Šta je novo?

Kućni ljubimci

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.354
Lokacija
Fruška gora
Nadam se da ovde na forumu ima članova sa kućnim ljubimcima
koji su, naravno, specifičan relax, ali i određena razna obaveza.
 
Kod mene se uvek udomi neka maca... ili je dobijem ili je nađem ili sama došeta.
Ovu 'šiparicu' mi je nedavno dao komšija, a ona već ima mače... Panta Panter
:)
 
Lepa tema :)

Podjednako volim i pse i macke
 
Sestra dovukla mačka starog oko mesec dana pre dve nedelje. Prvo smo hteli da mu nađemo gde da ga udomimo, ali je ubrzo postalo jasno da ostaje. Fotke stižu kasnije ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=459984#p459984:2p6wt927 je napisao(la):
Igor » Mon Jun 19, 2017 2:21 pm[/url]":2p6wt927]Lepa tema :)

Podjednako volim i pse i macke
Igor je oličenje forumske neutralnosti! :) Svaka čast care!

Ja imam psa, Kana (zlatni retriver)
14650201_1679210435739639_6393360081661478178_n.jpg


14900564_1691319081195441_5626567069907011241_n.jpg


12920539_1579451602382190_8078590825167988337_n.jpg


11406954_1413582665635752_4948468976826213952_n.jpg


13015529_1588345304826153_3653791057461596218_n.jpg


ali da nemam dvorište teško da bih uzeo psa! Pas je velika obaveza koja traje bar 8 godina! Ako želiš da mu bude dobro onda stvarno moraš puno da pružiš ako si u stanu, pre svega mislim na šetnje i to na bar 3 dnevno po bar 20tak min. Ako nemaš lift a stan je visoko onda možeš da očekuješ i da mu strada kičma ili tako nešto (neke rase su baš osetljive na to). Mene kan nekad probudi u sred noći jer mu se "ide" i to nije neki problem, ustanem, izbacim ga napolje on obavi šta treba i vrati se za 5 min. Da sam u stanu to bi bilo pola sata i tačno ne bih ni nastavio da spavam!

e sad, ono što pas može da učini za tebe je nemerljivo! ja sam bio depresivan kad sam ga dobio i od tad više nikad :) Jurio me je i neki lik koga sam krivično gonio i on se smirio kad je video psa pored mene. Dakle rešio mi je probleme :) I da, moje dvorište jedino u kraju nije pljačkano u poslednjih 10 godina! A imam zlatnog retrivera. Plemenit pas i član moje porodice!

edit: e da, imajte na umu i da morate da vodite računa o ishrani, i da za ovakvog psa kao što je moj morate bar povremeno da ga vodite u duže šetnje! Dok je bio mlad išli smo redovno do mlave i nazad pa čak i do nekog sela (do 25km u danu) i on je to odlično podnosio. Tako da je izuzetno bitno obratiti pažnju na rasu! Ovakvi psi imaju dosta energije i zahtevaju da je troše. A i za zdravlje im je potrebna vežba.
i da, iz požarevca sam (za svaki slučaj da napomenem)
 
gorstak, nije ni cudo sto si sacuvao dvoriste kad se odmah vidi da je Kana rodjeni cuvar i strah i trepet u kraju :) divna je

bar 3x20 minuta dnevno.. pa ako je stan za kucice robija onda ima smisla posto i ljudi na robiji imaju tih sat vremena setnje dnevno pa eto i kerovima toliko i to je to. bojim se da je sve mnogo komplikovanije a da cesto ljudi olako udluce da "imaju" psa pa posle naprave problem i sebi i psu

kad se kaze nisu svi psi isti vecina provo pomisli na rasu ili velicinu. e pa cak i psi iste rase imaju razlicite karaktere i sklonosti a da ne govorimo o razlikama izmedju potreba jednog sarplaninca i jednog pekinezera, ili o razlikama u potrebama mladog i starijeg psa, muzjaka i zenke, ovcara i terijera itd itd... nije to samo pitanje vremena provedenog napolju, mnogo je vaznije kako to izgleda, gledam gomilu maltezera koji porvedu i po 4 sata napolju ali vezani za klupicu dok se gazdarica na istoj zanima necim drugim.. neki pas moze satima sam da se zanima sa jednom lopticom, verujem da ti je to poznato, dok drugog moras da molis da je pogleda, jedan bi da seta kilometrima drugi bi da lezi u hladu i ne mrda..

ne postoji carobna formula za izracunavanje formule srece i za mene je car imanja psa kao kucnog ljubimca upravo u upoznavanju i obostranom trudu da razumete potrebe onog drugog. kao sto ce ker da nauci da sedne ili legen kad mu kazete tako i mi treba da naucimo kad nam oni "kazu" nesto sto je njima vazno. imam mesance, bili su mali i nije se moglo unapred znati na sta ce ispasti, ali cak i kad se uzme rasno stene nije to kao brendiran frizider pa da ima tacna specifikacija i garancija. u tom procesu upoznavanja se stvara prijateljstvo koje je obostrano i koje je mogo vaznije od samog okruzenja, tj da li taj pas zivi u dvoristu od 30 hektara ili garsonjeri od 30 kvadrata. verujem da bi i moji psi, bas kao i ja, bili mnogo zadovoljnji u svom zivotu da umesto u stanu zivimo na imanju sa vocnjakom ali sta je tu je. isto tako znam da kada ih dok sam na nekom putu ostavm kod prijatelja u velikom dvoristu, prvo par dana ne jedu i gledaju u kapiju a kada ih na kraju vratim u stan tesko je opisati tu srecu...

da ne tupim, psi su divna stvorenja i ako ih volite najmanje im je bitna kvadratura na kojoj se to desava i ima li okolo zidova.
 
19427825_10212746046821400_208425176_n.jpg

Oliver, star oko dva i po meseca. Majku mu zgazio automobil, on se zavukao ispod parkiranih kola i cijukao, sestra se jako sažalila i... kod nas je jedno dve i po nedelje.
 
Jel neko možda zainteresovan ili zna nekog kobi udomio jednog mladog mačka. Mačora smo našli sa polomljenom karlicom na trotoaru, u Vinogradskoj. Nismo mogli devojka i ja da ga ostavimo. Izlečen je, sterilisan, vakcinisan, očišćen od parazita i čipovan. Predivan je.Jako. Želimo da ga udomimo pre nego da odemo jer za najdalje mesec dana idemo na brod ( 8 meseci )i zaista ga nemamo gde. Nije priča, zaista ga nemamo gde. Kod svih naših prijatelja više nema mesta Pokušaćemo da pomognemo i ovom macanu ali uz vašu pomoć jedino možemo. Prevoz organizovan.
 
Neko je rekao: "Kada bi pas progovorio izgubili bismo i poslednjeg prijatelja."
 
Имам акваријум годинама и имао сам разне рибице али сада имам само гупике. Ако неко има акваријум поклонио бих коју гупику када се још мало размноже.
 
@Djole Pevcanin
Gupike su akvarijumske ribice za početnike. Kasnije idu egzotične i mnogo zahtevnije vrste za održavanje. Krenula sam sa gupikama a sada imam ogroman predivni akvarijum koji zauzima prilično prostora u dn. sobi a pruža mnogo zadovoljstva. Akvarijum je blagotvoran.
Zbog čega si se "vratio" na gupike?
 
Нисам могао да бирам. Акваријум је стајао празан неке две-три године и онда је пријатељ мог оца донео пуну кофу гупика. Имао сам свашта некада, од скалара до јапанског шарана. Имао сам и неке две које барем мени личе на пастрмку јер имају наранџасту главу горе и црне пеге. Те су ми појеле неколико рибица.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Imati dobar akvarijum zahteva potpuno studiozno poznavanje materije.
 
Познајем материју али никад ништа озбиљније од борца нисам имао.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Imam akvarijum i mučim početničke muke. Jutros mi je jedna ribica uginula, a nemam pojma zašto. Juče sam čistio akvarijum, nešto sam skembao sigurno. Pozdrav za kolege akvariste :) Fin hobi, ali kao što već rekoste, zahtijeva vrlo ozbiljan pristup.
 
Мој акваријум је класичн пребуџ. Филтер ми је активни угаљ, у њему се налази гробарски камен, замак, прљавштине колико хоћеш јер треба времена да се све то очисти а никад не чистимо толики акваријум до краја, шкољке итд. Хлебом сам хранио рибе неко време и нису угинуле.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
@Svetlopis
Ne samo ozbiljan pristup već i dobru opremu i pre svega dobro poznavanje, kako već rekoh.
Pa @Djole brate slatki, gde hlebom da hraniš ribice, nisu golubovi :D Doduše, ni ja nisam bolja, jednom sam iz znatiželje iz jednog akvarijuma uzela par gupika i dala ih nekim skupim sortama. Slistili su ih kao što bih ja sada ribu na gradelama. :D
Odoh do ŠS...
 
Ima neko iskustva sa zebama? Neke važne detalje i sl. Iskukala mi ćerka kafez sa dve ptičurine, a i meni su sad simpatične, pa ne bih da im nešto fali. Za početak, tripujem se da jedan od dvojice uopšte ne pije vodu...
 
Hm, najsmešnije u svemu je što deca traže ljubimce a posle se roditelji staraju o njima.
Ne znam ništa o zebama ali znam o papagajima. Nimfa i tigrica su mi oduzele tri godina života a zbog malog belog zeca spavala sam nedelju dana na stolu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=652852#p652852:366ilsi2 je napisao(la):
Пантограф » 25 Авг 2019 08:17 pm[/url]":366ilsi2]Ima neko iskustva sa zebama? Neke važne detalje i sl. Iskukala mi ćerka kafez sa dve ptičurine, a i meni su sad simpatične, pa ne bih da im nešto fali. Za početak, tripujem se da jedan od dvojice uopšte ne pije vodu...
@Пантографе, можда овде нађеш нешто што ти буде требало
https://petface.net/upoznajte-zebe/
http://moj.pet-centar.rs/Pitajte-nase-v ... vanje.html
Овде прочитај чланак и трећи коментар https://njuska.com/zeba-ljubimac-za-gle ... i-mazenje/
 
@Ксенија, имао сам само две тада и то неке штеточине, појеле ми неколико гупика и још по нешто. Чекали смо да цркну и зато смо их хранили хлебом. Сад морам да набавим муљара и алгара јер акваријум никада не чистимо и не празнимо до краја.
 
@Djole :laugh: I, šta kažeš, čekali ste da crknu. :lol:

Podstakao si me da opišem nemili događaj iz mog života. Stariji sin je strastveni ljubimac akvaristike. Krenuo je sa gupikama a onda smo povećali porodicu sa osrednjim akvarijumom i solidnim brojem ribica. Nismo imali dobru opremu tačnije, termostat za grejač vode, već smo isključivali kada je potrebno. A onda je sin otputovao na rekreativnu nastavu i obavezao nas da redovno isključujemo grejač. Bili smo vrlo revnosni do kobnog dana. Pala je noć a grejač ostao uključen. :bash: Kad se ujutru nisam šlogirala nikad neću. Ribice su plutale po površini, skuvane. Izdržljiviji primerci su mrduckali plutajući. Potekle su mi suze.
Munjevito sam skovala plan, poručila duplo veći akvarijum, kupila kompletnu opremu i nove ribice i, po povratku sa rekreativne, sinu sam rekla da je u akvarijumu zavladala epidemija. :laugh: (Malo sam proučila materiju da budem što uverljivija). To me je spasilo, a istinu sam mu otkrila nakon par godina.
Sada je sasvim druga stvar, ribice nam prkose jer žive kao u dvorcu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=652990#p652990:18iukh1w je napisao(la):
Гага » 26 Aug 2019 12:31 am[/url]":18iukh1w]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=652852#p652852:18iukh1w je napisao(la):
Пантограф » 25 Авг 2019 08:17 pm[/url]":18iukh1w]Ima neko iskustva sa zebama? Neke važne detalje i sl. Iskukala mi ćerka kafez sa dve ptičurine, a i meni su sad simpatične, pa ne bih da im nešto fali. Za početak, tripujem se da jedan od dvojice uopšte ne pije vodu...
@Пантографе, можда овде нађеш нешто што ти буде требало
https://petface.net/upoznajte-zebe/
http://moj.pet-centar.rs/Pitajte-nase-v ... vanje.html
Овде прочитај чланак и трећи коментар https://njuska.com/zeba-ljubimac-za-gle ... i-mazenje/
Хвала Гаго!
Не знам како ће ићи ово са прањем кавеза једном недељно, треба то нахватати, онако мало и истриповано, и вратити иза решетака...
 
Цркле обе, након тога је акваријум био празан дуго док нисам добио гупике. Ускоро ћу набавити муљара а затим и алгара.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Vrh