Aj da vidimo sta ce biti ovaj put
link http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=27551&lang=2
izvor PolitikaVoda za predgrađa
Pripremni radovi za izgradnju fabrike vode u Makiškom polju počinju krajem juna
Izgradnja fabrike vode „Makiš 2” posle niza odlaganja, prema najnovijim najavama nadležnih, počeće krajem juna ove godine i ne bi trebalo da kasni.
Bojan Stanojević, gradski menadžer, kaže da je konačno izabrano preduzeće koje će izvesti pripremne radove.
– U toku sledeće nedelje, kada istekne rok za žalbe, objavićemo ime firme, ali smo konačno uspeli da posle četiri-pet tendera izaberemo preduzeće za pripremne radove. Izabrali smo firmu koja je ponudila najmanju cenu za pripremne radove, između ostalih, i za kopanje rupe za betonske rezervoare. Nažalost, na proteklim tenderima dešavalo se da domaći ponuđači podnesu nepotpunu tendersku dokumentaciju – objašnjava Stanojević razloge zašto se nije ostvarila njegova najava da će pripremni radovi početi u decembru 2006, odnosno martu ove godine. Podsetimo, pre ovih obećanja gradske vlasti su početak radova najavljivali i za maj 2004. godine, a potom za 5. septembar 2005.
Da kašnjenje nije zanemarljivo svedoče podaci da su za izgradnju novog postrojenja za preradu vode gradske vlasti od Evropske banke za obnovu i razvoj dobile kredit od dvadeset miliona evra još 21. jula 2001. godine, dok je ugovor o isporuci procesne opreme i projektovanju fabrike sklopljen 30. oktobra 2003. godine sa izraelskom kompanijom „J. V. Tahal konsalting inžinirs”.
Na odlaganje izgradnje u Makiškom polju, prema rečima Bojana Stanojevića, znatno su uticali i imovinsko-pravni problemi.
– Nerešeni imovinsko-pravni odnosi bili su najveći problem, jer su na toj lokaciji parcele nacionalizovane šezdesetih godina, ali toga nije bilo u knjigama – kaže Stanojević.
Kašnjenju izgradnje nove fabrike, koja će obezbediti dodatnih 2.000 litara vode u sekundi, bez sumnje doprinelo je i svojevrsno nadgornjavanje Ministarstva za kapitalne investicije i gradskih vlasti u toku 2005. godine. Podsetimo, komisije nadležnog ministarstva zahtevale su u aprilu te godine doradu idejnog projekta ovog postrojenja, a otklanjanje ove prepreke, osim na sastancima stručnih komisijama, vodilo se i na novinskim stupcima kroz raspravu između republičkih i gradskih čelnika.
Međutim, birokratska sporenja i nerešeni imovinsko-pravni problemi ne samo što su uticali da izgradnja fabrike vode „Makiš 2” još nije početa, već je grad od 2001. godine do danas za servisiranje kredita EBRD-a platio više od pola miliona evra. Naime, prema pravilima Evropske banke, ukoliko se ne podigne odobreni novac, neophodno je platiti takozvano rezervisanje kredita koje godišnje iznosi 0,5 odsto, što je 100.000 evra za kredit od dvadeset miliona evra. Međutim, Bojan Stanojević, gradski menadžer, tvrdi da grad zbog nepovlačenja kredita uopšte nije imao finansijski gubitak, već da je jedina šteta je što je izgubljeno vreme, odnosno što fabrika već nije sagrađena.
Gradski menadžer je ranije objasnio da grad zbog rezervisanja kredita nije imao finansijsku štetu, jer da su novac povukli ranije plaćali bi redovnu kamatu koja je bila 5,3 odsto, a sada je između 4,5 i pet odsto, dok je rok za otplatu ostao isti – 2015. godina.
Ipak, sudeći po najnovijem razvoju događaja, izvesno je da će radovi zaista početi, odnosno da će kompaniji „Tahal” početi da ističe ugovorni rok od 660 kalendarskih dana za završetak izgradnje.
Puštanjem u rad „Makiša 2” trebalo bi da bude u potpunosti rešen problem vodosnabdevanja stanovnika Grocke, Kaluđerice, Vinče, Sopota, podavalskih sela, kao i oko putnih pravaca ka Mladenovcu. Ta značajna količina vode omogućiće zatvaranje postrojenja sa zastarelom tehnologijom prečišćavanja rečne vode u Vinči i na Belim vodama. Plan je i da trećina vode iz „Makiša 2” služi u vreme nestašica izazvanih eventualnim padom vodostaja u reci Savi, druga trećina za snabdevanja visokih tačaka u gradu, a preostala trećina biće rezerva vode koju dosad „Beogradski vodovod” nije mogao da ostvari. Izgradnja „Makiša 2” koštaće oko 40.000.000 evra, od čega je polovina obezbeđena iz kredita EBRD-a, a ostatak iz gradskog budžeta.
N. Radičević
[objavljeno: 08.05.2007.]
link http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=27551&lang=2