Šta je novo?

Pešačke zone

На последњој фотографији се види да су поприлично прешли границу за постављање баште. Столице су увучене уз сто и опет испадају ван границе, а тек када неко седне има додатно да пређе границу. Ко је надлежан за то?
 
Komunalna inspekcija realno ova basta nece smetati toliko koliko one po knezu kad se rasire
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=443053#p443053:gm7lqzis je napisao(la):
Bukira » 28 Mar 2017 10:11 pm[/url]":gm7lqzis]
Ove zaštitni ivičnjaci oko stabala znatno smanjuju prostor za pešake. Ovde neće biti parkiranih automobila, tako da je moglo bez njih, recimo u vidu rešetke u nivou trotoara:

file.php
Nazalost vec juce se mogao videti parkirani auto bas na ovom mestu. Trotoar je napravljen izuzetno nisko, mozda 1/2 ili 1/3 visine normalnog.
 
Ali zašto prave ovakve prepreke pešacima i svima ostalima? Šta fali bašticama u nivou?

Ovo je klasičan primer onog starog sukoba dizajn vs praktičnost .
 
Kavi smo ne dovoljno je tako mlado drvece i kavezima zaštiti
par satimetra uže ili šire , ne ometa pešake

koliko smeta to sto zelenilo te kocke ne ispuni zemljom do vrha
pa u udubljenima se skuplja ulično djubre ako nema onaj gvozdeni rešetkasti poklopac

Ostavljena udubljena pravdaju zalivanjem sto kasnije nikada ni ne rade , zalivaju samo zandinjere sa cvecem
te bi mladice koje su se vec stabilizovale mogle ispuniti zemljom do vrha , kako se tu nebi skupljalo djubre
jer potrebnu vlagu drvece dobija kao i do sada iz okolnih dvorišta i dr. zelenih površina
 
Pa zar zalivanje ne rade sada kroz ona rebrasta creva što vire iz zemlje?

Da stoji visoki ivičnjak, mladice bi bile bezbedne.

Ne znam, ja pešačku zonu zamišljam bez većih prepreka.
 
Što se tiče baštica za drveće, meni je najbolje rešenje ono što je primenjeno na Terazijama i u Kralja Milana.
p75f4fs4m6-kralja-milana.jpg

Baštice u nivou, preko tla velike metalne rešetke koje omogućavaju dovod vode drveću a pešacima da hodaju preko toga bez gaženja po blatu. Takođe odlično štiti drvo od smeća jer kad dođe čistač, samo ga pokupi pošto je sve ravno. A sve to izgleda vrlo lepo i uklopljeno u ambijent. Nije lepo kao ove kamene, ali je dovoljno lepo i funkcionalno. Naravno, kao i u KM, prvih 10 godina stoje rešetke i oko drveta, pa se posle sklone kad drvo naraste.
Samo sve to treba nekako zavariti ili zakačiti, da štetočine ne mogu da ih kradu, pošto se dešava i to.
 
То решење је требало да уђе у књигу стандарда за све саднице на тротоарима и у пешачким зонама.
 
Мислим да би могли ово релативно лако заменити. Свакако би било боље решење са решетком него са овим ивичњацима, овако ће се скупљати око стабала све и свашта, плус драстично се смањује пролаз.

Да додам да би било добро да ставе и стубиће или било какве баријере до коловоза, пошто се већ паркирају на том делу.
 
Ako ne može policija da kažnjava svaki dan non stop nepropisno parkirana vozila u najužem centru onda neka se odmah roknu u glavu.
Oh, wait...

Poslato sa telefona
 
U ovom konkretnom slučaju planirano je produženje pešačke zone pa je zato trotoar toliko nisko, i u tom kontekstu treba gledati i ove baštice kada će i sa druge strane biti široki pešački prostor.
Pitanje je koliko ćemo sada čekati proširenj,e ali pošto verovatno neće skoro mogli su ipak da ugrade rešetke ili što bi bilo lakše baštu okrenu u Vuka Karadžića.
 
Ipak ima više mesta za pešake nego pre, mada se slažem da su ovi ivičnjaci nepotrebni, ili su mogli stabla da zasade bliže putu. Mene više nervira bašta kafane.
Da se setimo to su isti ludaci koji su dali sebi za pravo da ograde trotoar ovim ciganskim saksijama i napravili usko grlo od 1m za pešake.
https://goo.gl/maps/CP3F9acL55k
 
Ma koliko sebično i bahato to izgledalo, meni je čak i to manje zlo nego ovo
Ako ništa drugo, bar ima nekog zelenila. A ove platične štrokave štale što niču širom grada su najobičniji tumori koji nemaju ništa lepo na sebi.
 
Nije ovo uopšte loše! Meni jedino smetaju baštice za zelenilo, mislim da im nije u mesto pore bandera. Znam da postoje žardinjere na drugim mestima, ali mi je ovo skroz van mesa.
 
Meni smeta kolicina grafita koji se nalaze pored, kao i cinjenica da su vec preko blata utabali stazice...

Da li je moguce da ljudi zele da prljaju cipele umesto da odu metar dalje i ne isprljaju ih. Dokaz da smo svinje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=444423#p444423:30l5z626 je napisao(la):
MarcBg » 04 Apr 2017 14:17[/url]":30l5z626]
Meni smeta..... kao i cinjenica da su vec preko blata utabali stazice.... Dokaz da smo svinje.

Pogresno rezonovanje ... :grand:

Dokaz da nas tretiraju kao svinje...
Pre dvadeset godina ja video da preko raznih ,, iskopina,, Pariskih trotoara, postravljane su metalne platfome
čak sta više radovi su se obavljali noću kako bi danju pešaci neometano koristili i išli preko tih platformi

Ovde namerno nas tretiraju kao svinje, da prelazimo preko blata
još od raspisivanja tendera za bilo koje radove
jer nigde ne postoji uslov da izvodjač radova je dužan da poseduje i postavlja takve platforme
bar na tačkama gde je velika frekvencija pešaka
kako bi ,,burazerske-kumovske,, firme imale sto manji trošak... a samim tim provizije bile sto vece :kum:

Pri tome još produzavaju i razvlače radove kako bi sto više usvinjili ovaj grad i gradjane :rant:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=444423#p444423:2q0ycvj9 je napisao(la):
MarcBg » 04 Apr 2017 03:17 pm[/url]":2q0ycvj9]Meni smeta kolicina grafita koji se nalaze pored, kao i cinjenica da su vec preko blata utabali stazice...

Da li je moguce da ljudi zele da prljaju cipele umesto da odu metar dalje i ne isprljaju ih. Dokaz da smo svinje.

Delimicno tacno. Tokovi kretanja se proucavaju i zelene povrsine i staze planiraju shodno tome. Tako se to radi u svetu. Kod nas je naravno obrnuto, pa se ljudi primoravaju da presecaju, utabavaju i narusavaju harmoniju planiranog prostora. Ono sto izgleda lepo na papiru cesto je neprakticno. Ko je kriv? Ljudi ne, projektanti da. Ove ispresecane utabane staze su najbolji primer za to i najava onoga sto dolazi. Ta zelena povrsina kao i zelena povrsina kod Tanjuga na izlasku sa uspona koja nepotrebno zalazi u poplocanu zonu umesto da se redukovano polukruzno uliva u poplocani deo vec sada pre zavrsetka pokazuju da je napravljena greska.
I nije lepo citati taj mazohizam tipa mi smo svinje, najgori na svetu. Nismo ni gori ni bolji od drugih i sve se zasniva na sistemu. I sve proizilazi iz toga. Sistem vrednosti, etika, moral navike se neguju, nasledjuju i postaju deo genetskog koda. Mi nazalost vise nismo isti ljudi, oni od pre Drugog svetskog rata.
 
Je li vam palo na pamet da su staze ugazene da se zaobidju radovi da kad se zavrsi a zemlja ozeleni nece se gaziti
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=444523#p444523:3zk96ho6 je napisao(la):
svrca » Sre Apr 05, 2017 12:34 am[/url]":3zk96ho6]
I nije lepo citati taj mazohizam tipa mi smo svinje, najgori na svetu. Nismo ni gori ni bolji od drugih i sve se zasniva na sistemu. I sve proizilazi iz toga. Sistem vrednosti, etika, moral navike se neguju, nasledjuju i postaju deo genetskog koda. Mi nazalost vise nismo isti ljudi, oni od pre Drugog svetskog rata.

Kada sam rekao svinje, mislio sam na cinjenicu da svinje vole blato.

Pa tako i mi, vise volimo da gazimo po blatu nego da se pomerimo metar dalje i idemo betonom.

A sto se tice trendova u svetu vezanim za stazice, u pravu si, samo ako pogledas onaj deo Tanjuga samo na Obilicevom vencu, ljudi idu po zemlji uz samu zgradu duz koje vise trotoar i ne postoji, vec samo zemlja sto je potpuna besmilslica.

Kad je vec ovakva situacija kakva jeste, ja bih apelovao da se makar na zardinjere stave neke ogradice ili nesto slicno sto bi onemogucilo lak prelaz pesacima preko zemlje i sadnica.
 
Vrh