Šta je novo?

Piratska Partija Srbije

jlaki

Advanced
Učlanjen(a)
07.03.2007.
Poruke
2.751
Pohvaljen
650
Lokacija
Beograd
Mislim da je ovo jako zanimljiva tema za diskusiju na ovom forumu, shodno tome da se konstantno spominju tenderi, javne nabavke i ostali dokumenti, propisi, projekti i slično koji su delimično ili nisu uopšte dostupni javnosti.

Shodno tome, Piratska partija.

Koliko sam shvatio, zalaganje ove partije bi povrh svega bila apsolutna sloboda informacija. Konačni open-source.


Da li mislite da bi bilo u redu kada bi zakonski bilo regulisano da sve državne i korporativne elektronske poruke budu dostupne javnosti, kao i svi poštanski dopisi vezani za bilo kakvo uređivanje grada/države, trošenje budžeta itd., svi dokumenti, pravilnici? Da li mislite da bi Srbija u tom izdanju postala minsko polje za korumpirane? Da li bi to dovelo do stabilnijeg sistema ili suprotno, do njegovog rušenja? Zašto?

Nisam politički niti pravno obrazovan, no pomislih da bi bilo interesantno spomenuti ovako nešto ovde.
 
Pa svi ti javni papri bi i trebalo da budu dostupni. Zakon dozvoljava cak i maloletnicima da traze uvid u neki dokument :) E sad... to sto je komplikovano traziti a nije dato na Mrezi na izvolte, to je nesto drugo... Naravno, ono sto zele da sakriju, sakriju... ili iskuliraju trazioca:D
 
Apsolutno se zalažem za open source (transparentnu) državnu aparaturu. Ne vidim bog čega bi to dovelo da raspada sistema? Ne mogu da se setim nijedne situacije u kojoj bi to mogao da budem problem...

Veći problem je - kako to izvesti?
 
Ne vidim zasto bi sve korporativne (kako ne volim tu rec; zvuci skroz rogobatno na srpskom) elektronske poruke bile dostupne javnosti? Ako ja radim u privatnoj firmi (korporaciji), zasto neko drugi ima da ceprka po mom mailu - a da nije zaposleni u firmi (meni nadredjen) ili revizor? Sto bi neki tamo nevezani Panta imao pristup mojim porukama? I zasto bi to firme prihvatile - tako bi korporacija A (ili bolje receno deonicarsko drustvo A) javno dostavljala svoje tajne (o novom proizvodu npr.) svom konkurentu korporaciji B. Besmisleno.

Sto se tice drzave - pa vec svi pravilnici i sl. jesu javno dostupni. Postoji zakon koji to regulise. Ako drzavne sluzbe ne zele da ti daju neku informaciju koju su duzne da daju po zakonu, mozes da se obratis povereniku za informacije od javnog znacaja - http://www.poverenik.org.rs/index.php/yu/naslovna - poverenik je gosn. Sabic koji vrlo dobro radi svoj posao. Takodje postoji i zastitnik gradjana (ombudsman) koji takodje pomaze, i trenutni ombudsman takodje relativno dobro radi svoj posao.

E sad - zar ne mislis da treba da postoje neki "drzavni papiri" koji ne treba da budu javno dostupni? Npr. komunikacija izmedju inspektora koji jure mafijase. Ti sve njihove mailove ucinio javno dostupnim, i tako pomogao mafiji?
 
Hazard, bukvalista si. Naravno da moraju da postoje i poverljive informacije! Isti je princip kao i tajnost privatnih pisama, dok sud ne odredi drugacije. Drugo, to se ne bi odnosilo na privatne korporacije. Trece, zna se sta su vazni papiri i vazni dopisi, nisu to privatni mejlovi zaposlenih etc ;)
 
Pazi nisam ja bukvalista, procitaj sta pise u uvodnom postu:

Da li mislite da bi bilo u redu kada bi zakonski bilo regulisano da sve državne i korporativne elektronske poruke budu dostupne javnosti,
"Sve drzavne i korporativne elektronske poruke" je vrlo sirok pojam, slozices se.
 
Pa da ali niko tako nesto ne bi implementirao, to je little litgtning tako ispisao. U takvoj ideji podrazumevalo bi se da nesto mora biti i u tajnosti.
 
Covek spominje i "apsolutnu slobodu informacija". Aj nek nam on objasni sta je tacno mislio ;)
 
Pa hajde ljudi, malo mašte :)

Vremenski osetljive papire bih učinio javnim tek posle isteka procesa. Takođe bi bilo nekorisno ukoliko bi elektronska komunikacija pri odabiru tendera bila javna dok tender još nije zatvoren, itd itd... da ne spominjemo "mafijaški" proces. :) Smatram da je vrlo važno, posebno u kriminalnim procesima, da rad policije bude javan i transparentan, između ostalog i da bi se izbegla zloupotreba. Jedan od razloga što je korupcija toliko "popularna" kod nas je upravo taj nedostatak transparentnosti. Znači - kad se završi istraga i slučaj krene pred sud, onda mislim da je ne samo u interesu društva, nego i u interesu pojedinca (tj. pravde) da se svi detalji slučaja obelodane. Mislim da nešto slično postoji sad, ali koliko shvatam u mnogo manjoj meri.

Mislim da Šabić OK radi svoj posao, ponekad se trudi da zaštiti građane, i često čitam njegove postove na blogu B92 - ukoliko i vi to činite, jasno vam je koliko se i postojeći zakoni o slobodi informacija kod nas ne poštuju.

Što se korporativnih poruka tiče - zavisi. Šta raditi sa državnim firmama kod kojih su takve informacije osetljive? Bez transparentnosti dolazi do mogućnosti zloupotrebe javnog interesa, a sa njom te firme teško mogu biti konkurentne. Još jedan razlog zašto moramo bežati od državnog vlasništva. :) Takođe bih zakonom obavezao korporacije, verske intitucije, NVO, dobrotvorne organizacije, itd itd.. da po nalogu istražnim organima i sudu (i stoga, javnosti) obelodane sve interne komunikacije u slučaju zloupotrebe položaja, seksualnog uznemiravanja, diskriminacije (ili protekcije) pri zapošljavanju, itd itd...

Apsolutno mislim da bi Srbija posle uvođenja ovakvih propisa postala "minsko polje" za korumpirane, baš o tome sam pričao sa zidarom na prošlom Mikseru - nadam se da bi on mogao da prenese neka svoja zapažanja...
 
O kavoj tajnosti je reč, vecinu svega što postoji obezbeđuje G4S rekao bih strana firma samo ,, ne znam ,, ko je vlasnik i verovatno ne može da sazna ni šta je Pera ložač doručkovao . :laugh: :lool: :laugh:
 
Dva bitna pravila omogucavaju da se drustvo drzi prava i bude posteno:

- otvoren pristup informacijama
- zastita izvora novinara

Indija, najmnogoljudnija demoktratija, uvela je 2005 "Right to Information Act" (pogledajte na wikipediji za detalje) kojim je SVAKOM gradjaninu omoguceno da upita administraciju a administracija je duzna da mu u propisanom roku odgovori. Pitanja su isla od detalja javnih tendera pa do broja saposlenih u drzavnim sluzbama, njihovim platama i obrazovanju. Naravno nastao je opsti haos zbog broja potraznji ali je toliko informacija isplivalo da je dobar deo korumpiranih i nespossobnih sluzbenika dobio otkaz ili morao da napusti sluzbu pod pritiskom javnosti. Korupcija nije iskorenjena ali se znatno smanjila, sada svaki sluzbenik mora da vodi racuna o svojim postupcima jer obicni ulicni prosjak moze da proverava njegov rad.
Odgovornoost je bitna, ako nema odgovornosti samovolja cveta. U Francuskoj je prosle godine bivsi premijer odgovarao na sudu a bivseg predsednika Chiraka i dalje gone zbog fiktivnih radnih mesta dok je bio gradonacelnik Pariza 90ih. Kada covek zna da ce izgubiti polozaj (izbori i smena a ne koalicije istih) i biti krivicno gonjen zbog svojih postupaka onda vodi racuna jer odgovara narodu a ne stranci.

Stari Grci su imali fin princip, ako zelis da budes drzavni sluzbenik na bilo kom nivou, prijavljujes stanje svoje imovine. Kada odes sa funkcije novo stanje imovine se poredi sa starim. U slucaju da se povecala zato sto si iskusni i posten preduzetnik ili zemljoposednik, nikom nista i svaka cast. Ako se povecala zato sto si iskoristio polozaj, oduzima ti se celokupna imovina, ne samo razlika, tvojoj porodici se ostavlja crkavica da prezivi a tebi sledi egzil, pa se ti snadji u tudjini bez partijsko/kleptomanskih veza (u staroj grckoj nije bilo dozvoljeno strpati slobodnog gradjanina u zatvor).

Ako javnost sama ne moze da dodje do informacija, to cine novinari kroz svoje izvore, mahom insajderske, koji moraju ostati zasticeni, inace bi naravno cutali. Ameri su tek posle 30 godina obelodanili ko je bio informator u Watergate skandalu, nijedna sluzba niti sud nije uspela do tada da sazna njegov identitet.

Dostupnost informacija + sloboda stampe (uz naravno efikasan pravosudni sistem) = dobitna kombinacija za spokojan zivot
 
jos jedna fina ideja koja nam dolazi iz Indije je "zero rupee note", novcanica koja izgleda kao prava samo sto je iznos na njoj 0, za koriscenje kada neko pokusa da iznudi mito. Kako ce reagovati sluzbenik kome ste upravo dali dve tri novcanice koje zahteva kada ustanovi da na njima pise 0 ? Hoce li se uvrediti? hoce li se prvaviti da nije video? U svakom slucaju odluka prelazi na drugu stranu. Kada neko vas tera da odlucite da li cete ucestvovati u korupciji ili ne, ova prilagodjena novcanica vam omogucava da prebacite odluku na korupcionasa, vi ste svoje odradili a sada on mora da odlucuje kako ce dalje da reaguje.

http://india.5thpillar.org/ZRN

cak su napravili i nasu menicu, samo je trebalo onu ruzicastu hiljadarku a ne teslu

serbia.jpg


http://zerocurrency.org/serbia.html
 
Vrh