Šta je novo?

Novi Sad - Opšta tema (gradski život i vesti)

Posle pompe o najvišoj poslovnoj zgradi u gradu, na kraju ništa:

 

OTVORENA AMBULANTA NA VIDOVDANSKOM NASELjU​

Za 17.000 stanovnika na raspolaganju 11 lеkara​


Ambulanta Doma zdravlja otvorеna jе na Vidovdanskom nasеlju. Novi objеkat ima 1.046 kvadratnih mеtara i 62 prostorijе.


а

Foto: С. Шушњевић
- Grad jе za ovaj objеkat izdvojio 317 miliona dinara. Od toga jе 207 miliona dinara za gradnju, a 110 za drugе namеnе, mеđu kojima jе i 80 miliona dinara za oprеmu, a ostatak jе za urеđеnjе – rеkao jе gradonačеlnik Novog Sada Milan Đurić.
Prеma njеgovim rеčima, oko 17.000 stanovnika Vidovdanskog nasеnja, Klisе i Slanе barе gravitira ka ovom objеktu. U novoj ambulanti radićе 25 zdravstvеnih radnika, od čеga jе 11 lеkara.
- Od 2012. godinе u zdravstvo grada uložеno jе 11 milijardi i 300 miliona dinara – istakao jе Đurić i dodao kako ostajе da sе završi projеktovanjе ambulantе u Vеtеrniku, jеr jе to nasеljе kojе rastе.


а

Foto: С. Шушњевић

Pomеranjе rokova
Kako jе navеo dirеktor Doma zdravlja „Novi Sad“ dr Vеsеlin Bojat gradnja ovе ambulantе na Vidovdanskom nasеlju trajala jе oko dvе godinе, a dolazilo jе i do pomеranja rokova. Kako jе objasnio, oprеma jе nabavljana iz inostranstva, što jе bilo otеžano tokom koronе, a i tokom olujе bila jе oštеćеna fasada, pa su morali naknadno da nabavljaju pločе.

Dirеktor Doma zdravlja „Novi Sad“ primarijus dr Vеsеlin Bojat istakao jе da sе očеkujе kako ćе u novoj ambulanti biti pružеno 220.000 usluga, a navеo jе i da su obеzbеđеna tri vozila za patronažu, laboratoriju i kućno lеčеnjе.

а

Foto: С. Шушњевић

- U prizеmlju ambulantе jе pеdijatrija, kao i prostor za laboratorijsko uzorkovanjе. Na spratu su opšta mеdicina, dvе stomatološkе ordinacijе, dvе ginеkološkе ordinacijе, a u jеdnoj od tih ginеkoloških ordinacija jе najsavrеmеniji ultrazvuk, kao i ginеkološka stolica za osobе sa invaliditеtom – navеo jе dr Bojat.

а

Foto: С. Шушњевић


Građani zadovoljni
Brojni građani su došli vеć prvog dana u novu ambulantu, a dvе žеnе su istaklе kako im mnogo znači što sada imaju lеkara i u ovom nasеlju.
- Do sada smo išli u ambulantu na Klisi, a tamo jе uvеk gužva. Sada ovdе mogu da dođu i stanovnici Malog Bеograda, Slanе barе, Vidovdanskog nasеlja i Klisе – rеkla jе jеdna sugrađanka.


а

Foto: С. Шушњевић
Dr Bojat jе istakao da su od pеrioda koronе primili 60 mladih lеkara, tе da jе 13 odsto lеkara na spеcijalizaciji.
- Pri kraju spеcijalizacijе pеdijatrijе jе čеtvoro lеkara, a sada jе još trojе njih krеnulo za spеcijalizaciju. Svеst mladih lеkara sе mеnja i oni sada dolazе i u Dom zdravlja – istakao jе dr Bojat.

 
Реконструисани део улице Николе Тесле.
IMG_20240218_121133_022.jpg
IMG_20240218_121150_662.jpg

Овако су требали око решетки на окретници код железничке станице да ураде ивичњак.
IMG_20240218_121159_563.jpg

Расвета, овај тип још нису постављали у граду.
IMG_20240218_121206_252.jpg

Посађено дрвеће код Варадинског моста.
IMG_20240218_123136_430.jpg
 

Prilozi

  • IMG_20240218_121159_563.jpg
    IMG_20240218_121159_563.jpg
    266,8 KB · Pregleda: 48
Solidno ovo izgleda. A ovaj kandelaber sa providnim staklom sam vidio skoro u nekoliko mjesta u sjevernoj Italiji.
Nikako mi ne ide ovakav tip sa LED sijalicama, dijodama ili sta vec. Plus kad jos bijela hladnoca zaslijepljiva.
 
Solidno ovo izgleda. A ovaj kandelaber sa providnim staklom sam vidio skoro u nekoliko mjesta u sjevernoj Italiji.
Nikako mi ne ide ovakav tip sa LED sijalicama, dijodama ili sta vec. Plus kad jos bijela hladnoca zaslijepljiva.
Мени се чини да ови у НС немају стакло. Иначе, такве сам видео у Осијеку.
 
Gde ide klatno

Tržište nekretnina u Novom Sadu: Klatno ide na stranu kupaca


Kupci nekretnina i podstanari u Novom Sadu konačno mogu malo da odahnu, jer cene nekretnina i kirija ulaze u stagnaciju sa tendencijom blagog pada.

Prema rečima izvršnog direktora agencije za nekretnine „Solis“ iz Novog Sada on navodi da se cene nekretnina u Novom Sadu kreću u opsegu od 1.800 do 2.800 evra. On navodi da su to cene koje se oglašavaju i koje investitori očekuju da ostvare.

„Što se tiče realizacije može da se postigne i manja cena od ovih, ali to još uvek nije toliko transparentno. Nemamo na tržištu indikator da to postaje javno, još uvek je to nešto što je između kupca i investitora“, kaže Rabatić.

Na pitanje koji su delovi grada najskuplji, a koji najeftiniji, Rabatić ističe da Novi Sad nije previše širok grad i da u poslednje vreme cenu ne diktira samo deo Novog Sada.

„Novi Sad ima lokacije koje jesu dislocirane od centra ali ima velike komplekse zgrada, koje su grad u gradu. Takve mikrolokacije povlače sa sobom i veću tražnju i cenu. Imamo primere da neki dobar kompleks na Novom naselju ima višu cenu nego neke lokacije u centru zato što zadovoljavaju neke druge uslove kvaliteta života“, navodi direktor agencije Solis.

On ipak navodi da ako bi morali da odaberemo neki konkretni deo Novog Sada koji je najeftiniji to bi onda bile Adice, gde se cene kreću u donjem opsegu navedenih cena, a da je najskuplji deo ipak onaj u epicentru grada.

Kada je reč o ekspanziji novogradnje, koja je u Novom Sadu bila primetna, naš sagovornik kaže da je sada situacija malo drugačija.

„Oseti se zastoj u smisu da investitori ne ulaze više olako u fazu izgradnje. Odnosno, ima dosta lokacija koje su već kupljene ali se ne počinje gradnja, pa čak dolazi i do toga da vlasnici parcela odustaju od gradnje i prodaju lokacije drugim investitorima koji su spremniji da grade u ovom trenutku“, ističe Dragan Rabatić

Rabatić kaže da je to posledica blage neizvesnosti i nesigurnosti šta nosi budućnost, za razliku od 2022. godine kada se samo gradilo, bez mnogo kalkulisanja.

„U odnosu na 2022. taj trend novogradnje usporava i mislim da će se i u 2024. godini nastaviti takav trend“, rekao je on.

Što se tiče same potražnje stanova, sagovornik navodi da potražnje ima, ali da sada kupci mnogo više obraćaju pažnju na ekonomski faktor i da postavljaju strožije uslove pri kupovini na koje prodavci pre ili kasnije ipak pristaju.

On dalje navodi da je to posledica toga što je osetna cena korekcija na niže ali su i jedna i druga strana spremne na to, samo što svako iz svojih pozicija ne pristaje na to lako.

„Trenutno je tu neka ‘igra moći’ gde onaj ko ne mora da kupuje pokušava da spusti cenu, a onaj ko prodaje ne spušta ukoliko mu nije hitno da proda, ali mislim da klatno ipak ide na stranu kupaca. Vreme koje dolazi će biti povoljnije za kupce nego za investitore.“ kaže Rabatić.

Kada je reč o kirijama Dragan Rabatić objašnjava da cene kirija jesu skočile u odnosu na period od pre par godina, ali ne toliko koliko cene kvadrata i za to tržište se može reći da je stabilnije nego tržište trgovine nekretninama. On navodi da su i kirije u 2022. godini dostigle svoj maksimum, ali da i one sada beleže pad. Međutim, kada je reč o potražnji ona i dalje postoji i kada je reč o stanodavcima i kada je reč o podstanarima.

Bitan faktor u diktiranju cena kirija u Novom Sadu su, prema njegovim rečima, bili Rusi i Ukrajinci.

„Oni jesu uneli živost u tržište, naročito kada su dolazili u velikom broju i značajno su uticali na cene stanarina. Sada dolaze sporadično i sve manje. Oni jesu i dalje najbolji zakupljivači pa i kupci, ali ne u onoj meri kao 2022. godine. Sada su i oni obazriviji, ne prihvataju svaku cenu koja im se nudi. Naprosto i oni su upoznali prilike na tržištu nekretnina. Sve će to usloviti blagi pad kirija“, navodi direktor Solis nekretnina.

Na kraju, ovaj stručnjak za nekretnine zaključuje da je novosadsko tržište nekretnina prilično jako i stabilno sa jasno ograničenim standardima i da ne možemo da očekujemo neki sunovrat ali da bi u narednom periodu mogli da očekujemo period stabilizacije i neki blagi cenovni pad. On navodi da 2022. godina jeste bila cenovni vrhunac ali da je 2023. godina zabeležila stagnaciju i blagi pad, što misli da će biti trend i ove godine.

„Cene sigurno neće ići na gore ali neće biti ni naglog pada, već će taj pad biti umeren“, zaključuje Dragan Rabatić.

Izvor: https://nova.rs/vesti/drustvo/trziste-nekretnina-u-novom-sadu-klatno-ide-na-stranu-kupaca/
 
IMG_20240228_172507_953.jpg
IMG_20240228_172511_895.jpg
IMG_20240228_172520_063.jpg

Изградња пословне зграде компаније ,,3 Lateral'', на Булевару Цара Лазара, односно Радничкој улици (са друге стране), почели су да раде приземље.
 
Šta je to neverovatno da se neko buni da mu tik ispod prozora, umesto postojećeg parkića, nikne crkva?
Nema u gradu praznih, neuređenih lokacija?
Nema zgrade u neposrednoj blizini, a crkva je tamo predvidjena jos pre 50 godina.
Delu stanovnika smeta arhitektura koju koristi SPC. S druge strane, ceo Liman nema nijednu crkvu i izgradnja je zbog toga opravdana, a druga je stvar sto se u NS sistematski unistavaju zelene povrsine.
 
Nije tamo, već na lokaciji Merkatora, piše u linkovanom tekstu.

Ne razumem potrebu da se ljudima gura prst u oko? Limanci nisu protiv crkve. Oni ne žele crkvu TU, na tom mestu. Šta bi falilo da im se izađe u susret i napravi crkva na mestu NS na vodi? Taj prostor je tabula raza, ne vidim da bi se iko bunio. Tu bi mogli da se razmašu i naprave impozantan objekat, na ponos svim vernicima Limana.
 
Nije tamo, već na lokaciji Merkatora, piše u linkovanom tekstu.

Ne razumem potrebu da se ljudima gura prst u oko? Limanci nisu protiv crkve. Oni ne žele crkvu TU, na tom mestu. Šta bi falilo da im se izađe u susret i napravi crkva na mestu NS na vodi? Taj prostor je tabula raza, ne vidim da bi se iko bunio. Tu bi mogli da se razmašu i naprave impozantan objekat, na ponos svim vernicima Limana.
Zato sto je NS na vodi plen Galensa, a sa njima nema sale i oni koriste svaki kvadratni metar za maksimalni profit.
 
Било би добро направити цркву на месту касарне бродоградилишта, а око ње трг и парк, а зграде могу са стране и на шпицу бродоградилишта.
 
Šta je to neverovatno da se neko buni da mu tik ispod prozora, umesto postojećeg parkića, nikne crkva?
Nema u gradu praznih, neuređenih lokacija?
Није ,,тик испред прозора'', а око сваког Св. Храма у Новом Саду су уређене порте, паркови и зелене површине.
 
Nema zgrade u neposrednoj blizini, a crkva je tamo predvidjena jos pre 50 godina.
Delu stanovnika smeta arhitektura koju koristi SPC. S druge strane, ceo Liman nema nijednu crkvu i izgradnja je zbog toga opravdana, a druga je stvar sto se u NS sistematski unistavaju zelene povrsine.
Nije losa ova brutalisticka crkva, uklapa se u ambijent, samo je problem sto ce radikali ovde dici u vizantijskom stilu, ima tu da stoji ko piletu si*e.
 
Nije losa ova brutalisticka crkva, uklapa se u ambijent, samo je problem sto ce radikali ovde dici u vizantijskom stilu, ima tu da stoji ko piletu si*e.
SPC odlucuje o arhitektonskom stilu crkve, a sve sto grade po NS, lici jedno na drugo.
 
Imajući u vidu da je SPC smatrala da je dečija graja neprikladna u centru Novog Sada, u Zmaj Jovinoj ulici, i izdejstvovala izmeštanje Zmajevih dečijih igara iz Zmaj Jovine, mislim da će imati puno pravo da smatraju da plaža sa golaćima i ljudi koji defiluju neprikladno obučeni narušavaju verska osećanja Limanaca. O Exitovom kampu punog nevernika i drogoša da ne govorim. Tim povodom bih prvo izmestio ili još bolje zatvorio Štrand.
Zato sto je NS na vodi plen Galensa, a sa njima nema sale i oni koriste svaki kvadratni metar za maksimalni profit.
Siguran sam da Đurić poznaje dobro potrebe Limanaca. Na Limanu tradicionalno loše stoje i guranje prsta u oko će sigurno doprineti tome.
 
Vrh