Šta je novo?

Naplata karata i kontrola - [ Beograd Plus,... ]

Ja očekujem zagrebački scenario i obustavljanje SMS karata onog trenutka kad naprave aplikaciju. Pre toga ne verujem da će ozbiljno kontrolisati. Sad, to su samo moja neka očekivanja i mogu se vremenom pokazati netačna.
Moja mama nema smartfon, samo običan stari mobilni koji zove i šalje sms. Nikad nije želela smartfon, tako je izabrala.
Ona neće moći da se vozi prevozom? Mora da kupi smartfon da bi instalirala app?
 
Koliko ja razumem, broj telefona sa kojeg je kupljena karta se ispiše samo vlasniku telefona u povratnoj SMS poruci.
Komunalni milicajac (beli) kada želi da proveri validnost nečije karte, ti njenu izdikriraš broj karte, a ne svoj broj telefona.
I kada on unese tvoj broj karte u svoju aplikaciju (uređaj), sistem automatski tebi šalje još jednu poruku i na taj način se dokazuje da si ti stvarno sa tog svog telefona kupio kartu.
Tako, da komunalni milicajac (beli) nema uvid u tvoj broj mobilnog telefona nego samo u broj karte, a sve ostalo sistem radi automatski.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja razumem, broj telefona sa kojeg je kupljena karta se ispiše samo vlasniku telefona u povratnoj SMS poruci.
Komunalni milicajac (beli) kada želi da proveri validnost nečije karte, ti njenu izdikriraš broj karte, a ne svoj broj telefona.
I kada on unese tvoj broj karte u svoju aplikaciju (uređaj), sistem automatski tebi šalje još jednu poruku i na taj način se dokazuje da si ti stvarno sa tog svoj telefona kupio kartu.
Tako, da komunalni milicajac (beli) nema uvid u tvoj broj mobilnog telefona nego samo u broj karte, a sve ostalo sistem radi automatski.
Ti misliš da će Beli da uđe i onda mu svaki putnik diktira kobasicu od broja, a ovaj to ukucava i proverava?
Kolika je verovatnoća da će da ukuca ispravno sve? Kolika je mogućnost da ja, koja čitam sa naočarima za čitanje isključivo, izvadim naočare iz torbe u punom tramvaju?
 
Ti misliš da će Beli da uđe i onda mu svaki putnik diktira kobasicu od broja, a ovaj to ukucava i proverava?
Kolika je verovatnoća da će da ukuca ispravno sve? Kolika je mogućnost da ja, koja čitam sa naočarima za čitanje isključivo, izvadim naočare iz torbe u punom tramvaju?

Nije kobasica, 6 karaktera
 
Ja za to moram da vadim naočari. Nek me čeka. Kad stane tramvaj, vadim. Moj telefon ne pokazujem.

Nek bude da će 50% ljudi koristiti App - sekunda za očitavanje QR koda, 30% papirne karte - pola sekunde za kontrolu, 20% sms. Siguran sam da će slična količina vremena biti potrebna za kontrolu celog autobusa kao što je i do sada trebalo.
 
Neka bude više mogućnosti za kupovinu karata... ne vidim zašto bi ukidali neki vid, više izbora je uvek bolja solucija.

Nadam se da će do kraja godine rešiti i probleme za praćenje vozila, stvoriti neku bolju aplikaciju, sa koje ćeš moći da vidiš gde se vozilo nalazi kao i da platiš kartu.

Do tada, muljaža sigurno.
 
Bio sam u Skenderbegovoj da pitam šta se radi sa neiskorišćenim starim vremenskim kartama na kojima još uvek ima sredstava. Imao sam oko 360 din i oni su mi dali novu nedeljnu papirnu kartu za džabe, koja inače košta 800 din. Rekli su mi da svako ko ima sredstava na vremenskoj karti (valjda preko 300 din) dobija gratis nedeljnu kartu.
 
Не знам зашто се муче безвезе, лепо уведу бесплатан превоз, нека на пример обуставе финансирање изградње метроа и слично и те паре преусмере на ГСП, па докле траје, траје.
 

Градоначелник Шапић: Све повлашћене категорије остају у истом статусу у којем су биле, само су и оне добиле вишеструка појефтињења својих карата за превоз у односу на претходни период


Градоначелник Београда Александар Шапић дао је следећу изјаву о повлашћеним категоријама у систему „Београд плус”:

– Све што сам раније говорио није се променило, али видим да у ова два дана долази до пласирања лажних информација, па бих зато да поновим још једном и да појасним – свих 13 повлашћених категорија које су плаћале превоз по повлашћеној цени у старом систему остају и у новом систему наплате карата јавног превоза у Београду „Београд плус”. У старом систему распон цене повлашћених месечних карата био је од 1.100 динара до 2.500 динара. По новом ценовнику јавног превоза, свих 13 категорија које су остале исте, под истим условима доказују да припадају одређеној категорији и цена за све категорије линеарно је спуштена на 1.000 динара. Дакле, месечна карта за све повлашћене категорије износи 1.000 динара.

Да би купила карту, потребно је да повлашћена лица оду до једне од 10 пословница за продају карата и да са истим документима, као и раније, докажу свој статус и затим купе месечну карту од 1.000 динара. Поред месечне карте, новина је да повлашћена лица на исти начин у пословницама могу да купе и годишњу карту која за 12 месеци износи 11.000 динара, наведено је у саопштењу градоначелника Шапића.

 
Па толико је и била за студенте и незапослене 1000 динара.
 
Telekom radi praćenje. Pitajte kako to izgleda u Novom Sadu gde je Telekomov sistem.
 
Samo da obavestim da linearno znači podjednako, što u ovom slučaju znači da cena karte treba da bude snižena svima za isti procenat, a ne da svi plaćaju 1000 dinara. Dakle, ako onaj ko je do juče plaćao 2.500 dinara (najskuplja kategorija), a od danas će da plaća 1000 dinara, isto tako treba i onaj ko je plaćao 1120 dinara (najjeftinija kategorija) da plaća 450 dinara. I tako po istom principu izračunati za sve kategorije. Dakle stare cene karata za svaku kategoriju treba pomnožiti sa koeficijentom 0.4, i tako dobijene cifre su linearno snižene cene karata, tako da mora to da se još dorađuje.​
 
Па толико је и била за студенте и незапослене 1000 динара.
1120 je bila. U postu iznad sam objasnio kako treba ispravno da se uradi, pa nek mu se prenesu i ove stvari, kao i ostalo što je prenošeno. Ovako kako je sada je jasno da su neki (neke kategorije) povlašćeniji od drugih.​
 
S druge strane, zaposlenima ne treba uopšte ovo slanje poruka, jer bi valjda trebalo firma direktno da kupi kartu za prevoz, ako se za to radnik odlučio.
Tačno, ne treba nam SMS. Hoćemo plastificirane/ kartonske mesečne karte, jer su papirne neadekvatne za tako dug period korišćenja.
 
Jel probao neko ovu 30 kartu ili kako je zovu mesečna? To je ostalo nerazjašnjeno da li od momenta kada se pošalje poruka važi 30 dana ili od 01. do zadnjeg dana u mesecu.
 
Vrh