Šta je novo?

Jezero u trecem beogradu

@GOJE
+1 :)
Juce sam bio na poslednjoj stanici 35 (Trg Republike - Lešce)
Ista ta panorama ali šira - predivnooo

Preporučio bih majstorima BB fotografije (ja nisam a nemam aparat sa puno piksela)
pa da napravi po koju sličicu i pokaže mnogima koj nisu imali priliku za vreme sunčanih i lepih dana da to vide
jer pogled je predivan a u samom centru je jezero Veliko blato
a vidi se ceo kanal sa ušcem u Dunav
levo Zemun Batajnica a desno Pančevački rit. . . :)
a u pozadini Fruška gora :) :) :)
 
Da,taj prostor sa juzne strane je slobodan a i nije predaleko od grada prevozom.
 
Pogled na Veliko blato i Dunav sa Zvezdare, kod opservatorije (02.04.2012.):

img2489.jpg


A ovde se može naći nekoliko zanimljivih slika jezera: http://www.wikimapia.org/#lat=44.86...howphoto/?obj=8190090&type=1&lng=0&id=1119081
 
Da li neko zna nešto više o sadašnjem statusu ovog jezera? Jezero je valjda u privatnom vlasništvu i ne može mu se prići osim radi pecanja uz plaćenu dozvolu. Sada je to ribnjak Mika Alas. Da li je zaista celo jezero u privatnom vlasništvu, kako je prodato, ko je vlasnik i da li je jezero bilo ribnjak i ranije i ko je gazdovao njime? Znam da sam negde pročitao da je to nekad bilo blato u pravom smislu i da je produbljivano da se napravi jezero, ali ne znam kada. Svugde nalazim da se koristi za sportski ribolov, ali pretpostavljam se koristi i za proizvodnju ribe za tržište. Obzirom da je u GUP-u predviđen razvoj raznih rekreativnih sadržaja u ovom delu grada, kako je moguće da je jezero u celosti prodato privatniku koji ga koristi isključivo kao ribnjak. Da li sadašnji vlasnik namerava da ovde razvija još neke sadržaje i da jezero učini dostupnim i onima koji se ne bave ribolovom?
Uvek me je zanimalo kako je ovo jezero dosta nepoznato iako je zaista veliko, prikazano je na mapama Beograda i vidi se sa Kalemegdana i iz viših delova grada. Jednom sam pošao uličicom koja preseca Zrenjaninski put i prilazi na samo nekoliko desetina metara od obale jezera (video sam na Google mapama), ali kad sam došao do visokog šiblja odustao sam od pokušaja da jezero vidim izbliza.
 
BOKI SMOKI":1duvglc6 je napisao(la):
Moguce, ali mogli bi je srediti.Mislim i savsko jezero kod ade mozes da gledas kao baru posto je manje od ove.

Razliku izmedju bare i jezera ne cini njihova velicina vec geomorfolosko poreklo i vodni bilans. U sustini bara je prelazni stadijum na putu od jezera ka mocvari. Svako jezero se u sustni nalazi na tom putu. Neka taj put predju brze a neka sporije zavisno od geomorfoloskog porekla i vodnog bilansa.

Od ovoga kupaliste nikad nece biti. Nema ovo jezero tu moc samopreciscavanja da bi u sebe primilo veci broj kupaca. Trebalo bi napraaviti kupaliste na Dunavu a ne ovde.
 
Jel moze malo sire objasnjenje o tome da su sva jezera na putu ka mocvari?
 
- Jedino stanište dve vrste divljih orhideja u Beogradu, Veliko blato na opštini Palilula, trebalo bi da postane novo zaštićeno prirodno dobro glavnog grada, a na osnovu studije koju će do kraja godine izraditi Zavod za zaštitu prirode Srbije.

Na tom staništu, u blizini Zrenjaninskog puta, rastu dve vrste divljih orhideja
- barski veliki kaćunak (Orchis palustris) i barska kalužđarka (Epipactis palustris), koje su, iako strogo zaštićene vrste, ugrožene divljom deponijom, odnosno šutom, zemljom sa građevina i drugim vrstama krupnog otpada koji se direktno istovarao na stanište biljaka ....
http://www.kurir-info.rs/palilulske-div ... nak-867753

Samo preselenje ZOO vrta na ovu lokaciju omogucice i eko park
 
Meni samo nije jasno, zbog cega se forsira taj rogobatni naziv "Veliko Blato", kad je do pocetka 20. veka bio aktuelan naziv "Topoljacka bara"
 
hm, izgleda da pripada (tj. korisnik je) neko AD... AD je izgleda ribnjak. Gledajuci njihov sajt, izgleda da se koncentrisu na ordrzavanje i ekspataciju dva mala jezera na severu velikog blata... Katastar kaze da ova parcela ima preko 2 kvadratna kilometra! Samo jos jedno od mnogih potencijala bgd koje ne sluzi nicemu pametnom!

Подаци катастра непокретности
Подаци о непокретности c0429595-2a6d-4ea9-a536-3a34a1814a92
Матични број општине: 70203
Општина: ПАЛИЛУЛА (БЕОГРАД)
Матични број катастарске општине: 732214
Катастарска општина: КРЊАЧА
Датум ажурности: 21.4.2014
Служба: БЕОГРАД 1
1. Подаци о парцели
Потес / Улица: САВЕ КОВАЧЕВИЋА УЛИЦА 3
Број парцеле: 125
Подброј парцеле: 1
Површина m²: 2110863
Врста земљишта: ГРАДСКО ГРАЂЕВИНСКО ЗЕМЉИШТЕ
Бонитет:
Број листа непокретности: 1396
Број плана: 2
Подаци о делу парцеле
Број дела: 3
Култура: ТРСТИК-МОЧВАРА 2. КЛАСЕ
Имаоци права на парцели
Назив: ШАРАНСКИ РИБЊАК РМ "МИКА АЛАС" А.Д.
Адреса: *
Матични број: *
Врста права: ПРАВО КОРИШЋЕЊА
Облик својине: ДРЖАВНА РС
Обим права: ЦЕЛО ПРАВО
Удео: 1/1
 
Vrh