Šta je novo?

Monorail

шта си ти ископао... 10 година нико овде није крочио, паучина и прашина већ покрили ову тему
 
Монорејл се у Москви показао лоше, хоће да га демонтирају.
 
Generalno monorail je loše rešenje pa je i zato toliko malo rasprostranjeno po gradovima.
 
Оћемол' закључат' тему онда?
 
Pa mislim da Igor neće zaključati temu ipak nije uradjen nijedan prekrsaj pa nema ni razloga za zaključavanje iako nema izgleda da ikada bude izgradjen neki monorail u Srbiji.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=taJ4MFCxiuo[/youtube]
 
Monorail i nije baš tako loše rešenje. Mongi gradovi ga imaju i planiraju da uvedu. Nemam ništa protiv i da se uvede u Beogradu niti treba odbacit takvu ideju, ali od njega ne treba očekivati nešto posebno. Jeste da je jeftiniji od metroa, ali i slabijeg kapaciteta. On je više za periferne delove grada, neke tangentne veze, zatim za određene prostore poseben namene, (sajam, parkovi, zoo) kao i za neke shuttle veze.

SAFEGE tip monoraila u Shonanu, Japan
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YQbFTxpnGZY[/youtube]

ALWEG tip u Seattleu
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=fSdUqIKPiR0[/youtube]

Šinski sistemi i dalje imaju prednost, ali i monorail može da se iskoristi.
 
Viseća rešenja i Srbija mi niukako ne idu jedno sa drugim. Mi nismo u stanju ni ovo što imamo na zemlji da održavamo kako treba , a kamoli nešto komplikovanije.
 
Делује ми да је баш захтевно у одржавању. И још споро.
 
Monorailovi su generalno bili inteeresantni pre 30-tak godina, ali se sve osim običnog kruga ili obične otvorene linije pokazalo komplikovanim, sklonim kvarovima i teško za održavanje (sad zamislite kako bi to kod nas funkcionisalo). Sydney je stavio na papir i odlučio da svoj "iconic monorail" rasklopi kad je trebalo da se uđe u veće održavanje, jer se pokazalo da je broj prevezin putnika premali za troškove, i vratio se - tadaaaa - tramvaju u centru grada.
Generelano treba izbeći sva rešenja koja su nestandardna i zahtevaju vrlo specifična vozna sredstva i komplikovano odrćavanje - sve je to preskupo za igranje. Zamislite nabavku rezervnih delova ili vozila za monorail, pa može samo od toga ko ga je proizveo, ako je firma još aktivna.
 
У Београду би нешто слично могло да нађе примену у повезивању брдских насеља од Видиковца до Коњарника, али ако је тачно све то што се показало као лоше искуство, то треба да поштујемо и размишљамо о другим средствима.
 
Monorail u Kairu. Nije još gotov, povezuje širi centar grada, gde je skoro došla metro linija br.3, sa Novom upravnom prestonicom.

‎‫
 
Сад видим да је још једна линија у изградњи, на потпуно супротном делу града.
 
Meni ovo nije smešno. Na svaki pomen monoraila, neko pusti ovaj klip Simpsona (nemam ništa protiv Simpsona). Ovo je već možda peti put, bilo u ovoj temi, bilo u nekoj drugoj.
Monorail može da bude zanimljiv na nekim određenim zonskim lokacijama (potpuno novi distrikti, aerodrom, veliki tržni centri), kao tangentualna veza ili kao fider, ali da se stavlja na jače koridore, nikako. Tu bi pre izabrao LRT.
 
Izvini, ali je monorejl čisto foliranje i ne zaslužuje ništa drugo nego smešni klip Simsona.
Košta đavo i po a nema ni jednu prednost u odnosu na druge vrste prevoza. Gondole su bolje.

...neću više da spamujem.

pogledajte podrobno klip. Nije smešno uopšte...
i svaka sličnost sa stvarnim osobama je slučajna.
 
Odakle vama ideja da propagiram monorail, svega vam?
 
Овај лик са шеширом што уваљује Спрингфилду монорејл исти Синиша :D
Odakle vama ideja da propagiram monorail, svega vam?
Pošto sam lajkovao Došljakov post, samo da kažem da sam ja mislio da se zezancija odnosi na Sinišu Malog. XD Mislim pošto je bio gradonačelnik pa reko možda je on svojevremeno nešto razmatrao o monorailu, otkud znam...
 
И ја сам мислио на Малог :D Извини Синиша ако си се пронашао прозван, није теби упућено :)
 
Opušteno ljudi. Mogao bi i ja da se rano ujutru pripremam za posao, a ne da visim na netu.
 
Vrh