Šta je novo?

Nekadašnja Glavna železnička stanica

Da li su skraceni zbog bašte restorana?

Ja pamtim 1989tu i čini mi se da su tada prvi i drugi bili iste dužine kao i ostali.
 
2000
20230609_121746.jpg

2023
20230609_150146.jpg
 
Zeleznicka zajedno sa BAS je bacala u tesku depresiju.
Ne znam, mene trenutna situacija možda i više baca u depresiju. Ovo je bio živahan i korišćen trg. Sećam se da ni ja nisam najradije tu provodio vreme, ali je tu očigledno bilo života za mnoge ljude, a sad je to ispoliran, ali mrtav prostor, doslovno kao preterano reprezentativan ulaz u neki gated community koji se javnim novcem održava ni za koga. To je baš tužno.
 
Ne znam, mene trenutna situacija možda i više baca u depresiju. Ovo je bio živahan i korišćen trg. Sećam se da ni ja nisam najradije tu provodio vreme, ali je tu očigledno bilo života za mnoge ljude, a sad je to ispoliran, ali mrtav prostor, doslovno kao preterano reprezentativan ulaz u neki gated community koji se javnim novcem održava ni za koga. To je baš tužno.
Ma to je bio najgori deo beograda kao i sto sad nije mnogo bolji. Spomenik Nemanji koji je veci od trga neskladno i bzv. Bilo je zivota za taksiste muljatore, opskurne kafane, prodavnice bureka i slicnih specijaliteta,BAS koji naplacuje "stanicnu uslugu" da preskocis motku, i naravno ostale hrane koje pas lutalica ne bi pojeo, nemas za cim da zalis.
 
У питању је празна носталгија, што се мене тиче.

Тај део града је раније био живахна рупа и ругло. Неодољиво је подсећао на поједине градове ван Европе, са којима смо некада били у заједничкој држави. И да, тренутни ушминкани делимично стерилни трг је неупоредиво боље решење од оног ранијег.

Остаје да се уреди Зелени Венац као целина.
 
Споменик Зубу зеленом што је победио Супер Риџу :D
Функционалност и естетика нису увек супротстављени, ми патимо од бољке неадекватног одржавања. Ево и овај новосређени трг има поломљене тотеме, графите, смеће по зеленилу, шут, фекалне материје. Опскурног народа нема пошто њих привлачи гужва.
 
Да, на Зелењаку би пијаца са празним тезгама спасла ствар
Baš tako, da bude kao Palilulska, pijaca bez pijace!

Najbolje iz celog grada da izbacimo ljude, da ostane samo spektakularna ljuštura, jedno veliko Potemkinovo selo, spektakl kapitala i ništa drugo nam ne treba.
 
Moj predlog:
Pretvoriti u pijacu sa mali standovime/restoranima i malim radnjama.

Primer Lisabona. Funcionise vrlo dobro i trg ispred bih bio ziv i pun.
mercado-ribeira-lisboa.jpg
time-out-market-featured.jpg
973x615_time_out_market.jpg
 

Prilozi

  • contact-newsletter.jpg
    contact-newsletter.jpg
    124,6 KB · Pregleda: 112
Па онда Ђани неће морати метроом по купус на Миријевски пијацу :)
 
Baš tako, da bude kao Palilulska, pijaca bez pijace!

Najbolje iz celog grada da izbacimo ljude, da ostane samo spektakularna ljuštura, jedno veliko Potemkinovo selo, spektakl kapitala i ništa drugo nam ne treba.
Druze da li si primetio kako su vec prazni gradovi u Srbiji? Ja jedem svoje carape ako u Srbiji zivi 4.5 miliona
 
Значи пијаца уместо музеја :)
Mi imamo dovoljno muzeja, ali ih ne cuvamo kako treba. Pogledajte muzeje sirom Srbije, napusteni, zapusteni, ruse se (naravno ne svi, ali vecina).
Bolje da sredimo muzeje koje imamo pre nego sto pravimo nove.

A pijaca nije mesto gde se zdere (tuzno je sto to neki vide tako). Pijaca je mesto gde se ljudi srecu, pricaju, upoznaju, cenkaju, vide i ukuse nesto novo i nesto poznato.
Umesto pice i burgera bih moglo da se pokede nesto zdravo, nesto iz Srbije, nesto lokalno.
 
Слажем се да треба средити музеј. Али опет мислим да је неприкладно и непотребно правити некакву фенси пијацу од железничке станице кад имамо довољно пијаца које нису искористиле свој пун потенцијал. Боље да средимо постојеће (Бајлони, Зелењак, Ђерам, Цветко, Каленић) пре него што правимо нове.
 
Pa Istorijski muzej ne vodi računa o svom objektu. Zašto ne postave obezbeđenje, zaposle čuvare... nesposobnjakovići..
 
Vrh