ima dosta po Beogradu... E da, evo primera zgrade koja je nekad postojala u Beogradu, a srusena je zbog toga sto "ne predstavlja narocitu istorijsku i arhitektonsku vrednost".

[url]http://img232.imageshack.us/img232/6924/kvucicakp0.th.jpg[/url]
Zgrada koju si okacio je tipican primer obicne vece varosanske zgrade cija je fasada sastavljena od stancovanih gispanih elemenata. U Beogradu postoji problem koji se sastoji iz toga da je jos pre Rata mnogo gradjeno uz ostavljanje mnogobrojnih rupa. Granice predratnog Beograda bile bi mnogo manje da se gradilo kompaktno. Zbog toga sada u Beogradu i nema bas previse skoncentrisanih predratnih zgrada na jednom mestu, pa je nekom paloi na pamet da ih sve zastiti. Ali to nije razlog da se svaka zgrada proglasava za nekakav spomenik kulture (npr. kuca Pavlovica na Dorcolu). Narocito je pogresno to iseceno sagledavanje, kao okacis slikicu i to je. Mnogo je bitniji citav urbani koncept. Jednospratnicama osim izuzetno (kafana ?, licej, konak kneginje ljubice je) mesto u centru bilo kog grada nije mesto. To izuzetno odnosi se na zgrade koje imaju izuzetnu arhitekltuinsku vrednost bilo zato sto su remek-dela svoje epohe ili zato sto su poslednji ostaci neke druge epohe (otomanska arhitektura). Takve zgrade nemaju problem da budu uklopljene u gradsksu sredinu. Osrednje ili cak bezvredne zgrade svoje epohe treba srusiti. To vazi naprimer za mnoge prizemne kuce na gornjem Dorcolu.
 
Imam i ja nešto na tu temu ali sa sasvim drugog kraja!
Mislim da bi bilo dobro kada bi se na nivou grada napravila Komisija koja bi godišnju produkciju zgrada (koje su dobile Upotrebnu dozvolu) uzimala u obzir za nagradu npr. "Doprinos ambijentu i arhitekturi Beograda". Komisija predloži 20tak zgrada, ljudi glasaju ( ali ne SMSom, nego pod imenom i prezimenom) i kada se proglasi pobednik, Investitor, Projektant i Izvođač dobiju neku pristojnu svotu ili neku DOBRU poresku olakšicu.

Prvo, to bi nateralo Investitore da malo misle o arhitekturi i ambijentu tj. okruženju jer i ako Komisija odradi prvu trijažu, presudni su glasovi šire javnosti. Ljude koji nisu stručni u arh. smislu će se mnogo više voditi intuitivno "sviđa, ne sviđa" a neće biti ni svesni da su u tom svom izboru uzeli u obzir i zgradu i okruženje.

Osim toga, to je način da svi zađemo na Salon Arhitekture, a ne samo arhitekte. Ovako bi Investitor dobro razmislio ko će mu raditi projekat, jer to može da mu donese veliki bonus.

Grad bi kroz 10 godina trebalo da ima 10 sjajnih zgrada, što bi ga učinilo još privlačnijim.
....................
Nešto se mislim... Ako neka godina nije dovoljno dobra, trebalo bi da Nagrada može da se ne dodeli!
 
Lep predlog. Moracemo da pisemo gradu kada se dogovore ko ce biti vladar :)
 
Da li neko zna koja je najviši nivo Dunava u Beogradu?
"Stogodišnji nivo"??? :/
 
Interesuje me, kojoj se gradskoj sluzbi treba obratiti, ako zelite da negde obnove izlizane zebre? Umalo danas poginuh u Bulevaru kod deltinog outleta. Meni zeleno, a lik se ukljucuje u bulevar i gari ga do daske i zamalo da me ubije nego je na vreme zakocio i pocne da se dere na mene gde prelazim ulicu, a ja mu pokazem semafor i ono malo pesackog sto se nazire i onda se izvinio. strasno
 
Ceza":sfultbjp je napisao(la):
Da li neko zna koja je najviši nivo Dunava u Beogradu?
Kod Beograda se meri nivo Save, a kod Zemuna nivo Dunava.

Najviši nivo Dunava je bio 16.4.2006g. i iznosio je : 783cm.
Istog dana je bio najviši nivo Save kod Beorada : 738cm.
 
Dragane, zanima me do koje nadmorske visine bi Dunav mogao da naraste u zoni Ade Huje?
 
Vrh