Šta je novo?

Nove trim staze

astrodule

Professional
Učlanjen(a)
05.08.2009.
Poruke
17.754
Pohvaljen
30.607
Lokacija
Novi Beograd, Fontana
Odavno mi već "bodu oči" dve velike zelene površine koje su potpuno neiskorišćene, pored kojih ljudi prolaze skoro svaki dan. U pitanju su park između Brankovog mosta u ušća i park uz Bulevar Mihajla Pupina.

Ja bih te parkove oplemenio sportskim sadržajima, ali ne sa terenima, nego sa trim stazama i vežbalištima. Nešto slično, ako ne i isto kao trim staze u Bojčinskoj šumi, na Adi ili na Košutnjaku.

Naravno, ništa ne bih sekao, lepota trim staza je u tome što lako mogu da zaobiđu svako drvo, pravac nije previše bitan, skoro svako dro može da se iskoristi na neki način (lijane, vratila...)

U svakom od ova dva parka može da se napravi bez problema oko 1500m staze.

Trim%20staze.jpg


Svedoci smo da ljudi sve manje obraćaju pažnju na svoje zdravlje. Ove staze su svima vidljive (sa Brankovog mosta, ljudima koji idu u TC Ušće, iz Bulevara Mihajla Pupina, iz Bulevara Nikole Tesle...), pa se može očekivati efekat "majmun radi što majmun vidi".

Dosta ljudi šeta asfaltom uz Bulevar Mihajla Pupina. Šteta - jer bi mogli šetati kroz prirodu 50m "dublje" u parku.

Prednost ovih lokacija je i što su lako dostupne gradskim prevozom (automobili mogu da se parkiraju u TC Ušće, mada ne bi bio preveliki greh odvojiti par ari za parking)

Naravno, stavio bih i par česmi (zbog Boca Ice), pa što da ne, i fontana koje bi sigurno privlačile ljude. Ne bih preterivao sa klupama da se ne bi sve pretvorilo u novo roštilj mesto (mada se to lako može zabraniti).

Ne znam koliko grad/opština ima para za nešto ovako nekomercijalno (a i izbori su već prošli), ali mislim da troškovi nisu preveliki, a korist bi bila velika...
 
Naravno maksimalna podrška :kk:
i ne samo tu, vec i na dr. mestima ovog grada gde god ima uslova :gobb:
+ 1 :)
i naravno obavezna je v o d a :) :)
 
sobzirom da je nisko buđetna investicija
(gotovo zanemarljiva ) vrlo pozitivni dobitak

Kome se treba zvanično obratiti za pravljenje trim staza
i koliko potpisnika treba da bude na zahtevu ?
 
Ja razmisljam da napisem pismo Šapiću. Mislim da se šuškalo da će on postati predsednik Novog Beograda (kako god da se zove ta funkcija).
 
Na samo 1500 metara od samog centra Beograda, da smo normalan grad, tu bi trebale da budu ulice i zgrade P+6 i vrlo urbana zona grada a ne neke trim staze.
 
astrodule":22yj9tfc je napisao(la):
"majmun radi što majmun vidi".

astrodule, evo tebi plus, jednako za inicijativu, ali i za efekat koji bi na rumunskom otprilike glasio:

"majmun vidi - majmun faće", ako se dobro sećam nekog crtaća sa rumunskom sinhronizacijom.
 
spatiotecte":fzf7dn3t je napisao(la):
Na samo 1500 metara od samog centra Beograda, da smo normalan grad, tu bi trebale da budu ulice i zgrade P+6 i vrlo urbana zona grada a ne neke trim staze.

Zašto, pobogu? U okolini ima zgrada koliko hoćeš, bulevari su široki pa razliku ne pravi to da li stanuješ 500 m dalje ili bliže, a takva oaza blizu centra može da bude samo plus. Naravno, samo je treba srediti.
 
spatiotecte":225wcijp je napisao(la):
Na samo 1500 metara od samog centra Beograda, da smo normalan grad, tu bi trebale da budu ulice i zgrade P+6 i vrlo urbana zona grada a ne neke trim staze.

Različite su definicije "normalnosti" tako da ne vredi raspravljati.

Nekome je lepše da uz reku ima samo urbanu zonu punu poslovnih centara, a neko bi želeo da ima izletište na 1.5km od centra.

Na sreću Beograd ima mogućnosti i za jedno i za drugo. Neka "gradska" strana bude urbana (kao što već jeste) za daljim razvojem Savamale, a novobeogradsku stranu ostavimo za uživanje. Već imamo tržni centar na NBG strani, i mislim da je dosta takvih sadržaja tako blizu reke sa te strane.

Kao i za sve u životu najbolje rešenje je negde između.

GOJE":225wcijp je napisao(la):
astrodule, evo tebi plus, jednako za inicijativu, ali i za efekat koji bi na rumunskom otprilike glasio:

"majmun vidi - majmun faće", ako se dobro sećam nekog crtaća sa rumunskom sinhronizacijom.

Hvala za plus a i ti dobijaš PLUS za poznavanje stranih jezika, jer ako mene sećanje iz vojnih dana ne vara, na vlaškom "će fać" znači "šta radiš", tako da si verovatno u pravu.
 
spatiotecte":fs7p579u je napisao(la):
Na samo 1500 metara od samog centra Beograda, da smo normalan grad, tu bi trebale da budu ulice i zgrade P+6 i vrlo urbana zona grada a ne neke trim staze.
Rekao bih da je ironija. Ako nije, onda :bash:
 
mekbejn":3aun7otb je napisao(la):
spatiotecte":3aun7otb je napisao(la):
Na samo 1500 metara od samog centra Beograda, da smo normalan grad, tu bi trebale da budu ulice i zgrade P+6 i vrlo urbana zona grada a ne neke trim staze.
Rekao bih da je ironija. Ako nije, onda :bash:

Nije ironja...
Uopste nisam protiv zelenih povrsina blizu centralne zone grada ali:
1: zona o kojoj pricamo je OGROMNE povrsine (mogu da stanu 3 kalemegdana u njoj ako se u to racuna SIV i park prijateljstva)
2: uopste se ne radi o sredjenoj zelenoj povrsini vec o prostoru koji je ostao takav kakav jeste od kad je nasut i od kad je Tito rekao da treba grad da se povuce u odnosu na reku.
3: tamo civilizacija nije krocila, osim trave i drveca koji rastu anarhijski tu ne postoji nista sto je planirano da ljudi mogu adekvatno da se krecu po tom prostoru.
4: valjda se znaju koje su dimenzije jednog parka, to svakako ne moze da predstavlja hektare i hektare VEOMA vrednog zemljista koji se nalazi tako blizu centra grada.
5: ako se planiraju zgrade i ulice u savskom amfiteatru, ne vidim zasto se ne bi mogle planirati na tom delu grada,naravno u sklopu svega toga da postoje parkovi i zelene oaze koje ce biti sredjene i koje bi mogle da nose naziv "zelene povrsine"
6: cak je postojao predratni plan da se na tom mestu izgrade ulice,zgrade i parkovi ali rat je onemogucio ostvarenje te ideje.
7: ima li neka evropska prestonica koja ima toliku neizgradjenu povrsinu u svojoj centralnoj zoni?

Treba sagledati taj deo kao slobodan teren za izgradnju neceg sto ce biti kvalitetno i sto ce biti reprezentativno posto se nalazi na uscu 2 reke i odmah preko puta Kalemegdana a ne kao neki "park" jer to trenutno nije park vec potpuno "neizgradjena" i "neuredna" povrsina.
 
astrodule":nbrf88kn je napisao(la):
Uh,

jednostavno nemam snage da trošim energiju na spatiotecte-ove teze i odgovaranje na iste.

Ne moras da trosis energiju, shvatili smo da ne zelis da se tu izgradi bilo sta jer ti treba 648991578998 kvadratnih metara sa spravama i stazama da bi vezbao i odrzavao kondiciju.... :rolleyes:
 
Ja bih predložio i formiranje trim staze paralelno sa bici stazom od Marine Dorćol, do Ade, ili barem delimično, gde očigledno ima mesta, jer sama staza uopšte ne mora da bude široka, a investicija je zanemarljiva.

@spatiotecte,

Hajd park i Central park takođe predstavljaju hektare veoma vrednog zemljišta. Gubljenje zelenih oaza u centru grada nije nikome u interesu... Jedino dolazi u obzir sređivanje i kultivisanje. U Beogradu ima gomila praznog prostora za građevinu, za naredne decenije, a kako stvari sada stoje i za vekove....
 
@astrodule
A posle kad se umoris od treninga sednes na bus i za 5 minuta mozes da papash u Mek-u na Zelenom vencu.
Fino si ti to zamislio... :D ;)
 
spatiotecte":1cpvdu3l je napisao(la):
@astrodule
A posle kad se umoris od treninga sednes na bus i za 5 minuta mozes da papash u Mek-u na Zelenom vencu.
Fino si ti to zamislio... :D ;)

Ja stvarno tebe ne razumem i uopšte neću da ulazim u raspravu sa osobom takvih shvatanja.
 
astrodule":1bvnl2ra je napisao(la):
spatiotecte":1bvnl2ra je napisao(la):
@astrodule
A posle kad se umoris od treninga sednes na bus i za 5 minuta mozes da papash u Mek-u na Zelenom vencu.
Fino si ti to zamislio... :D ;)

Ja stvarno tebe ne razumem i uopšte neću da ulazim u raspravu sa osobom takvih shvatanja.

Ovo je bila sala naravno ali hocu reci da tvoj predlog da se zelene povrsine u zoni usca pretvore u trim staze mi deluje kao lose koriscenje izuzetno vrednog zemljista.

Goje se pozvao na primer New Yorka i centralnim parkom koji je ogromna zelena oaza u samom centru grada, znao sam da ce neko spomenuti taj primer, ali u urbanizmu jednog grada postoji nesto sto se zove razmera i odnos zelenih povrsina prema izgradjenom urbanom tkivu, dakle ako jedan grad od 30 miliona stanovnika ima zelenu oazu od 4km x 1km, to je normalno za njegovu velicinu ali je potpuno nerazmerno da Beograd sa svojih 2 miliona stanovnika ima park te velicine. Beogradu je potpuno dovoljan Kalemegdan kao zelena oaza u centru grada, nema potrebe za preterivanjem i pretvaranjem svake slobodne povrsine u park ogromnih dimenzija.

Ali problem lezi u tome sto je nama megalomanija glavna mana i hocemo posto poto da od Beograda napravimo Balkanski New York.

Slobodno zemljiste u neposrednoj centralnoj zoni grada treba da se organizuje drugacije i da se izgrade sadrzaji koji su u skladu sa vrednoscu lokacije. Trim stazama koje se prostiru na kilometrima svakako nije mesto tako blizu centra vec negde na periferiji. Ovo je mesto za urbanizaciju grada koje moze da ima u sebi nekoliko parkova ali da cela ta zona bude namenjena zelenim povrsinama je po meni velika greska prostornog planiranja.
 
Trim staze su unapređenje postojećeg prostora, a ne degradiranje zelenih oaza.

@spatiotecte Zašto imam utisak da nisi skoro prošao tim prostorom ?
 
@nova,
nemam nista protiv trim staza i uopste ne mislim da one degradiraju zelene oaze, hocu samo da kazem da prostor kod Usca NIJE zelena oaza vec neizgradjeno zemljiste koje bi moglo da se iskoristi mnogo bolje nego izgradnjom trim stazama.
 
Da, upravo. Problem je što ti na taj prostor gledaš kao na neizgrađeno zemljište.

Kažem, nisi dugo bio tamo...inače bi znao da to JESTE zelena oaza koju treba čuvati. Ravno Velikom ratnom ostrvu, a svako malo nekom padne na pamet da tu rokne zgrade.... a gle čuda - tamo ne idu niti su bili.
 
Bio sam tamo vise puta, i to je za sad pustara, zna se sta je zelena oaza... no nebitno.
 
Mislim da bi mogao da se uredi jedan park veličine tašmajdanskog parka na tom prostoru, a okolo da se grunu zgrade.
 
MilisaV":1ymp5mj2 je napisao(la):
Mislim da bi mogao da se uredi jedan park veličine tašmajdanskog parka na tom prostoru, a okolo da se grunu zgrade.

+1 MilisaV
Upravo o tome pricam sve vreme.
 
Tamo će se pre ili kansije "grunuti" Opera. Renovirati Muzej. Za sada dovoljno.
Nemam poverenja u ovu vlast i plašim se da praktično pokloni najvrednije zemljište u gradu sadašnjim divljim investitorima.
 
Vrh