Šta je novo?

Mozaik na Knezu (posebna crna strana)

Lucifer

Higher intermediate
Učlanjen(a)
14.12.2006.
Poruke
1.223
Pohvaljen
4
Lokacija
rasejanje
Kako meni ne pada nijedna adekvatna rec za ovo napamet, neka svaki forumas ostavi po jednu koju smatra prikladnom.

Knez Mihailova, ovih dana

Mozaik28.maja.jpg


http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Skelu-ugradili-u-mozaik.sr.html
 
Bilo na vestima, ja sam danas prošao, "zaštitili" su ga tako što su postavili crnu ciradu preko.. :lol:

edit: Ne na vestima, već negde na bb...
 
vi mislite da je ovo fixable? ja se iskreno nadam da jeste...
 
Napisao sam pre par meseci da je recc o vernoj kopiji mozaika sa anticckog lokaliteta Stobi, koji je Makedonija poklonila Beogradu pred samit nesvrstanih 1989. Vlasnik konfekcije Todor kupio je zgradu Beka koju pretvara u hotel, nije obavestio Zavod za zastitu spomenika da ce ostetiti mozaik, a sada se pravda da za to nije bilo potrebe "jer nije rec o originalu, vec o kopiji". kr**** osioni. Kako mi se cini, ovi su sada spremni da ga dobro nabrijaju zbog toga. Daj Boze.

:violina:
 
Мозаик поштеђен даљег разарања
Мирку Тодоровићу наложено да обустави радове на изградњи хотела у Кнез Михаиловој улици 27. – Власник компаније „Тодор” упропашћено дело жели да врати у првобитно стање
2yw93tf.jpg

После закуцавања скела укопију вредног античког мозаика испред старе „Прогресове” зграде у Кнез Михаиловој улици 27 радници које је Мирко Тодоровић, власник компаније „Тодор”, ангажовао да на овој локацији изграде луксузни хотел прекинули су јуче радове и даље уништавање дела. Како су саопштили у Министарству културе, Републички завод за заштиту споменика културе хитно је јуче донео решење о обустави радова на хотелу и прича је добила правни епилог.

Вера Павловић-Лончарски, директорка те институције, истакла је да им се, пре него што су му послали инспекцију, Тодоровић сам јавио и рекао да је обуставио послове, да жели да сарађује и врати у првобитно стање све што је упропашћено.

– Објаснио је да није знао да не сме да уништи мозаик. Проверили смо, радови су заустављени. Не треба осуђивати архитекту хотела. Он није предвидео пројектом да се мозаик оштети, а померање улаза ка Кнез Михаиловој дозвољено је регулационим планом – истакла је Вера Павловић-Лончарски.

Она каже да су написали решење да мозаик остане где је и био и тај предлог проследили Секретаријату за културу. Према директорки завода, тако је најбоље, јер би се измештањем дело додатно могло оштетити. Кроз стаклени улаз хотела пролазници ће моћи са улице да виде мозаик. То је одговарајући потез јер хотел је делимично јавни простор.

– Ми не можемо да казнимо Тодоровића што није пријавио радове, а и казнена политика одређена Законом о културним добрима је из 1994, па су те паре безначајне у односу на оне које ће да уложи у рестаурацију оштећеног дела – наглашава Павловић-Лончарски.

Она је упутила извињење јавности због грешке која јој се поткрала јер мозаик није копија оригинала из налазишта Хераклеје код Битоља, како је првобитно саопштено, већ из најпознатијег археолошког локалитета у Македонији – античког града Стоби на ушћу Црне реке у Вардар, у близини Скопља. Подсетимо, раскошни мозаик постављен је на главну градску штрафту пред Девети самит несврстаних 1989. године када је као поклон македонског народа са сличним знаменитостима из бивших република послат у престоницу да је улепша пред долазак светских званичника.

Д. Јокић

[објављено: 30/05/2009]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Mozaik-poshtedjen-daljeg-razaranja.sr.html
 
Prosao maloprije nista nisu uradili grade i dalje samo su mozaik prekrili crnim kesama za smece da se nevidi kako su ga :bash: unistili kreteni
 
klasican vandalizam.....satro ovaj sto gradi nije znao da je to umetnicko delo.
Ranije se takodje nije mnogo obracala paznja na ovaj mozaik,cesto je taj zid bio isaran grafitima,prelepljen plakatima itd.pa se niko nije preterano uzbudjivao....
ali ovo sto sad rade i za sta verovatno niko nece odgovarati je za svaku osudu. :notok: :bash:
 
Čini se da "Gazda" ništa ne preduzima po pitanju mozaika, vidim građevinski radovi napreduju, a mozaik izgleda kao na predhodnim fotografijama.
 
Ma taj je mozaik uništen i sa time se treba pomiriti.

A njega krivično goniti jer prosto mi deluje nemoguće da homo sapiens sapiens (bilo koji primerak!) kad stane ispred takvog jednog dela i osmotri kako je pravljeno, ne oseti da ima izuzetnu umetničku vrednost.

Žao mi je jer sam se uvek divila tom mozaiku... Uništio je nešto što vrlo verovatno vredi više od celog njegovog glupog hotela.
 
Jel bio neko od vas skoro u Ravanici.

Ukucali su nosace kablova zvucnika direkt u freske. Eksercici mali ali ima ih puno...a nacin na koji povezan klima uredjaj je za plakanje.

Homo sapiens...:) svasta se naziva tim imenom. :kafa:
 
Ukucali su nosace kablova zvucnika direkt u freske. Eksercici mali ali ima ih puno


Au da li je moguće ?
 
Ova tema je ponovo aktuelna, a koliko Makedoncima znači ovaj najpoznatiji mozaik u Stobiju kraj Skoplja, pokazuje i to da su ga postavili na novčanici, a mi to skrnavimo:

10_denari,_1996-_pozadina.jpg


"Podsetimo, raskošni mozaik postavljen je na glavnu gradsku štraftu pred Deveti samit nesvrstanih 1989. godine kada je kao poklon makedonskog naroda sa sličnim znamenitostima iz bivših republika poslat u prestonicu da je ulepša pred dolazak svetskih zvaničnika."

Politika, 30/05/2009
 
pre nedelju-dve je i dalje stajao razvaljen. samo bahato :blah:
 
Bojim se da će i ostati razvaljen, jer imaju vrlo čudnu međuspratnu konstrukciju tamo negde..
 
Uveo bih da to bude krivicno delo, nesto slicno kao povreda. To i jeste povreda necijih ruku dela, a tek onda povreda svojine grada
 
Ambassador":qfo20cp7 je napisao(la):
Bojim se da će i ostati razvaljen, jer imaju vrlo čudnu međuspratnu konstrukciju tamo negde..
Upravo tako, jedan deo mozaika će viriti van hotela dok će ostatak ostati u holu. Sve u svemu dokaz nedostatka sistemskih rešenja za razna pitanja po Beogradu.
 
Да, да није знао за мозаик... тако и Тито није знао за Голи оток... :blah:
 
Ја предлажем да сачекамо да се зграда заврши, па да онда критикујемо. Након галаме коју смо, између осталих, подигли и ми, Тодор је обећао да ће мозаик вратити у првобитно стање.

Да не буде забуне код оних који не прате ову причу од почетка, реч је о реплици мозаика с локалитета Стоби. Дакле, она не мора бити на истом месту (мада би било пожељно, јер је реч о поклону Македоније Београду), али свакако мора бити истог квалитета као она која је разбијена.
 
shmeksi":2t7n8xad je napisao(la):
Ambassador":2t7n8xad je napisao(la):
Bojim se da će i ostati razvaljen, jer imaju vrlo čudnu međuspratnu konstrukciju tamo negde..
Upravo tako, jedan deo mozaika će viriti van hotela dok će ostatak ostati u holu. Sve u svemu dokaz nedostatka sistemskih rešenja za razna pitanja po Beogradu.
Ja mislim da premeštanje ne predstavlja problem već samo stvar dobre volje.
Ne mogu da verujem da dotični "arhitekta" nije prepoznao mozaik kao vrednost!
Pa ja bih mu posvetio centralno mesto, možda bih i bio inspirisan za ceo ulazni enterijer!
 
Mozda je mali off topic ali bez mnogo buke miskovic and co uklonili su mozajik sa zgrade gdje je nekad bila neka banka a sada je kosta kofi i sport impuls na terazijama.
 
Skoro sam prošao pored, ono izgleda kriminalno - uopštemi se ne sviđa kako je urađeno na kraju. Ulazak u apoteku je totalno sranje, ranije je bilo mnogo lepše sa onim nadkrivenim delom, itd. Inače, komentar Mihajla Mitrovića:
[video]http://www.youtube.com/watch?v=GM5JtfmyJ1w[/video]
Edit: Može i u onu temu o "sređivanju" fasada.
 
Vrh