.... Proizvedena je višeslojna struktura koja se polaže na tvrdu podlogu – beton ili asfalt, a sačinjavaju je noseći i nivelišući sloj od kompresovanih komadića gume, i čvrsta poliuretanska površina, za optimalnu apsorpciju udaraca i sa usavršenim svojstvom umanjenja mehaničkog dejstva sile prilikom vršenja pritiska na podlogu. Njen kompaktni habajući sloj sačinjen od EPDM granulata ne sprovodi vodu u unutrašnjost, zbog čega iziskuje mehaničko isu- šivanje vode, ali ga zato karakteriše visoka abraziona rezistentnost, kao jedan od kvaliteta ključnih za zahteve bilo kog profesionalnog atletskog kompleksa i apsolutna rezistentnost na nepovoljne vremenske uticaje tipične za sva godišnja doba.
Na tržištu se vremenom pojavio veliki broj proizvođača atletskih staza iz kategorije meteorološki univerzalnih, i kod svih njih, tehnologija proizvodnje zasniva se na sličnim principima. TARTAN predstavlja prvu, originalnu podlogu, koja je bila primer za sve potonje i sa kojom je sve nastalo, ali je njen naziv u svakodnevnom govoru, naročito u svetu sporta, ostao kao opšti naziv za sve atletske podloge ovog tipa. U skladu sa novim metodom izrade i postavljanja, možemo uočiti tri tipa podloga.
ŠPRIC SISTEM
Reč je o vodopropusnoj podlozi koja je ustvari poboljšana verzija već pomenute prve generacije atletskih staza. Sastoji se iz nosećeg sloja (smeše granulata crne gume i tečnog bezbojnog poliuretana kao veziva) koji se postavlja direktno na asfalt ili beton sa specijalnim finišerima, u debljini od 6mm do 15mm, zavisno od potreba i konkretne namene podloge; srednjeg sloja koji se nanosi špricanjem specijalnog crvenog poliuretana i EPDM granula (prečnika između 0,5mm i 1,5mm) i završnog sloja debljine 1-2mm koji se takođe nanosi špricanjem. On služi da cela podloga dobije na obimnosti, dok je istovremeno nosilac otpornosti ovog materijala na habanje, UV zračenje, temperaturne skokove, i naravno sprinterice. Važno je naglasiti da bez obzira na tip instalacije, podloga mora imati odgovarajući sertifikat izdat od strane Svetske atletske federacije IAAF, a odluka o odabiru konkretne vrste će, svakako, biti doneta na osnovu više faktora – startnih uslova na mestu postavljanja, raspoloživih finansijskih sredstava i namene objekta.
SENDVIČ SISTEM
Ovaj sistem podrazumeva neporoznu podlogu, koja ima istu bazu kao i špric podloga, a razlike se ogledaju u sastavu i svrsi druga dva sloja. Srednji, nivelišući sloj, zapravo se nanosi kako bi zatvorio pore baze, a istovremeno omogućio bolje prianjanje površinskog sloja, i čini ga masa sa dodatkom EPDM granulata prečnika 0,5mm. Habajući sloj dobija se izlivanjem poliuretana u koji se, dok je još u tečnom stanju, uranjaju specijalne krupnije EPDM granule prečnika 1mm – 3,5mm. Za rezultat se dobija vodonepropusna podloga veće elastičnosti od špricane.
SISTEM OD PUNOG POLIURETANA
Pun poliuretan je najskuplja, ali ujedno i najbolja atletska podloga u ponudi, koja takođe spada u neporozne. Postavlja se u debljini od 11mm do čak 13mm, što donosi dodatnu stabilnost sistema i vrhunske takmičarske rezultate. Naime, ovaj tip spada u takozvane high speed, odnosno „brze“ sintetičke podloge, koje garantuju razvijanje maksimalnog ubrzanja, a istovremeno optimalnu skočnost prilikom kretanja, bilo da je u pitanju trčanje ili skakanje. Njegova specifičnost je i ručno nanošenje, u precizno natempiranim fazama. Noseći sloj je mešavina poliuretana i crnog EPDM granulata, debljine 1mm – 3,5mm, na koji se nadovezuje nivelišuća smeša identična bazi, koja se aplicira tek nakon što se baza potpuno osušila. Habajući sloj je, očekivano, po sastavu pretežno poliuretan, posut krupnim EPDM granulatom, koji se po sušenju pretvara u blago reljefastu površinu, koja daje dovoljno visok koeficijent trenja, a ne ograničava manevrisanje.....