Šta je novo?

Kosmaj

bigvlada

Advanced
Učlanjen(a)
29.06.2007.
Poruke
2.610
Pohvaljen
14
Lokacija
Beograd - blokovi
Pošto imamo tu sreću da u okviru grada imamo i planinu, hajde da vidimo kako bi mogli da je razvijemo.
Podrazumeva se kvalitetan pristup dotičnoj, tj. dovoljno autobusa kao i što bliža stanica Beovoza. Kosmaj vidim kao mesto gde bi ljudi mogli da pobegnu za vikend, planinsko odmaralište, skijaški centar kao i sjajno mesto za izgradnju rehabilitacionog centra na obodu grada

Evo par projekata koji su istina predloženi za druga mesta, ali bože moj, mogu sasvim lepo da legnu i kod nas :D

Rehabilitacioni centar, ako sam dobro shvatio, diplomski rad arhitekte Sare Šnajder. Meni je projekat prosto genijalan :D

sarahschneiderdiplommodmm3.jpg

sarahschneiderdiplomplocq2.jpg

sarahschneiderdsc0179vq8.jpg

sarahschneidermod1uv9.jpg

sarahschneiderrend1or7.jpg

sarahschneiderrend3pa7.jpg

sarahschneidersarahaerijd2.jpg

sarahschneidersarahinteay6.jpg

sarahschneidersarahsectmf7.jpg
 
Skakaonica i ski staza. Verujem da ćemo dobiti novog Primoža Ulagu tek kada budemo imali stazu u blizini nekog većeg grada. Od 2 miliona ljudi naći će se njih 100 koji će biti dobri u ski skokovima.

0715hopfinalsectionacadoe0.jpg

facade0045time070621vbcxm2.jpg

jdshop2je0.jpg

nightynightjy7.jpg

topviewxs3.jpg


Ima li neko fotografije ski staze na Kosmaju, to je valjda beton preko kojeg je stavljena trava?
 
Ovaj rad Sare Snajder je ... wooow..
Nego, koliko se to isplati? Sledi nam sve manje zima sa snegom, a mislim da Kosmaj sa njegovih 626m nema dovoljnu visinu da bi to pravilo neku razliku... Mozda gresim?

Tamo vec sada postoji ovo:
http://www.country-club-hotel-babe.com/

a i veliki broj zasticenih vrsta (dve sa Crvene liste), tako da nisam siguran koliko ima smisla siriti covekovo mesanje u tu planinu...
 
^^ bio sam pre par dana u tim babama. izgleda kao ogromna ruzna gastarbajterska kuca u nekom selu. plus generise toliko otpadnih voda da to seoska kanalizacija ne moze da primi, pa se preliva u okolinu. sta god da se od ovoga gore pravi (a zaista izgleda apsolutno fenomenalno), prvo treba vodovod, kanalizacija, saobracajna infrastruktura (do baba se putuje _jedan sat_, i to 30 min autoputem, pa onda jos 30 min nekim razvaljenim seoskim dzadama), itd. a nazalost ne bih rekao da u srbiji postoji mogucnost tolike organizacije odjednom
 
Bio sam ja u Babama davno, i da, otprilike se slažem. Bilo je par dobrih ideja, no sve su usrali. A mogu misliti kako je tek sada jer ja kad sam bio još su se neke stvari radile.

Inače, ta strana ka Ralji je odlična za vožnju bicikla, ja nisam skroz do Baba išao, ali blizu.

I kad se spuštate sa Kosmaja ka Beogradu, sa desne strane ima takoo dobra kafana, imaju jagnjetinu da odlepiš. A stolovi se nalaze u voćnjaku. Mnogo je lepa. :)

ps Ja dole ka Kosmaju ništa ne bih dirao, ovako je lepo. Možda jedna-dve biciklističke staze.
 
Oni gore projekti su odlicni samo znamo mi da od toga kod nas nema nista... :(
 
Kopaonik kupuje opremu za veštački sneg, tako da isto može da se uradi i sa Kosmajem, nikakav problem. Naravno da treba što manje menjati, mislio sam samo ono osnovno, plus trim staza, slično kao kod hotela Omorika na Tari. Kosmaj nam je u komšiluku, šteta da ostane usamljen :)
 
Ima li neki ,,Kosmajac,, na forumu , sobzirom da je još uvek prva stranica
koj bi mogao malo bolje da prikaže ostalim forumašima sa par postova
po nešto i od ,,starog,, i od ,, novog,, Kosmaja ? :)
 
Kulturno istoriski spomenici i ostala staro interesantno nasledje
Savremene i neobične vredne novotarije iz oblasti arhiktekture i industije
A i ovako, slabo sam upoznat i sa prirodnim svojstvima samog Kosmaja.... :oops:

Nekako Avala mi je uvek bila naj jači simbol Bgda
te na njenoj temi prikupih i prikazah neke poznate i manje poznate razne nj. zanimljivosti
a sada uz doprinos i dr. članova je vec na četiri strane http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic. ... ilit=Avala :wink:


Pa mi si čini da i Kosmaj zaslužuje da se ovde osvetli malo i ne samo za Beobuildovce
vec i za one mnogobrojne koj samo virkaju sa strane :D

To mu dodje kao neka sveopšta -BeoBuildizacija- :lol:
 
Нелегалштина испод споменика на Космају:
received_858363864944667.jpeg
 
Vidikovac na Kosmaju i repetitori











Spomen kosturnica









Kroz šume i livade prema Manastiru Kasteljan













Ruševine manastira















 
Iz šume izviruje brdo Košutica. Put se nastavlja prema podnožju Kosmaja gde se nalazi Manastir Pavlovac





























Spomenik borcima partizanskog odreda.











Još jedan manastir u podnožju Kosmaja, manastir Tresije















Na sam vrh Kosmaja (626m nadm.visine) je nemoguće otići, pošto vojska brani prilaz











Sve u svemu, prijatna šetnja na najvećoj planini Beograda. :sesir:
 

Радојичић: Чувамо природна богатства Космаја


Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић саопштио је да је Град Београд издвојио близу 15 милиона динара за пројекат идентификовања, праћења и конзервације ретких, угрожених и ендемичних дрвенастих врста на подручју Космаја.

– Ова средства се издвајају из буџета Града Београда током ове и наредне, 2023. године. Космај је предео изузетних одлика и од 2004. године налази се под заштитом у циљу очувања шуме, те ретких и угрожених биљних и животињских врста – истакао је Радојичић.

Градоначелник је навео да је више од 70 одсто површине планине Космај под шумском вегетацијом где доминирају букова и храстова шума, уз мањи број четинара, те да се на Космају налази преко 550 различитих врста биљака.

– Космај и његова шира околина представљају подручје од посебног културно-историјског значаја за Београд, са већим бројем заштићених културних добара и споменика и зато ми је посебно драго што ћемо и овим пројектом допринети томе да заштитимо овај природни, али и културно-историјски драгуљ Београда – закључио је градоначелник Радојичић.

 
Porodična istorija veli, da je pradeda Rista, rodom iz Negotinske krajine, koji je bio zidar i selio se trbuhom za kruhom, jednom došao u Nemenikuće gde mu je bilo ponuđeno da sazida parohijsku kuću. On prihvati, a dogovor je bio, da pošto je parohija bila siromašna u novcu, za njegov rad bude plaćeno zemljom. Tako i bi, pa se on tu najzad i skući, dobivši pet jutara zemlje, tik do crkvene porte. Vremenom su neki raskalašni preci krčmili to imanje, najčešće gubivši na kocki, tek preostalo je nekih pola hektara sa kućom, sazidanom negde pred sam kraj XIX veka.

U njoj je rođen i ćale, a na toj zemlji sam proveo najlepše dane ranog detinjstva. Nana, rodom iz obližnje Dučine i deda, bili su učitelji u penziji i uživali su veliki ugled kod seljaka. Kultivisali su imanje i od njega napravili zemaljski raj. U selu su tada još radile tri vodenice (govorim o kraju 60-tih), svi putevi bili su zemljani i da nije bilo struje, sve bi izgledalo kao zaustavljeno u davnoprošlom vremenu. Potok je znao da nabuja, rastinje da prekrije sve i snove da obuzme magija Kosmaja sa svojim visokim vazduhom prepunim mirisa. Naročito bi bio uzbudljiv Petrovdanski vašar u crkvenoj porti, sa svojim nakinđurenim čezama i zaprežnim kolima, kojima su seljani pristizali sa svih strana. A mi bismo tako iz avlije posmatrali te vesele povorke, a kasnije bi me deda poveo, onako okupanog i svetlucavog, u portu na provod. Nošnje, kola i ringišpil, šećerna vata i limunada, i mnoštvo dece za igru i jurnjavu - e, to su bila vremena! :)

Mnogo godina kasnije se zarati, te u tom smutnom vremenu dune nekima da se imanje rasproda, "jer nikom to ne treba". I sve se dogodi na brzinu i tajno, da ne čujem ja, koji sam tada bio "na dužem službenom putu". Ostadoše samo uspomene.

Tri vaskrsenja crkve u Nemenikućama

crkva sv petra i pavla S.jpg


VIRTUELNA ŠETNJA
 
Postoje li hoteli ili smestaji na Kosmaju i Avali?
 
Najjace od svega na Kosmaju mi je sto vas na vidikovcu kad se popnete i pogledate ka Beogradu doceka metalna sipka po sred "pogleda", a pritom ista ne sluzi apsolutno nicemu ;).
Apsolutno smo operisani od toga da neko mesto sredimo, ucinimo turistickim i da privedemo nameni kompletno, uvek nesto fali. Sve je ofrlje, do pola.. vidikovac je pravljen da bi tu postojao objekat s tom namenom, a to sto ne sluzi svrsi to je vec nesto drugo.
 
Vrh