Autor: E.B. | Foto
.Grubin | 30.09.2008. - 09:12
Sportska oaza godinama zaboravljena
Pionirski grad, nekad velelepni sportski i kulturni centar, više od 60 godina stoji zapušten i potpuno ruiniran. Brojni sportski tereni na kojim su se održavala velika takmičenja, sada su prazni, a trim staza je pretrpana automobilima koji su bez kontrole tu parkirani. Na inicijativu Gorana Kreclovića, člana Gradskog veća, pokrenut je plan revitalizacije ovog sportskog kompleksa, koji nakon obnove, ima potencijal da bude najbolji u Beogradu.
Da bi revitalizacija ovog sportskog kompleksa mogla da počne, potrebno je najpre rešiti status svim izbeglicama koje su se naselile u zapuštenim paviljonima. Zatim, potrebno je naći kompromis sa produkcijskom kućom „Emoušn“ koja je zakupila prostor i postavila objekte gde se održavaju emisije „Veliki brat“ odnosno „Operacija trijumf“, dok isti problem postoji i sa privatnom gimnazijom koja je zauzela određeni prostor.
- Najpre ćemo postaviti obezbeđenje, to odmah možemo uraditi, da ne bi automobili još više ruinirali trim staze. Zatim ćemo instalirati sigurnosne kamere, kako bi tačno znali ko tamo dolazi i šta se dešava, što znači da ćemo povećati sigurnost. Želimo da privučemo što više ljudi da dolazi u Pionirski grad i uživa u fantastičnom ambijentu koji pruža Košutnjak. U međuvremenu, treba pregledati kompletnu papirologiju, kako bi znali do kad su pojedine firme zakupile prostor i kad ćemo moći da raspolažemo čitavom teritorijom. Ovaj sportski kompleks ima velikih potencijala i velika je šteta da to Beograđani ne koriste - kaže
Goran Kreclović, član Gradskog veća i glavni pokretač ovog projekta i dodaje da će Pionirski grad „zasijati“ do kraja 2010 godine.
U najgorem stanju su paviljoni, u koje je nekad bilo smešteno nekoliko stotina studenata. Kad bi se ti paviljoni iskoristili, u Pionirskom gradu bi mogle biti smeštene reprezentacije, klubovi i razne sportske selekcije koje bi imale na raspolaganju sve što im je potrebno za pripreme pred takmičenje. Pionirski grad raspolaže sa sporskim terenima za košarku, mali fudbal, odbojku, rukomet. U sklopu ovog kompleksa su i objekti predviđeni za smeštanje sportske opreme, restoran, medicinske ambulante u kojima mogu da se vrše zdravstveni pregledi...
- Trenutno je u funkciji samo teren za skvoš, koji je jedini u Beogradu i „balon“ hala za mali fudbal. Najbitnije je što pre osposobiti sve sportske terene, kako bi prostor bio namenjen isključivo sportu, rekreaciji i zabavi. Na usluzi budućim korisnicima Pionirskog grada biće amfiteatar sa 600 mesta, učionice, kabineti, tereni za razne sportove kao što je hokej na travi, kao i potpuno preuređena atletska staza sa jedinstvenim ambijentom Košutnjaka. Kad sam spomenuo obnovu ovog kompleksa, javile su mi se razne selekcije, a rukometna reprezentacija Srbije bi tu smestila sve timove, od najmlađe do „A“ selekcije - objašnjava Kreclović i dodaje da je veliku podršku za ovaj projekat dobio od Opštine Rakovica.
Prema najavama Kreclovića, prvi radovi počeće već krajem meseca. JP „Zelenilo“ će počistiti staze i okolinu, poseći drveće koje se obrušilo i urediti prilaz u centar. Nakon toga će Pionirski grad biti potpuno zatvoren za automobile. Takođe, narednih dana biće postavljeno i osvetljenje, što će znatno doprineti sigurnosti u ovom sportskom kompleksu.
- Garantujem da će se svaki pomak videti, jer čim se okruženje očisti i osvetli izgledaće mnogo lepše. Pionirski grad mora biti namenjen sportu, rekreaciji i zabavi, kao što je i do sada bio. Planiramo da već ove zime postavimo klizalište. Kad Pionirski grad bude završen, biće organizovavani različiti sportski sadržaji tokom raspusta, a u toku školske godine školama će biti omogućen dolazak u vidu nastave u prirodi - priča Kreclović.
Boris Vuković
Do sada bez obnove
Izgradnja Pionirskog grada počela je 1947. godine, a od tada ništa na objektu nije rađeno. Pionirski grad prostire se na 40 hektara, a centar raspolaže sa 7.500 kvadrata. Smešten je u najatraktivnijem delu grada, okružen šumama i zelenilom, što predstavlja izuzetne uslove za pripremu sportista i rekreativaca.