Šta je novo?

Karaburma

Mali Leskovac je Karaburma, nije Mirijevo. Karaburma je uvek smatrana najgorim delom (urbanog) Beograda, jos dok sam ja isao u osnovnu a to je bilo pre 40 godina. Nista se nije promenilo do danas.
 
Па кад је у прошлости била губилиште, кланица и депонија.
 
Hvala vam na kratkim lekcijama iz geografije i istorije, vi dobri ljudi :)

Inace granica klanice je Mirijevski bulevar najpreciznije geografski, a Mali Leskovac je drzava za sebe. Jedno od mnostva romskih naselja na teritoriji Beograda, koje poprilicno ugrozava kako Karaburmu tako i Mirijevo. @Jelenakbg ne treba tamo ici sam niposto, niti se raspitivati za nekoga. Jedina opcija je preko nekoga ko poznaje nekoga.... Ako vec zelis da se raspitujes, mozes da pokusas kod servisera i vulkanizera duz Mirijevskog bulevara.
 
Много негативних коментара о Карабурми, али неминомвно је да ће то насеље бити у потупности џентрификовано за 10 до 15 година. Инфраструтура неће бити много боља, али није ни на Врачару. Дрога и ситан криминал ће се пребацити са друге стране Панчевца.
 
A mislim ko da droge i sitnog kriminala nema u bukvalno svakom delu grada 🤷🏼‍♂️

Mozda je ruzna, ali tesko bas da je danas opasnije ziveti na Karaburmi nego Vracaru, Dorcolu, NBG-u 🤷🏼‍♂️
 
Сваки крај је подједнако опасан данас. Овде је више проблем лоша инфраструктура и ова нехигијенска насеља около, мада слично је и по осталим деловима града, сваки крај има мању или већу малу.
 
Prisetim se uvek predavanja iz studentskih dana, istorija Jugoslavije, kada je neki kolega, govoreći o bombardovanju tokom DSR, pomenuo da je "na Karaburmi bila katastrofa", na šta mu je profesor odgovorio "kolega, ja iskreno mislim da do danas situacija nije ništa drugačija".
Mali Leskovac je Karaburma, nije Mirijevo. Karaburma je uvek smatrana najgorim delom (urbanog) Beograda, jos dok sam ja isao u osnovnu a to je bilo pre 40 godina. Nista se nije promenilo do danas.
 
Сваки крај је подједнако опасан данас. Овде је више проблем лоша инфраструктура и ова нехигијенска насеља около, мада слично је и по осталим деловима града, сваки крај има мању или већу малу.
Акцнат је на данас. Или боље речено и даље. Са све већим социјалним разликама, мислим да ће стопа криминалитета да се разлкује од краја до краја, како то бива и у уређеном Западу.
 
Питање је када ће свако насеље изгубити сиромашне нехигијенске квартове. Мада нису само она генератор криминала. Можда ће Дорћол први да доживи такву трансформацију.
 
Da kazem nesto kao stanovnik Karaburme 10ak godina. Svasta sam lose cuo o kriminalu u naselju, ali skoro nista nisam video ili doziveo na svu srecu. Po meni, izgradnja Biga i Lidla je znacajno ozivela kraj, dobio se sadrzaj kojeg nije bilo i stvorio osecaj urbane sredine. Zajedno sa SC Karaburma i pijacom su mi sasvim dovoljni za vecinu potreba, cak i vise nego u drugim krajevima.
Veliki minus: 1. NEHIGIJENA, i to je ucinak samih zitelja. Parkovi prepuni smeca, izmeta, nevezanih pasa. 2. Nesredjena Ada Huja sa svojim vizuelno aromaticnim efektima. Sve ostalo je slicno ili cak i gore nego u naseljima slicnog profila.
Licni utisak: Daleko od sjajnog, jos dalje od prica koje je prate iz proslosti
 
1000026869.jpg
 
Interesantan je ovaj Hotel i Dom kulture pored današnjeg Maxija u Marijane Gregoran, kao i nikad sagrađeno obdanište u Vojvode Micka, blizu škole Arčibald Rajs.
 
Kao neko ko je stari Karaburmac (rođen i odrastao tamo) po meni jedino rešenje za Karaburmu (i okolna naselja) je isto ono što je urađeno na Novom Beogradu sredinom 2000ih, dakle postepeno pretvaranje naselja od spavaonice ka poslovno-stambenom kvartu. Dakle, sve udžerice/zanatske radionice i ostalo duž Mirijevskog bulevara zameniti poslovnim zgradama A klase, poput Airport City-a i zgrada u Milutina Milankovića. Isto može da se uradi i sa garažom GSP-a koja se može pomeriti negde drugo.

Oko poslovnih zgrada A klase prirodno će se graditi stambene zgrade više klase (neki novi A blokovi, Westovi) i time će se Karaburma silom prilika uvesti u normalne tokove, umesto da ostane u čabru u kakvom je sada.

Poslovne zgrade A klase će privući ozbiljne firme i tu će se viđati neki drugi svet. Nije isto ako bi Mirijevski bulevar umesto sadašnje situacije postao nova Japi ulica poput Omladinskih brigada ili Milutina Milankovića. Jednostavno to će povući čitav kraj na tu stranu i srednjoroĉno to će biti kraj poput Novog Beograda sada, što se tiče kvaliteta života.

Kraj u kojem su ti komšije Deloitte, Microsoft i slična ekipa, umesto sakupljača sekundarnih sirovina, auto servisa, otpada i tako to, prosto mora krenuti napred, ako me razumete.
 
Klasični plitkoumni komentar od Dejana, kome je najveći problem što u kraju žive siromašni, pa hajde da pravimo poslovne zgrade tuda da bismo džentrifikovali kraj i doveli japije.
 
Pa da, hajde da izbacimo sve obične ljude ( šta će oni u gradu ), pa da likovi u premium automobilima mogu slobodno da se voze sa svojim ribama...
 
Klasični plitkoumni komentar od Dejana, kome je najveći problem što u kraju žive siromašni, pa hajde da pravimo poslovne zgrade tuda da bismo džentrifikovali kraj i doveli japije.
Stvar je u tome da je takav pristup na Novom Beogradu dao rezultate, bez da su lokalci dobili bilo kakav negativan efekat od te promene. Šta više integrisali su se i sada žive u opštini sa najvišim prosečnim platamai medijana platana u Srbiji. Prosečna plata i medijana plata na Novom Beogradu su sada na nivou EU, kao i kompletna uređenost opštine.

Novi Beograd sada da teleportuješ u neki EU grad tu ne bi bilo nekih suštinskih razlika.

S obzirom da je taj pristup na Novom Beogradu dao rezultate, mišljenja sam da bi dao rezultate i u drugim delovima grada koji su prethodno bili spavaonice i u slučaju Karaburme deo grada u kojemu žive ljudi koje život nije mazio, a koji bi džentrifikacijom dobili svoju šansu, ili bi makar njihova deca dobila šansu da ostanu u kraju, a da ne budu blejači
 
MIlsim da se postepeno ide ka tome. Jedro je oko Biga, pa se štire krugovi. Ali naravno to će ići polako i sporo. Koiko vidim po roditeljima dece u školi, nema mnogo siromašnih , koliko mogu da zaključim, ne pitam ih za primanja, nego moj utisak. Neka srednja klasa, ima dosta visoko obrazovanih, ima ITevaca, doktora, pravnika marketinških stručnjaka i sl. Svi bi želeli malo vieš sadržina na Karaburmi, tipa, zdravstene privatne ordinacije, sportska dešavanja, bazen, hala, pozorište, bioskop ima u BIGu i slično.
 
MIlsim da se postepeno ide ka tome. Jedro je oko Biga, pa se štire krugovi. Ali naravno to će ići polako i sporo. Koiko vidim po roditeljima dece u školi, nema mnogo siromašnih , koliko mogu da zaključim, ne pitam ih za primanja, nego moj utisak. Neka srednja klasa, ima dosta visoko obrazovanih, ima ITevaca, doktora, pravnika marketinških stručnjaka i sl.
Tako je. I na Novom Beogradu je išlo sporo, pa sad ima za svakog po nešto, da ne kažem, za svakog sve. I za starosedroce i za novopridošle. Najlepše je kada je tako, iskreno. Ko želi da oseti duh nekadašnjeg života na Novom Beogradu ode u blokove, a ko želi savremen Novi Beograd ode u West, A blok i drugo.

Zbog toga mi je drago što se postepeno ka tome ide i na Karaburmi. Bitno je da se odnekle krenulo, neka ga prvo BIG i okolina, pa neka se širi dalje.
 
Dejan resio sve probleme covecanstva.

Dignes poslovnu zgradu, sve svetske firme odmah tu zakupe prostor i zaposle ljude iz okolnih zgrada, onda se napravi pored stambena zgrada, svi ti ljudi zaposleni u novoj poslovnoj zgradi u najjacim svetskim firmama kupe stanove u novoj zgradi i isele se iz svojih starih zgrada.

Onda se stare zgrade sruse, i tu se napravi nova poslovna zgrada, u njoj odmah sve lokale odmah zakupi Google, i u njoj se zaposle ljudi iz ulice pored, pa se njima digne nova stambena zgrada i oni se tu usele, a njihova stara se srusi.

Jednostavno je, ne znam zasto ceo svet to tako ne radi?

Tako je bilo na Novom Beogradu. Tamo uopste nije sve sto vredi u Srbiji, tamo se uopste nisu doselili ljudi iz svih krajeva Srbije i Beograda, tamo uopste nisu gotovo sve strane firme koje su uopste htele da dodju u Srbiju, tamo uopste ne zive svi ljudi sa boljim poslovima koji su se zaposlili u tim firmama... Ne, tamo lokalci samo zive i nije mi jasno sto svi ne slede njihov primer?

Uopste ne znam ljude iz cele Srbije koji su na Novom Beogradu, ili sa Karaburme na primer.

A i NBGD je k od ovce i onaj deo sto kao valja, tu zivi 0,1 posto Srbije.



Ali , eto, glupi smo, svi samo cekaju lux poslovne zgrade da se usele, a mi necemo da im napravimo. Eto, iz inata.

Cela Srbija moze da bude NDBG, prosto imamo kapacitet za to i svi svetski investitori cekaju u redu, samo traze fensi zgradu, ali eto...

Mada, ne znam sta je problem, po Dejanu imamo kvalitetnu Vladu i predsednika, ne znam sto ne srede to?

U stvari, ceo svet ovako da se uredi, sta Srbija samo? Tako je jednostavno, ne razumem sta je problem?

Ako srusimo celu Srbiju i napravimo samo lux poslovne zgrade, odmah ce sve biti rasprodato, Google, Microsoft, Apple... odmah sve grabe.

A onda napravimo svuda lux stambene zgrade i svi se odmah useljavamo u njih i placamo 5k evra kvadrat.

Ja sam za!
 
Реално би Карабурми више помогла нека пословна четврт ала-Ер порт сити него неки фенси стамбени блок. И потребна је реурбанизација старе Карабурме, бивше депоније уз Панчевац и трансформација леве стране Вишњичке из улице типа Зрењанински пут/Ибарска магистрала у улицу типа Пожешка/Војводе Степе/БКА.
 
Karaburmi najvise treba resenje problema Malog Leskovca i dela ispod Pancevca. Ko je sinoc i jutros makar i na minut prosao Karaburmom, mogao je da vidi i oseti koliki problem taj kraj ima. Visnjicka u dimu, Mirijevski u dimu, smrad spaljene plastike se sirio od mosta do Mirijeva i Visnjicke banje. Evo i celo jutro se oseca smrad spaljene plastike. Dok se to ne resi, glupo je i pricati o bilo kakvoj urbanizaciji, kad ti 'pod prozorom' pale kablove.
 
Vrh