Šta je novo?

Novi Muzej Nikole Tesle

Sam autor se oglasio svojevremeno na forumu kad je prica bila aktuelna oko kraduckanja ideje i predstavljanja koncepta ....da li u ovoj ili nekoj drugo temi tipa razne rekonstrukcije ....
 
Evo, Vesara već prelomio.

Бивша зграда Железничке станице постаје Музеј Николе Тесле

Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је данас да ће у зграду некадашње железничке станице бити пребачен комплетан Музеј Николе Тесле, који се сада налази у Крунској улици.

„Музеј у Крунској улици има око 300 квадрата и око 110.000 посетилаца годишње, а овде ће бити на око 6.000 квадрата и можете да замислите колико ће имати посетилаца”, рекао је Весић новинарима на Савском тргу, где је данас почела друга фаза радова на постављању споменика Стефану Немањи.

Навео је да ће у згради бивше железничке станице ће, осим музеја, бити и научне радионице и истакао да ће то бити место због кога ће људи долазити у Београд.

„Туристи могу да виде мање више сличне ствари у многим градовима, а Београд ће бити место у коме ће моћи да виде комплетну заоставштину Николе Тесле и сигуран сам да ће тај музеј бити једна од наших најважнијих туристичких атракција”, рекао је Весић, преноси Танјуг.

Izvor: Politika
 
Svojevremeno sam napisao da je ideja da se u staru energanu "Snaga i svetlost", smesti novi muzej Nikole Tesle toliko logična, kvalitetna i zdravorazumska ideja, da je potpuno izvesno da se neće realizovati. Ideja je bila višedimenzionalno dobra: arhitektonski, urbanistički, saobraćajno, simbolički, estetski, turistički, logistički, finansijski... Prosto, neverovatno dobra ideja i neverovatno optimalno rešenje. SPEKTAKL!

Ovako, očekivano - dobićemo budženje, kako smo i navikli i zaslužili. Barem se nadam da će neke nove, bolje, generacije uspeti da naprave ovaj spektakl kakav je Tesla i zaslužio.
 
Е, баш тако, а у корену свега је најнеразумнија одлука о уклањању железнце из центра града, која је отворила простор и за ову замену.

Тај потез је заправо Рубикон Вучићеве власти над Београдом: после тога, било је јасно да је граница разума пређена и да нема назад (Метропољанитен за Макиш, стадион Прва бразда, туристократски урбанизам... слободно допунити), само то тада, нажалост, није много ко схватио.
 
Ето, угураће неадекватне научне радионице у неадекватну зграду за ту намену, док су у електрани празни зидови који омогућавају сваки модеран концепт.
 
Mada, eto novih gradskih izbora, odmah iza ćoška. Neki stvarno dobar kandidat-nosilac bi mogao da bukvalno oduva sadašnju VeUpravu. Nije mnogo realno, ali je moguće.
 
Ako se sećate, kada je najavljivano preseljenje Muzeja u elektranu na Dorćolu, formirana je Radna grupa na čeku sa Zoranom Mihajlović koja je obećavala da će "naći investitora za muzej Nikole Tesle do kraja godine".

Kada u linkovanoj vesti vidite i da je "predloženo da se kao prateći sadržaji, na prostoru predviđenom za muzej, izgrade i prateći objekti poput centra za promociju nauke, mlade talente, IT, genetički inženjering", jasno vam je da je postojala namera da se muzej realizuje u paketu sa Marinom Dorćol, odnosno da se nađe neki investitor koji bi dobio određene olakšice (možda čak i zemljište za dž), a da zauzvrat preuzme troškove rekonstrukcije elektrane.

No, kako to obično biva, želje napredne interesne grupe su jedno, a realnost nešto sasvim drugo. Maksimum koji su mogli da izvuku od kupca Marine Dorćil je da (zasad samo) finansira izradu idejnog projekta famoznog linijskog parka.

I vraćamo se na ono što sam pisao na temi o Naci stadionu - vlast je jednostavno nesposobna da realizuje javne objekte visokogradnje. Čak je i ova najavljena selidba Muzeja Nikole Tesle u pokojnu Železničku stanicu više javni naprednjački brejnstorming na temu "šta sad dovraga da radimo sa praznom palatom na sred ogromnog trga", nego konkretan projekat, sa jasnom idejom, programom i vizijom.
 
Термоелектрана „Снага и светлост” саграђенa је на десној обали Дунава у периоду од 1930. до 1932. године, према пројекту Швајцарског друштва за електрификацију и саобраћај из Базела. Исто друштво је добило и концесију за испоруку електричне енергије у главном граду Краљевине Југославије. У време када је подигнута била је највећи објекат ове врсте у Београду. Пуштена је у пробни рад 1932, када је преузела функцију прве, старе општинске централе из 1892. године. За подизање термоелектране је одабрана локација крај реке због могућности снабдевања неопходном количином воде и транспорта угља воденим путем. Комплекс се састоји из зграде Електране, порталног крана са рукавцем, пумпне станице и филтерског постројења. У згради Електране, објекту кубичне форме, у конструктивном и технолошком смислу се издвајају три целине: хала котларнице, машинска сала и командно-шалтерска сала. Функционална подела електране видљива је и у конструктивно-обликовном решењу објекта.
Архитектура зграде, као и читавог комплекса одражава модернистичка схватања, актуелна за европску градитељску праксу међуратног периода. Примена савремених материјала, челика и стакла, безорнаменталне равне зидне површине, стављање функције објекта у први план, као и једноставни геометријски облици волумена зграде, указују на утицаје Баухаус стила. Портални кран са рукавцем, изграђен истовремено са зградом Електране, представља велику мостну, решеткасту конструкцију. Креће се дужином рукавца од пумпне станице до Дунава (140 м) помоћу два сопствена електромотора по шинама положеним уз Електрану и рукавац. Трећи сегмент електране чини пумпна станица и филтерско постројење, који се налазе на крају рукавца. Пумпна станица се састоји од армиранобетонског објекта кружне основе и унутрашњим инсталацијама са пумпама и цевоводима. Филтерско постројење је повезано са пумпном станицом и састоји се од структуре правоугаоног облика која је у унутрашњости издељена на базене за филтрацију.
Изградњом Термоелектране „Снага и светлост” по први пут се у Београду користила нисконапонска дистрибутивна мрежа за напајање наизменичном струјом, а потом је значајно допринела унапређењу електроенергетског система града. Електрификација Београда омогућила је примену нових техничких и технолошких достигнућа у саобраћају и телекомуникацијама и променила навике људи што је за последицу имало и ново социјално профилисање градског становништва. У функцији је била све до 1969. године. Термоелектрана „Снага и светлост” данас представља значајан индустријски комплекс, који због својих архитектонско-урбанистичких и културно-историјских вредности заузима важно место у друштвеној и градитељској прошлости Београда. Својим положајем уз обалу реке и сам рукавац, као и специфичном архитектуром индустријског комплекса, формира маркантну и препознатљиву визуру Београда на десној обали Дунава с једне и историјског језгра града с друге стране.
Термоелектрана „Снага и светлост” је утврђена за споменик културе 2013. године.


119037052_3293864800656978_9038793272784484061_n.jpg
119006606_3293864793990312_3062087070547910055_n.jpg
118949663_3293864790656979_9002712755497592735_n.jpg
118936224_3293864907323634_3957701500266244465_n.jpg


https://www.facebook.com/Zavod-za-za%C5 ... 497919793/
 
Bravo za temu, objekat sa odličnim predispozicijama.
 
Spojio sam temu sa postojećom o novom muzeju Nikole Tesle u nadi da će to motivisati nadležne da uzmu u obzir predloženo rešenje.
 
Pravo jeste mesto za Teslin muzej gde bi se mogli izložiti i svi nj. replikovani izumi
cak bazeni za filtraciju su idealni za izlozbeni prostor eksponata koj su vezani za vodu na pr.camac sa daljinskim upravljanjem , turbine i sl. (Filadelfijski ) :D

Po svom arhiktektonskom obliku i sadržaju zgrada je neobično dobra kao zimovnik za rečna plovila neke velike Dunavske marine. Naročito zbog postojeceg sistema za podizanje iz vode 8)
Kako su privatne marine vec dugo prisutne u Bgdu ne bih se čudio da je neko davno ,, bacio oko ,, na taj objekat ,
te još uvek se drzi u zapečku kako bi ga privatizacija koštala što manje...
Kad su šecerane u funkciji mogle otici za 1 dinar, sto da ne ode i ovo :kum:

Ko ce pobediti je pitanje ,muzej ili privatizacija

:sesir:
 
1. Savski trg bi preiumenovao u trg Nikole Tesle
2. Polukruzni oblik trga je idealan da je na mestu spomenika Stefanu Nemanji podignut Teslin toranj. E tek onda bi imalo smisla raditi muzej Tesli, stim da bih iza Z.Stanice, tamo gde su peroni napravio i neki moderni paviljon.
 
Ипак боље да Ниџа буде у електрани на Дорћолу ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778165#p778165:3ny89hjb je napisao(la):
Дошљак » 26 Sep 2020 16:42[/url]":3ny89hjb]Ипак боље да Ниџа буде у електрани на Дорћолу ;)

Tako je u elektranu :gobb:
 
Da li je ta zgrada uopšte u vlasništvu grada ili je prodata zajedno sa marinom?
 
Homer je vec odgovorio u svom sve obuhvatnom izuzetno kvalitetnom postu :
:kk: :kk: :kk: Mada je i Vozd dao vrlo kvalitetan prikaz i opis elektrane
po plus 1 za oboje :D
a evo citata:
,, .... jasno vam je da je postojala namera da se muzej realizuje u paketu sa Marinom Dorćol, odnosno da se nađe neki investitor koji bi dobio određene olakšice (možda čak i zemljište za dž)... ,, :kk:
p o s t o j a l a
Eto
Spregnute muljare bi to za 1 din
skorojevicka logika im nije dozvolila da to kupe za nešto skuplje novce kad je bila grande otimačina , te su propustili priliku jer sada raja zna da kulturno istoriski spomenik nije za prodaju a
naročito kad treba da postane muzej i to ne biko koj , vec muzej neponovljivog naj veceg i ne dostižnog Tesle.
Ti isti skorojevici sada vide priliku da Teslu umuvaju u planiran srednjovekovni muzej na Savskom trgu , pa da drpe elektranu....

- to ovde nece proci - zvacemo decu...
:sesir:
 
vranac":2w66dd1v je napisao(la):
Da li je ta zgrada uopšte u vlasništvu grada ili je prodata zajedno sa marinom?
Nije prodata zgrada, a investitor ima obavezu da obnovi kran koji prelazi preko njihove parcele.
 
Evo nam ga Goxy na fejsu:

“Јуче сам био у термоелектрани Снага и светлост која се налази на Дорћолу, поред марине. Последњих неколико месеци град Београд је очистио овај објекат из кога је изнето 106 камиона шута. У току је усвајање плана детаљне регулације за линијски парк који се налази у близини а којим ће бити обухваћена и термоцентрала. Простор на коме се налази овај објекат све до реке биће изузет из Топлана и проглашен простором чија је намена култура и образовање. Град Београд је наручио идејно решење реконструкције овог објекта.

Предложићу Влади Републике Србије да у овој згради старе термоцентрале буде музеј Николе Тесле, научно-истраживачки центар као и кампус за студенте и професоре.

Данашњи музеј Николе Тесле има око 110.000 посетилаца иако је на 300 квадрата у Генчићевој кући у Крунској. Музеј Николе Тесле на десетак хиљада квадрата колико има ова стара термоцентрала уз могућност да се прикаже скоро комплетна заоставштина великог научника. Такав музеј на обали реке био би светска атракција и нешто по чему би се Београд препознавао у свету.”

Stvarno ste u pravu kad kažete da čitaju forum :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778295#p778295:34of6j89 je napisao(la):
Labud » Ned Sep 27, 2020 12:27 am[/url]":34of6j89]
Предложићу Влади Републике Србије да у овој згради старе термоцентрале буде музеј Николе Тесле, научно-истраживачки центар као и кампус за студенте и професоре.
E to! Bravo!

Au čoveče ovo je drugi put da pohvalim Vesića u poslednjih mesec-dva.
A pa da, zato smo danas imali oluju... :o :lol:
 
Realno novi muzej posvecen Tesli moze da postane svetska atrakcija! Ja bih voleo da se pozove neki poznati arhitekta koji ce uraditi neki zanimljiv projekat.

Inace novi muzej Nikole Tesle moze biti odlican povod da Tramp dodje u Srbiju! Siguran sam da bi hteo da otvori muzej.
Njegov stric je bio zaduzen za sve Tesline radove (danasnje eksponate) nakon smrti slavnog naucnika.

Daniel Libeskind
31752_toronto_royal_ontario_museum_rom.jpg


Vesicu (ako citas ovo) molim te izguraj ideju da se premesti muzej u staru centralu na Dorcolu. To je odlicna ideja koju svi forumasi podrzavaju.
Ljudima u Vladi predlozi da Tramp otvori novi muzej. :kk:
 
Novosti:

image0.jpeg


Sad je valjda zvanicno. U jutarnjem programu je rekao da je dobio podrsku premijerke.
 
Konačno nesto pametno i od Vesića
 
Vrh