Šta je novo?

Peticija da se određeni prostor uredi na željeni način

jedanBata

Novice
Učlanjen(a)
12.09.2012.
Poruke
27
Pohvaljen
4
Kada bih hteo da lokalnoj vlasti iskažem predlog/želju da određeni prostor uredi kao zelenilo umesto da se pretvori u neku formu građevinskog zemljišta, kojim načinom bih trebao da pokušam ? Pretpostavljam nekom peticijom ?

Konkretna ideja je za preostalo parče njive između puta za Pupinov most i puta pored naselja Galenika
slika
 
Prvo pogledaj sta je predvidjeno u vazecim planovima za tu lokaciju
 
Hvala na brzom odgovoru.

Moje pitanje je o tome kako izraziti/nametnuti ideju koja je baš suprotna od namere onih koji su doneli neke odluke.
Pretpostavljam da je peticija, ali koliko potpisa ?

Očigledno je sa terena (celog grada) da se javni prostori ne uređuju u interesu, a još manje u saglasju sa
stanovništvom iz neposredne okoline.

Već sam na ovom forumu pisao šta mislim o pravljenju (suvišnih)saobraćajnica između dve postojeće,
i da smatram da je očigledna namera da se što više betona izlije i naplati iz državnog budžeta, a kome to
stvarno treba to je za tu vrstu ljudi nebitno, neće oni tu živeti.

Ne znam šta tačno nameravaju sa ovim parčetom terena o kojem razmišljam, ali iz prethodno rečenog
jasno je da ne verujem da će da naprave zelenu oazu.

Gde bih mogao taj podatak o planu da nađem ? U opštini ili katastru ???
 
Trebalo bi da su ti planovi dup i gup tog djela usvojeni i da se mogu naci na netu. Mozda ih ima i na forumu
 
jedanBata":264sqd26 je napisao(la):
Kada bih hteo da lokalnoj vlasti iskažem predlog/želju da određeni prostor uredi kao zelenilo umesto da se pretvori u neku formu građevinskog zemljišta, kojim načinom bih trebao da pokušam ...

Za početak izloži ( sa dobrim obrazloženjem ) i okači skiicu OVDE na Beobuildu
ovde je prisutan veliki broj dobro namernih i stručnih sugradjana , svaki doooobar projekat dobija podršku
a nije isključena ni dobro namerna kritika
Ako prodješ ovdei velike su šanse da se ostvari
jer onda nije samo tvoja želja, nego želja mnogo veceg broja Beogradjana uz podržku stručnih ljudi :D
Hajde kači da vidimo konkretno šta imaš :)
 
Prvo, prilažem mapu na kojoj sam brojevima pokazao pozicije sa kojih sam jutros 14.maja fotografisao stanje.

Na svakoj poziciji koja mi se činila bitnom sam slikao u više pravaca/smerova, tako da se gledanjem niza slika stekne šira predstava.

Ovo je link prema albumu slika koje su poređane onim redom kojim sam fotografisao.

Prve četiri slike (pozicija 1) pokazuju pojas drveća i žbunja koji je od ranije stajao na obodu polja, duž puta pored naselja Galenika. Protiv toga nemam ništa, ali iza toga se nazire ružna budućnost.

Napominjem da nisam vičan fotografiji, ali pokušao sam naizmeničnim slikanjem levo-desno da prikažem kontrast između one strane polja koje je ostalo u upotrebi poljoprivrednog dobra, i ove strane koja je bliža naselju Galenika koja se po svemu sudeći pretvara u nešto ružno.
Ranije je celo polje izgledalo lepo kao ona polovina označena smajlijem.

Nanosi zemlje i šuta (pozicije 2, 3, 7, 8, 9) vremenom postaju sve veći.
Iako se ne vidi dobro na mojim fotografijama, visina u najvišoj tački (pozicija 8 ) je po mojoj proceni tri visine čoveka.

Radi reda ću da iskažem i jednu optimističku(naivnu) pretpostavku:
možda ovi nanosi treba da budu podloga za ozelenjenu zvučnu barijeru između naselja Galenika i ovog novog puta sa kojeg se čuje neprestana buka saobraćaja ???

U vezi te neprekidne buke bih podsetio na žalosnu sudbinu konjičkog kluba koji sam na mapi obeležio sa malim tužnim emotikonom. Ranije je bio u sredini jedne lepe oaze mira, i konji su se šetali po velikoj slobodnoj površini. A sada je neposredno pored puta, stalno pod bukom, i konji ne mogu van korala.

Nevezano za temu, ali treba naglasiti:
1.Trenutno se betoniraju šahte za (valjda)Telekomovu kanalizaciju (četiri žute plastične cevi prečnika oko 12cm), ima nekoliko šahti i na slikama se vidi da su nezaštićene.

2.Pri kraju niza slika se vide i one tri ne/legalne kuće o kojima je bio skandal tokom gradnje puta. Od puta su ih zaštitili nizom tuja koje će iz onih žardinjera porasti do max dva metra i uginuti.

3.Tu sam uvrstio i slike na kojima se vidi kako iz stepeništa viri armatura, valjda za planirano varenje ograde, ali veoma opasno. Onaj deo armature što je skucano u zemlju je neko samoinicijativno uradio ali je i to parče virilo u vis. Ista stvar je na drugoj strani puta na drugom stepeništu.
Ne mogu a da ne zamišljam kako se neko saplete o armaturu na vrhu stepeništa, padne niz stepenište i glavom se nabije na armaturu u dnu stepeništa.

4.Takođe bih skrenuo pažnju na skoro pa pakosnu izmeštenost pešačkog prelaza u odnosu na pravac pešačke staze i stepeništa.
O tome i o armaturi sam pisao (iako nisam penzioner) i slao slike Beogradskoj Hronici, a gospođa Rada je to na svoj način konfuzno i zbrzano prenela, ko je trepnuo taj nije video. Armaturu koja viri nije ni pomenula.

5. Još jedna pobeda forme nad smislom je onaj pešački prelaz na kolskom prilazu pored kuća.


Nazad na temu:
Svesni smo svi da živimo u uređenju koje je ustrojeno u korist štetočina na svakom mogućem nivou vlasti.
Uže gledano na teme kojima se bavi ovaj forum, očigledno je da se od takvih vladajućih struktura(bilo koje stranke) svaka slobodna površina u gradu zloupotrebljava za neopravdanu, nepotrebnu, nekvalitetnu, neestetsku ... , gradnju, asfaltiranje, popločavanje, zamenu višedecenijskog drveća sa rastinjem u betonskim žardinjerama, zamenu travnjaka i terena parkinzima...
Ne postoji ni najmanja namera da se lokalno stanovništvo i stručni krugovi uključe u odlučivanje putem anketa ili javnih rasprava o tome kako i da li uopšte žele/želimo da se neka površina izgradi ili uredi ili jednostavno ostavi na miru.

Nazovite me najgorim Neronom i Staljinom (sarkazam), ali ja nikada ne bih ništa sagradio na onim preostalim slobodnim blokovima u Novom Beogradu ili bilo kojoj drugoj opštini u zemlji, osim što bih ih uredio kao zelenu/pošumljenu površinu. Ovako godinama gledamo kako se te preostale oaze sravnjuju sa zemljom da bi se lio beton, a da li se time išta dobro postiže, da li se stvarno unapređuje kvalitet života zajednice time što se umnožava broj stanovnika i automobila na istoj životnoj površini, ili time što se umnožavaju tržni centri sa jednim te istim brendiranim lokalima gde ljudi tumaraju od izloga do izloga ?!? Ko još o tome brine !?

Pravljenje parka na mestu Mitićeve rupe na Slaviji je jedina dobra stvar koja se u tom smislu dogodila u ovom gradu, a ubeđen sam da je to sa tačke gledišta vlastodržaca jedna od većih grešaka kakvu neće više nikada i nigde ponoviti, jer da je tamo ostalo ono višedecenijsko ruglo, za ovih 15-tak godina su mogli lako da je unovče bez velikog javnog otpora, ali sada kad je tamo lep park teško da će moći bilo šta da grade a da to ne bude čisto despotska odluka kao što je bila odluka za sečenja stotina zdravih drveta u Bulevaru i u Studentskom parku.
 
isečak sa mape "Generalni plan Beograd 2021" Urbanističkog zavoda Beograda http://www.urbel.com

pokazuje da je na lokaciji planirana komercijalna gradnja, crvena boja obeležava "komercijalne zone i gradski centri", i nešto malo zelene zone.
 
jedanBata":th4n07d6 je napisao(la):
Kada bih hteo da lokalnoj vlasti iskažem predlog/želju da određeni prostor uredi kao zelenilo umesto da se pretvori u neku formu građevinskog zemljišta, kojim načinom bih trebao da pokušam ? Pretpostavljam nekom peticijom ?

Konkretna ideja je za preostalo parče njive između puta za Pupinov most i puta pored naselja Galenika
slika

Prvo je pitanje cije je to zemljiste? Ako pripada opstini ili drzavi mozes da skupis sto veci broj istomisljenika koji ce potpisati inicijativu za tako nesto i takav dokument predati opstini. Ako je necije privatno, nemas moralno pravo na to. Osim ako nameravas da ga otkupis pa onda mozes da ozelenjavas.

Inace, ne znam zasto mislis da to treba da bude zelenila povrsina. Kakva zelena povrsina? Ko ce da je odrzava? Zar mislis da grad ima pare i da hoce da pravi zelene neprofitabilne povrsine koje ce dodatno kostati da se odrzavaju na ovoj lokaciji? Ma jedva malo lickaju ono cvece u parku kod Dvora!
 
Vrh