Šta je novo?

Izbori 2024

Eto. Sad još samo da jednog dana uspeš da se iseliš iz Beograda i odeš u neku bolju zemlju (ili u drugi grad Srbije, kako god ti je volja) i biće nam lepo obojici.
 
Daj bože :) Ja to i hoću, penzicu u nekom mirnijem mestu. Na žalost, kada Ja odem, neće ti se magično otvoriti vrata Raja, nećeš prestati da mrziš sve ostale i svi tvoji problemi neće biti rešeni. Nešto ipak zahteva malo truda.
 
Tezak je to posao, moji SNS poznanici su svesni sta rade, ali svi do jednog imaju profesionalni i/ili finansijsku interes da ih podrzavaju. Nece im tesko da padne kada se promeni vlast, pod uslovom da zadrze posao i privilegije.
PO meni, svako ko se zaposlio preko stranke je zaslužio jučerašnji dan. Ne mislim na poznanke pa malo da se "pogura" ako je znanje već tu nego baš na one koji se ciljano učlane u neku stranku i zaposle u nekom državnom(ili kom god) preduzeću da hlade jaja. Oni vala zaslužuju, a i moraju biti na mitingu, po suncu, kiši, snegu i ledu. Na žalost, ovi su dugo na vlasti pa je se više onih sa nekim interesom ali i tome eventualno dodje kraj. Ostali su ljudi po selima kojima je Vučić dao puteve i struju, neku fabrikicu da mogu bar za hleba da zarade, do njih je malo teže doći ako se direktno ne razgovara sa njima.
 
Јао сећам се овог "самосталног" синдиката ГСП. Кад код би неко из опозиције проговорио о стању у ГСП они бито релативизовали и говорили како их је "опљачкала бивша власт". Самосталан синдикат колико су и "Информер" независне дневне новине.
 
I meni bude smešno isto, pošto nalećem na ljude koji se busaju i predstavljaju kao bog zna kakvi poznavaoci ekonomije (iako je to qrton od nauke i discipline i više gatanje i foliraža, al ajde, to je druga priča) a ne uspevaju da razumeju razliku između 1) Srbije u kojoj jedna koalicija drži 90% političke moći i 2) Srbije u kojoj jedna koalicija drži 55% političke moći, a drugi preostalih 45%.

Moram da pišem ovako sirovo, nemam drugi način jer em što mi je pun kufer ''ekonomista'' i ljudi koji ''samo brinu o ekonomiji'' (a ostalo ko j...) em što mi je neverovatno da ljudi koji sebe smatraju bog zna kako obrazovanim i prosvećenim, i još sve gledaju i predstavljaju kroz ekonomiju, ne mogu da shvate razliku između 90:10 i 55:45. Pogotovu što smo drvili o tome ovde 3253296832853203202352385621960346443 puta. Ali uzalud.

A možda se prosto radi o tome da neki ljudi ne žele to da skapiraju. Jer im je ekonomsko stanje bitnije od stanja društva, a jedino što im je bitnije od ekonomije jeste autonomna pokrajina jugu zemlje, izgubljena i zatočena u vremenu i prostoru već decenijama, de facto nezavisna i otcepljena, i de jure napuštena i predata drugim zemljama i narodima potpisom u Kumanovu 1999. godine, pre 24 jbne godine.

Doduše ne treba sve to da čudi, jer ne bi bio ni prvi ni poslednji put da ekonomisti, statističari i sličnih ljudi izgubljeni u brojkama i graficima, vide drvo al ne vide šumu iza njega.

To što si ti diskutovao o 55:45 znači da si (ste) pravu? :ROFLMAO: Opet mama rekla da bežiš u sredinu? :) Da apsolutnu vlast ima neka partija koja 100% predstavlja neki tvoj ideal, ti bi glasao za Šešelja zbog balansa u univerzumu. :) Postoji teorija (igara) i za to, ali nikad nisam pisao o tome i ne želim ni sada da širim. Apsolutna vlast je bolja za završavanje poslova, pod uslovom da je diktator dobronameran (želi iskreno sve najbolje zemlji, ima znanje, mogućnosti, nema opozicije). Ako nije, sve suprotno...

Smešno, zato što i ovde na forumu AV ne smeta uopšte suštinski koliko primećujem iz poruka, kurs će ostati apsolutno isti i posle njega. Smeta on kao ličnost koja je doqrčila i pragnjeće brigade oko njega (mislim smetaju i meni, zato i šetam), što imaš razne Grkije, Jutke, što imaš Pajkića jr kao duševnu hranu. Sutra će doći domaćica plavuša sa revolucionarnim ulaganjima u nešto gde će rezultat opet biti deficit i monetizovanje duga. Rezultanta ista, samo će Kesić biti preferencijalni izbor za zabavljanje većinske narodne mase (nadam se) . Dakle samo je razlika sa kim će se postići ISTA STVAR. Kako je nažalost većinska Srbija upravo ono što smo videli na klipovima od sinoć, logično je da podilaziš njima (drugi su skuplji, a ima ih manje) i da ćeš imati slične sklopove kao reprezente vlasti.

Kamo sreće da umesto umesto Zadruge i Velikog brata imamo malo časova osnovne statističke analize, ništa regresije, serije, operaciona istraživanja, samo najosnovnije, modus, sredina...
Ništa dogmatski ekonomski sistemi i to, naučili bi da više mislimo svojom glavom, pa bi se onda i druge stvari poklopile vremenom...

Najbolji ekonomisti su vrhunski logičari, matematičari, koji su dobili neko formalno ecc obrazovanje. Ekonomija i statistika su baza za donošenje odluka i planiranje bukvalno svega, ali SVEGA! Bukvalno za najbitnije stvari (energetika, industrija, zdravstvo, obrazovanje) koje su opet samo preduslov za sve dalje aktivnosti bez kojih bi život bio tužan, tj za nadgradnju društva i ličnosti, umetnost, društvene nauke (koje doduše ja često znam da kritikujem kao tralala nauke, ali u stvari duboko poštujem ljude koji se bave njima i svestan sam važnosti istih), pa i duhovnost. Dakle prvo malo da kreneš od baze, pa da avanzuješ do AP, koja opet nije samo do tog dela mozaika koji nisi stekao u porodici/usvojio (što je skroz ok), nego je i interes (ekonomski opet).



 
well-that-escalated-quickly-anchorman-will-ferell-dn5uiu5jcqzt7bwq.gif

ne bi bio ni prvi ni poslednji put da ekonomisti, statističari i sličnih ljudi izgubljeni u brojkama i graficima, vide drvo al ne vide šumu iza njega.

Meni samo nije jasno zašto bi neko ko misli da ovoj zemlji nema spasa, ostajao u istoj. Osim, naravno, ako nema opciju gde drugde da ode, što bih razumeo.
Ali koliko je meni poznato, na zapadu su uvek u potrazi za pasioniranim ekonomistima i statističarima. Ja da sam jedan od njih, a da mrzim sve vezano za Srbiju, ili da mislim da može da bude isto ili gore, ja bih otišao odavde.

Ako ništa drugo, bar ne bih provodio vreme na forumima među ljudima koji pričaju i zaista veruju u neke promene. Da sam u koži takvog čoveka, pre bih otišao u sud i podneo prekršajne prijave što blokiraju ulice, ili tako nešto, bilo šta KONKRETNO... umesto da idem na temu na forumu samo da se podsećam koliko je sve besmisleno i uzaludno, i koliko mi je sve mrsko i odbojno.

P.S.
Ne znam o kakvom se mozaiku ovde priča (glup sam i neobrazovan) ali znam samo da diktatori i apsolutističke vlasti nikada ne mogu biti u istom mozaiku sa liberalnim kapitalističkim uređenjima. Toliko bar znam. A neki izgleda ni to nisu naučili. Što je zapravo baš tužno.
 
Poslednja izmena:
Pitaje je ima li takvih, pa ovde imamo ljude koji se gade ostatka Srbije, a kamoli sela.
pa Srbija jeste za gadjenje,
ali, da bi se stvari promenile moramo da nadjemo nekoga ko moze da udje u to i pored gadjenja

Hulja je isaonpo selima, gledao je u oci te ljude i lagao ih. Imamo li barem jednog ko nece toliko da laze.
Ne znam ko je to, ali moramo ga naci

zabrinjava to sto kaze @Ljuba82 i to je tacno. Ljudi mislecda ce sve da bude ok, samo on da ode a vlasti. Ali mi smo daleko veci problem od njega, jer ovo ludilo nas je oblikovalo. Kad on ode, mi ostajemo.
 
Poslednja izmena:
Daj bože :) Ja to i hoću, penzicu u nekom mirnijem mestu. Na žalost, kada Ja odem, neće ti se magično otvoriti vrata Raja, nećeš prestati da mrziš sve ostale i svi tvoji problemi neće biti rešeni. Nešto ipak zahteva malo truda.
Mislim da grešiš to za 'penziju u nekom mirnijem mestu'. Provincija nije prijatelj starih, zdravstvena nega je..., bolje je biti u Beogradu, bliže kakvoj kvalitetnoj koronarnoj jedinici gde je % preživljavanja kao u razvijenoj zemlji, ako čovek već ne nije u npr. Austriji.

I drugo, gledam oko sebe, i nešto te famozne 'Beograđane koji mrze sve van Beograda' ne vidim. Mislim da su takvi više plod masovne uobrazilje raznih likova koji o predmetnima stalno govore, mada ne bi mogli da ih imenuju. Poznajem konkretne prumerke, jednog Beranca, jednu Zlatiborku... U osnovi je tu, sasvim provincijalni a ne velegradski, kompleks više vrednosti.
 
@Пантограф
Znam za zdravstvenu negu, samo se nadam da ću imati dovoljno za prvivatnu negu jer svakako od drzavne slaba vajda stići na red. A i dete ću učiti da gasi svetlo i mota kablove ako do nečega dodje. Ne želim živeti godinama kao biljka ili vezan za krevet.

A za ovo drugo, ne primećujem ih ni Ja uživo, ne mogu reći da sam upoznao nekog takvog. Možda se kriju. Ali na internetima svako može da kaže šta misli ne plašeći se posledica, pa tako i na ovoj temi možemo videti takve primere. Nije svet samo krug oko nas.

Smešno, zato što i ovde na forumu AV ne smeta uopšte suštinski koliko primećujem iz poruka, kurs će ostati apsolutno isti i posle njega. Smeta on kao ličnost koja je doqrčila i pragnjeće brigade oko njega
Ima i tu istine. Da li bi neko hteo da kaže šta mu smeta kod trenutne vlasti, a šta misli da je dobro uradjeno? Mislim na Srbiju ne na Beograd.
 
@Bender Rodriguez
Moraš nekako da razdvojiš od "Svi Beogradjani" i "Beogradjani koji mrze sve ostale i koji nikad blato na patikama nisu imali". Probaj bar.
Kako nismo blato imali na patikama? U Beogradu blata koliko hoćeš.
Evo, ja sam Zemunac i ne volim kada mi kažu da sam iz Beograda. Jeste da nas mnogi trpaju u isti koš, ali ja volim da sam drugačiji. :) Vidiš da ne patimo od toga.
To što se javljaš svakome na ulici, to je navika. Ljudi u većim mestima nemaju naviku da se javljaju svakome koga sretnu.
Smeća ima svuda, Bg nije nikakav izuzetak.

Uzged rečeno, veća je mržnja ljudi koji nisu odrasli ovde, nego obrnuto. Oni hoće da pokažu kako su bolji, imaju tu motivaciju da se dokazuju. Mi nemamo kome da se dokazujemo.
 
I drugo, gledam oko sebe, i nešto te famozne 'Beograđane koji mrze sve van Beograda' ne vidim. Mislim da su takvi više plod masovne uobrazilje raznih likova koji o predmetnima stalno govore, mada ne bi mogli da ih imenuju. Poznajem konkretne prumerke, jednog Beranca, jednu Zlatiborku... U osnovi je tu, sasvim provincijalni a ne velegradski, kompleks više vrednosti.
Onaj ko je juce odlucio da se autobusi parkiraju 5 i vise km od mesta desavanja, a znajuci da ima dosta starijih od 60 godina ... nisam siguran da ih bas mrzi, ali sam 100% siguran im puca q za iste.
 
Kako nismo blato imali na patikama? U Beogradu blata koliko hoćeš.
Evo, ja sam Zemunac i ne volim kada mi kažu da sam iz Beograda. Jeste da nas mnogi trpaju u isti koš, ali ja volim da sam drugačiji. :) Vidiš da ne patimo od toga.
To što se javljaš svakome na ulici, to je navika. Ljudi u većim mestima nemaju naviku da se javljaju svakome koga sretnu.
Smeća ima svuda, Bg nije nikakav izuzetak.
Znam, i na to se mislim nikada neću navići. U mojoj zgradi se svi znamo ali se niko ni sa kim ne druži, makar da se popije pivo, vino, kafa... Svi su nekako otudjeni. A što se tiče blata, ljudi iz Beograda se često ne izuvaju na ulasku u stanove, jer su im patike "čiste", to je više metaforično rečeno. Znam i za Zemun, zato mi je smešno kada neki "Beogradjanin" viče da može i treba Beograd bez Srbije i prigradskih naselja, a on se sve više širi. To što je u Beogradu "blata" samo govori o stanju društva i Beograda kao grada generalno, da 5km od centra grada nema asflatiranih puteva, da nema kanalizacije...


Evo, pošto sam i danas planirao da šetam sa ženom i detetom, ali me cepa glava i temperatura tako da ne znam da li ću, napisaću kasnije moje zapažanje šta mi smeta, a šta svidja kod trenutne vlasti. Pa neko neka napravi poredjenje ukoliko želi i obrazloži greške i šta bi on ispravio. Pošto svima ovde nešto smeta, ali ni oni ne znaju šta i misle samo da se skine Vučić i postaćemo Švedska u Nemačkoj.

Ljudi mislecda ce sve da bude ok, samo on da ode a vlasti. Ali mi smo daleko veci problem od njega, jer ovo ludilo nas je oblikovalo. Kad on ode, mi ostajemo.
 
Nama je čudno kada vidimo nekoga da se izuva ispred vrata. Ljudi celog života ulaze patikama u stan pa im ništa ne fali.
Meni smeta skoro sve u Beogradu pa me niko ne pita. Nisam ni ja zaljubljenik u prljavštinu, nered, žvrljotine i loš vazduh. Niko ne gaji iluziju da će pad Vučića promeniti sve. Mnogim narodima su bile potrebne decenije da se urazume i postanu civilizovani.
Treba kritikovati ljude da bi bili bolji, ne treba im podilaziti.

Neću ni ja malo duže vremena pisati, boli me glava, a i imam posla.
 
Дубоко је погрешно да се опозиција фокусира само на Београд или на централне београдске општине. Неко је помињао Жагубицу и то како Београд може да сруши Вучића а Жагубица не може. Као да се и даље не разликује локал и република. У Београду живи тек 1/4 становништва, од промене власти на нивоу републике, што је и најважније, нема ништа док се опозиција не активира и док не буде имала своје гласаче и у Жагубици и у сваком другом месту у Србији. Математика. Често имам утисак да тзв "круг двојке" не познаје Србију, не да се гади провинције него је не познаје. Нема ни жељу ни потребу да је упозна. На другој страни имамо маркетиншког мага који непрестано обилази Србију са својом аутобус публиком и учи напамет имена села.
 
Дубоко је погрешно да се опозиција фокусира само на Београд или на централне београдске општине. Неко је помињао Жагубицу и то како Београд може да сруши Вучића а Жагубица не може. Као да се и даље не разликује локал и република. У Београду живи тек 1/4 становништва, од промене власти на нивоу републике, што је и најважније, нема ништа док се опозиција не активира и док не буде имала своје гласаче и у Жагубици и у сваком другом месту у Србији. Математика. Често имам утисак да тзв "круг двојке" не познаје Србију, не да се гади провинције него је не познаје. Нема ни жељу ни потребу да је упозна. На другој страни имамо маркетиншког мага који непрестано обилази Србију са својом аутобус публиком и учи напамет имена села.
U Žagubici ovakve proteste niko neće videti. Svi glavni mediji su u Beogradu, sve (?) političke institucije su u Beogradu. Gubitak Beograda znači mnogo više nego gubitak Žagubice - i to važi za bilo koju državu gde gubitak glavnog grada znači dosta. Zato su morali i Đilasa uz mnogo muke da sklone, jer je Beograd bio težak za osvajanje na izborima.
 
Дубоко је погрешно да се опозиција фокусира само на Београд или на централне београдске општине. Неко је помињао Жагубицу и то како Београд може да сруши Вучића а Жагубица не може. Као да се и даље не разликује локал и република. У Београду живи тек 1/4 становништва, од промене власти на нивоу републике, што је и најважније, нема ништа док се опозиција не активира и док не буде имала своје гласаче и у Жагубици и у сваком другом месту у Србији. Математика. Често имам утисак да тзв "круг двојке" не познаје Србију, не да се гади провинције него је не познаје. Нема ни жељу ни потребу да је упозна. На другој страни имамо маркетиншког мага који непрестано обилази Србију са својом аутобус публиком и учи напамет имена села.

Отприлике сам исто написао јуче

5EBA659A-7CCB-499D-A79F-D37952AE858A.jpeg
 
U Žagubici ovakve proteste niko neće videti. Svi glavni mediji su u Beogradu, sve (?) političke institucije su u Beogradu. Gubitak Beograda znači mnogo više nego gubitak Žagubice - i to važi za bilo koju državu gde gubitak glavnog grada znači dosta. Zato su morali i Đilasa uz mnogo muke da sklone, jer je Beograd bio težak za osvajanje na izborima.
Не мислим на протесте него на фокус кампање. Не можеш у фокус кампање да ставиш теме које се тичу Београда и да очекујеш гласове из провинције а онда када СНС у неком малом месту добије 70% говорити како тамо живе неки полуљуди, крезуба Србија и слично. Људе изван Београда линије метроа, Београд на води, Трг Републике, фонтана једноставно не занимају, то су чисто локалне теме. Колико људи из Београда је заинтересовано за, рецимо, ГУП Новог Сада или за реконструкцију неког булавара у Нишу? 0,1%. Ок, иде се логиком да се узме Београд па да се тако ослаби. Опозиција узме Београд и шта онда? Није Београд острво, све и када га узме у великој мери ће опет зависити од одлука са вишег нивоа, републике. Није Милошевић 5. октобра пао зато што је пре тога изгубио Београд него зато што је 2000. и ономе у Горњој Горевници пао мрак на очи и одлучио да онако више не иде и не може.
 
Za sada - puno priče da će biti još masovnije, a malo delanja
 
Vrh