Osim džakova, šta još može savladati vodene bujice? (FOTO)
Utorak, 20. 05. 2014.|16:07 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... jice?-FOTO
Mobilna brana
Danas u Srbiji na hiljade dobrovoljaca pune džakove sa peskom i postavljaju ih duž obaloutvrde u nadi da će zaustaviti bujice. Svojim radom uspeli su da odbrane gradove, ali opasnost još traje.
Ovih dana najčitanija vest na našem sajtu je sistem odbrane od poplava promovisan 2011. godine u Novom Sadu.
Međutim, ta mobilna oprema je namenska i samo i jedino se može koristiti u Novom Sadu, kažu u "Vodama Vojvodine".
Mobilna oprema za zaštitu Grada Novi Sad od visokih stogodišnjih voda Dunava, garantuje bezbednu odbrambenu liniju najvećeg vojvođanskog grada, i služi za zatvaranje prolaza na donje bentove i nadvišenje, montiranjem na namenska mesta, napravljena na nasipu u Novom Sadu.
Kada vodostaj Dunava kod Novog Sada pređe 750 cm (granica za proglašenje vanredne odbrane na ovom delu Dunava je 700 cm), onda se ta mobilna oprema postavlja.
Vodeni zid
Nekoliko interesantnih rešenja stiže iz firme "Korekt Company". U pitanju su "vodeni zid za zaštitu od poplava" i "Beaver sistem protiv poplava".
Za postavljanje 100 m vodenog zida potrebno je samo 14 sati.
Vodeni zid je napravljen od visoko kvalitetne gumirane PES tkanine. Zahvaljujući EPDM gumenom sastavu, vodeni zid je visoko optoran na ozon i UV zrake, i predviđen da traje dugo. Gumene vreće su opremljene ulaznim i izlaznim ventilima od nerđajućih materijala.
Napunjene vodom, ove brane su u duhu zaštite životne sredine i nakon upotrebe lako se prazne i čiste, pakuju i skladište na odgovrajućem mestu.
Ovo nije slučaj sa vrećama peska koji je nakon upotrebe vlažan i čije je odlaganje moguće samo na odgovarajućim deponijama.
"Beaver sistem protiv poplava"
Beaver sistem protiv poplava se koristi za zaštitu okoline (gradova, sela, naselja, njiva), zaštitu građevina (kuća, zgrada, industrijskih hala), zaštita privatnih objekata (garaža, podruma, stepeništa).
Sistem zadržava i preusmerava vodu - zadržava vodu prilikom izlivanja jezera i reka i preusmerava vodu u željenom smeru, zatim skladišti vodu - mogućnost skladištenja voda prilikom padavina za potrebe gašenja požara.
Osam ljudi za 1,5h mogu da postave 320m brane, visina zaštitnog zida od 30cm do 180cm, dužine modula su 5,10,15 i 20m, a temperaturni opseg od −30 do +70 stepeni Celzijusa.