Šta je novo?

Makiško polje

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842291#p842291:3itf7vzt je napisao(la):
astrodule » Pet Apr 16, 2021 12:39 pm[/url]":3itf7vzt]Ako se Zrenjaninci ne bune, a iz česmi dobijaju blato, neće ni Beograđani.

Tako je! Vescic zna s kim ima posla.
 
Kada se vodoizvorišta jednom unište, čak i ako u dalekoj budućnosti dođe do promene vlasti, da biće situacija Zrenjanina, gde su se svi navikli da je voda neupotrebljiva, "snalaze se", pred svake izbore se obećava rešenje... ali je investicija da se situacija popravi nepoželjna političarima.
 
Noz sece dok moze.
Meki smo.
Moze jos.

Ocekujem da ceo Makis uskoro bude prekriven betonom.

I zar mislite da ce bilo koja sledeca vlast u jednoj vazalnoj, neoliberalnoj drzavi biti na strani naroda, a ne kapitala?
 
Govoreći o najavljenim radovima u Makišu, Stojčić je podvukao da Beograđani neće imati manjak pijaće vode.

– Grad koji se nalazi na Savi i Dunavu neće doći u situaciju da ima manjak pijaće vode. Uradili smo sve što je bilo potrebno. Ovo nije uža zona vodoizvorišta, tako da nema mesta za brigu – objasnio je gradski urbanista.

izvor: studio B
 
Verovatno je već bilo ovo pitanje al' nisam uspeo da nađem konkretan odgovor. Da li su najavili za to planirano naselje neki kolektor kanalizacije koji će da odvodi sva ta g***** nizvodno (ako već nema postrojenje za prečišćavanje) da ne moramo da ih pijemo?

Realno ako tu baš mora da se gradi, zar nije to razuman preduslov?




EDIT: Podpitanje - šta je sa svim tim magacinima, skladištima, nehigijenskim naseljima itd koji se već nalaze u užoj zoni vodoizvorišta? Da li mi već pijemo sve što oni ispuste u "kanalizaciju"?
 
Pitam pošto ako nam ovako već izgleda zona vodoizvorišta onda... :violina:
 

Prilozi

  • zona vodoizvorista Makiš.jpg
    zona vodoizvorista Makiš.jpg
    111,6 KB · Pregleda: 2.120
Можда сам наиван али рекао бих да изградња планираног, регулисаног насеља са канализацијом на Макишком пољу чији отпад иде у скоро супротном правцу од водоизворишта (дакле, ка реци) није никакав еколошки проблем и да би се десила свуда на свету. Бар ја не знам за град који оставља масивне делове неизграђене и празне само зато што је на неколико стотина метара (километара?) водоизвориште.

Нисам стручњак али ако су толико запели да ту граде насеље радије бих усмерио свој фокус на то да

1. Буде решена и повезана канализација планираног насеља како је то могуће само при организованој, планској градњи
2. Изборимо се да се ка реци уклоне све ове склепотине и њиве и засади шума
3. На реци изгради неко постројење за прераду вода и из новог насеља и из околине

Чак и без 3. ставке не би требало да буде угрожавања пијаће воде јер би се сва отпадна вода вукла из насеља (и околних насеља) у реку а далеко од изворишта. Свакако би требало инсистирати на 3. ставци јер би такво постројење драстично значило целој Чукарици и сл. Мислим да би уз довољан притисак можда и пристали на 2., ем да би могли скупље да продају станове ем што је то јако мала цена за профит који би се остварио оваквим насељем које желе.

Такође, можда је то контраверзно мишљење али велика планирана насеља су за Београд јако добра ствар јер смо сви видели шта је алтернатива. Ако Београд треба да се гради онда је дуга историјска пракса показала да је најбоље да се ради у великим блоковима и испланираним насељима него спорадично и дивље попут Калуђерице. Шта год ко мислио о БНВ, Степином насељу, бежанијским блоковима итд. све је то далеко боље испланирано и хуманије од дивљачке, појединачне градње чији смо сведоци
 
Управо. Не може да се прави насеље на бившим њивама а да парцеле остану такве какве су а тракторски приступни путеви улице.

Штавише, у временима јаче економије, такве делове града треба потпуно реконструисати.

И наравно, на Макишу је већи проблем оне хале и њиве, и што се на њих просипа ко зна шта. То мора под хитно да се реши.
 
Тако су настали они неугледни уски шорови између Котежа и Борче. Уске парцеле у дубину, узане улице са честим кривудањем, никаква улична мрежа. Мада и улична мрежа дела Врачара од Чубуре преко Неимара до Господара Вучића је исто сеоска, постоје снимци од пре 100 година и више где се виде поток где је данас тужни булевар и све околне данашње улице око Неимара и Господара Вучића са неправилним раскрсницама и косинама, а између њих сеоска домаћинства.
 
Evo primera high end prosipanja dezinformacija.

"Можда сам наиван"
ovo imamo i kod Vodje (mozda sam glup, mozda sam naivan, mozda ne znam, mozda nisam kompetentan, mozda sam prost, mozda nisam kao vi, mozda hoce de me ubiju itd)

"али рекао бих да изградња планираног, регулисаног насеља са канализацијом на Макишком пољу "
ovde imamo taj trgovacki, vesicevski, emnadzerski talk - buzzwords (planirani, regulsani...)

чији отпад иде у скоро супротном правцу од водоизворишта (дакле, ка реци) није никакав еколошки проблем
Otpad ide na drugi stranu? Gde? Na nebo? U drugu galaksiju> To nije receno, ali on zna. Nema ekoloskih problema, vodosnabdivanje nije vazno. Prica o glavnom problemu koji je upravo vodosnabdevanje i busenje zemlje dubokim temeljima zgrada je sklonjeno. Dimna zavesa.

и да би се десила свуда на свету.
Opet Vodjine fore. (oavko se radi svuda u svetu, izvrsitelji su svuda u svetu, u skladu je sa evropskim vrednostima...)

Бар ја не знам за град који оставља масивне делове неизграђене и празне само зато што је на неколико стотина метара (километара?) водоизвориште.
Ovde jos malo empty-pep-talka. Kao zacin.

Nema sumnje da Stranka danas koristi visoko obucene ljude.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883035#p883035:33rexnf3 je napisao(la):
Kailan » Pet Sep 24, 2021 10:33 am[/url]":33rexnf3]Можда сам наиван али рекао бих да изградња планираног, регулисаног насеља са канализацијом на Макишком пољу чији отпад иде у скоро супротном правцу од водоизворишта (дакле, ка реци) није никакав еколошки проблем и да би се десила свуда на свету. Бар ја не знам за град који оставља масивне делове неизграђене и празне само зато што је на неколико стотина метара (километара?) водоизвориште.

Нисам стручњак али ако су толико запели да ту граде насеље радије бих усмерио свој фокус на то да

1. Буде решена и повезана канализација планираног насеља како је то могуће само при организованој, планској градњи
2. Изборимо се да се ка реци уклоне све ове склепотине и њиве и засади шума
3. На реци изгради неко постројење за прераду вода и из новог насеља и из околине

Чак и без 3. ставке не би требало да буде угрожавања пијаће воде јер би се сва отпадна вода вукла из насеља (и околних насеља) у реку а далеко од изворишта. Свакако би требало инсистирати на 3. ставци јер би такво постројење драстично значило целој Чукарици и сл. Мислим да би уз довољан притисак можда и пристали на 2., ем да би могли скупље да продају станове ем што је то јако мала цена за профит који би се остварио оваквим насељем које желе.

Такође, можда је то контраверзно мишљење али велика планирана насеља су за Београд јако добра ствар јер смо сви видели шта је алтернатива. Ако Београд треба да се гради онда је дуга историјска пракса показала да је најбоље да се ради у великим блоковима и испланираним насељима него спорадично и дивље попут Калуђерице. Шта год ко мислио о БНВ, Степином насељу, бежанијским блоковима итд. све је то далеко боље испланирано и хуманије од дивљачке, појединачне градње чији смо сведоци
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883113#p883113:c3csbhkg je napisao(la):
SRBO » Pet Sep 24, 2021 1:48 pm[/url]":c3csbhkg]

И наравно, на Макишу је већи проблем оне хале и њиве, и што се на њих просипа ко зна шта. То мора под хитно да се реши.

Znas li ti sta se prosipa?
Sta se gaji tamo?
Ima li pesticida u pijacoj vodi?
Da li si se raspitao?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=859474#p859474:2dwrn70g je napisao(la):
solecar » Uto Jun 22, 2021 1:20 am[/url]":2dwrn70g]Govoreći o najavljenim radovima u Makišu, Stojčić je podvukao da Beograđani neće imati manjak pijaće vode.

– Grad koji se nalazi na Savi i Dunavu neće doći u situaciju da ima manjak pijaće vode. Uradili smo sve što je bilo potrebno. Ovo nije uža zona vodoizvorišta, tako da nema mesta za brigu – objasnio je gradski urbanista.

izvor: studio B

nije uža zona vodoizvorišta jer ste vi tako odlucili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883012#p883012:2sp3ylc1 je napisao(la):
ink » Pet Sep 24, 2021 9:45 am[/url]":2sp3ylc1]Verovatno je već bilo ovo pitanje al' nisam uspeo da nađem konkretan odgovor. Da li su najavili za to planirano naselje neki kolektor kanalizacije koji će da odvodi sva ta g***** nizvodno (ako već nema postrojenje za prečišćavanje) da ne moramo da ih pijemo?

Realno ako tu baš mora da se gradi, zar nije to razuman preduslov?




EDIT: Podpitanje - šta je sa svim tim magacinima, skladištima, nehigijenskim naseljima itd koji se već nalaze u užoj zoni vodoizvorišta? Da li mi već pijemo sve što oni ispuste u "kanalizaciju"?

Zasto bi gradili kanalizaciju kad moze i bez?
 
Ko je skapirao da u flasiranoj vodi lezi lova aktivirao je makisko kao gradjevinsko,zivi bili pa videli.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883140#p883140:1g5vyoum je napisao(la):
MC_ » 24 Sep 2021 15:00[/url]":1g5vyoum]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883113#p883113:1g5vyoum je napisao(la):
SRBO » Pet Sep 24, 2021 1:48 pm[/url]":1g5vyoum]

И наравно, на Макишу је већи проблем оне хале и њиве, и што се на њих просипа ко зна шта. То мора под хитно да се реши.

Znas li ti sta se prosipa?
Sta se gaji tamo?
Ima li pesticida u pijacoj vodi?
Da li si se raspitao?

једном сам возио бицикл и видео мешалицу како лагано истаче остатак цемента у канал, од тад ми је све јасно

уосталом, и да ово лоше утиче на водоизвориште - утолико боље. Што пре овај бедни изговор од града постане неживљив, то ће пре бити направљен испочетка, како треба
 
Ceo Beograd je popunjen, nema više gde da se gradi, svi slobodni placevi u krugu od 5 km od Trga su zauzeti, tako da nema više drugog izbora nego da se gradi posred Makiških potoka i šuma. Severno od Dunavske su oblakoderi. Istočno od Pančevačkog mosta su redovi stanova. Blok 19 je prepunjen gustim sadržajima. Blok 69 - sve kancelarija do kancelarije.

Nema, sve je izgrađeno, a Srba sve više svake godine, milioni se rađaju i hrle u Beograd...

Tako da nema nam druge nego da počnemo da širimo gradnju i na taj Makiš. :?


I naravno, koga drugog uzeti za te projekte nego najbolje investitore i izvođače na svetu - srpske. A gde ćeš srpskije od one porodice muzikanata iz Peći. 8)
 
Pogledajte ostale gradove na toku reke Dunav pre nego što krenete da pišete da je svuda isto. Kako smo mi narod kome “treba” vodja apelujem da sačuvamo makiš za nekog vođu u budućnosti kako bi imao atraktivnu lokaciju gde će da: rasteruje zmije, pacove i narkomane pa onda napravi početnu stanicu za Hyperloop i slično. Do tada Karićima dozvoliti da uzgajaju salatu na toj lokaciji i da hrane pola srbije.
 
Ако им је до новоградње, има доста пацова и наркомана како узводно, тако и низводно од Панчевачког моста, нек рашчисте то боље.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883133#p883133:d9wwzpm3 je napisao(la):
MC_ » Пет Сеп 24, 2021 3:55 pm[/url]":d9wwzpm3]Evo primera high end prosipanja dezinformacija.

"Можда сам наиван"
ovo imamo i kod Vodje (mozda sam glup, mozda sam naivan, mozda ne znam, mozda nisam kompetentan, mozda sam prost, mozda nisam kao vi, mozda hoce de me ubiju itd)

"али рекао бих да изградња планираног, регулисаног насеља са канализацијом на Макишком пољу "
ovde imamo taj trgovacki, vesicevski, emnadzerski talk - buzzwords (planirani, regulsani...)

чији отпад иде у скоро супротном правцу од водоизворишта (дакле, ка реци) није никакав еколошки проблем
Otpad ide na drugi stranu? Gde? Na nebo? U drugu galaksiju> To nije receno, ali on zna. Nema ekoloskih problema, vodosnabdivanje nije vazno. Prica o glavnom problemu koji je upravo vodosnabdevanje i busenje zemlje dubokim temeljima zgrada je sklonjeno. Dimna zavesa.

и да би се десила свуда на свету.
Opet Vodjine fore. (oavko se radi svuda u svetu, izvrsitelji su svuda u svetu, u skladu je sa evropskim vrednostima...)

Бар ја не знам за град који оставља масивне делове неизграђене и празне само зато што је на неколико стотина метара (километара?) водоизвориште.
Ovde jos malo empty-pep-talka. Kao zacin.

Nema sumnje da Stranka danas koristi visoko obucene ljude.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883035#p883035:d9wwzpm3 je napisao(la):
Kailan » Pet Sep 24, 2021 10:33 am[/url]":d9wwzpm3]Можда сам наиван али рекао бих да изградња планираног, регулисаног насеља са канализацијом на Макишком пољу чији отпад иде у скоро супротном правцу од водоизворишта (дакле, ка реци) није никакав еколошки проблем и да би се десила свуда на свету. Бар ја не знам за град који оставља масивне делове неизграђене и празне само зато што је на неколико стотина метара (километара?) водоизвориште.

Нисам стручњак али ако су толико запели да ту граде насеље радије бих усмерио свој фокус на то да

1. Буде решена и повезана канализација планираног насеља како је то могуће само при организованој, планској градњи
2. Изборимо се да се ка реци уклоне све ове склепотине и њиве и засади шума
3. На реци изгради неко постројење за прераду вода и из новог насеља и из околине

Чак и без 3. ставке не би требало да буде угрожавања пијаће воде јер би се сва отпадна вода вукла из насеља (и околних насеља) у реку а далеко од изворишта. Свакако би требало инсистирати на 3. ставци јер би такво постројење драстично значило целој Чукарици и сл. Мислим да би уз довољан притисак можда и пристали на 2., ем да би могли скупље да продају станове ем што је то јако мала цена за профит који би се остварио оваквим насељем које желе.

Такође, можда је то контраверзно мишљење али велика планирана насеља су за Београд јако добра ствар јер смо сви видели шта је алтернатива. Ако Београд треба да се гради онда је дуга историјска пракса показала да је најбоље да се ради у великим блоковима и испланираним насељима него спорадично и дивље попут Калуђерице. Шта год ко мислио о БНВ, Степином насељу, бежанијским блоковима итд. све је то далеко боље испланирано и хуманије од дивљачке, појединачне градње чији смо сведоци

Ја нисам ни изнео било какве информације да би ме неко оптужио за дезинформисање

Изнео сам своје мишљење да изградња зграда са решеном канализацијом која иде у реку, не би требала да загађује копнено водоизвориште на другој страни и удаљено више стотина метара. Као што ни зграде у савским блоковима не загађују рени бунаре од којих су удаљене неколико десетина метара (иако се и њихова канализација излива у реку). Ако има било ко стручан на овој теми да ме разувери или појасни зашто нисам у праву врло бих желео да чујем. Зато сам и напоменуо да нисам стручњак и да је можда моје виђење наивно / непоуздано

Мени је сасвим јасно да се људи брину да ли би те зграде заиста имале решену канализацију јер не верују неорадикалима. Јасно ми је и би многи (укључујући и мене) радије да све то буде прекривено шумом која би се надовезала на шуму Аде циганлије.

Али просто сматрам да плански изграђено насеље са регулисаном канализацијом и масивним пошумљавањем остатка простора до реке није еколошка катастрофа каквом се прави и штетно је тврдити да јесте. Као што је штетно тврдити да БНВ нема регулисану канализацију што није тачно и лако режим одбија такве тврдње као лажи какве јесу.

У питању је огроман простор и ако су већ запели да се ту гради нека се гради планско насеље као алтернатива дивљачкој градњи које смо сведоци. Најрадије бих да забране градњу у свим деловима града без адекватне инфраструктуре, одвоје овакве масивне парцеле за планску градњу и дају их инвеститорима а у међувремену улажу паре у инфраструктуру свих делова града који недостају. То је можда и најлакше и најбоље решење за решавање дивље градње у Бг-у
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883216#p883216:303d5pet je napisao(la):
Bender Rodriguez » Пет Сеп 24, 2021 7:17 pm[/url]":303d5pet]Ceo Beograd je popunjen, nema više gde da se gradi, svi slobodni placevi u krugu od 5 km od Trga su zauzeti, tako da nema više drugog izbora nego da se gradi posred Makiških potoka i šuma. Severno od Dunavske su oblakoderi. Istočno od Pančevačkog mosta su redovi stanova. Blok 19 je prepunjen gustim sadržajima. Blok 69 - sve kancelarija do kancelarije.

Nema, sve je izgrađeno, a Srba sve više svake godine, milioni se rađaju i hrle u Beograd...

Tako da nema nam druge nego da počnemo da širimo gradnju i na taj Makiš. :?


I naravno, koga drugog uzeti za te projekte nego najbolje investitore i izvođače na svetu - srpske. A gde ćeš srpskije od one porodice muzikanata iz Peći. 8)

Јесте Бендере али ако се гради у кругу око Трга жалите се на "врачаризацију", недостатак паркинг места, гужве итд. Да се разумемо, мислим да је Макиш јако глупа локација за градњу и радије бих да се тако нешто планира поред Дунава са дорћолске стране али велика планска насеља су далеко најбоље решење за развој Београда и много боље од насумичног попуњавања парцела по центру
 
Pa dobro ali ima mesta za velika planska naselja i na svim tim mestima koje sam nabrojao. Sve te celine su baš ogromne.
 
Макиш је све скупа као насеље само додатно оптерећење на Војводе Мишића и стога је плански погубан једнако колико и гурање великих зграда по Врачару, Звездари, Савском венцу и Вождовцу због оптерећења инфраструктуре. Просто се цео тај југозападни део града слива у Војводе Мишића и Мостар као један велики левак. Зато би било адекватније да се планска насеља граде у индустријској зони у Дунавском приобаљу. Ту има простора и за један нови булевар који би водио саобраћај до самог центра (Дунавска) док ће Макиш само да се накачи на постојеће већ оптерећене правце. А Врачаризација би ваљала да се спроведе на Душановцу, између Устаничке и аутопута.
 
Vrh