Nastavljena javna rasprava o Nacrtu zakona o denacionalizaciji
PARIVODIĆ: Za obeštećenje bivših vlasnika potrebno oko 2,5 milijardi evra
Link: danas.co.yu
PARIVODIĆ: Za obeštećenje bivših vlasnika potrebno oko 2,5 milijardi evra
Izvor: DanasBeograd - Naturalni povraćaj oduzete imovine biće primenjen uvek kada je to moguće, dok će u slučajevima kada nije realno bivšim vlasnicima biti isplaćeno obeštećenje u vidu jednokratne naknade ili izdavanjem državnih obveznica. Za te potrebe biće obezbeđeno četiri milijarde evra. Naturalna restitucija startovaće po stupanju zakona na snagu, a novčano obeštećivanje nakon dve godine - izjavio je juče u nastavku javne rasprave o radnoj verziji zakona o denacionalizaciji državni sekretar u Ministarstvu finansija Slobodan Ilić.
On je podsetio da se u dosadašnjoj diskusiji o zakonu postavljalo pitanje da li država može da isplati neophodne naknade jer već postoje opterećenja kao što je isplata stare devizne štednje koja godišnje odnosi između 250 miliona i 300 miliona evra. Ilić je podsetio da je dodatni problem za restituciju nastao otkupom stanova tokom devedesetih kada je došlo do odvajanja svojine nad objektom i svojine nad zemljištem, a od 140.000 zahteva za povraćaj imovine, oko 65 odsto, odnosno 90.500, odnosi se na povraćaj zemljišta. U tom kontekstu treba podsetiti da neki od stručnjaka zastupaju stav da bi oni koji su vlasnici objekata na nacionalizovanom zemljištu trebalo da dobiju pravo zakupa tog zemljišta, a drugi opet procenjuju da korisnici to zemljište dobiju u svojinu uz isplatu odgovarajuće naknade bivšim vlasnicima.
Kreator radne verzije zakona Milan Parivodić naglasio je da je ukupan iznos obeštećenja od četiri milijarde evra prihvatljiva suma. "Prema mojoj proceni za obeštećenja neće biti potrebno više od 2,5 milijardi evra", rekao je Parivodić.
On je podsetio da u slučaju preduzeća koja su nacionalizovana, a prodata u procesu privatizacije do avgusta 2004. godine, odgovornost za obeštećivanje bivših vlasnika snosi država, dok je posle tog perioda u kupoprodajne ugovore ugrađivana klauzula po kojoj su kupci prihvatali da će trpeti posledice stupanja na snagu zakona o denacionalizaciji. Parivodić je pojasnio da će zakonom biti obuhvaćena i privatizacija građevinskog zemljišta tako da će u 80 odsto slučajeva novi vlasnik zemljišta biti lice koje je vlasnik objekta na tom zemljištu. Samo u 20 odsto slučajeva zemljište će pripasti bivšem vlasniku pa će vlasnik objekta na tom zemljištu umesto naknade za korišćenje zemljišta, koju plaća državi, plaćati zakup privatnom vlasniku. Kada je reč o finansijskom obeštećenju Parivodić je podsetio da će građani stariji od 65 godina dobiti novac u gotovini, a ostali u obveznicama koje će biti izdavane sa rokom dospeća od 20 godina i njihovi vlasnici dva puta godišnje dobijaće obroke.
Većina učesnika u diskusiji ocenila je da tekst zakona treba pročistiti. Sudija Vrhovnog suda Srbije Snežana Andrejević ocenila je da treba naglasiti kojem sudu će građani moći da se žale na odluku direkcije za restituciju. Ratomir Slijepčević iz Udruženja pravnika Srbije postavio je pitanje šta će biti sa bivšim vlasnicima koji potražuju objekat koji je u međuvremenu srušen i dodao da i njima treba isplatiti obeštećenje jer će u suprotnom biti diskriminisani. I. R.
Link: danas.co.yu