Šta je novo?

Kad se otvara firma...

myback

Beginner
Učlanjen(a)
17.10.2011.
Poruke
82
Pohvaljen
1
Procitao sam da ako neko zeli da otvori firmu vrstu..d.o.o. onda mu je potrebno 500 €...jel sam to dobro procitao?! Bio bi zaintersovan na primer dal bi se placalo na primer nesto naredne godine i ako firma samo postoji crno na belo...?
 
500 evra ti je osnivački kapital koji u startu uplaćuješ na račun firme.

te pare ti nisu zarobljene već odmah možeš da ih koristiš. nije potrebno uplatiti odmah 500 eura nego može prve godine 250 eura i onda u naredne dve godine još 250 eura.

takse za osnivanje doo su oko 100 evra. + osnivački kapital ali to ne možeš da računaš u troškove pošto te pare možeš da koristiš

godišnje moraš da predaš završni izveštaj i da platiš taksi oko hiljadu dinara. naravno imaš tu još gomilu raznih taksica koje bi trebalo gledati da se što više izbegnu.
 
znaci u glavnom mogu ovako da racunam...prve godine 500€ + 100€ za osnivanje...a naredne godine uvek izmedju 1000 do 2000 dinara jos takse samo sto postoji crno na belo...tako?
 
Mali savet: otvaranje firme u sred krize kad dosta malih preduzeca zatvara jer ne moze da prezivi je rizican potez: dobro razmisliti...
 
myback":2iok64yq je napisao(la):
znaci u glavnom mogu ovako da racunam...prve godine 500€ + 100€ za osnivanje...a naredne godine uvek izmedju 1000 do 2000 dinara jos takse samo sto postoji crno na belo...tako?
+ mesečne takse za građevinsko zemljište i isticanje firme i još nekoliko manjih i seldećih godina porez na dobit (ako je ima : )
 
Goje zavisi kakva je vrsta firme. ako ima firmu u nekom stanu ili u nekom iznajmljenom stanu sigurno da neće plaćati građevinsko zemljište. ja znam gomilu ljudi koji imaju doo na svoju kućnu adresu i ne plaćaju to. porez na dobit je jedna od manjih u evropi i iznosi 10%. veliki su porezi na zarade.

uglavnom ne znam kakva je firma u pitanju ali pretpostavljam da je firma jedan čovek verovatno koji nije zaposlen u istoj. tako da je na njemu samo da se skoncentriše na izvlačenje para iz firme putem računa za taxi, gorivo, promocije... i jednom godišnje uzme dobit ako mu ostane. a pošto je iz austrije ni ne isplati mu se da se prijavljuje...

ali za sve to postoje knjigovođe koje su specijalizovane za ovakve poslove. šta god da ti treba oni ti to naprave.

edit: tih 500 eura ne računaš u trošak jer ti to ostaje. to je kapital firme koji možeš kasnije da potrošiš na recimo poslovni prostor i slično.
 
Aко има фирму у стану, само да би ставио назив фирме на интерфон треба да плати пар хиљада у зависности од локације, ова прича од 1000-2000 је смешна и није фер писати такве ствари.
 
spatiotecte":3txhm5cm je napisao(la):
Mali savet: otvaranje firme u sred krize kad dosta malih preduzeca zatvara jer ne moze da prezivi je rizican potez: dobro razmisliti...

ma to se zna..nego bitno zavisi STA da se otvara ;)

MilisaV":3txhm5cm je napisao(la):
Goje zavisi kakva je vrsta firme. ako ima firmu u nekom stanu ili u nekom iznajmljenom stanu sigurno da neće plaćati građevinsko zemljište. ja znam gomilu ljudi koji imaju doo na svoju kućnu adresu i ne plaćaju to. porez na dobit je jedna od manjih u evropi i iznosi 10%. veliki su porezi na zarade.

uglavnom ne znam kakva je firma u pitanju ali pretpostavljam da je firma jedan čovek verovatno koji nije zaposlen u istoj. tako da je na njemu samo da se skoncentriše na izvlačenje para iz firme putem računa za taxi, gorivo, promocije... i jednom godišnje uzme dobit ako mu ostane. a pošto je iz austrije ni ne isplati mu se da se prijavljuje...

ali za sve to postoje knjigovođe koje su specijalizovane za ovakve poslove. šta god da ti treba oni ti to naprave.

edit: tih 500 eura ne računaš u trošak jer ti to ostaje. to je kapital firme koji možeš kasnije da potrošiš na recimo poslovni prostor i slično.

ovako radilo bi se o vrste firme d.o.o...planiram ako bude sve da otvorim firmu za 2-3 godine ovde...nasao bi neku prostoriju za firmu ne bi u stanu.... pitam samo da znam koji troskove bi imao ako bi prijavio firmu sada...a tek za 2-3 godine poceo da radim...tj. samo da bude na papiru da postoji firma..!?..onda sam dobro rekao da ostanu samo neke takse od 1000-2000din posto dobit naravno ne bi bio...pa da jesam iz austrije ali zivim bas trenutno u bg pa me to zanima za buducnost..i posto imam i jedno i drugo drzavljanstvo ne bi bio problem sto se tice otvaranje jedne firme...
 
tako je. par hiljada godišnje. samo šalješ prazne finansijske izveštaje na kraju godine. mada gomila firmi ni to ne radi pa nikom ništa.
 
Takva firma odovara do visine svog osnivačkog uloga tj. do tih 500 evra
što znači
sva viša dugovanja od uloga - pojela maca - i nikom ništa :bash: :bash: :bash:
Srbistan :laugh: :lool: :laugh:
 
boco pre davanja takvih komentara raspitaj se malo kakva je praksa u normalnom svetu.
 
MilisaV":325nxcno je napisao(la):
tako je. par hiljada godišnje. samo šalješ prazne finansijske izveštaje na kraju godine. mada gomila firmi ni to ne radi pa nikom ništa.

ej hvala ti lepo ;) to me zanimalo upravo...
 
orion":2f915mhb je napisao(la):
Aко има фирму у стану, само да би ставио назив фирме на интерфон треба да плати пар хиљада у зависности од локације, ова прича од 1000-2000 је смешна и није фер писати такве ствари.

@Орион, ниси у праву.

Ја имам своје спољнотрговинско предузеће (д.о.о.) и радим из стана у коме и живим са породицом. Локалну комуналну таксу за истицање фирме на пословном простору плаћам месечно 2.400,00 динара, за ову годину, а прошле године ми је била 2.500,00 динара/месечно. Висина ове таксе зависи од локације пословног објекта, врсте делатности, површине и техничко-употребних карактеристика објекта, ево баш и гледам то у решењу. Ја сам у 3-ћој зони, на Бежанијској коси, а на колико је зона подељен Град, то стварно не знам.
Сем на интерфону и поштанском сандучету, намам нигде другде истакнут назив предузећа, али то мора да се плаћа и да нигде немам истакнуто име предузећа. Иначе ову таксу плаћају сва правна лица у Београду. За не плаћање ове таксе у прописаном року (до 15. тог у месецу), следи - обрачунава се и плаћа камата.

Таксу за грађевинско земљиште не плаћам, нема потребе.

Плаћам и месечну РТВ претплату од 500,00 динара, без обзира што и кроз рачун за струју за стан се исто плаћа(м), али шта да се ради.

Од 01.јануара 2011. се плаћа и месечна "накнада за заштиту, коришћење и унапређење опште корисних функција шума" и та накнада се плаћа Буџетском фонду за шуме Републике Србије. Проценат те накнаде је 0,025% од укупног годишњег прихода 2010. године. То су неки мали месечни износи.

Наравно треба рачунати и на месечне издатке пореза на зараде и доприносе за обавезно социјално осигурање.

Ту је и исплата личног дохотка :p :rolleyes:

Ту је и трошак (месечни) за књиговодствене услуге, који исто не треба заборавити.

Мало по мало, па се скупи.

Милисав је апсолутно у праву што се тиче оснивачког улога, јер је то тако и никако другачије. Мени је оснивачки улог био 2.500,00 долара, а кад сам требао после две године да уплатим још толико, укинуше тј. смањише ту обавезу, два-три месеца пре тога :cool: , платио сам само неких 100,00 еврића.

@Мајбек, сад није више у обавези ни оснивачки улог од тих 500,00 еврића, јер је олакшано оснивање д.о.о. предузећа. Оснивачки улог је 100,00 динара !
На овом сајту имаш доста корисних обавештења, а и прочитај текст о оснивачком улогу:
http://gdeinvestirati.com/sopstveni...e-preduzeca-umesto-500-evra-100-dinara-za-doo

Најбоље да видиш са добрим књиговођом, ако ти треба препорука, јави, послаћу ти на ПП податке књиговође !

Ипак прво погледај све на сајту Агенције за привредне субјекте: www.apr.gov.rs
 
Гага":3l73p9lt je napisao(la):
orion":3l73p9lt je napisao(la):
Aко има фирму у стану, само да би ставио назив фирме на интерфон треба да плати пар хиљада у зависности од локације, ова прича од 1000-2000 је смешна и није фер писати такве ствари.

@Орион, ниси у праву.

Ја имам своје спољнотрговинско предузеће (д.о.о.) и радим из стана у коме и живим са породицом. Локалну комуналну таксу за истицање фирме на пословном простору плаћам месечно 2.400,00 динара, за ову годину, а прошле године ми је била 2.500,00 динара/месечно. Висина ове таксе зависи од локације пословног објекта, врсте делатности, површине и техничко-употребних карактеристика објекта, ево баш и гледам то у решењу. Ја сам у 3-ћој зони, на Бежанијској коси, а на колико је зона подељен Град, то стварно не знам.
Сем на интерфону и поштанском сандучету, намам нигде другде истакнут назив предузећа, али то мора да се плаћа и да нигде немам истакнуто име предузећа. Иначе ову таксу плаћају сва правна лица у Београду. За не плаћање ове таксе у прописаном року (до 15. тог у месецу), следи - обрачунава се и плаћа камата.

Таксу за грађевинско земљиште не плаћам, нема потребе.

Плаћам и месечну РТВ претплату од 500,00 динара, без обзира што и кроз рачун за струју за стан се исто плаћа(м), али шта да се ради.

Од 01.јануара 2011. се плаћа и месечна "накнада за заштиту, коришћење и унапређење опште корисних функција шума" и та накнада се плаћа Буџетском фонду за шуме Републике Србије. Проценат те накнаде је 0,025% од укупног годишњег прихода 2010. године. То су неки мали месечни износи.

Наравно треба рачунати и на месечне издатке пореза на зараде и доприносе за обавезно социјално осигурање.

Ту је и исплата личног дохотка :p :rolleyes:

Ту је и трошак (месечни) за књиговодствене услуге, који исто не треба заборавити.

Мало по мало, па се скупи.

Милисав је апсолутно у праву што се тиче оснивачког улога, јер је то тако и никако другачије. Мени је оснивачки улог био 2.500,00 долара, а кад сам требао после две године да уплатим још толико, укинуше тј. смањише ту обавезу, два-три месеца пре тога :cool: , платио сам само неких 100,00 еврића.

@Мајбек, сад није више у обавези ни оснивачки улог од тих 500,00 еврића, јер је олакшано оснивање д.о.о. предузећа. Оснивачки улог је 100,00 динара !
На овом сајту имаш доста корисних обавештења, а и прочитај текст о оснивачком улогу:
http://gdeinvestirati.com/sopstveni...e-preduzeca-umesto-500-evra-100-dinara-za-doo

Најбоље да видиш са добрим књиговођом, ако ти треба препорука, јави, послаћу ти на ПП податке књиговође !

Ипак прво погледај све на сајту Агенције за привредне субјекте: www.apr.gov.rs

hvala za informacije...jos bolje ;)
 
@Гага
моја реакција се односила на
par hiljada godišnje. samo šalješ prazne finansijske izveštaje na kraju godine. mada gomila firmi ni to ne radi pa nikom ništa.
ето само за истицање фирме плаћаш око 29000 годишње, ја имам информацију да је ово око 10 000 месечно нпр код YUBC (преко 1000 евра на годишњем нивоу).
И много је битно да има доброг књиговђу, ако се деси нпр да неку овавезу не плати обрачунавају се камате.
 
Prosto nemogu da vjerujem da nikako da ukinu ili ogranice komunisticku taksu za isticanje firme tj cuvena firmarina plus gomila raznih drugih nameta tipa rtv pretplata stace meni u proizvodnom pogonu tv .U pravo sam polozio trgovinsko kod dekana prof Mirka Vasiljevica i raspravljali smo oko glupih rijesenja covjek kaze ja napisen fin moderan napredan zakon dobijem pohvale iz inostranstva od kolega.Zakon dodje u skupstinu i genjalci ga urnisu obesmisle kako bi namirili neke svoje licne interese .Nikad jos nisu usvojili zakon u integralnom tekstu :mad:
 
Uopšte nije tehnički problem ukinuti taksu kao što je firmarina ali jednostavno neće da se odreknu para. Računaj 100,000 preduzeća i 200,000 preduzetnika nek u proseku plati 2,000 din mesečno to je minimum 6 miliona evra poreza na vazduh. Ajd sad ti kao političar objasni svom šefu stranke da bi to bio pametan potez skratiti lokalnu samoupravu za 6 miliona evra koja je i pored toga uvek u debelom deficitu.
 
MilisaV":3mbn5km7 je napisao(la):
boco pre davanja takvih komentara raspitaj se malo kakva je praksa u normalnom svetu.

Nema potrebe da se raspitujem
osetio sam na svojoj koži , kao i mnogi drugi :(
u ostalom, lepo piše Srbistan :vops:
Gde li nađe normalan svet :laugh:


Osnovno pravilo da bi se namirilo kroz stečaj
treba prvo da postoji bar neka vrednost kao imovina takve firme
a osnivać takvih firmi ne odgovara ličnom imovinom, nego imovinom firme

Primer o posedovanju imovine :
iznajmljen kancalariski prostor sa nameštajem
imovina firme par kanti od kompjutera , pečat i kraj priče. . . .
 
direktor":2ou1pzp5 je napisao(la):
Prosto nemogu da vjerujem da nikako da ukinu ili ogranice komunisticku taksu za isticanje firme tj cuvena firmarina plus gomila raznih drugih nameta tipa rtv pretplata stace meni u proizvodnom pogonu tv .U pravo sam polozio trgovinsko kod dekana prof Mirka Vasiljevica i raspravljali smo oko glupih rijesenja covjek kaze ja napisen fin moderan napredan zakon dobijem pohvale iz inostranstva od kolega.Zakon dodje u skupstinu i genjalci ga urnisu obesmisle kako bi namirili neke svoje licne interese .Nikad jos nisu usvojili zakon u integralnom tekstu :mad:
@Директоре, та "фирмарина" није наш "патент", то се плаћа и у другим земљама, а како се где зове не знам.

Једно време та фирмарина је код нас била укинута, али кад је Ђики постао то што јесте поново је уведена, али под именом "локална комунална такса..............". Градски оци видели да су се зезнули због губитка лепих пара и вратили таксу :rant:

РТВ претплата се исто плаћа скоро свуда у свету, а кад је у питању јавни сервис. И енглези плаћају јавни сервис тј. ББЦ, а пошто је ББЦ иначе саветодавац РТС-у, они су саветовали (РТС-у) да се уведе тај демократски намет :notok:
 
Da ali ne moraju fabrike da placaju stace meni televizor u proizvodnom pogonu ili u pekari :kafa:
 
direktor":2gwlj62m je napisao(la):
Da ali ne moraju fabrike da placaju stace meni televizor u proizvodnom pogonu ili u pekari :kafa:
@Директоре, тачно је то, али зато постоји опција да се та претплата не плаћа. Тада се уз изјаву на меморандуму предузећа изјави да предузеће не поседује ТВ пријемник. То се доказује изводом из пословних књига где се у ткз. картици основних средстава види да неко предузеће поседује или не поседује ТВ пријемник. Допис, изјава и картица се достављају одељењу РТВ претплате на ослобађање те обавезе, што се увек и усвоји.

Фабрике, рудници и остала производна предузећа, плаћају ту претплату из разлога што у канцеларијама директора има ТВ пријемник. Такође зна се да производна предузећа имају ТВ пријемнике на којима се обављају разноразна представљања и презентације својих производа потенцијалним купцима или нека друга предавања, обуке и слично.
 
boca-ica":1dlxfs7d je napisao(la):
Osnovno pravilo da bi se namirilo kroz stečaj
treba prvo da postoji bar neka vrednost kao imovina takve firme
a osnivać takvih firmi ne odgovara ličnom imovinom, nego imovinom firme

Primer o posedovanju imovine :
iznajmljen kancalariski prostor sa nameštajem
imovina firme par kanti od kompjutera , pečat i kraj priče. . . .

Nigde vlasnik društva sa ograničenom odgovornošću ili akcionarskog društva ne odgovara svojom imovinom već imovinom firme i to nije naš izum nego je svuda tako i odatle i dolazi naziv pravno lice. Upravo tih 500e osnivačkog kapitala je minimalna imovina firme koju svako mora da uplati da bi osnovao privredno društvo. Naravno ako je cela imovina 500e nijedna banka ti neće dozvoliti da se zadužiš neku veću cifru bez nekog boljeg obezbeđenja u vidu imovine ili dokaza o prihodima i slično. Druga je priča kad neko tek osnovano preduzeće uspe da uzme robu na 'dođem ti' pa posle niko ne može da se naplati ali to je već greška onoga ko je to dopustio. Ukoliko si preduzetnik(STR na primer) tu odgovaraš svojom imovinom.
 
ftj":1fxz82rz je napisao(la):
boca-ica":1fxz82rz je napisao(la):
Osnovno pravilo da bi se namirilo kroz stečaj
treba prvo da postoji bar neka vrednost kao imovina takve firme
a osnivać takvih firmi ne odgovara ličnom imovinom, nego imovinom firme

Primer o posedovanju imovine :
iznajmljen kancalariski prostor sa nameštajem
imovina firme par kanti od kompjutera , pečat i kraj priče. . . .

Nigde vlasnik društva sa ograničenom odgovornošću ili akcionarskog društva ne odgovara svojom imovinom već imovinom firme i to nije naš izum nego je svuda tako i odatle i dolazi naziv pravno lice. Upravo tih 500e osnivačkog kapitala je minimalna imovina firme koju svako mora da uplati da bi osnovao privredno društvo. Naravno ako je cela imovina 500e nijedna banka ti neće dozvoliti da se zadužiš neku veću cifru bez nekog boljeg obezbeđenja u vidu imovine ili dokaza o prihodima i slično. Druga je priča kad neko tek osnovano preduzeće uspe da uzme robu na 'dođem ti' pa posle niko ne može da se naplati ali to je već greška onoga ko je to dopustio. Ukoliko si preduzetnik(STR na primer) tu odgovaraš svojom imovinom.

nije vise 500e nego 100din....
 
@myback
+ 1 :)
za vest 100 din

bice sada još više ,, unosnih firmi,, :p
al o takvim idejama sa firmicama je več davno naš čika Duško napisao

- Hocete li da se menjamo?
- Ja bih vama dao nesto staro a vi meni dajte nesto novo.
- Ne, ja cu vama dati nesto ruzno a vi meni dajte nesto lepo.
- Ne, ja cu vama dati nesto malo, a vi meni dajte nesto veliko.
- Ne, ja cu vama dati nesto pokvareno a vi meni...

- Hocete li ovako: ja bih vama dao krivo a vi meni nesto sivo.
- Ne, ja bih vama mogao pokloniti nesto ljuto a vi meni poklonite nesto zuto.
- Ne mogu... Mogu vam dati nesto belo, a vi meni poklonite celo.
- Ne, ja vam samo mogu dati nesto citko za nesto pitko. Mogao bih vam dati nesto kratko a da za to kratko dobijem nesto slatko.
- Kratko za slatko? Ne pada mi na pamet!
- Cekajte... Ako ocete da se menjamo – mogu vam dati nista a vi meni poklonite nesto... Dobro dacu vam parce a vi meni dajte celo.
- Ne, ne... Mogu vam dati dva zla za jedno dobro... Dva zla!
- Ne, to ja ne mogu... Evo dajte mi sest i ja cu vam pokloniti pet.
- Ne, hvala... ako imate tacku, ja cu vam pokloniti tacku.
- Imam tacku, ali tacku dajem za macku.
- Dajte mi tacku i znacku a ja cu vam pokloniti macku.
- Ne tako se ne mozemo menjati!
- Vratite se... najbolje je da promenimo mesta... Tako... Sad smo se menjali... Mesto za mesto.
- Necu da menjam mesta... Vratite mi moje mesto... Tako... Necu mesto za mesto.
- Dobro hocete li ovako: Da ja vama dam “nemam” i jos nesto a da vi meni date „imam“.
- Ne ja bih vama dao „necu“ za “hocu”...Ako hocete?
- Necu.
 
Vrh