Šta je novo?

Makete gradskog prevoza

Dvoosovinski autobus ina dva pogonska točka: levi i desni, sa po dve gume na svakom. Ne zamerite
 
Шта има да замерим? Ја о аутобусима причам лаички и то се види по мојим порукама. Нити сам возио, нити сам одржавао, нити нарочито познајем материју. Свака исправка је добродошла! Ко зна више, нек подели знање!
 
Kad vec postioi tema,evo da prilozim i ja nesto.Za pocetak AVTOMONTAZA MAN SU 220
2016.god. :D
20200308_221245.jpg
Pogledajte prilog 4
20200308_221049.jpg
20200308_220943.jpg
20200308_220958.jpg
20200308_220852.jpg
 
S čime si ovo fotografisao? Fotografije em mutne, em lošeg kvaliteta, pa ne mogu lepo da se vide svi detalji.
Da li si pravio od stiropora?
 
Fotografisano sa huovei-jem...
Nije od stiropora.Veci deo karoserije je od sper ploce(one za tehnicko)ostali sitniji delovi su od kartona a tockovi su od plute(pampur isecen na koturove),i sve je ofarbano temperom.
 
Свака част за макету, шпер плоча није ни мало наивна за обраду, памтим муке са техничког.
 
Savet: idite u sitologiku u sarajevskoj, uzmite parspatu karton, on je 1,5mm -2mm debljine. U nekom vektorskom programu (CAD, Corel, Ilustrator..) nacrtati konture za secenje, sve otvore itd ili cak i samo graviranje za neke lajsne i slicno. Odneti kod nekog sto pravi pecate, da isece laserom. Posto se to naplacuje po minutu secenja, a na ovoj jednoj maketi nema puno, ne bi trebalo da kosta vise od 500-600din maksimum maksimuma. Nakon toga ofarbati, sklopiti, zalepiti, dodati tockove i sl.

Rezultat: dobijaju se precizno iseceni delovi, maketa deluje urednija

Inace + za ulozeni trud
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=715530#p715530:1gfgytpv je napisao(la):
IK-97 » 08 Mar 2020 23:06[/url]":1gfgytpv]Fotografisano sa huovei-jem...
Nije od stiropora.Veci deo karoserije je od sper ploce(one za tehnicko)ostali sitniji delovi su od kartona a tockovi su od plute(pampur isecen na koturove),i sve je ofarbano temperom.
Trebalo bi malo da se poigraš sa opcijama kamere na mobilnom, pa da ponovo fotografišeš. Tada bi se bolje videli detalji, kao što napisah kao zamerku, a verovatno bi se i bolje moglo uočiti da je šper ploča. Do sada se baš i nisam susretao sa ovim materijalom kao izborom za makete, jer to baš i nije uobičajen materijal koji se koristi. U svakom slučaju pohvale za trud, a pre svega za strpljenje, jer nemaju ga mnogi da bi ovo izveli na način na koji si ti.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=715550#p715550:1gfgytpv je napisao(la):
Дошљак » 09 Mar 2020 00:20[/url]":1gfgytpv]Свака част за макету, шпер плоча није ни мало наивна за обраду, памтим муке са техничког.
Sve zavisi koliko si spretan sa njom. Meni je to recimo išlo k'o od šale. I dan danas imam par stvarčica koje čuvam.
 
Izvinite zbog loseg kvaliteta fotografija,malo sam ovo na brzaka izveo,samo sam preneo moje fotografije sa foruma Autobusi.net(ja sam tamo Dejan Ikarbus).Kad budem imao vremena fotografisacu boljim telefonom i njega i ziu9...

Sper ploca ume da bude nezgodna za obradu,ali navikao sam sa njom da radim,sada postepeno u makete ubacujem i plasticne delove.Uglavnom radim na razvoju trenutno pravim Ikarbus IK 103 trebalo bi da mi to bude prva maketa sa funkcionalnim oslanjajem.U svakom slucaju hvala na sugestijama.
 
Имајући у виду да је шпер-плоча баш-баш зезнута за обраду као што већ неко рече, ово је одлично. Свака част! :)
 

I jedan istorijski fasifikat Sanos s200 u kolor semi Gsp-a Beograd.
 
Bolji od predhodnog ali obrada ivica i spojeva finom smirglom prije farbanja
 
Bravo! Da li postoji mogućnost da se napravi neki BKM 321 po narudžbini? :)
 
@direktor
Zavrsna obrada mi je bolna tacka ali radim na njenomm poboljsanju.
@vucko
Hvala.Rado bih se prihvatio tog posla ali zbog posla nemam vremena.
 
Да се и ја активирам на мени најдражој теми после 100 година!
Како вам се чине ЕМВ-и 412/416? :)
Прво гарнитура из најстарије гарде - 019/020:
IMG_20200528_090218.jpg

IMG_20200528_130935.jpg

Ту је и њена новија сестра 089/090. Која вам је дража?

Обе гарнитуре сам урадио у стилу као да су тек стигле из Шинвоза са ремонта, дакле са ЛЕД чеоним светлима. Ускоро се, после безмало 3 године, у мој возни парк враћа трећа, мени такође драга гарнитура - 093/094, тренутно је ремонтујем. :D
Битне напомене:
-Део кровне опреме намерно није уграђен на гарнитуре јер је подложан ломљењу.
-Пантографи су закочени, не могу се подизати.
-Нема правих точкова јер их нисам планирао за шине.
 
Lepo izgleda! :)

Plava boja i traka na vetrobranu odmah su me asocirale na Conecta iz Budimpešte..

Samo napred s maketama ;-)

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Хвала! ;)
Ево још једне стварчице која, баш као ни Конекто, у стварности не постоји као трола, али ја сам мало дао по машти па сам је створио!
Otokar Kent C трола:
IMG_20200726_184359.jpg

IMG_20200726_184413.jpg

IMG_20200726_184422.jpg
 
Svaka cast za trud.
Probaj da napravis osnovu od kartona pa preko nje da montiras oblogu od papira,tako ce model biti stabilniji i cvrsci.Mozes na primer da iskoristis kartonsku kutiju od nekog keksa...
 
Ево и једног лепог трамваја који није део флоте нашег ГСП-а, али је био део флота многих совјетских градова.
Како вам се чини РВЗ (илити РВР)-6? :) Штета што нисмо купили те трамваје уместо ЕМВ 412/416, тај трамвај је ПЦЦ склапан у тадашњем СССР (води се као ПЦЦ према неким књигама), отуда и надахнуће за макету. 8)
Pogledajte prilog 1
 
Vrh