Šta je novo?

Izbori 2024

Одлучивши да скрене са пута који траје од Петра Великог и 'изађе из западне цивилизације' - о чему су Путинови гуруи, иначе, отворено и писали
Realno, Rusija nikada nije bila deo ni Evrope ni Azije, vec je uvek bila nesto drugo, posebno, sto nije ni Evropa ni Azija.
Tako da ti gurui i nisu bas u krivu.

A sto se tice Petra Velikog i slicnih vladara, oni su upravo sve vreme pokusavali nemoguce.
 
Da Tito 1948. nije rekao ''ne'' Staljinu i ovde bi narod osetio ''rusku slatkocu'' kao sto ju je osetio svuda od Baltika do Crnog mora.
Bolje da je Staljin ušao sa vojskom 1948. i uklonio tu životinju, mnogo manje zla bi ovaj narod pretrpeo i devedesetih, a i za tih narednih pola veka Brozove strahovlade. Nebi bilo ustava iz 1974. a nebi opstale ni Brozove granice iz 1945. koje su nas zavile u crno još gore od Hitlerovih granica iz 1941.

Nažalost, imali smo priliku da osetimo titoističku slatkoću koju nam je nametnuo Čerčil, osećamo je do dana današnjeg, i ko zna koliko dugo ćemo još živeti njene posledice.
 
Nije tačno, Brozovu antisrpsku politiku je definisala Kominterna u vreme kada je njome rukovodio Trocki, koji je vodio i antirusku politiku. Kominterna je praktično ukinuta nakon što je Staljin pobedio Trockog, a Kominternin plan razbijanja Jugoslavije na srpsku štetu je promenjen za 180 stepeni posle dolaska nacista na vlast u Nemačkoj 1933.

Istine radi, Staljin je za vreme rata sarađivao sa JVuO koliko i sa NOV, a Brozu je sugerisao da ne ulazi u sukob sa drugim antifašističkim pokretom, i da ne prejudicira posleratno uređenje države. Naravno, Broz ga uopšte nije slušao, jer je i pre rata bio britanski i američki agent, a oni su izdali Dražu i doveli nam titoiste na vlast, upravo iz razloga zato što su znali da će u Brozovoj Jugoslaviji srpski faktor biti razbijen, podeljen u mnogo republika i pokrajina, i samim tim će ruski uticaj ovde biti najslabiji, jer nas doživljavaju kao male Ruse.
 
Care, Broz ima trg u Moskvi. Današnja Rusija insistira da u Srbiji poštujemo tekovine partizanskog pokreta, a pominjanje JVuO i četnika u pozitivnom kontekstu smatra - prekrajanjem istorije. Mojne da dođu da te 'denacifikuju' ko Ukrajinca što tako pišeš.

Mani to znanje iz ludačkih udbaških medija i publicistike, to ti ništa ne važi. Te budalaštine i laži su nas najviše i koštale. Eno ga Marić u Dugi 1986, eno ga danas na Hepiju. I u međuvremenu otišlo sve u pm.
 
Само да не буде забуне, Стаљин није био Рус, ни по рођењу ни идеолошки.

@Пантограф, не морамо се увек у потпуности сложити. Ја се слажем да треба да што више политички да изађемо из утицаја Русије, али да оставомо неке нити повезаности. Украјина је некад била много јаче везана за Русију и историсјки и политички. Под западним утицајем су покушали да се прикажу као да никада никакве везе са Русима нису имали, нешто баш као што се покушава урадиту у ЦГ везама са Србијом. Сад испаштају како због Руске хегемоније тако и због мешетарења запада. Свакако не би да уђем у њихову улогу.
 
Ne bih ni ja, ali da ti kažem, kao Srbin poreklom iz Morače (Crna Gora), nikako ne bih podržao rat Srbije protiv Crne Gore. Baš - nikad, i ni pod kojim uslovima, makar da vaskrane pokojni Sekula Drljević i da se ujedini sa Albanijom. Tako neću da budem licemer, pa na ovo što radi matori čekista da svršavam. Moram da priznam da ga zbog ubijanja braće i sestara - mrzim, baš, ono, mrzim, a samo ga kao autokratu nisam baš mnogo voleo, e da bih ipak smatrao da blefira gomilajući vojsku na granici a da zapad njake da će napasti; nije blefirao, nažalost, a zapad je bio u pravu - i da ne želim da ništa dublje imam s njim i s njegovim Vulinima (Rogozinima).

Što se mene tiče, kada bih, hipotetički, bio u prilici da dođem na vlast, gledao bih da ispratim uticaj te ekipe iz Srbije u najkraćem mogućem roku, makar i velikim novcem (NIS, kao aviokompanija Justa posle 1948.), bez obzira na stav organizovanih batinaša sa Marakane i na crvene vladike; država ima aparat sile i mora sa se brani - čak i Goli otok retroaktivno dobija na legitimnosti ovih dana. Srpski patriotizam nije ruski patriotizam.

A naša realnost je nešto sasvim opipljivo - ona se vidi kad se mapa uzme u ruke - kad Rusi uđu u Peštu, onda možemo da pričamo da se nešto promenilo. Naravno da nećemo ukidati Dostojevskog u Srbiji, to samo ludaci rade. Ali nećemo ukidati ni Srbiju zarad savremenih interpretatora Dostojevskog, koji bi njegovo 'nijedna ideologija ne vredi jedne dečje suze' preveli u prećutno 'Veseli se srpski svete, u Kijevu poginulo dete'. Nek me mimoiđu, u širokom luku. I na izborima, i posle.
 
Poslednja izmena:
A naša realnost je nešto sasvim drugo - ona se vidi kad se mapa uzme u ruke - kad Rusi uđu u Peštu, onda možemo da pričamo da se nešto promenilo.
Ovo je sustina svega.

Bilo da neko voli Rusiju ili je mrzi, bilo da voli EU ili je mrzi, bilo da voli NATO ili ga mrzi... cinjenica ostaje da smo mi od Rusije daleko. I geografski i ekonomski i politicki. I kako stvari stoje, bicemo daleko jos nekoliko predstojecih decenija.

Stavimo na stranu ko je eticki i moralno ispravniji, zapad, Rusija, mi... stavimo sve to na stranu. Gledajmo samo mapu i okolnosti. Mi smo okruzeni zapadom i njegovim uticajem, njegovom kulturom, njegovom politikom. Sve i da je Rusija bezgresna Bozja sila (a daleeeeko je od toga) a zapad sve samo lose (sto uopste nije tacno), dzaba sve to kada mi kao mala zemlja zavisimo od onoga sto se desava u okruzenju. A desava se ono sto naredi zapad. Mi smo okruzeni zapadnjackim dvoristima. Balkan je, od nedavno, postao dvoriste zapada. I koliko god mi voleli da teramo inat (sto je nekad i dobro, ali cesce se zavrsi lose po nas) i da mislimo da smo mi uvek u pravu, postavlja se pitanje kako to ostale zemlje sirom kontinenta idu i drze se jednog smera, a samo mi pametni teramo na drugi?


Ja sam pri stavu da Rusija ima pravo da odrzava svoju sferu uticaja, ali na odgovarajuce nacine. I na odgovarajucim podrucjima. ALI, mi vise nismo i ne mozemo da budemo deo te sfere. Na stranu da li zelimo i da li treba (to je druga tema). Gledajmo cinjenice. Ne mozemo vise da budemo deo njene sfere.

Podvlacim ovo "ima pravo da odrzava svoju sferu na odgovarajuce nacine" jer ja jesam prvih 7 dana podrzavao intervenciju u Ukrajini. e toliko zbog ideje da je Ruska akcija ispravna koliko zbog besa prema NATOu, koji po meni ne treba da postoji. Ocekivajuci potpuno, ali potpuno drugi ishod. Kada sam video, zakljucio, da je vojni i drzavni vrh omanuo i u startu doneo pogresan plan (koji nisu otkrivali, cak ni sada ne otkrivaju, postoje samo pretpostavke), promenio sam stavove, povukao reci, osudio sve to i distancirao se od toga.

No nije to bitno sad i da ne skrecem s teme. Ovo je tema o Srbiji i nasoj situaciji i nasoj perspektivi i buducnosti. Elem, bitno je da je neosporiva cinjenica da je Srbija i do sada na jedvite jade uspevala da bude eksklava, manifest, prokekcija... Ruske sfere uticaja. Odnosno neutralna, kad se sabere i oduzme sav uticaj zapada i sav uticaj Rusije. A vise ne moze da bude to. Prosto nije izvodljivo.
 
Poslednja izmena:
Balkan je, od nedavno, postao dvoriste zapada. I koliko god mi voleli da teramo inat
Zapravo jos od pada Berlinskog zida.
A SRJ je bila jedina zemlja na Balkanu koja se protivila tome da Balkan bude dvoriste Zapada. Zato je onako i prosla (sa 1999. kao tackom na ''i'').
Podvlacim ovo "ima pravo da odrzava svoju sferu na odgovarajuce nacine" jer ja jesam prvih 7 dana podrzavao intervenciju u Ukrajini. e toliko zbog ideje da je Ruska akcija ispravna koliko zbog besa prema NATOu, koji po meni ne treba da postoji. Ocekivajuci potpuno, ali potpuno drugi ishod. Kada sam video, zakljucio, da je vojni i drzavni vrh omanuo i u startu doneo pogresan plan (koji nisu otkrivali, cak ni sada ne otkrivaju, postoje samo pretpostavke), promenio sam stavove, povukao reci, osudio sve to i distancirao se od toga.
Nisu racunali na borbeni moral Ukrajinaca, kao i na cinjenicu da je od 2014. ukrajinska vojska znacajno reformisana (izbaceni kadrovi skolovani u SSSR maniru, stavljeni NATO kadrovi i instruktori, naoruzanje...).
 
Zapravo jos od pada Berlinskog zida.
A SRJ je bila jedina zemlja na Balkanu koja se protivila tome da Balkan bude dvoriste Zapada. Zato je onako i prosla (sa 1999. kao tackom na ''i'').

Nisu racunali na borbeni moral Ukrajinaca, kao i na cinjenicu da je od 2014. ukrajinska vojska znacajno reformisana (izbaceni kadrovi skolovani u SSSR maniru, stavljeni NATO kadrovi i instruktori, naoruzanje...).
Kojim to potezom se SRJ konkretno "protivila" da Balkan postane dvorište zapada ? Time što još 1992. kada je nastala nije rekla "izvolte, poklanjamo vam KiM, Rašku, Vojvodinu, Preševo i Bujanovac, njih izdvojite iz Srbije, a ostatak Srbije podelite na okupacione zone. Republiku Srpsku utopite u unitarnu Republiku BiH, a Crnu Goru izdvojite iz zajedničke države i u njoj zabranite stanovnicima da budu Srbi" ? Amerikanci bi jedino time bili potpuno zadovoljni, i podržali bi Miloševića da do danas ostane na vlasti kao njihov okupacioni gaulajter, DOS i kasnije Vučić im nebi ni trebali.
 
Kojim to potezom se SRJ konkretno "protivila" da Balkan postane dvorište zapada ?
Time sto je milosevic (namerno malim) bahato izbacivao Cimermane i slicne iz BG-a dok su ih u okolnim republikama gostili sakom i kapom.
Time sto je cuvao kardeljevstinu sve do 2000.
Time sto je podrzavao puciste u Rusiji 1991. (Jeljcin i ekipa mu to nisu nikad zaboravili i oprostili).
Time sto nije hteo ni da cuje za zapocinjanje EU puta (sto su 90-ih radile skoro sve zemlje bivseg istocnog bloka).
itd. itd.

Inace, sve te teritorije (CG, BiH, pa bogami realno i Kosovo) koje si naveo su otisle svojim putem i nakon svih tih ratova i s***nja. Moglo je to da se desi odmah i bez rata.
Vojvodinu, Sandzak i slicno ti niko ni ne trazi niti ce.
 
Taдашњи избор СПС у Србији је нажалост био лоша одлука нашег народа и слика стања свести у нашој републици где је народ био са очување тековина самоуправљања. Насупрот томе, у Хрватској, Словенији и БиХ победу односе антикомунистичке снаге којима је запад био наклоњенији. Реформисти су издували свуда. Поларизација је била изражена. Слоба је био погрешан човек за ратове, као што је и ЈНА била погрешна војска за оно што ју је снашло.
 
Dalji offtopic će biti obrisan.
 
Pa u pravu si, Igore, ali ne sasvim, jer bi neki izgleda da nam za izbore 2026. ovde truju opozicionare polonijumom (Navaljni) - aj realno, da li sad neko ne veruje da se to stvarno radilo? - da ih ubijaju Čečeni (Njemcov), da se ubijaju novinari (Politkovska), da se hapse ljudi na demonstracijama - samo zato što demonstriraju, jer se to ne sme (Rusija svakodnevno).

Hoćete to, ljudi?

Je l' nismo to već imali, možda? Bilo lepo? Tad bio Pucin uz Slobu, pa se naljutio kad smo ga skenyali? Je l' biste opet to?

Ajde recite. Onda neće Igor da vas cenzuriše, nego Lubjanka. Veselo, a?
 
Tema su izbori na kojima mozemo da biramo izmedju zapadnih pudlica, a vec je odluceno koja ce pobediti, tako da je tvoj post oftopik svakako 🤗
 
Meni je najzanimljiviji deo na sredini emisije, gde profesorka Stojković kaže da će Vučić posle izbora uvesti sankcije Rusiji, a onda joj je neprijatno da prizna da se ona sa Vučićem slaže i po tom pitanju, a i po svim drugim krupnim političkim pitanjima. Jel jedina politička razlika između njih to što bi ona uvela sankcije odmah, a Vučić će sačekati možda mesec ili dva posle izbora? EU nema alternativu, i za Vučića, i za Ponoša, i za Tadića, i za Stojkovićku. Zaista je već pomalo uvredljivo za inteligenciju ovog naroda da mu se kao "opozicija" predstavljaju kandidati i stranke koji se u svemu slažu sa režimom.

Onda spominje da Vučić krši ustav u pogledu svojih ovlašćenja, što je fakat, ali joj ne smeta još flagrantnije kršenje ustava po pitanju Kosova i Metohije i Briselskog Sporazuma. Ne smeta joj ni protivustavno i protivzakonito organizovanje izbora na teritoriji KiM, bez višestranačke kontrole i brojanja glasova na biračkom mestu. Spominje Briselski Sporazum, ali ne kaže da bi taj sporazum poništila kada bi došla na vlast. Kao i režim, priča o ZSO koja je i kada bi se sutra formirala jedno veliko NIŠTA, asocijacija opština po ustavu tzv. "republike kosova", koju predviđa i Ahtisarijev Plan. "Normalizacija odnosa" nije ništa drugo nego priznanje šiptarske terorističke paratvorevine pod drugim imenom.
 
Poslednja izmena:
Није ми јасна прича о приклањању Русији кад просто нема руског кандидата. Десну опозицију са ПОКС фракцијама заборавите пошто Путин не мирише ни монархизам а посено не четништво. Кловнове попут Мише деснице и Паје Левијатана исто заборавите пошто су отворено фашисти што се исто не мирише од стране Путина. Њему највише одговара СПС. СНС је већ микс интересних група са доста Америчких играча.
 
Nisam siguran da Rusiji odgovara SPS, to je stranka koja aktivno saučestvuje u svim Vučićevim zlodelima od 2012. do danas, uključujući i ovo sramno glasanje za antirusku rezoluciju u UN. Takođe su saučestvovali i u svim zlodelima Tadićeve vlasti od 2008. do 2012.

Boško Obradović, Branka Stamenković, Miloš Jovanović, Milica Đurđević su kandidati koji su u najmanju ruku za korektan odnos prema Rusiji i protiv su svrstavanja u antiruski NATO tabor, ali je "konstruktivnost" kandidata DSS i Zavetnika prema ovoj vlasti najblaže rečeno problematična.
 
Десна опозиција глуми да је про руска исто као што је то радио СНС. Највише за Русију у Србији су урадили Тадић и Коштуница који и нису неку претерани русофили са продајом НИСа, али то је урађено смо из разлога пошто је опција Б био ОМВ тј. Пацоли.
Свакако треба нам у држави мање партократског деспотизма а више институција које функционишу независно и професионално.
 
Samo da počnemo od Beograda da demontiramo despotizam u Srbiji na ovim izborima, i ja zadovoljan.
Зато и јесте јачи кандидат опозиције у БГ него на републичком нивоу. Нешто очекивати од опозиције на републичком нивоу је тренутно нереално. Ја бих био задовољан ако би на овим изборима број гласова за СНС био мањи него на претходним, то видим као могући циљ опозиције. Јер оног тренутнка кад њихова кола почну да иду низбрдо, и поред свих превара, медијских махинација и злоупотреба којим су их до сад терали узбрдо, то ће бити почетак краја. Та кола касније само могу добити на убрзању. Њихов систем превише зависи од интереса разних прелетачевића, који ће почети да искачу из система чим виде да ту за њих више нема посла. Све оно што су користили као предности окренуће се против њих. Само треба запамтити имена тим прелетачевићима и свим силама се борити да се ти никад више не врате на неки други колосек да нас поново јашу, е то ће бити право искушење изборити се са тим.
 
Meni je najzanimljiviji deo na sredini emisije, gde profesorka Stojković kaže da će Vučić posle izbora uvesti sankcije Rusiji, a onda joj je neprijatno da prizna da se ona sa Vučićem slaže i po tom pitanju, a i po svim drugim krupnim političkim pitanjima. Jel jedina politička razlika između njih to što bi ona uvela sankcije odmah, a Vučić će sačekati možda mesec ili dva posle izbora? EU nema alternativu, i za Vučića, i za Ponoša, i za Tadića, i za Stojkovićku. Zaista je već pomalo uvredljivo za inteligenciju ovog naroda da mu se kao "opozicija" predstavljaju kandidati i stranke koji se u svemu slažu sa režimom.

Onda spominje da Vučić krši ustav u pogledu svojih ovlašćenja, što je fakat, ali joj ne smeta još flagrantnije kršenje ustava po pitanju Kosova i Metohije i Briselskog Sporazuma. Ne smeta joj ni protivustavno i protivzakonito organizovanje izbora na teritoriji KiM, bez višestranačke kontrole i brojanja glasova na biračkom mestu. Spominje Briselski Sporazum, ali ne kaže da bi taj sporazum poništila kada bi došla na vlast. Kao i režim, priča o ZSO koja je i kada bi se sutra formirala jedno veliko NIŠTA, asocijacija opština po ustavu tzv. "republike kosova", koju predviđa i Ahtisarijev Plan. "Normalizacija odnosa" nije ništa drugo nego priznanje šiptarske terorističke paratvorevine pod drugim imenom.

Sasvim je normnalno da se slazu sa rezimom. njihova uloga je da odglume opoziciju, oni imaju istog gazdu kao i rezim.
Citav politicki sistem u Srbiji pripada i funkcionise prema interesima okupatora.
Kad nisi suveren, onda svoje resurse (ljude, novac, vreme...) trosis da izvrsavas naloge okupatora.
Za svoje interese nemas vremena.
Vrlo je jednostavno, tu nema nikakve metafizike. Razlozi zasto nam je potrebna suverenost su vrlo jednostavni.
Nije tacno misljenje pojedinih liberalcica da mi ne mozemo da budemo suvereni, da treba da pohrlimo u NATO i procevtacemo. Evo Severna Makedonija je bas procvetala.
Unutrasnju politiku bi morali da imamo suverenu.

Mi nemamo politicki sistem, imamo ove lose glumce. Narod iz nekog razloga najvise ceni najboljeg glumca medju njima. najbolji glumac cas plasi, cas hrabri narod, on je i djavo i mesija. On prica o hlebu i hrani, on kuka i naredjuje, on place i zapomaze. Narod ocigledno pada na to. Narodu je to dovoljno jer "opozicija" osim kritike "Vucica" nema neku svoju pricu. Dobar primer za to su svi. Ne znam koga bih izdvojio da nije u tom sablonu.
Mozda Cuta, Mladjan Djordjevic.....
Ne razumem zasto Jeremic sluzi Djilasu.
Ne razumem zasto Bosko ulazi u kolaiciju sa Vucicevim ljudima.

Od ovih izbora ne mozemo ocekivati nista. Beograd prema anketama ostaje u vlasti SNS-SPS koalicije.

Nasa "opozicija" ima samo tri cilja:
1. Skupstinski restoran
2. Mozda neka centralna beogradska opstina gde lepo moze da se krade.
3. Da ostane u fokusu svojih sponzora (nekima je rezim sponzor, neki imaju direktnu vezu za zapadnim vlasnicima rezima)
 
Poslednja izmena:
Нису сада избори за општине града Београда.
 
Vrh