Šta je novo?

Parkovi

Ovako je osvetljeno dvorište vrtića "Radosno detinjstvo" na Banovom brdu, koje je noću zaključano i niko ga ne koristi:
20201021_195957.jpg


A ovako je osvetljen park koji je prepun ljudi (algoritmi u mom telefonu su čak uspeli ovo malo bolje da prikažu - verujte mi da je ovde zaista mrak):
20201021_200005.jpg



Da stvari budu još gore, svetiljke u parku se često kvare, a popravku uglavnom čekaju jedno dve ili tri nedelje. Što znači da korisnici parka moraju da pale baterije na svojim telefonima kako bi se popeli uz stepenice ili hodali po neravnim kamenim pločama.

Kada bi park bio bolje osvetljen, bio bi bezbedniji i više posećen... a i prijatniji za korisnike. Ukoliko bi se koristile LED lampe, ne verujem da bi račun za struju bio nešto veći... možda bi čak mogao i da se smanji.

EDIT: A da ne spominjem to što "neki likovi" redovno ulaze u park kolima i parkiraju pored kućice gradskog zelenila.
 
@Ink

I ja sam postavljala fotografije parka, mislim da ih je "pojeo" mrak baš onakav kakav noću vlada u parku. Tek vidljiv u prvom redu staze do Požeške a posle sablasno, samo naoružana bih smela proći. Zaista šteta, park je potencijal i šteta je da se koristi samo mali delić i noću.
A vrtić u parku! O, mladosti moja :lool:

Zamalo zaboravh da postavim fotografije parkića kod Hrama Sv. Georgija na Čukarici i frizerskog salona "Cvrle".

Fotografisala pre desetak dana, još je sijalo sunce i nosila sam sandale. Radovi sporo odmiču a ako ovako nastave, deca će sesti na ljuljašku za novo proleće (sa sve maskama, ne daj Bože).

Nije mi jasno što su ravan teren nasipali i sada ima brežuljaka. Ništa mi nije jasno
363364791.gif


parkic1.jpg


parkic2.jpg
parkic3.jpg
parkic4.jpg
parkic5.jpg
parkic6.jpg
 
Sinoć sam se prošetao kroz Park Ušće u oba pravca, tartan staza u delu kod splavova i muzeja Savremene umetnosti je ozbiljno propala. Ne znam šta su radili sa podlogom, ali je očigledno popustila na baš dosta mesta. Deo od Večne vatre do Jugoslavije je u jako boljem stanju.
 
Taj deo kod Ušća (od toaleta do centra) je prvo urađen i on je najneravniji. Na jednom delu su ga i presvlačili. Najverovatnije je tu podloga loše urađena.
 
Park kod depoa dorcol nesto radi zelenilo mislim dio za ljubimce...
Tram je gratis ,inače taj ugao kirovljeve i zrmanjske mogao je proci i bez stepenica treba im reči da izbegavaju da ih prave...

tr01-2020-10-26-20-41-06.jpg

tr02-2020-10-26-20-41-07.jpg
 
Privatnici su se generalno pokazali kao daleko bolje rešenje za sređivanje i održavanje javnih površina od gradske vlasti.

Da se porez na nekretnine zameni porezom na zemljište i porez na zemljište uveća ali obračunava u zavisnosti od procentualnog (održavanog) zelenila parcele u privatnom vlasništvu Beograd bi vrlo brzo postao jedan od najzelenijih gradova Evrope jer bi se svi privatni investitori trkali ko će više da gradi u visinu a ostalo pretvorili u parkove i vrtove. Na par mesta bi možda trebalo ograničiti visinu zbog kulturno-istorijskog značaja ali na ostatku ne, taman da se predupredi još gore saobraćajne gužve i maligno širenje gradskog tkiva po udaljenim njivama i zemljištima već da se ljudi koncentrišu na malim površinama, punim zelenila.

Primera radi, investitor kupi parcelu i porez na zemljište mu se umanjuje onoliko procenata koliko procenata zelenilo zauzima njegovu parcelu. Odmah bi na sve strane imali visoke i vitke zgrade sa bogatim zelenilom (unutar ako je zatvoren blok, spolja ako je otvoreni).

Još ako bi se omogućilo investitorima da "usvajaju" parkove i zelene površine koje bi se onda računale kao deo njihove parcele (umanjujući im porez) dokle god ih održavaju imali bi najlepše zelenilo u Evropi i konačno mogli da sahranimo jedno od najgorih JKP u gradu.
 
Комплекс од две вештачке стене за пењање, на који је утрошено чак 1,2 милиона евра отворен је у Кошутњаку. Осим што је овим објектом грађанима одузет јавни простор, чије коришћење ће од априла морати да плаћају, Дејан Јовановића из удружења "Битка за Кошутњак" подсећа за Нова.рс да се ради и о нечему што је изграђено без адекватне грађевинске дозволе.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=787027#p787027:84wj96ht je napisao(la):
Ksenija » Нед Окт 25, 2020 12:18 am[/url]":84wj96ht]@Ink

I ja sam postavljala fotografije parka, mislim da ih je "pojeo" mrak baš onakav kakav noću vlada u parku. Tek vidljiv u prvom redu staze do Požeške a posle sablasno, samo naoružana bih smela proći. Zaista šteta, park je potencijal i šteta je da se koristi samo mali delić i noću.
A vrtić u parku! O, mladosti moja :lool:

Zamalo zaboravh da postavim fotografije parkića kod Hrama Sv. Georgija na Čukarici i frizerskog salona "Cvrle".

Fotografisala pre desetak dana, još je sijalo sunce i nosila sam sandale. Radovi sporo odmiču a ako ovako nastave, deca će sesti na ljuljašku za novo proleće (sa sve maskama, ne daj Bože).

file.php
Како ја волим овако прошаран бетон. Свуда бих овако по граду тротоаре радио.
 
Заменик градоначелника Горан Весић обишао је новоизграђени парк у Скојевском насељу у Раковици. Весић је том приликом подсетио да је овај парк шездесети јавни простор који је у последњих неколико година уређен у Раковици.
– Изграђено је, између осталог, деветнаест нових дечјих игралишта, седам теретана на отвореном, десет спортских терена, два парка за псе и трг. Тренутно се ради још једно игралиште у Сердара Јанка Вукотића на Лабудовом брду и требало би да оно буде завршено до краја године. Наставићемо да радимо, а све што је урађено показује колико је важно и Граду и Општини Раковица, која засигурно предњачи, да се среди сваки кутак где људи живе – рекао је Весић.
Он је оценио да инфраструктура нажалост не прати потребе људи, јер нема довољно дечјих игралишта, уређених простора, места за одмор, што је потреба човека у 21. веку.
На површини у Скојевском насељу, коју је уредило ЈКП „Зеленило-Београд“, Београд није било никаквих садржаја, а сада ће најмлађи суграђани на располагању имати нов, безбедан и модреним реквизитима опремљен простор.
Игралиште се налази у у Ул. Луке Војводића у Скојевском насељу код хотела Орашац.
Укупна површина која је уређена износи 2.040,01m². Делови игралишта на којима су постављени реквизити за игру су са подлогом од ливене гуме и међусобно су повезани стазом од бетонских плоча и лучним стазама од бетона. Уз обе површине постављено је 8 бетонских клупа са наслоном и једна гарнитуре ''Карађорђе'', као и 4 бетонске ђубријере.
Од нових дечијих реквизита уграђени су једна пењалице ''Игло'', једна љуљашке са два седишта, вртешка ''Сања'', две клацкалице са две руде типа „Рада“, три њихалице типа и једног комбиновани реквизит.
Травњак је обновљен сетвом семена и засађене су нове саднице ниских и средњих лишћарских врста, листопадног и зимзеленог жбуња.
Заједно са Гораном Весићем парк су обишли Милош Симић, председник општине Раковица, Слободан Станојевић, директор ЈКП „Зеленило – Београд”, Београд и државни секретар Милосав Миличковић.

125400638_3365118976931950_3194061077172318723_o.jpg


125864978_3365118970265284_1383561655306334504_o.jpg


125421417_3365118833598631_5109069042959390399_o.jpg


125394783_3365118896931958_1104224088727531589_o.jpg


126069499_3365118913598623_5435837529110566370_o.jpg


izvor: FB Zelenilo Beograd
 
A da li će da se održava, to je pitanja za milion dolara.
 
Bolje pitanje je ko će da ga održava. Ako bude u nadležnosti grada, onda piši propalo, a ako će da bude u nadležnosti Sky line, onda verujem da će biti održavan.
 
На иницијативу грађана Бановог брда доноси се одлука о изради плана детаљне регулације за део између Пожешке, Кијевске, Николаја Гогоља и Ваљевске. Реч је о грађевинској парцели која је коришћена као зелена површина, али с обзиром да грађани нису желели да се ту гради, Град ће планом предвидети да се на овој локацији уреди парковска површина. То ће бити основ да се уложи новац како би грађани Бановог брда добили парк какав заслужују. Све што радимо има за циљ стварање бољих и комфорнијих услова за живот, а грађани су нам у овом послу партнери – рекао је Никодијевић за ТВ Прва.
izvor: beograd.rs
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798355#p798355:1ez2bjvl je napisao(la):
solecar » 01 Dec 2020 12:14 am[/url]":1ez2bjvl]
На иницијативу грађана Бановог брда доноси се одлука о изради плана детаљне регулације за део између Пожешке, Кијевске, Николаја Гогоља и Ваљевске. Реч је о грађевинској парцели која је коришћена као зелена површина, али с обзиром да грађани нису желели да се ту гради, Град ће планом предвидети да се на овој локацији уреди парковска површина. То ће бити основ да се уложи новац како би грађани Бановог брда добили парк какав заслужују. Све што радимо има за циљ стварање бољих и комфорнијих услова за живот, а грађани су нам у овом послу партнери – рекао је Никодијевић за ТВ Прва.
izvor: beograd.rs

Prosto ne verujem :shock: Šta kao ljudi su se borili da sačuvaju svoju malu zelenu površinu (delimično da im ne bi neko zidao zgradu na 3m od prozora) i kao investitor se povukao i sad će grad još da uloži pare da sredi tu malu zelenu površinu? Pa gde mi to živimo? U Švajcarskoj?
 
Sta je tu čudno ciste brljotinu za sobom samo da se uređenje ne zavrsi ko sa 5 parkom gdje nista uradili nisu ...
 
U Zemunskom parku kompletno je obnovljen sarkofag.
FB_IMG_1607178302667.jpg

FB_IMG_1607178316655.jpg
 
Privode se kraju radovi na parkiću u ul. Serdar Janka Vukotića (kod "Orašca") na Labudovom brdu. Nakon nekih šest godina, biće to drugi parkić u nizu koji je sređen. Hvale vredno je i sređivanje prolaza ka Vencu Milice Vučetić Trepuše (slepa ulica koja ide oko škole i gimnazije na Labudovom brdu). Svi ti prolazi su odavno zreli za sređivanje.
484556e2d90a049cf06d16b7b61be8fa.jpg
77022dbbf8f0757246f5f902afa70c41.jpg
8769e4fb81d955a9f6cba247ee5d6102.jpg
66eda1a6d310bb2667788b35cd6d8dd7.jpg
99a20e4b7d4fa2139ec3fbeb321c91bc.jpg


Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока
 
Bravo za reportažu. Pogotovo mi se sviđa kad vidim da su se setili da ograde igralište za decu.
 
Ne mogu da tvrdim sa sigurnošću, ali čini mi se da to ograđivanje dečjih igrališta polako postaje standard kod nas.
Inače, pre neki dan sam se spuštao pored VI gimnazije i video psa koji je sav razdragan trčao ka ograđenom prostoru za pse i skakao da otvori kapiju sve dok nije došao gazda i otvorio je, a onda je uleteo unutra i počeo da trči. Pored tog ograđenog dela za pse, i mali delić namenjen deci je ograđen.
 
Vrh