Šta je novo?

Pijace

Meni je jedino problematicna ova strana u Majora Ilica, cela ulica ce izgledati kao kanjon. Bilo bi mnogo bolje da se povukli malo ivicu zgrade u parcelu, i stavili drvored duz ulice.
 
Trg bi otvorio prostor, ali od trga nema zarade.

148127ecac122467b530d62fb7ddc5ce.jpg
 
Ovo je definitivno arhitektonski najzanimljiviji objekat izgrađen poslednjih decenija u Beogradu. Šteta samo što je u njemu pijaca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=622803#p622803:34xkpfze je napisao(la):
Vox91 » 16 May 2019 11:48 am[/url]":34xkpfze]Ovo je definitivno arhitektonski najzanimljiviji objekat izgrađen poslednjih decenija u Beogradu. Šteta samo što je u njemu pijaca.

Ako bude ona prava fensi pijaca kakve sam vidja po Moskvi (renovirani rinok) bice super prica :vops:
 
Slazem se, sve zavisi kako su je koncipirali unutra. Nadam se da ce biti poput Mercado de San Anton u Madridu.
 
Danas sam prošao prvi put od kako su skinuli skele i oduševljen sam objektom, uživo izgleda još moćnije. Kakve ima veze što je pijaca u jednom ovakvom objektu, red je bio i da se te pijace uzdignu na odgovarajući nivo, pritom ova koja je u samom centru i može da se izdvoji kao eksluzivnija.

Samo još kad bi sklonili one kontejnere dole ka 27. marta na onom ćošku, ne samo što je ružno već i blokiraju trotoar, ranije nisu stajali tu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=622815#p622815:3c4ogihv je napisao(la):
direktor » Чет Мај 16, 2019 12:40 pm[/url]":3c4ogihv]Kakv je ovo zuti ala zvonik u desnom djelu fotke
Илије Гарашанина 18, личи на неку стару предратну (пре 1. светског рата) вилу.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=621760#p621760:1gynb11p je napisao(la):
Tikvica » Sub Maj 11, 2019 8:21 am[/url]":1gynb11p]Predimenzionirano jeste ali meni se sviđa.Kad se samo setim onih kioska i skalamerija uz ulicu.Nadam se da će dekorativna rasveta biti diskretna.
95936be2612d74922da05f5013482a85.jpg
Неко је написао да зграда има карактер. Јесте, прва асоцијација ми је ајкула, затим прамац брода, све само не зграда за продају албанског парадајза и осталог затрованог асортимана бог те пита одакле увезеног, и никако на пијацу која одговара граду. Не допадају ми се ни сувише оштре ивице, макар овде су их могли избећи у некој мери. Како изгледа сук? Једноставан и фасцинантан.
Најзад, чему троугао на троуглу?

Замало да заборавим асоцијације:

Pogledajte prilog 1
 
Pa šta ako je pijaca, pobogu? Ne znači valjda da treba da bude blatnjavo polje sa čučavcem i šmrkom, pošto jelte ljudi koji prodaju albanski paradajz i egipatski pasulj ne zaslužuju bolje?
Prvi važniji projekat Zahe Hadid je bila vatrogasna stanica. A žena je takođe dizajnirala i nasumičan bilobrd, kao i par cipela. Kvalitetna arhitektura bi trebalo da oplemeni svaki objekat i svaki izgrađeni prostor, ne samo 3 reprezentativna objekta u centru. Hvala bogu da jedna pijaca u ovoj zemlji može ovako da izgleda, možda ipak ima bar malo nade.
Trougao na trouglu zato što se iskorišćava sav prostor na raspolaganju. Da su zasekli trougao, izgubili bi taj prostor i sve bi moralo da se uvuče i smanji. U ostalom, trougaona zgrada znatno menja izgled, ambijent i dinamiku tog dela grada. A i ako mene pitate, pramac broda i ajkula su mnogo bolje asocijacije nego štroka, smrad i polu-raspali haos. Stvarno ne razumem ljude koji traže dlaku u jajetu i apsolutno nikada nisu zadovoljni ničim.
 
Pa ništa što je pijaca, nekome se tako može, samo iznosim svoje mišljenje. Još ako uveče zablista rasveta, treća asocijacija će biti Sidnejska opera.
Nego, niste vi mene razumeli kada sam pominjala paradajz i ostalo, jer nije poenta u prodavcima (zaboga ako ste tako pomislili), već u robi kao prioritet. Šta jedemo, jednostavno pitanje na koje se nadležni ne obaziru ali je zato zdanje zablistalo.

Vi ste baš sigurni da je sav prostor bio na raspolaganju? Pitanje se odnosilo na stakleni trougao na vrhu zdanja, ali zanemarite.

Kažete kako je bolje sada nego pre. Nisam napisala da je bolje blato, čučavci i ostalo što navodite. Zašto idete iz krajnosti u krajnost kada je između dve krajnosti hiljadu boljih rešenja, uverena sam.

Pročitajte komentar @Vox91 kome se zgrada dopada ali ne i namena. Inače njegovo mišljenje vrlo uvažavam.

Ako je nerazumevanje za ljude koji traže dlaku u jajetu aluzija na mene, evo da vam odgovorim. Pronašla sam dlaka za osebujnu periku:
- BNV i ceo potez uz isti,
- Slavija i fontana (rešenje i kvalitet izvedenih radova),
- Spomenik Dimitriju Tucoviću, naročito blaženopočivšem Patrijarhu srpskom Pavlu (strahota), Juriju Gagarinu,
- Trg Republike (od rešenja do toka rekonstrukcije, probijanje rokova itd. itd.)
- Nerešen saobraćaj, saobraćajna signalizacija, kružni tokovi i sl.
- Gondola (...),
- Seča drveća i neodržavanje gradskih parkova,
- Oronule zgrade/fasade koje su pod zaštitom Zavoda za spomenike kulture,
- TC Rajićeva koja je ugrozila bočne zgrade. Izgled je stvar ukusa pa nije nužno navoditi,
- Knez Mihailova (popločavanje),
- Zgrada Simpa,
- Autobuska stanica,
- Železnička stanica,
- Nacionalni stadion,
- Novogodišnja rasveta,
- itd. itd.

Dopada mi se TC Ada Mall kao sama zrada dok okolina još nije rešena, za sada. Svaka ulica, fasada, za bilo šta što je rekonstruisano, sagrađeno korektno pozdravljam, ni jednu dlačicu nisam pronašla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=624319#p624319:2y22hnnq je napisao(la):
Хаеул » 23 Мај 2019 04:21[/url]":2y22hnnq]Могли су да направе "трг" на крову.
Мислио сам на неки вид кровне баште.
 
Mislim da se pitanjem "šta jedemo" ne bave arhitekte i projektanti, ili sam propustio neki ciklus predavanja na fakultetu. :lol:

Meni je sjajno što je "samo pijaca" u ovakvoj zgradi, zato što je to šamar i opomena svakom drugom prosečnom (u najbolju ruku) rešenju koje prolazi u ovom gradu. Što se tiče svih ostalih primera koje ste naveli, od Beograda na vodi do novogodišnje rasvete, apsolutno se slažem. Zato, opet, i mislim da je apsolutno fenomenalno što jedna pijaca ovako izgleda. Očigledno JKP Gradske pijace ima neke pare i resurse koje ni Arapi nemaju, čim grade arhitektonski kvalitetnija rešenja ;)
Što se mene tiče, arhitektura grada je dobra samo koliko i njegovi komunalni objekti: domovi zdravlja, pijace, policijske stanice, itd. To su zgrade koje moraju da postoje, ne vrte pare, a znače ljudima više nego bilo šta drugo. Zato mi je drago što pijaca izgleda ovako - prečka je podignuta, bar u teoriji. Sutra kad ja budem radio projekat, bilo bi me sramota da jedna pijaca bude kvalitetnija od moje zgrade.
E sad, zašto jedna pijaca izgleda bolje nego recimo BW Vista soliter sa šestocifrenim stanovima na prodaju, i zašto to prolazi, zajedno sa masom drugih meh rešenja, to je pravo pitanje.
 
Mislim da to sa Vistom vise ne prolazi. Nek urade jos jednu takvu zgradu i vise nece prodati nijedan stan.
 
Na moj komentar:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=624541#p624541:aien4kos je napisao(la):
Ksenija » Čet Maj 23, 2019 4:05 pm[/url]":aien4kos]Pa ništa što je pijaca, nekome se tako može, samo iznosim svoje mišljenje. Još ako uveče zablista rasveta, treća asocijacija će biti Sidnejska opera.
Nego, niste vi mene razumeli kada sam pominjala paradajz i ostalo, jer nije poenta u prodavcima (zaboga ako ste tako pomislili), već u robi kao prioritet. Šta jedemo, jednostavno pitanje na koje se nadležni ne obaziru ali je zato zdanje zablistalo.

Vi dajete odgovor koji apsolutno nema veze sa onim što sam napisala. Ali dobro, važno je da ste nahranili svoj apetit misleći da ste me stručno potukli a neke nasmejali:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=624711#p624711:aien4kos je napisao(la):
Myah » Pet Maj 24, 2019 12:51 pm[/url]":aien4kos]Mislim da se pitanjem "šta jedemo" ne bave arhitekte i projektanti, ili sam propustio neki ciklus predavanja na fakultetu. :lol:

Što se mene tiče, arhitektura grada je dobra samo koliko i njegovi komunalni objekti: domovi zdravlja, pijace, policijske stanice, itd. To su zgrade koje moraju da postoje, ne vrte pare, a znače ljudima više nego bilo šta drugo.
Za objekte koje ste pobrojali arhitekturu navodiite kao primarnu?! :shock: Izlišno je navodi da moraju postojati domovi zdravlja, pol. stanice, ali pijace ne moraju da budu vidne 24 sata ili makar da budu primerenije, manje upadljive u odnosu na okolinu.
Ono što je primarno jeste opremljenost i sistem funkcionisanja takvih ustanova i upravo zbog toga sam pitala šta jedemo, kakva ponuda će biti u famoznoj građevini isključujući arhitektonsko rešenje.
Sada i za objekat palilulske pijace možemo reći da "vrti pare" a na štetu kupaca.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=611048#p611048:aien4kos je napisao(la):
Delija » Ned Mar 24, 2019 12:38 am[/url]":aien4kos]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=607391#p607391:aien4kos je napisao(la):
SRBO » 10 Mar 2019 01:35 pm[/url]":aien4kos]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=607242#p607242:aien4kos je napisao(la):
gishko » 09 Mar 2019 16:29[/url]":aien4kos]Tužno je da jedna pijaca ima bolju arhitekturu od aerodroma u Nišu, svih železničkih stanica u zemlji itd.
Ако је овај бездушан глобализовани троугао побољшање, онда стварно имамо ниске стандарде
Управо. Пијаца је претворена у набрекли тржни центар који је сваким метром изашао на катастрофално лошу регулацију па је шетња улицама око пијаца постала прилично непријатна. Као да сам испод неког насипа, само са фенси (а опет ружном) облогом/фасадом. Пројекат је и за мене потпуни промашај.
Što bi neki rekli, potpisujem boldovane komentare. U centar.

Peta asociijacija:

1280px-Paris_Les_Halles_Canop%C3%A9e_01.jpg

https://fr.wikipedia.org/wiki/Forum_des ... A9e_01.jpg
https://www.tripadvisor.rs/Attraction_R ... rance.html
 
Da pojasnim šta moj komentar za domove zdravlja i ostale komunalne objekte znači: džaba nam lepe fasade ako su nam objekti najpotrebniji građanima u stanju raspada i ako se projektuju sa pola mozga, levom nogom. To ne znači da domovi zdravlja treba da budu primerni, reprezentativni objekti grada, ali isto tako ne znači ni da moraju da budu nešto preterano skrajnuti, posebno kada se naalze u uskom centru grada. Da su ovakvu pijacu podigli u nekom prosečnom stambenom naselju izvan centra, ja bih se prvi bunio. Ali mislim da ništa ne fali da jedna od centralnih pijaca u centru grada bude zatvoren, natkriveni objekat. Mislim da je pijaca Palilula mnogo prikladnija centru grada nego recimo pijaca Zeleni Venac, koja izgleda kao da je u centru neke palanke, a ne glavnog grada.

U Roterdamu je pijaca (Markthal, od MVRDV-a) jedna od najpoznatijih i najvećih atrakcija. To što smo mi odlučili da pijaca "ne zaslužuje" da bude reprezentativan objekat jer tobože nije opera ili galerija je naš problem, i naš kompleks. Drugi narodi se ne opterećuju time da li je namena objekta dostojna dobre arhitekture, već samo projektuju dobar objekat. I iskreno, ja bih sve vaše asocijacije radije video kao pijace nego one raspale štandove koji su do juče bili tamo.
 
Istina, ovaj tekst je kratak (+na engleskom je) ali je ipak odličan:


New generation breathes life into Belgrade's farmers' markets

https://www.lonelyplanet.com/news/2019/ ... -belgrade/

Belgrade’s farmers’ markets – “pijace” – have been a crucial part of the city’s daily life throughout its history. Much more than just a source of the freshest local foods, they have been the city’s social focal points where neighbourhood gossip was disseminated and deals made.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=611501#p611501:1pfsr1ed je napisao(la):
Ksenija » 26 Мар 2019 05:38[/url]":1pfsr1ed]
Управо, врх неукуса. Зна се који објекти треба да изгледају грандиозно а који да буду практични и неупадљиви.
То није валидна критика. О изгледу пијаце се може дискутовати, али тврдња да један јавни објекат, на оваквој локацији, не треба да изгледа "грандиозно", просто не стоји. Импровизоване тезге, шаторска крила, черге, и све остало што (претпоставњам) доводите у везу са пијачном атмосфером и "практичношћу", нису нешто чему треба тежити, посебно у урбаној средити. Нема ни једног јединог разлога зашто пијаца треба, или мора, да изгледа тако како је замишњате. Ако нешто може да изгледа лепо, па и "грандиозно", зашто онда да изгледа убого и неупадљиво? Ваљда је разумно тежити ономе што је боље? "Грандиозније", наравно, није нужно синоним за боље, али у овом случају, рекао бих да је, бар у естетском погледу, овде направљен помак набоље.

С друге стране, критика самих габарита објекта, и свега што из те претеране габаритности произлази, свакако је разумна, и рекао бих оправдана. Није остављено довољно простора око зграде за пешаке.

На месту је и критика квалитета израде, избора материјала итд. Лично мислим да кроз пет година пијаца неће личити ни на шта, јер савремено градитељство захтева далеко више "неге" него што је у Србији пракса да се пружи оваквим објектима.
 
Gledajući objekat na fotografijama koje je postavio GOJE (iz više uglova), jasno govori da je rešenje sa aspekta arhitekture, urbanizma i prostornog planiranja "grandiozna" greška.

Kako ja zamišljam rešenje za pijacu u urbanoj sredini vi ne možete ni pretpostaviti iako sam u komentarima bila dovoljno jasna, a što ste vi zanemarili. Štaviše, moju viziju pijace usko vežete za, kako vi kažete:

Импровизоване тезге, шаторска крила, черге, и све остало што (претпоставњам) доводите у везу са пијачном атмосфером и "практичношћу", нису нешто чему треба тежити, посебно у урбаној средити.

Vama lajk od mene iz nekih sasvim drugih razloga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626538#p626538:2h2bf2y5 je napisao(la):
Ksenija » 01 Јун 2019 20:15[/url]":2h2bf2y5]Gledajući objekat na fotografijama koje je postavio GOJE (iz više uglova), jasno govori da je rešenje sa aspekta arhitekture, urbanizma i prostornog planiranja "grandiozna" greška.

Kako ja zamišljam rešenje za pijacu u urbanoj sredini vi ne možete ni pretpostaviti iako sam u komentarima bila dovoljno jasna, a što ste vi zanemarili. Štaviše, moju viziju pijace usko vežete za, kako vi kažete:

Импровизоване тезге, шаторска крила, черге, и све остало што (претпоставњам) доводите у везу са пијачном атмосфером и "практичношћу", нису нешто чему треба тежити, посебно у урбаној средити.

Vama lajk od mene iz nekih sasvim drugih razloga.
Ја сам реаговао на тврдњу да пијаца не треба да буде "грандиозна". То просто не стоји. Јавни објекти треба да изгледају достојанствено, тим пре ако се налазе усред града. Ми у граду немамо тај луксус да уживамо у лепоти природи. Ако смо окружени страћарама, то је све што видимо, и то утиче на наше расположење и општи квалитет живота.

Што се тиче урбанизма и просторног планирања, слажем се да је направљена грешка. О чисто естетским аспектима архитектури се може полемисати, али архитектура није само естетитка, већ и функционалност.
 
Posle pogleda na fotografije koj je kolega Goje postavio 27.05. moram i ja da se prikljucim misljenju da arhitektura uoopste nije odgovarajuca kontekstu...
Nazalost, ali jeste tako.
 
Vrh