VeniVidiVici
Higher intermediate
- Učlanjen(a)
- 07.08.2015.
- Poruke
- 1.190
- Pohvaljen
- 4.242
Комплекс Парног купатила браће Крсмановић формиран је током раздобља од 1901. године до двадесетих година XX века око остатака некадашњег „Малог амама“, за који се претпоставља да потиче из XVIII века.
У средишту купатила налази се кружни базен – амам и мањи базен полигоналне основе, са хладном водом.
Зграда Парног купатила браће Крсмановић обликована је у духу академске архитектуре. Замишљена је као приземни објекат са истакнутним спратним бочним ризалитом, који се у зони крова завршава балустрадом. У средишњем делу симетрично решене фасаде налази се полукружно завршени портал, наткриљен троугаоним забатом. Плитке лезене са декоративно обрађеним капителима раздвајају прозоре надвишене троугаоним тимпанонима.
Izvor: https://beogradskonasledje.rs/kd/zavod/ ... novic.html
Taman sam se obradovao kada sam video naslov vesti, i pomislio kako Beograd dobija još jednu atrakciju, ali sam se brzo razočarao kada sam shvatio da se menja namena i istorija ovog objekta. Naime, planira se obnova ovog zdanja, ali uz pretvaranje u centar za učenje turskog jezika?!
TURCI OBNAVLJAJU PARNO KUPATILO: Uskoro rekonstrukcija kulturnog dobra braće Krsmanović na beogradskom Dorćolu
Zvaničnici Srbije i Turske ovaj objekat okarakterisali su kao "zajedničko nasleđe", s obzirom na to da je dorćolsko parno kupatilo, prema nekim istorijskim zapisima, izgrađeno još 1830, kada su Osmanlije vladale našim teritorijama. Mada, prvi pomen javnog kupatila na ovoj lokaciji potiče iz turskog plana 1863. godine, kao "Mali amam". Tursko kupatilo imalo je stari amam, prostor u kome su se nalazili tuševi, saune, bidei, bazen, ali i deo za masažu.
- Generalna direkcija za zadužbine Republike Turske je u septembru 2020. godine dostavila idejni projekat restauracije parnog kupatila braće Krsmanović koji su izradili turski stručnjaci - objašnjavaju iz Ministarstva kulture. - Sadržaj projekta odgovara nivou idejnog rešenja, iako je potrebno da se on obradi i formalno prilagodi našim propisima, kako bi se prikupili lokacijski uslovi. Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda je izvršio uvid u taj projekat i zaključeno je da je dobro urađen, te da je predložena restauracija adekvatna.
Hroničari prestonice onog doba beleže da je parno kupatilo bilo do temelja porušeno 1880. godine zbog proširenja Dušanove ulice, posle čega su to imanje kupili braća Krsmanović, iz ugledne beogradske porodice trgovaca. Oni su na temeljima starog turskog amama 1886. godine podigli novo kupatilo, koje do danas nosi porodično ime. Zgrada je oblikovana u duhu akademske arhitekture, zamišljena kao prizemna građevina sa istaknutim spratnim bočnim rizalitom, koji se u zoni krova završava balustradom.
Ovaj objekat, koji je nekad okupljao ugledne ljude ondašnjeg Beograda - trgovce, profesore, boeme - sada je u nezavidnom stanju. U resornom ministarstvu ističu da je neophodno sanirati krovnu konstrukciju, restauraciju svih fasada, kompletnu zamenu svih instalacija i uvođenje novih, ali i adaptaciju prostora za potrebe korišćenja objekta za nove namene.
Ostaci građevine na Dorćolu biće restaurirani i prezentovani kao muzejska postavka, a deo objekta biće uređen kao višenamenski prostor za zajedničko korišćenje i realizaciju različitih kulturnih programa. Ceo kompleks, kako se najavljuje, u budućnosti će biti i prostor za učenje turskog jezika, kao i za kulturno-umetničke programe Turske i Srbije.
- Deo objekta koristiće Institut "Junus Emre" Republike Turske za aktivnosti koji se odnose na kulturu, umetnost i učenje turskog jezika - navode u Ministarstvu. - Drugi deo objekta koristiće Muzej savremene umetnosti, za potrebe programskih aktivnosti budućeg Centra MSU koje će biti usmerene na oblasti savremenog umetničkog stvaralaštva - likovne umetnosti, film, muzika, igra...
Cela vest: https://www.novosti.rs/beograd/vesti/98 ... om-dorcolu