Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

Nevezano za naplatnu u Preljini, meni je nejasno da ljudi vecinom ne kupuju Tag uredjaje koji i sa cenom od 2000dinara isplati sam sebe za par godina
ako se uracuna:
1.usteda u vremenu
2.usteda u gorivu (i kocnicama)
3.veca bezbednost

Siguran sam da je za preko 90% ljudi Tag jedna od najboljih investicija koju mogu da naprave sa viskom novca koji im sluzi za stednju,
ali ne mogu da razumem koji su razlozi zasto se ne odlucuju da ga kupe.
 
Tag se isplatiti ljudima kojim često koriste autoput, pre svega zbog uštede vremena. Međutim problem kod nas je što smo relativno siromašna zemlja i većina ljudi relativno retko putuje. Dobar deo njih nema ni vozilo sposobno za neki duži put, a autoput koriste eventualno 1-2 puta godišnje na kraćim relacijama. Samim tim se i ne isplati kupovina taga za njih.
 
Mogli bi da omoguće da pri registrraciji vozila svako dobije TAG uređaj, to mogu da organizuju i neke osiguravajuće kuće, naravno da bude omogućena kako pripejd tako i postpejd mogućnost, pa ko kako želi, stim da ako neko hoće pripejd on ima popust od recimo 5%, i gotova stvar.
Tako bi omasovili i olakšali svima.
Ja lično nažalost nemam TAG iako sam zainteresovan, ali s obzirom da AP ne koristim često sem ako idem na letovanje... ne vidim svrhu nabavka istog s obzirom da ste naveli i sami da ENP rampe često pretvore u kombinovane ... a sitne pare svakako uvek spremim za naplatnu rampu
 
Turci su to davno rešili - postoji samo TAG naplata i ćao. Da nije tako, isto bi bilo kao u Srbiji - hiljadu izgovora zašto ne, a onda svakodnevni kolaps 2x veći nego što već jeste.

Ali, gde bi onda ova naša JP zapošljavali ešalone ljudstva preko veze, u orijentalno klijentalističkom društvu poput našeg.
 
Trudim se da shvatim i ne uspeva mi, ZASTO tag uredjaj, kad postoje pouzdani sistemi za ocitavanje tablica?

Kao sto placas SMS-om parking, pre puta SMS-om "uplatis" na svoju tablicu i to je to.

Prljava ti tablica? Pa izadjes i obrises je ako hoces da prodjes.

Pogresno ocitana tablica? Pritisnes dugmence za pomoc i neko u centrali rucno ocita.
 
Čini mi se da dosta ljudi ovde ne kapira situaciju, u Srbiji što se tiče naplate putarine, u bližoj a možda i daljoj budućnosti, postoje samo dve mogućnosti: kupite TAG ili plaćate putarinu na rampi i čekate.
Sve ostalo su prazne priče dokonih ljudi.
TAG nije subvencionisan. Nije, a vi možete da: kupite TAG ili plaćate putarinu na rampi i čekate.
TAG je preskup. Jeste, a vi možete da: kupite TAG ili plaćate putarinu na rampi i čekate.
Vinjete su bolje. Ja ne mislim da je pravedno da autoputem vozi ko koliko hoće a da svi plaćamo isto, ali bez obzira na moje mišljenje, u Srbiji možete da: kupite TAG ili plaćate putarinu na rampi i čekate.
 
@branik Naravno da može i tako, ali ako ne kupiš TAG sigurno i uvek čekaš.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696091#p696091:1ys9tpoz je napisao(la):
branik » 06 Jan 2020, 20:24[/url]":1ys9tpoz]Može i ovako: kupiš tag i opet čekaš.

A može i ovako, ako svi kupe tag neće biti čekanja nizakoga.
 
Pa nece biti cekanja ni ako budu godisnje vinjete 50-100 evra ili besplatni autoputevi, kao sto su svi ostali putevi.
 
u austriji trakankoja prepoznaje tablice indize rampu savrseno radi...a da ima snega ima...mada moram pohvaliti nas tag u odnosu na hr...kod njih moram da stanem i bukvalno masem sa njim ne bi li mi dogli rampu..mislim da je sa tablicama najbolje resenje..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima. Tuneli, prevoji, razni detalji tu i tamo... itekako ima rampi.
 
imam tag već duži niz godina i redovno ga koristim.

često postoje neke akcije prilikom kupovine taga. recimo skoro je bilo ako uplatite 5,000 kredita dobijate tag džabe. ne znam koliko dugo 5,000 traje prosečnom vozaču ali mislim da je to dobra priča.

Druga stvar desi se ponekad da mora da se čeka jer od gužve ne može da se dođe do trake za tag, ali isto tako se desi da nekad skrati vreme čekanja i više od 10 minuta.

po meni bi tagove trebali da dele bespaltno, ali ako već nije tako svako ko koristi auto put više od 2 puta godišnje bi trebao da ima tag.

Takođe postoje i post paid tagovi, kao i popusti na velike uplate, ali to je već interesantno za prevozničke firme.....

u odnosu na hrvatsski enc mislim da je poređenje kao nebo i zemlja. kad su čisti vremenski uslovi može da se prođe sa 60 km/h. probajte to sa enc i završićete u rampi.
 
Тачно да је наш ЕНП много бољи од хрватског.

Него, Милисаве, добродошао ти нама натраг на форум, са тагом или без њега;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696483#p696483:3gd8z4rh je napisao(la):
MilisaV » Wed Jan 08, 2020 11:46 am[/url]":3gd8z4rh]
često postoje neke akcije prilikom kupovine taga. recimo skoro je bilo ako uplatite 5,000 kredita dobijate tag džabe.

Samo mi nije jasno zašto ovo ne važi stalno. U našem mentalitetu je da stvari koje nam nisu neophodne nećemo da platimo. Ovom akcijom ti ne plaćaš tag nego sve ode na putarinu i to je mnogo lakše Srbinu da svari
 
Kada novinar objavi ovakav tekst,možda bi bilo korisnije da da širu analizu održavanja i izgradnje puta,cene goriva a i samih prilika o ekonomskoj snazi neke od tih zemalja.
 
Vladica-86":lfig7vx3 je napisao(la):
U Austriji se koriste vinjete, nema naplatnih rampi.


Sto vole ovi pametni da odgovore a samo da bi napisali da neko nema pojma...druze ti si Austrije video samo do Parndorfa ili do Beča max...

Prodji ka tirolu i videces da ima itekako deonica koje se naplacuju...prevoji tuneli..deonica ka Breneru, deo oko Graza ka Salzburgu, deonica Karavanke ka Vilachu...i vecina Austrijanaca koji imaju godisnju vinjetu uz nju dobijaju po odredjenoj ceni ili besplatno prolaze kroz ove rampe...prepoznaces ih ako budes isao kao posebne trake odvojene dzersi barijerama koja ima uredjaje za prepoznavanje tablica..i sve funkcionise besprekorno...




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ok, izvinjavam se. Tacno je, imaju neki delovi koji se placaju tako jer je izgradnja i odrzavanje tih pravaca skuplja od obicnih autoputeva.
 
мислим да нема потребе мењати систем код нас. за сада нека остане како јесте, само треба више популаризовати ЕНП. једина варијанта за вињету је да се плаћа приликом регистрације возила, али опет, доста људи не види ауто-пут за годину дана. овако, тешко да би људи плаћали
 
pa zato i postoje sedmodnevne, mesečne, polugodišnje, itd... A sa planiranim grananjem autoputeva, broj ljudi koji ga nikad ne koristi će biti sve manji.

druga stvar, to bi ispeglalo trenutan neravnopravan položaj korisnika autoputa koji ga svakodnevno koriste za odlazak/povratak na posao a žive u okolini gradova koji su na autoputu, pa tako Nišlije i Novosađani s pravom pitaju zašto je u okolini Bg besplatan autoput.
 
Нишлије су добиле картицу за бесплатно коришћење ауто-пут од петље Ниш-Малча до петље Ниш-Југ. Новосађанима, колико знам, није толико потребно, јер се мало људи наслања на ауто-пут
 
Vrh