Šta je novo?

Parkovi

Farbaju se klupe u malom Tašu.
20220322_105210.jpg
20220322_105204.jpg
20220322_105241.jpg
20220322_105228.jpg
 

Нови зелени кутак у Батајници


У Улици батајничких жртава у току су радови на уређењу парковске површине веће од 1.500 метара квадратних, саопштено је из Општине Земун.

На новој травнатој површини биће постављен нов парковски мобилијар, сеници, столови за шах и ђубријере.

Поред тога, изградиће се и терен за баскет, ограђен у дужини од осам метара према дечијим справама, које ће бити постављене на безбедну гумирану подлогу. Најмлађи ће за игру добити велику кулу са платформом и мердевинама, пењалицама, тобоганом и пешчаником, а такође и клацкалице и љуљашке.

Формираће се и пешачке стазе дуж којих ће бити нови засади четинара, листопада и шибља, које ће кад падне мрак осветљавати три соларне светиљке.

По завршетку радова, житељи Батајнице свих генерација добиће место за одмор, рекреацију и игру, наводи се у саопштењу.

3e3c8d1d84f78491485fee87a0839f73_6707775999.png


b5ef6b895f0158a8e7bc688ed86852e8_4110687013.png


e6dee38f738d432f4356a98d7a103c20_3735848055.png


14b1f8fb481d6d549405e036b43be86e_4866155356.png


 

Отварање парка "Три кључа"


Заменик градоначелника Горан Весић, генерални директор ЈКП „Зеленило-Београд” Слободан Станојевић и председник општине Савски венац Милош Видовић обишли су данас реконструисани парк „Три кључа”, који се простире на површини од 7.500 м².

– Нови реконструисани парк, са новим пословним зградама у његовом окружењу говори јасно како се Београд развија. Преко пута се гради „Београд на води”, где се на само 500 метара налази још један модеран парк. На тај начин показујемо колико нам је важан комфор наших суграђана. Важно је да се раде булевари, метро и велики инфраструктурни пројекти, али једнако су важни нови паркови, зелене површине и бициклистичке стазе – указао је Весић.
Слободан Станојевић је рекао да су сви садржаји из програма ЈКП „Зеленило Београд” имплементирани у реконструкцију парка „Три кључа”.

– Од фитнес до пет зоне, зоне за миран одмор – баке, деке и шахисте, па до зоне за играње деце, од пет па до 12 година, прецизирао је Станoјевић.

Парк је подељен на неколико функционалних целина. Спортски терени са припадајућим стазама и зеленим површинама обухвата површину од 7 490 м2, парк за псе 992 м2, а дечје игралиште са простором за миран одмор простире се на површини од 4.764 м2.

Део парка са спортским садржајима састоји се од терена за баскет и теретане на отвореном. У делу површине поред терена за баскет формиран је зид висине 45цм, на коме су постављене храстове лајсне за седење.

Теретана на отвореном заузима површину од 151 м2. Постављено је шест реквизита за фитнес погодних за вежбање различитих група мишића.

Парк за псе је ограђен металном оградом ради већег комфора љубимаца и њихових власника. Састоји се од травнате површине и површине са подлогом од мешавине шљунка и зеолита, намењена за хигијену љубимаца. На простору парка за псе постављено је шест клупа са наслоном и седам ђубријера од којих су четири намењене за отпад љубимаца. Уграђено је шест реквизита за дресуру паса.

У делу где је изграђено дечје игралишта и простор за миран одмор извршена је санација свих чврстих застора уз измене које обезбеђују приступ садржајима особама са инвалидитетом. Матрица површине је измењена у односу на постојеће стање, тако да је на делу старог игралишта изграђен плато за миран одмор, а на месту постојећег кошаркашког терена изграђено је ново дечје игралиште. Остатак површине старог дечјег игралишта постао је травњак.

Плато за миран одмор формиран је тако да омогући простор за столове за шах и одвојен је зеленом површином од приступне стазе. Постављена су три метална шах-стола са клупама.

Дечје игралиште опремљено је реквизитима за све узрасте. Малишанима су на располагању девет савремених реквизита, и то: две њихалице, две клацкалице од којих је једна за децу са посебним потребама, две љуљашке, једна вртешка-љуљашка за децу са посебним потребама и два комбинована реквизита за децу. Испод реквизити је постављена гумена подлога црвене боје.

Ободна стаза која се пружа око читавог парка је такође комплетно обновљена. Површина ове интервенције је 2.085м2.

Од мобилијара у парку постављено је укупно 25 нових ђубријера, од чега су три са додатком за љубимце, 20 клупа са наслоном, шест клупа без наслона, као и клупе од храстових гредица на бетонским зидовима.

На површини целог парка обновљен је травњак сетвом травног семена.

 
Juče videh gomilu četinara posađenih u parku kod Topčiderske zvezde, ali nisam stigao da fotografišem, jer mi je naišao autobus. Fotografije ovih dana.

Inače, u prethodnih nekoliko godina je Hajd park toliko razređen da se mogu sa staza videti bez problema vozila i kuće u Bulevaru vojvode Putnika.
Pa svi parkovi su nam proređeni, mi više nemamo parkove nego je sve to pretvoreno u trgove. Meni je to grozno. Mikroklima u parkovima nije ništa drugačija nego na ulici, buka se mnogo lakše širi kroz takve parkove, mi više nemamo prave površine prirode u gradu koje bi služili kao rezervoari toplote i vlage... Nikakav benefit od takvih parkova. A ta politika održavanja parkova se očigledno neće promeniti skoro...
 
Bogami, Hajd park i dalje odoleva. Ako si nekada iz centra dolazio ovde, imao si prilike da osetiš svežinu i ne tako malu razliku u vazduhu i mikroklimi, u odnosu na centar.
 
Posle jedne zime, ove poslednje, provedene u Novom Sadu, mislim da naredne 3 godine neću imati šta da zamerim beogradskim parkovima... Hvala dragom bogu da sam se vratio da živim ovde gde sam i rođen. Ali sam zabrinut za Srbiju ako drugi najveći grad u državi izgleda onako...

Urbanistički je devastiran zadnjih 20-30 godina.. Svi mi imamo lepe asocijacije na centar i tvrđavu, ali novija gradnja okolo na šta to liči.. Potpuno odsustvo planiranja, bez igrališta, parkova, samo načičkane zgrade... Sve novosadske parkove zajedno možeš površinom da smestiš u naše Ušće i da još ostane prostora, bukvalno...

Sažem da su generalno zelene površine ugrožene i u Beogradu i da se malo po malo kida za raznoraznu neku gradnju...

Ali Novi Sad, onu novu Detelinaru bih bagerom celu porušio i zasadio park posle..
 
Zamisli tek na šta bi ličio Novi Sad da se ne bune građani u velikom broju.
Inače, prednost Beograda je i u tome što ima zaostavštinu šuma iz prošlih vekova koju uspevamo da (od)branimo.
 
Bogami, Hajd park i dalje odoleva. Ako si nekada iz centra dolazio ovde, imao si prilike da osetiš svežinu i ne tako malu razliku u vazduhu i mikroklimi, u odnosu na centar.
Jasno, to je zato što je deo jedne pozamašne zelene mase koju će biti malo teže upropastiti, ali ne i nemoguće... Koliko znam, taj šumarak se nešto i ne održava baš agilno i deluje mi kao da je prepušteno vremenu, u najboljem slučaju.
 
Sve zavisi. Ima delova koji se održavaju, a ima i zapuštenih delova. Deo od Topčiderske zvezde ka Topčideru je poludivlji, dok je deo od Topčiderske zvezde ka Prokopu mix. Deo od vrtića ka Prokopu je baš urbanizovan, dok je ostatak pre par godina delimično sređen, raskrčen jednim delom i napravljene staze, od kojih su ona uz sam Bulevar vojvode Putnika i ona što delom ide paralelno sa Topčideskim vencem, neosvetljene. Kako su napravljene staze, tako se povećao i broj ljudi koji gravitira ka tom drugom delu. Pre toga su samo najhrabriji i najodvažniji tuda šetali.
 
Posle jedne zime, ove poslednje, provedene u Novom Sadu, mislim da naredne 3 godine neću imati šta da zamerim beogradskim parkovima... Hvala dragom bogu da sam se vratio da živim ovde gde sam i rođen. Ali sam zabrinut za Srbiju ako drugi najveći grad u državi izgleda onako...

Urbanistički je devastiran zadnjih 20-30 godina.. Svi mi imamo lepe asocijacije na centar i tvrđavu, ali novija gradnja okolo na šta to liči.. Potpuno odsustvo planiranja, bez igrališta, parkova, samo načičkane zgrade... Sve novosadske parkove zajedno možeš površinom da smestiš u naše Ušće i da još ostane prostora, bukvalno...

Sažem da su generalno zelene površine ugrožene i u Beogradu i da se malo po malo kida za raznoraznu neku gradnju...

Ali Novi Sad, onu novu Detelinaru bih bagerom celu porušio i zasadio park posle..

Mislim da je tvoj utisak o zelenilu u Novom Sadu i Beogradu formiran mestima gde živiš/provodiš vreme. Isto tako bi neko ko živi u trouglu Đeram-Kalenić-Crveni krst mogao da kuka (naročito bliže Đermu) kako Beograd nema ni jedan park. Kao i Beograd i Novi Sad ima delove gde nema parkove, ali i gde ima, Futoški, Limanski, Kamenički, Dunavski, Železnički... Takođe, Novi Sad je mnogo zeleniji u centru i ima više drvoreda i međublokovskih zelenih površina nego centar Beograda.

Što se tiče novogradnje, naravno da se slažem, ono je nehumano, ali moram da primetim da je tamo ipak manja spratnost i da su napravili koliki-toliki park kod Bulevara Evrope. U svakom slučaju, ne bih rekao da je išta gora situacija nego u Beogradu.
 
Ne slažem se uopšte. Napisao si post tek da ga napišeš. Pobrojao si sve novosadske parkove, što sam i sam mogao da uradim. Sve sam ih obišao, čak i taj novi između Detelinare i Naselja, tako da sam sagledao Novi Sad u celini i uporedio ga sa Beogradom u celini. Da nema te neuređene zelene trake sa zaostalom prugom između ta dva naselja, ja ne bih znao gde da šetam ove zime a da osetim malo mira u Novom Sadu! Jedino sam tu mogao da prodišem malo i izolujem se od nesnosne gužve. I dalje stojim pri tome da su im parkovi svi zajedno površinom manji od Ušća.

A grad može da se širi i na sever i na zapad, a njih kao da mrzi tamo da pešače, pa grade što bliže centru i u visinu..

Moj utisak je da je urbanistički haos veći nego u BG. Inače kad je ravno onda mora da bude kao NBG ili Bežanija, načičkane zgrade posebno iritiraju ako ulica ne ide nizbrdo ili uzbrdo, ulevo ili udesno. Vojvode Stepe u BG se vizuelno lakše svari nego bilo koja ulica na Novoj Detelinari jer je ulica šira i nije ravna. Pa je vidiš u nekim petinama, šestinama, desetinama, a ne celu, monotonu i ravnu. Stara Detelinara od koje kao svi kao zaziru barem je planski građena sa zelenim površinama i prostorom između zgrada. Što si bliže centru NS sve je tužnije.. I ono Adamovićevo naselje je isto katastrofa, a toliko blizu centra..

Potpuno mi se nije dopao grad sem Limana, šetališta, Naselja, tvrđave, Kisačke i centra.. Svi drugi delovi su mi nepodnošljivi bili..
 
Ok, ovo i nije mesto gde moramo svi da se slažemo, ali post nisam napisao "tek da ga napišem". Novogradnja u Beogradu nije ništa bolja nego u Novom Sadu. Evo da nabrojim i parkove u BGu; Tašmajdan, Studenski, Pionirski, Manjež, Karađorđev, Ušće. Dakle, gde je ta velika razlika?!
Kalemegdan ne računam jer nisam ni Petrovaradin u NSu.

Gde su parkovi u trouglu koji sam gore pomenuo? Gde su parkovi na Čuburi (Čuburski park(ić) će se uskoro smanjiti na zeleno ostrvo), gornjem delu Bulevara, Dušanovcu, Sunčanoj i ostalim padinama?

Jedini razlog zašto Beograd ima veći procenat zelenih površina jeste što ima šume i što je dovoljno veliki da ih obuhvati. Da se Novi Sad širio na Frušku goru, i on bi imao sličnu situaciju. A sve novo što se pravi ne predviđa ni minimum zelenih površina. Apsolutno stihijska gradnja, koja kao što smo sto puta pričali nije podržana infrastrukturom od pre sto godina, a tu treba uključiti i zelene površine. Pa pogledaj samo kolika je gužva u Beogradu u parkovima.

Ta ideja o Beogradu kao zelenom gradu gde su parkovi na svakom koraku može da postoji samo kod nekog ko nije živeo 20-30 minuta daleko od najbližeg parka i to u širem centru Beograda.
 
Opet nabrajaš parkove 😊 i naravno nabrojao si samo deo beogradskih parkova.. Izostavio si sve najveće i Hajd park i Topčider i Zvezdaru i Banjičku šumu itd. Od Banjice do Slavije možeš 80% puta parkovima da pređeš, a 20% ulicom.

I nemoj samo molim te da mi kažeš da šuma nije park, jer me uopšte ne zanima kako je nešto klasifikovano, već da zelenila srazmerno veličini grada, u Novom Sadu ima jako, jako, tužno malo.

I trebalo je da ubrojiš Kalemedan jer je i park i tvrđava i ogroman je.

Ali ne ide da se ubedujemo oko notornih činjenica.. To je poraz cele Srbije što Novi Sad izgleda onako. U kojoj ulici u Beogradu imaš ravan zid ka ulici od 15 zgrada koje se nastavljaju jedna na drugu bez prekida, tik uz trotoar od 35cm širine. Navedi mi jednu? U BG imaš 2 ili 3 zgrade, pa neki presek, neka manja starija gradnja koja odoleva investitorima, pa neki nezavisni i uvučen od ulice objekat, pa onda možda još 2, 3 objekta koja su širine celog placa i spojena... U Novom Sadu imaš ulice i ulice gde je po 10 ili 15 spojenih objekata bez prostora između, uz sam trotoar, kao beskrajan zid da se diže.. Nema cm slobodnog placa.. U ravnim ulicama koje nemaju ni krivine ili uzbrdicu i nizbrdicu, neki drvored da malo zavaraju pogled.. Meni je to horor druže..

Izuzmi bulevare tu koji su širi i gde se naravno zgrade nižu.. Sve mi je nekako vizuelno humanije u Beogradu..

Onaj novosadski sajam.. Ne znam kako da ga zaobiđem, je l' može to da se izbaci odatle, a tu park da se napravi? Šta je problem.. Ti sa Detelinare moraš ili kod Šeratona ili skroz dole okolo sajma da bi išao ka centru... Na šta to liči, pola sata kružim?

Tu park, a sajam srušiti ceo pa gore na sever negde ga metni..

I jeste problem u tome što se Novi Sad širio kako ne treba, to si lepo primetio.. Ima sever, ima zapad do Hrvatske.. Vidim i neku dobru novu gradnju tamo od bul. Vojvode Stepe na sever.. ali sve bliže centru je sve gore, do samog centra koji je i dalje ulickan, bogu hvala da i to nisu dirali.. Šetalište je isto lepo i deo oko Univerziteta..

Nemam ja ništa protiv Novog Sada, ne bih kupio stan tamo da imam, ali realno sagledavam situaciju.. Beograd ima svoje probleme svakako, ali to parkovi nisu i beskrajni nizovi zgrada u manjim ulicama tik uz trotoar za sad još uvek nisu, ne u meri kao u Novom Sadu.
 
Vrh