Šta je novo?

Pešačke zone

Само што доктор Шапић најављује проширење Калемегданске обилазнице за 2 траке (ваљда он тако зове булевар Војводе Бојовића кроз Доњи град) чиме ће додатно уништити остатке Мрачне капије, Унутрашње Сава капије и приобални бедем код тих капија, код Небојша куле и код Видин капије.

Ima li negde neki link za ove najave?
 
Најављено сређивање Кнез Михаилове улице и пешачке зоне (комунални ред, боље одржавање, фасаде, плоче и остало) по мени је свакако позитивна и преко потребна одлука. Мислим да је ван сваке дилеме да се она налази у лошем стању. Такође, ширење пешачке зоне је (по мени позитивна) тенденција малтене у свим колико толико развијеним градовима у свету. Што се тиче Дунавске не могу да замислим да неко руши бедеме тврђаве да би проширивао пут, али ајде, не желим да причам напамет. Драго ми је да је коначно неко изјавио (признао) да у центру града постоје велики проблеми и да се он налази у недопустиво лошем стању.
 
Он је најавио и нову пешачку зону која ће захватити део Париске и Улице Тадеуша Кошћука ка Калемегдану.

– Тај део планирамо да затворимо, као и да Париску потпуно вежемо са Улицом Тадеуша Кошћушка и да то буде један велики трг, пешачка зона. Доњи део до Узун Миркове ће функционисати нормално као и део код Амбасаде Француске, већ постоји могућност за трамваје, такође постоји и обилазница око Калемегдана коју бисмо додатно проширили на по две траке у сваком правцу. Тиме бисмо направили оно о чему се у Београду деценијама говори, пешачку зону од Ушћа и Калемегдана до Теразијске чесме, са додатним уређењем Кнез Михаилове улице – рекао је Шапић, указавши на то да се за сада чека идејно решење трга, након чега би се прeшло на његово пројектовање.

 
Ima li negde neki link za ove najave?
Ево горе окачио орион.

Најављено сређивање Кнез Михаилове улице и пешачке зоне (комунални ред, боље одржавање, фасаде, плоче и остало) по мени је свакако позитивна и преко потребна одлука. Мислим да је ван сваке дилеме да се она налази у лошем стању. Такође, ширење пешачке зоне је (по мени позитивна) тенденција малтене у свим колико толико развијеним градовима у свету. Што се тиче Дунавске не могу да замислим да неко руши бедеме тврђаве да би проширивао пут, али ајде, не желим да причам напамет. Драго ми је да је коначно неко изјавио (признао) да у центру града постоје велики проблеми и да се он налази у недопустиво лошем стању.
Лоше је што ће додатно да страда тврђава и што ће се још закомпликовати саобраћај.
 
Ово је глупост. Преместиће саобраћај у проширени булевар под Калемегданом, уместо да се избије тунел од Карађорђеве до Тадеуша Кошћушка.

А ево баш размишљам када бих хтео из правца НБГ да е упаркирам у ТЦ Рајићева како бих то успео са Шапићевим режимом саобраћаја?
 
Жестока глупост, још погубна по тврђаву. Фамозни окови који деле град од реке, покојна приобална железничка пруга, која уопште и није сметала да се из Доњег града пређе до обале, су склоњени, али добијамо чвршћи оков, саобраћајницу 2+2 кроз Доњи град, која ће стварно ометари људе да прелазе булевар на пешачким прелазима, и онда ће сви бити приморани да иду оном накарадном пасарелом.
Дебилно и погубно.
Очекујем да @Zuma као и увек до сада изнесе темељну анализу колико ће још остатака тврђаве у Доњем граду бити уништено.
 
Gomila stvari koje se nece desiti se uglavnom "najavljuje" pred bilo kakve lokalne izbore...tako da ja ne bih uzimao sve sto je receno zdravo za gotovo. Pogotovo ako imamo u vidu da ni ono sto je zapoceto ili sporo ide ili ne ide uopste.
 
Истина али мора се оштро реаговати на сваки покушај девастације тврђаве, као и за жичару

Ако допустимо и тврђаву / Калемегдан да униште Београд може комотно да престане да постоји као град
 
Gomila stvari koje se nece desiti se uglavnom "najavljuje" pred bilo kakve lokalne izbore...tako da ja ne bih uzimao sve sto je receno zdravo za gotovo. Pogotovo ako imamo u vidu da ni ono sto je zapoceto ili sporo ide ili ne ide uopste.​
Pa ako sve uzimamo kao može da bidne, al' i ne mora, veće su šanse da će veći broj istih biti realizovan, ili makar započet i velika je verovatnoća da će veći broj krupnijih krenuti u realizaciju. Zato je bolje preventivno reagovati, nego se posle čuditi kako nam se nešto desilo.​
 
Pa ako sve uzimamo kao može da bidne, al' i ne mora, veće su šanse da će veći broj istih biti realizovan, ili makar započet i velika je verovatnoća da će veći broj krupnijih krenuti u realizaciju. Zato je bolje preventivno reagovati, nego se posle čuditi kako nam se nešto desilo.​

Slazem se sa tobom u potpunosti...Nisam to rekao da bih ljude odvratio od reakcija, vec da bi realnije sagledali stanje stvari...

Koliko puta su nam se razne ideje prezentovale kao gotove, a ustvari su bile samo probni balon za reakcije ljudi i u zaviosnosti od iste kretalo se u realizaciju ili odustajalo, tipa zicara...Zato nekad verujem da sada, kada su izbori na vidiku, oni prezentuju sve i svasta, sta im sve padne na pamet...samo glasa radi, jer je bitka za Bg izuzetno tesna i svako se bori svim sredstvima makar i za jedan glas, koji na kraju bas moze da presudi.
 
Ovo bi pre moglo da bidne nego da ne bidne. Nijedan saobracajni problem ne resavaju, nego prebacuju problem iz jedne ulice u drugu, ili iz jednog dela grada u drugi. Ali imaju u obziru popularnost. Racunaju da mnogo manji broj gradjana ide u Donji grad. Plus ce zatvaranje Pariske otvoriti prostor za otvaranje novih bašta lokala, nekretnina…
 
A i ako budu radili velika je mogućnost da ne usklade šemu popločavanje i rasvetu sa onim u Kneza Mihaila.
 
Истина али мора се оштро реаговати на сваки покушај девастације тврђаве, као и за жичару

Ако допустимо и тврђаву / Калемегдан да униште Београд може комотно да престане да постоји као град
Pa, kako da ti kažem....

Već je aktivno uništavaju. Ono što su započeli gradnjom linijskog parka, pa zaustavljeni, sad voda polako radi i ruši Vodenu kapiju. Ostaci rimskog zida pored Mehmed-pašine česme se krune, nekonzervirani, pod uticajem vremena i vandala, a Sahat i barokna kapija su rekonstruisane modernim materijalima i potpuno van konzervatorske prakse.
 
Vrh