Šta je novo?

Naselje Vinogradi [stambeni kompleks]

Homer Jay

Expert
Učlanjen(a)
03.01.2007.
Poruke
8.238
Pohvaljen
9.735
Lokacija
Boleč
Sto bi stari rekli, onomad, kada se pojavila vest o shopping naselju "Brdo", provuklo se da ce se tik uz njega nasljanjati veliki stambeni kompleks, zapravo pravo malo naselje Vinogradi.

Iako je projekat na dugom, veoma dugom, stapu, na sajtu Yu kapitala pojavili su se prve zamisli kako bi naselje trebalo da izgleda.

VINOGRADI - NOVI GRAD U BEOGRADU

Lokacija
Zemljište je smešteno na Čukarici, jednoj od 16 beogradskih opština, jugozapadno od centra grada. Čukarica ima više od 300.000 stanovnika. Čukarica je jako dobro povezana autobusima i trolejbusima sa ostalim delovima Beograda. Postoji i adekvatan saobraćajni izlaz iz grada. Zemljiste se naslanja na buduci Shopping city.

Potpuno novi grad u Beogradu
Nudimo 250 hektara zemlje za stambene i poslovne potrebe. Stambeni deo za 80.000 ljudi sastojaće se od blokova nebodera, nižih zgrada sa apartmanima i luksuznih vila (sa bazenima), kuća u nizu , veliki hotel sa kongresnim centrom.

Unutar zone su planirani : sportska zona sa hotelom (kongresni centar uključen), hala sportova, tereni za tenis i otvorena igrališta, akva park, skejt park i teren za golf kao i javna površina za dečije igralište, osnovna i srednja škola kao i dom za stare . Planom je predvidjeno da se ovaj novi grad unutar Beograda sagradi na samoj granici – Shopping city-a.

Projektovano zemljište je okruženo sa dve frekventne saobraćajne arterije. Glavna saobraćajna ruta predstavlja direktnu vezu sa Ibarskom magistralom, najfrekventnijom saobraćajnom rutom u Srbiji. Kao najvažniji transportni potencijal, želeli bismo da naglasimo činjenicu da data zona podrazumeva autoput koji će tuda prolaziti, sa uključivanjem u Železnik. Budući put, poznat kao "Beogradski prsten " udaljen je manje od 200m od predmetne lokacije.

Nudimo partnerstvo u investiranju, kooperaciju u pripremi zemljišta, kupovine, razvoj infrastrukture , urbanizam , generalnu organizaciju prostora.
beograd-vinogradi-1.jpg


beograd-vinogradi-0.jpg


beograd-vinogradi-6.jpg


beograd-vinogradi-7.jpg


beograd-vinogradi-8.jpg


beograd-vinogradi-9.jpg


beograd-vinogradi-10.jpg


beograd-vinogradi-11.jpg


beograd-vinogradi-12.jpg


beograd-vinogradi-3.jpg


beograd-vinogradi-4.jpg


beograd-vinogradi-5.jpg


Izvor: YU kapital
 
WOW. Pravo naselje. Projekat mi se bas svidja, mislim da ce se lepo slagati sa tim delom grada.
 
Sve se mislim da se sve ovo napravi, a Ibarska ostavi na dve trake :)
 
S obzirom na to da Beograd nije dobio u poslednje vreme jedno pravo gradsko veliko naselje sve pohvale za projekat :kk:

Nadam se da su ovo samo grube skice, moglo bi to mnogo bolje jer me te zgrade od 8 spratova podsećaju na Belville umesto da ih grade kao što to rade Hamburg, Oslo, Vankuver, Toronto...pa čak i Moskva i Stokholm. Da su 28-38 spratova različitih visina bilo bi zanimljivije ali da umesto tog običnog kreča od kog mi se diže kosa na glavi stave neke plexiglass ploče u boji da razbije monotoniju celog grada jer Beograd ima sve samo to što je dostojno 21. veka nema. Nema korišćenja hi-tech materijala i to mi stalno bode oči gde god se okrenem kao da sam bukvalno u pećini ili da su svuda oko mene sojenice koje se sruše čim ih malo prodrmaš. Čim jači vetar dune lete crepovi na sve strane pa padaju ljudima na glavu....nebezbedno je i zastarelo a ove od 8 spratova su isuviše komi podsećaju na Sadybu u Varšavi koja je građena kad i istočni Berlin i zgrade su vizuelno iste kao ove na renderinzima.

Samo neka malo modernizuju i sve će biti lepo.
 
ThinkAgain":sq7j7smh je napisao(la):
Samo neka malo modernizuju i sve će biti lepo.
Nemoj molim te da modernizuju. Ne znam da li gledamo isti Beograd, ali meni se više smučila količina stakla i metala koja se fura po gradu u poslednjih deset godina.
 
Ako stvarno misliš da je modernizacija staklo onda se grdno varaš i nisi se šetao po www.archdaily.com, kad se prošetaš po sajtu, ima tamo i po kategorijama onda prokomentariši moj komentar. Nije sve moderno stakleno, kao što nije sve klasično kameno.

A šta ako sam mislio da genex ima fasadu od mahovine ili murale? A šta ako sam mislio da SIV dobije fasadu sa određenim ukusom kao što se to radi u Barseloni. Ono jeste moderno a nije stakleno... stvarno ne kontam što sve što je moderno mora biti stakleno :kafa:
 
Pratim archdaily svakodnevno, ali živim u zemlji Srbiji i znam šta se gradi i ptura kao moderno tako da....
 
Shmeksi, pa zar ti stvarno misliš da će neko da dozvoli ovim palanačkim đilkošima šatro arhitektama da haraju Beogradom svojim bljuvotinama?

Ja prvi to ne želim da im dozvolim. Što se stakla tiče nisu oni preterali sa staklom nego sa vrstom staklene fasade. Tu je caka i to je ono što i meni ne da bode oči nego dobijem nervi slom svaki put kad izađem na ulicu ili pogledam kroz prozor sobe.

Ono što Beogradski urbanisti treba da urade je da razbiju monotoniju ali na takav način da opet ne odudara previše i da je sve stopljeno i da se pretapa iz kvarta u kvart. To je jako težak i mukotrpan posao ali ako želja stvarno postoji mislim da su nam sva vrata otvorena ;)
 
Ovaj projekat je mnooogo dobar, a odgovara i lokacija. Ali.... :)
 
Čukarica je jako dobro povezana autobusima i trolejbusima sa ostalim delovima Beograda
Isuse, Marijo, trolejbus i Cukarica... Verovatno su mislili na tramvaj,
ali opet, Cukarica NIJE dobro povezana sa ostalim delovima grada,
i tu je jedna velika tacka.

Ne znam ko uredjuje sajt, ovde pomenut kao izvor,
ali ako je ovo neka oficijelna stvar, onda bolje da propadnemo svi u zemlju.
Naselje Kotez je bolje isprojektovano iako je iz posleratnog perioda,
a ovaj "tip" urbanizma je davno markiran kao prevazidjen,
socioloski totalno neadekvatan i vodjen jedino plitkom investitorskom logikom.

Plus da nosi ime Vinogradi, pa Milenija i Darko bi se pre ubili
nego da odobre tako nesto. Nije da polazu racun na ime,
ali taj deo grada prikazan na karti se zapravo zove RUPCINE,
bez ikakve sale, a blizina davnasnjih vinograda zamenjenih
remek delom jugoslovenskog arhitektonsko-urbanistickog opusa,
nema, niti je imala, a sa ovakvim radom nece ni imati nikakve veze sa vezom.

Ovo je bosanski lonac neumesnih stvari bez ikakve vizije,
hijerarhije, ciljeva, podrzanosti u sklopu GUP-a,
kakav je takav je, za ovakve radove je ipak prva liga.
 
ThinkAgain":31qhzp7p je napisao(la):
Ono što Beogradski urbanisti treba da urade je da razbiju monotoniju ali na takav način da opet ne odudara previše i da je sve stopljeno i da se pretapa iz kvarta u kvart. To je jako težak i mukotrpan posao ali ako želja stvarno postoji mislim da su nam sva vrata otvorena ;)
Zapravo, ono sto moze npr. da se uradi sa Beograd 3. (mada nisam za njegovu gradnju), je npr:

1. Grad da postane vlasnik tog zemljista
2. Da se uradi urbanisticko resenje
3. Da se izgradi celokupna infrastruktura
4. Da se zemljiste deli investitorima potpuno besplatno. Jedini uslov bi bio da arhitektonsko resenje bude sto impozantnije (ne megalomansko)

I da vidis, kako ce Beograd jako brzo da postane ne evropski, vec svetski biznis centar, i kako ce najveci svetski arhitekti da dodju da projektuju te zgrade....
 
problem koji ja imam sa projektom je da izgleda kao da je dizajnirano bez konteksta ( kontekst je srbija, beograd, priroda, klima), i jasne ideje kakva ce to arhitektura da bude, pogledajte male kuce sa classic lampama pa onda sive solitere za modernim lampama, i kako se ove zgrade vezuju u okolinu (prirodu), dobro vidim da neke prate konture brda. Nekako deluje "generic" kao da bi to mogao da bude plan bilo gde u svetu. Ovakve ideje po meni nemaju dusu, rade se samo radi komercijalne vrednosti. Ja bi radije ziveo negde kao vracar ili palilula pa makar u zgradi koja se raspada.

I komercijalni deo ce verovatno biti obicni magacini i radnje tipa metro koje su arhitenski odvratne. (samo da bude veliki prostor i krov )

Mislim na kraju krajeva bitno je da ako se izgradi to da bude kvalitentno ( izolacija dupla stakla, precizno uradjeno) a sve ostalo mozda nije toliko vazno. Znam da u bg-u ima premalo stanova i posla pa mozda je prioritet sustina a ne subjektivne stvari kao dizanj.
 
Da li ima nekoh novosti u vezi sa projektom i tajminzima i rokovima? ja sam iz tog dela grada i bas se radujem ovim desavanjima...
 
Veliki i ambiciozan projekat, jel ja to vidim i vodeni park u Beogradu :)
 
Da i ja sam video.... :) Mnogo dobar projekat,ali pitanje je da li ce se ikad ostvariti?! :(
 
Vrh