Šta je novo?

Koridor 10

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426572#p426572:2njv7zfm je napisao(la):
laki72 » 06 Jan 2017 12:04 pm[/url]":2njv7zfm]Svako ko ocekuje po jakom vetru "apsolutno cist" put, neka na meytima gde vetar nanosi sneg proba da cisti 1m2.
Tek kad uspe to da uradi moze isto da ocekuje od drugog.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
Staviš po 2 ekipe na svakih 2 km da špartaju sve vreme na tih 10-20km dok traje nevreme , ukupno 8 ekipa u oba pravca i neće biti ovako.
 
Nije baš tako. Mislim da se nigde u svetu ne čisti sneg za vreme mećave jer bukvalno svaki nalet vetra donosi novi sloj snega.

Bolje bi bilo da sa strane zasade neko šiblje pa će nanosi da prelete preko.
Kada se vozi kroz Vojvodinu kada je sneg i vetar, tačno se vidi kako vetar ide na put gde nema ništa sa strane, a gde je bilo šta sa strane (neko nisko šiblje) put je čist.

Poslato sa telefona
 
Ovaj konkretan zastoj je nastao tako što se desio lančani sudar, pa je čitav put bio neprohodan za sva vozila, uključujući i ekipe za čišćenje.
 
gygy11":2gcvkl35 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426572#p426572 je napisao(la):
laki72 » 06 Jan 2017 12:04 pm[/url]":2gcvkl35]Svako ko ocekuje po jakom vetru "apsolutno cist" put, neka na meytima gde vetar nanosi sneg proba da cisti 1m2.
Tek kad uspe to da uradi moze isto da ocekuje od drugog.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
Staviš po 2 ekipe na svakih 2 km da špartaju sve vreme na tih 10-20km dok traje nevreme , ukupno 8 ekipa u oba pravca i neće biti ovako.
Niko to ne radi niti moze da radi na taj nacin.
Kako mislis da ekipa cisti ta (recimo) 2-3km, kada su ulazi i izlazi sa autoputa na 20-30km ?
Sa druge strane, vetar koji duva olujnom jacinom nanese sneg u par minuta maksimum, bez obzira sto je prethodno ocisceno i bacena so.
Jedini lek koji je moguc u ovakvoj situaciji je zatvaranje autoputa (ovo cesto rade u HR na A1 uglavnom z og olujne bure), sto je opet mac sa dve ostrice
GOJE":2gcvkl35 je napisao(la):
Ovaj konkretan zastoj je nastao tako što se desio lančani sudar, pa je čitav put bio neprohodan za sva vozila, uključujući i ekipe za čišćenje.
Naravno. To su vanredne situacije koje se ne mogu predvideti.
Moramo shvatiti da se protiv prirode ne moze. Ona je divna, ali nekada, kao ovih dana pokaze i svoju drugu stranu...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ja isto mislim da nadležni i nisu mogli mnogo više da urade. Problem je što niko ništa nije javljao.

Cena postavljanja infopanela na najprometnijim deonicama autoputa (okvirno NS-BG-Niš) ne košta mnogo više od novogodišnje rasvete.

A kad ih još nemamo, šta je bio problem da policija sa megafona obavesti ljude u koloni šta se dešava, i da RTS stalno javlja o ozbiljnosti situacije da ljudi ne kreću na put.
Šta su misli da neće da se sazna?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426778#p426778:3a4benw5 je napisao(la):
GOJE » Sub Jan 07, 2017 8:48 pm[/url]":3a4benw5]Ovaj konkretan zastoj je nastao tako što se desio lančani sudar, pa je čitav put bio neprohodan za sva vozila, uključujući i ekipe za čišćenje.

Ekipe valjda mogu da uđu u kontra smeru i da rasčiste ispred vozila ?
Ista mi se situacija desila 2012. kod Bačke Topole i da nismo se sami organizovali i počupali ograde ko zna do kada bi sedeli onako okovani. Posle 15 sati agonije vožnja od 30 km u suprotnom smeru.
 
Neorganizovanost nesposobnost kur bolja na vise nivoa da su zasadili 2012 nesto protiv smetova sad bi vec imalo ulogu
 
bagremi brzo rastu, a i lako se primaju. Ne treba sadnice, samo bockash grancice u zemlju. Mogli su, a josh uvek mogu to da urade.
 
A kad neko izleti sa puta pa se zakuca u drvo, onda bi isto ovako hejtovali sto im je drvece pored puta da ljudi ginu, umesto bezbedno da se zaustave... :(
I da jos jedna stvar. Svaka 'barikada' je mac sa dve ostrice, jer u zavisnosti od smera vetra koji duva moze dovesti do stvaranja jos vecih smetova.

Probacu da rezimiram nepristrasno.
Jak vetar uz snezne padavine je najavljen. Promena vremena u celoj evropi se odigrala relativno brzo i prethodnu (dugorocniju) prognozu za umereno vreme zamenila je ona da se u naredna 24 sata ocekuje osetno zahladjenje, sa jakim vetrom i mogucim sneznim padavinama.

Sve se poklopilo sa krajem novogodisnje-bozicnih praznika, kada je saobracaj intezivniji.
Mnogi nisu imali mogucnost da odloze putovanje, a neki su i ignorisali upozorenja.
Desio se ozbiljniji saobracajni udes, doslo je do zastoja, koji je posledicno uzrokovao prekid ili otezani rad putarskih sluzbi, a sve to uz izuzetno nepovoljne vremenske prilike...
Ljudi, zima je, nema zaje*******ancije ;)
I u Madjarskoj su pre neku godinu na M1 imali identicne probleme koje nisu uspeli da rese bez obzira sto su im u pomoc dosle desetine ekipa iz Austrije.

Ciscenje snega po vetru je sizifov posao...
Ma koliko mi ne zeleli da nam konfor odlucivanja i putovanja ne uticu vremenske prilike, to ipak nije tako i nosi odredjeni rizik.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Sneg niko i nigde ne čisti po mećavi. To je detinjasto očekivati. Decu odgajamo na način da očekuju da je sve kontrolisano i da priroda nema uticaj na naše živote, a onda se kao odrasli ljudi šokiraju i iznenade, pa i bes proradi :), kada otkriju da ponekad nije tako...

Mnogo je učinkovitije :) ljutnju kanalisati u smeru pritiska za gradnju bukobrana. Oni veoma pomažu protiv mećava, ako su pametni građeni imajući u vidu i tu funkciju...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426789#p426789:2kjn3n6x je napisao(la):
vladimir79 » 07 Jan 2017 11:00 pm[/url]":2kjn3n6x]И још летње гуме.

mogu da razumem da ne može da se očisti autoput, ali ne mogu da razumem da se makar pri ovakvom vremenu ne postave patrole saobraćajne policije koje će isključivati iz saobraćaja vozila s letnjim gumama, uz prikladne kazne i bodove za vozače.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=eJKIBeb6nQs[/youtube]
 
i ovako :bash:


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2jNA5xMsaNI[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426933#p426933:1yfixka6 je napisao(la):
astrodule » Ned Jan 08, 2017 9:44 pm[/url]":1yfixka6]Ma da, lako je kada nema vetra.

Shvatite, kada duva jak vetar, i kada se prave smetovi, nema rešenja.

Ne mozes ti nasem narodu objasniti...
Kod onakvog nevremena kakvo je bilo, eventualno bi pomogli grejaci pod asfaltom. Mada je i to pod znakom pitanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=426818#p426818:w5tabt41 je napisao(la):
laki72 » 08 Jan 2017 08:49 am[/url]":w5tabt41]A kad neko izleti sa puta pa se zakuca u drvo, onda bi isto ovako hejtovali sto im je drvece pored puta da ljudi ginu, umesto bezbedno da se zaustave... :(
I da jos jedna stvar. Svaka 'barikada' je mac sa dve ostrice, jer u zavisnosti od smera vetra koji duva moze dovesti do stvaranja jos vecih smetova.

Зато се направе барикаде/засади дрвеће са обе стране па нема сметова ни са једне стране. :wink:
 
Pa po toj logici pre neku noc se nikako nije moglo desiti da vetar nanosi sneg u kneza viseslava izmedju crkve i ulaza u avala film, jer je tu sa obe strane visoka suma.
A upravo se to desavalo, ja video svojim ocima :)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Zimski vetrovi verovatno duvaju skoro uvek sa iste strane. Sigurno postoje merenja godinama unazad. Kada bi se malo analizaralo, našlo bi se dobro rešenje.

Čak mislim da je nisko šiblje sasvim dovoljno jer ono pravi efekat skakaonice za vetar koji onda preleti iznad puta. Mislim da sam već pisao kako se tačno u Vojvodini vidi kada ima snega i duva vetar kako sneg leti uz asfalt, a tamo gde ima nešto pored puta sneg se ne vidi kako prelazi preko asfalta.

Problem prave i teretna vozila koja krenu da pretiču, a o letnjim gumama na običnim automobilima da ne pričam. Policija je tu da sprečava takve stvari.

Naravno, prevencija je retko korišćena reč u praksi kod nas.
 
Policija je nemocna zbog utedbe u vezi zimskih guma.
U beogradu nije bilo sneznih padavina, neko se ukljuci na AP. Dalje sta da rade?
Kada se kolona zaglavi u smet, vec je kasno...
Slazem se za siblje i nisko zbunasto rastinje.
No glavni problem je u glavama ljudi.

Pre nekoliko godina kada je bilo slicno u madjarskoj, moj tast se bez nekog valjanog razloga zaputio iz beca za srbiju.
Tri puta ga vracali od Djera i on tri puta ponovo kretao...
Na kraju se vratio u Bec, odspavao, pa i ovo nanovo, ponovni pokusaji...
Inat u ovakvim situacijama ne pomaze, vec razum i opreznost.
Neka alternativa je bila preusmeravanje na skroz druge pravce tranzitnih putnika, mada neke velike alternative na mestu gde su kod nas nastali problemi nije ni bilo jer je nevreme bilo (i jos jeste) regionalnog karaktera, a ne lokalnog.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Uz puteve na mestima gde se najcesce pojavljuju smetovi na zapadu i u Madjarskoj sam vidjao slicne ograde:

040612_snowfence_full.jpg

_DSC0755.jpg


A evo i objasnjenje kako te ograde deluju:

how-snow-fence-works.jpg
 
Jos da neko to zna da uradi u jp krs putevi srbije ee gdje bi mi bili ali jok
 
Vrh