Šta je novo?

Napušteni objekti i lokacije

Од ружичњака до запуштеног плаца у Кнеза Милоша

У једној од пет кућица на фантомској парцели становала је, после Другог светског рата, мајка Бранка Ћопића
Аутор: Д. Мучибабићуторак, 26.09.2017. у 22:00

Kneza-Milosa--20--oktobra-1944..jpg


Пет приземних кућа са цветним баштама и пумпама за воду било је на плацу између данашње пољске амбасаде и стамбене петоспратнице у Кнеза Милоша 28 све до 1961. године. Тада су порушене, на њиховом месту подигнут је парк, а три деценије касније тадашњи градоначелник Београда Александар Бакочевић симболично је на том месту ударио темеље за будућу пословну зграду Саобраћајног института ЦИП. То тврди Борјана Каменовић (80), професорка соло певања у пензији која живи у вишеспратници у Кнеза Милоша 28.

Ту зграду, тик уз деценијама напуштени плац, на углу Кнеза Милоша и Бирчанинове саградио је пре осам деценија њен деда Драгутин Пертинач, пореклом Француз и фабрикант из Сиска.

Како је здање у току Другог светског рата у два наврата оштећено, Борјана вапи да се напуштени плац са зараслим темељима уреди и на том месту подигне нови објекат.
– Не дај боже да се деси већи потрес попут земљотреса, од наше зграде остао би само пепео. Растресена је, јер је у бомбардовању Београда 1941. била порушена до другог спрата, а бомбе које су падале на Васкрс 1944. оштетиле су три последња спрата. Зграду је мој деда поправљао, али сигурно би била стабилнија да из рупе поред ње израсте ново здање. На том плацу скупљају се наркомани, пронађено је и беживотно тело. Тај ексклузивни простор одавно није безбедан – негодује Каменовићева.

Она нас је јуче угостила у свом дому и читаоцима „Политике” уступила неколико фотографија из породичног албума. На једној се види угаона кућа коју је, каже, њен деда 1935. купио од Јакова Петровића, универзитетског професора, и на њеном месту 1936. почео да зида петоспратницу. Годину касније његова тек рођена унука уселила се у стан на другом спрату у којем и дан-данас живи. Један од најупечатљивијих догађаја из њеног детињства повезан је са Бранком Ћопићем.
– Он је долазио да обиђе мајку. Становала је код породице Марјановић у једној од тих пет кућа тик уз моју зграду. Нас децу би задиркивао и никада нисмо знали да ли се шали или је озбиљан. Био је много симпатичан – присећа се Борјана.

Из сећања јој навиру и свечани призори почетком деведесетих прошлог века када је, каже, почела градња пословног објекта између њене и зграде пољске амбасаде. Исто памти и Милутин Игњатовић, директор Саобраћајног института ЦИП, и тврди да је Бакочевић бацио само лопату земље, али да ЦИП није ударио темеље који дуже од четврт века стоје у Кнеза Милоша 30-36.
– Плац смо добили од општине Савски венац 1988. године и требало је да зидамо управну зграду. Пројекат смо израдили, али није било новца да градимо. Општина нам је одузела земљиште и доделила ГП „Рад”. Ми смо „Раду” 1992. уступили наш пројекат, он је поставио темеље и требало је да подигне пословну зграду за тржиште. Рат је почео и све је стало – објашњава Игњатовић.

„Рад” је у међувремену отишао у стечај, а земљиште му је одузето 2009. Прецизније, „Раду” је престало право коришћења на парцели од 2.587 квадратних метара, и тада и сада у власништву државе, и оно је додељено граду. Две године касније Београд уступа плац Министарству правде од којег добија зграду бивше Беобанке на Зеленом венцу. Следећа трампа земљишта била је 2013. када је закључком владе Министарство правде грађевинска права на плацу пренело на Министарство одбране. Оно је заузврат уступило права коришћења зграде некадашњег Војнотехничког института у Катанићевој улици Министарству правде.

Локацију у Кнеза Милоша 30-36 Министарство одбране сместило је у Мастер план непокретности које нису неопходне за функционисање Војске Србије. Тако је плац намењен за продају.
– Прибављена је имовинскоправна документација и Пореска управа је проценила тржишну вредност. Међутим, за ту катастарску парцелу у току је поступак пред Агенцијом за реституцију и до његовог окончања плац се не може отуђити – пише јуче Министарство одбране у одговорима „Политици”.

http://www.politika.rs/scc/clanak/38960 ... eza-Milosa

Ovaj plac ko vruć krompirić :D

VopMrVG.gif
 
Kakva li ce biti sudbina lokala uz V.ilica,pricalo se o rusenju..mada u poslednje vreme se vidi da su neki lokali komplet renovirani
 
Slična stvar i za Hidrogradnjine udžerice na Bulevaru Oslobođenja. Dobićemo kudikamo sređenu ulicu i urbanistički raspad... :roll:
 
Гле нек уџерице остану док год су иза линије, шта се може

Само нек склоне кола с тротоара
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=164124#p164124:cocmagyz je napisao(la):
jlaki » Pon Jan 23, 2012 9:03 pm[/url]":cocmagyz]Kalvarija:

qLbNj.jpg
Bio bih zahvalan ako bi iko imao informacije u vezi ovog objekta, isto me zanima da li iko zna ista o objektu na uglu Ugrinovacke i Slavonske?
 
Razliciti pristupi ka osvajanju prostora i napustenih objekata
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=LsiH4Jh6y14[/youtube]
 
Vidim da ste vi ovde donekle upuceni, tj izgleda dobro upuceni a meni je potrebna pomoc i savet.
1.Interesuje me koga kontaktirati za objekat ispod brankovog mosta sa NBG strane(parcela 1073).
2.Da li je moguc zakup ili zajednicki projekat sa opstinom/gradom ili javnim preuzecem pod koje spada ta parcela.

Imam ideju i moguceg investitora za projekat koji bi se odlicno uklopio u sve ostalo sto se tu radi..


Hvala na brzom i konkretnom odgovoru.
 
Vec je bilo pokusaja investiranja i zakupa toga ako nemas jaku sns vezu visoku odustani
Posto braca petkovic namjerava da preseli tu svoj muzej automobila iz sadasnjeg prostora
Tako da od kluba diskoteke nista
Inace prostor je bio garaza za siv
 
U pitanju bi bila koncertna/konferencijska dvorana,slicno expo centru..
njagore od svega je sto imam i kod krkobabica i kod vulina veze ali mi mrsko da koristim..

da li imate preporuku gde bi objekat tog tipa(makar i montazni) mogao da postoji, uzimajuci u obzir da ste dobro obavesteni.
I naravno preko kog javnog preduzeca sve to ide?
 
Nemoj da trosis veze petkovic je jaci i vjerujem da ce uskoro krenuti u sredjivanje prostora
Zavis nadleznost od lokacije mislim da bi vam bilo najlakse da nadjete neki drugi napusteni objekat koji bi mogao da se privede takvoj namjeni
Sa rijesenim imovinsko pravnim odnosima tj cistim papirima
Imate video gore a i popis objekata ima neki napusteni bioskop u kumodrazu ako se nevaram
 
video sam vec pogledao ali spisak nmg da nadjem, neki link mozda?
Interesuje me iskljucivo potez od pancevca do brankovog mosta..

GEnex zgrada je u cijoj nadleznosti?
 
Занимљиво да је у плану пресељење музеја аутомобила у бившу гаражу СИВа испод Бранковог моста и искрено допад ми се та идеја. Надам се да ће њу пратити и проширење колекције, искрено волео бих да ту заврше и неки експонати разбацани по земљи који зслужују место у музејима попут Заставине колекције, начуо сам да је нажалост због стечаја Застава камиона распродата збирка те фабрике, затим ФАПов првенац који пропада у кругу фабрике у Прибоју, добро је да није исечен са камионима који су припадали ФАП транспорту, затим и она мала колекција ГСПових аутобуса и тролејбуса која пропада у музеју науке и технике исто би верујем била боље заштићена и негована у великој гаражи будућег аутомобилског музеја. Има ли још каквих детаља о пресељењу ауто музеја Директоре? Ако гледаму у будућност ту у Савском приобаљу НБГ добијамо музејски потез, МСУ, музеј аутомобила и музеј геноцида-логор Старо сајмиште. Још кад се исели музеј Николе Тесле на Дорћол ти музеји би могли и да се обилазе у тури бродићем. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=496948#p496948:2vjwdask je napisao(la):
direktor » 29 Nov 2017 12:21[/url]":2vjwdask]Nemoj da trosis veze petkovic je jaci i vjerujem da ce uskoro krenuti u sredjivanje prostora
Zavis nadleznost od lokacije mislim da bi vam bilo najlakse da nadjete neki drugi napusteni objekat koji bi mogao da se privede takvoj namjeni ...


Vrlo dobar primer i razlog da se ispravi naslov ove teme u ZAPUŠTENI objekti i lokacije
jer ono sto je napušteno bez problema moze da postane svojina nalazača tj zainteresovanog lica (investitora)

ovako se dovodimo u zabludu ( naročito stranci )
na takve objekte ipak postoji NOSILAC prava i obaveze koj je duže ili krace NEzaiteresovan iz nekog svog razloga
a nadležni opet iz nekog javnog ili privatnog (provizijaškog) razloga gaje istu nezainteresovanost
i ako treba da se parcela vrati gradu ... to ne čine

te takve parcele i objekti nikako nisu napušteni nego samo zapušteni
a postoji gomila problema ako se pokaze interesovanje treceg lica , o kojeg u principu onda svi hoce da se ,,ogrebu,, što je mučno
te
a ako u opšte postoje takvi napušteni objekti i lokacije gde se jano podrazumeva da su predhodnici se odrrekli polaganja prava
moze da se otvori dr. tema na forumu
o pravim i bez vlasničkim napuštenim objektima, koj bi tako lako našli vlasnika :D
 
Pravno to bas i neide kako si ti zamislio ili si se lose izrazio
Drzavina se stice odrzajem nad nepokretnim stvarima 20 godina nad pokretnim 10 godina .Mora se dokazati savjesna drzavina i da nema vlasnika .Kod nepokretnosto to je daleko teze jer postoji katastar nepokretnosti gdje se upisuju imaoci prava i vazi pravilo prvenstva upisa i jedino su mjerilo vlasnistav prvi jaci u pravu .Imovina koja ostane bez naslednika je drzavna jer je krajnji naslednik drzava.Problem je sto je najcesce drzavna imovina zapustena i sto nije jos popisana pa imovina propalih firmi javnih ustanova javnih preduzeca itd itd .
Za zastava kamione nisam siguran ali ako su eksponati proglaseni za kulturno dobro i nalaze se u evidenciju muzeja nauke i tehnike ne mogu da se prodaju od strane izvrsitelja za namirenje potrazivanja.Recimo izvrstelji szu htjeli da stave svoje naljepnice na muz eksponate imr pa to nije uspjelo .Znam da su popisani zastava automobili i da su pojedini primjerci u losem stanju a neki imaju tragove gelera od bagre iz natoa .
i da treba da se srede i mogli bi da se izloze u arsenalu.
Samo nadlezne najcesce bas briga na zalost a sve je izgovor nema para
 
Pitanje da li je uopste bio iz muzeja ili je prodavac htjeo da digne cijenu vozilu inace to uopste oko muzeja je tragicna prica pokusavam da iskopam snimak kockice ali ta epizoda nikako
 
...Mora se dokazati savjesna drzavina i da nema vlasnika...Drzavina se stice odrzajem nad nepokretnim stvarima 20 godina nad pokretnim 10 godina ...
Pa cela ova tema dokazuje
NEsavesnu državinu ( privremenog ili stalnog vlasnika)
i nezainteresovanost krajnjeg naležnog vlasnika grada Bgda
a za propisani period dužim od 20 godina

Sto znači , svaki ,,pošten,, nalazač , moze da je prisvoji i upiše kao svoju :lol:
naravno da to od ,,grebaroša i provizijaša ,, nije moguce :notok:

dokaz su
,,pošteni nalazači ,, koj su hteli da prave svašta po nešto ...od akva parkova, fabrika, stambenih i poslovnih zgrada....
krenuli .... dobili čvrsto i podmazano obecanje.... i CVRC....

mozda treba otvoriti i posebnu temu ,,Cvrc Milojka,, :lol:
jer Bgd obilije mnogim takvim (tužnim) slučajevima ...

:sesir:
 
Zgrada se renovira i stoji reklama za zakup iste
Kao i zgrada jugohemije na uglu ulica resavske i misarske
 
Nadam se da će nešto raditi i na fasadi, retko ružna zgrada i to direktno preko puta Crkve Svetog Marka. Svuda ima zastakljene balkone, barem su klime uklonili za početak.
 
Da pogadjam lokaciju odma lil da pustim druge ne zavrsena poslovna zgrada u gavrila principa u koju su se uselili migranti pa sad vlasnici objekta imaju probelm
 
Vrh