Šta je novo?

IN MEMORIAM

Страшно је колико људи оде..

Нека почивају у миру!
 
Preminuo Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije

Dugogodišnji načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić preminuo je od posledica virusa korona.

predrag3.jpg
 
Čovek koji je 2014 jedini znao šta radi. Po priči novinara, jedan od retkih koji se uvek javljao i bio korektan.
Doživljavao sam ga kao stručnjaka svoje oblasti i dobrog organizatora u vanrednim okolnostima.
 
Steta, delovao je kao normalan i strucan covek u onim teskim vremenima prirodnih katastrofa :(
 
Preminuo legendarni roker Branko Marušić Čutura



Muzičar Branko Marušić Čutura, jedan od pionira rokenrola na području nekadašnje Jugoslavije, preminuo je danas u 82. godini u Beogradu, saznaje Nova.rs.

Branko Marušić Čutura, nekadašnji član sastava Džentlemeni i dugogodišnji solo muzičar, najstariji aktivni rok muzičar na Balkanu, preminuo je posle duže bolesti, a tužnu vest preneli su njegovi prijatelji na društvenim mrežama.

Rođen je u Aleksincu 1939. godine, ali su ga još kao bebu roditelji doneli u Beograd. Rokenrolom se, kako je pričao, “zarazio” još krajem pedesetih godina, pre nego što su u Beogradu osnovani prvi rok bendovi. Nastupao je prvo u Duetu Kosovac, a potom je kao ritam gitarista i pevač nastupao sa Albatrosima, iz kojih će sredinom šezdesetih nastati grupa Džentlmeni u kojoj je svirao sa braćom Dragijem i Žikom Jelićem.

Sa Džentlmenima je snimio dva EP-a, “Idi” (1968) i “Slomljena srca” (1969), a 2006. njihove pesme objavljene su kao “Antologija” u izdanju PGP RTS-a. Marušić je i autor stihova za mnoge pesme ne samo Džentlemena nego i drugih domaćih bendova iz šezdesetih i sedamdesetih godina.

Nakon razlaza sa Džentlmenima, Marušić je osnovao grupu “Dah”, kada je nastao i njegov najpoznatiji hit “Noćna buka” (1973). Tokom sedamdesetih godina nastavio solo karijeru i snimio je singl “Kuća bez broja” (1975).

Kompilacija njegovih pesama “The Best of 1968 – 1990” objavljena je 1994. u Beogradu, a među njima su i “Veseli svet”, Hellule, Hellule”, “Odlazi voz”, “Ne dam se”…

Koncertom u beogradskom Dadovu 2018. godine obeležio je “pola veka i deceniju” na sceni.

Osim muzikom, Marušić se bavio i pisanjem, a bio je i pasionirani fudbaler.

“Prestaću kad budem prestao sve. To je deo mog života, i još imam šta da kažem. Naravno, čovek ne može da se umori od onoga što voli da radi. A muzika je ceo moj život”, rekao je u jednom intervjuu prošle godine.

izvor: Nova S
 
Preminuo Đorđe Balašević



Naš poznati kantautor Đorđe Balašević preminuo je danas u 67. godini, saznaje Nova.rs

Balašević je pre tri dana primljen na Infektivnu kliniku gde se lečio od upale pluća.

Đorđe Balašević bio je jugoslovenski i srpski kantautor i pesnik. Bio je član grupa Žetva i Rani mraz, a 1982. je započeo solo karijeru. Ukupno je objavio 12 albuma. Glumio je u nekoliko televizijskih serija, za koje je pisao i muziku.

Singl Računajte na nas, iz perioda dok je bio član Ranog mraza, postigao je veliku popularnost u socijalističkoj Jugoslaviji i ostao je popularan među jugonostalgičarima. Tokom 1990-ih bio je veliki kritičar politike Slobodana Miloševića.

izvor: Nova S
 
Какво непријатно изненађене. Има ли краја овом злу..

Нека му Бог подари Царство небеско!
 
O pokojnicima sve najbolje, ali kao coveka ga nisam poštovao! Kao umetnika, nisam mogao da ga ne postujem i u tom smislu mu hvala na onome sto je sa nama podelio. A za ono sto je protiv svog naroda govorio, neka mu Bog oprosti i neka počiva u miru.
 
A ja sam ga cenio i kao čoveka. Bio je glas svih nas koji su bili ne protiv svog naroda, nego ludila i primitivizma pojedinaca koje pod plaštom borbe za nacionalne interese bacaju ljagu na ceo narod dok sebi besomučno pune džepove. Zbog toga se od njega u Zagrebu normalni ljudi opraštaju porukom na ćirilici a oni drugi ga, slični onima protiv kojih je bio u svom narodu, tipa bivši kosovski ministar optužuju za nacionalizam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824905#p824905:3mpoff8s je napisao(la):
Blade » 20 Feb 2021, 01:18[/url]":3mpoff8s]O pokojnicima sve najbolje, ali kao coveka ga nisam poštovao! Kao umetnika, nisam mogao da ga ne postujem i u tom smislu mu hvala na onome sto je sa nama podelio. A za ono sto je protiv svog naroda govorio, neka mu Bog oprosti i neka počiva u miru.
Osim glupog fazona sa nazivom jezika realno ni nema nigde nekih dokaza da je govorio bilo šta protiv svog naroda, niti da je imao bilo kakvu agendu, recimo da je pričao o Srebrenici, genocidu, zlim Srbima, Četnicima, da se izvinjavao za "naše zločine ",da je pričao o "suočavanju sa prošlosti ",da se lizao sa NVO babama , Čankom i sve ostalo što je u Beogradu bilo popularno.
Ali bukvalno nema ništa osim debilne fore da priča iskrivljenu varijantu hrvatskog jezika.
Dakle to je obična propaganda i laž koju su domaći luzeri frustrirani zbog nepovoljnog rezultata u ratovima plasirali, i to isključivo zato što je on nastavio da ide u ex-yu države i da bude popularan kao i pre rata.
 
poslednjih x godina porodicnu firmu mu finansira vladajuca kamarila, cak mu dolaze kuci na krsnu slavu. Uvijeno mozemo reci da o dodjosima nije imao lepo misljenje - "je*******’o te voz koji te don’o da se ja tu s tobom cela veka patim" i jos par stvari o cemu ne treba pisati u ovom trenutku.

Druga strana je da se radi o ozbiljnom i priznatom umetniku, jednom od najvecih na ex-yu prostoru.
 
Moram da primetim da niko nije ispraćen ovako još od smrti Josipa Broza. Umirali su veliki pevači, sportisti. glumci, političari, ali niko nije doživeo da jednako tuguju Novi Sad, Beograd, Zagreb, Maribor, Sarajevo, Split, Cetinje, Skoplje, Osijek, Mostar, Niš.,Pula, Čačak, Zenica, Kragujevac, Tuzla... i da svuda jednako ljudi izlaze na trgove, pale sveće i pevaju njegove pesme. Veličanstveno i do sad nezabeleženo.
 
I meni se tako čini. Zanimljivo da mi je bilo teže sada nego kada je umro Vlada Divljan kojeg sam i slušao.

Balaševića nikada nisam slušao, ali zato znam sve tekstove.

Verovatno mi je teže sa svakim novim koji umre jer shvatam da je ljudi iz moje mladosti sve manje, a sa ovim novima ne mogu nikako da se poisvetim jer su mi potpuno nezanimljivi.

Žalosno je što je on punio sale za vreme Slobe i komunista koje je zezao na svojim koncertima, ali zato sada, poslednjih 10-ak godina ga nema nigde, ni kanocertima, ni na jednom državnom mediju i niko nema snimke mlađe od deset godina. No neka, nekad je i bolje da ih pamtimo po tom zlatnom periodu njihovih karijera.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825078#p825078:1brsthsw je napisao(la):
Dejan011 » Sub Feb 20, 2021 10:12 pm[/url]":1brsthsw]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824905#p824905:1brsthsw je napisao(la):
Blade » 20 Feb 2021, 01:18[/url]":1brsthsw]O pokojnicima sve najbolje, ali kao coveka ga nisam poštovao! Kao umetnika, nisam mogao da ga ne postujem i u tom smislu mu hvala na onome sto je sa nama podelio. A za ono sto je protiv svog naroda govorio, neka mu Bog oprosti i neka počiva u miru.
Osim glupog fazona sa nazivom jezika realno ni nema nigde nekih dokaza da je govorio bilo šta protiv svog naroda, niti da je imao bilo kakvu agendu, recimo da je pričao o Srebrenici, genocidu, zlim Srbima, Četnicima, da se izvinjavao za "naše zločine ",da je pričao o "suočavanju sa prošlosti ",da se lizao sa NVO babama , Čankom i sve ostalo što je u Beogradu bilo popularno.
Ali bukvalno nema ništa osim debilne fore da priča iskrivljenu varijantu hrvatskog jezika.
Dakle to je obična propaganda i laž koju su domaći luzeri frustrirani zbog nepovoljnog rezultata u ratovima plasirali, i to isključivo zato što je on nastavio da ide u ex-yu države i da bude popularan kao i pre rata.

Meni je to sa pokvarenim hrvatskim jezikom dovoljno. A gde je ono sto se ne zna. Vise postujem (tačnije manje ne poštujem) cak i Olivera Dragojevica, koji nije hteo da dodje u Srbiju, razumem ratovali smo. I kao sto ja kao pripadnik Srba necu tamo, tako ni on nece ovamo. To sto nikada nije priznao sta je njegov narod uradio nasem, a sto nije nikakva tajna, je njegov greh, ali nigde nisam nasao da je javno pricao lose o Srbima. Zalosno bi bilo sto bi on napunio bar 3 Bg Arene, kao sto je napunio Dino Merlin (kome treba zabraniti ulazak u Srbiju), zbog onoga sto je govorio za Srbe. Nemam nista protiv sto je neko druge nacionalnosti ili druge vere...Pogrešno je nekoga mrzeti samo zato što je druge nacionalnosti, rase ili religije. Ljude treba ceniti po onome sto jesu. Ali ne treba ni omalovazavati svoj narod koji je pretrpeo teror, sto je pokojni Balasevic radio. Niti treba dozvoliti da neko pljuje nas narod neosnovano, pa onda dodje ovde i uzima pare, pa je tada puj-pike ne vazi. U ratu su stradali svih nacionalnosti, a najvise neduzni. Ali mi nismo imali logore i radili svasta drugo sto su radili Hrvati. I coveku koji se dodvoravao tim istim Hrvatima se odaje ovakva počast, bez obzira koliki umetnik je bio - nije primereno. Ali to gori o nama. Kao što i mnoge druge stvari govore i o nama. Samo mi gazimo po svom, a drugi se ponosno drže, iako su od nas daleko veci zločinci.

Lepo reče Bora Đorđević : ,,Srbin je lud, Srbin je proklet! Jednom ga ubiješ, on hoće opet!"
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=eQtMO4rH8Es[/youtube]

A evo i ova pesma...Nažalost istinita, koliko god ja lično ne volim sto je tako...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0qEM2J3PoCY[/youtube]


Još jednom, Đorđe Balaševiću, Bog neka ti oprosti za ono što si protiv svog naroda rekao i neka ti je laka zemlja!
 
Ja oko te izjave o jeziku ne vidim ništa loše.

Isto kao što je Nole rekao da je "sve to isto i da nema veze" kada su ga greškom predstavili kao Hrvata.

Realno to baš znači to - isti smo narod, iz iste prapostojbine, govorimo istim jezikom, delimo iste osobine.
 
Ja bi Dule voleo da ne vidim kao ti, ali...Da li na srecu ili na zalost, ipak vidim.

No, to je moje mišljenje i viđenje i smatrao sam se slobodnim da ga ovde napišem. Nikome ne namećem isto, niti imam problem sa tim da se neko (ili ceo ovaj forum) sa mnom ne slaže. A ako mi neko argumentom dokaže da nisam u pravu, kao i za sve drugo, istog momenta menjam mišljenje.
 
Msilim da si stvari previse bukvalno i površno shvatio to oko jezika. Njemu je majka Hrvatica i sasvim logično je da te srpsko/hrvatske stvari on doživljava na jedan potpuno drugačiji-opušteniji način, nešto slično kao Novak. A pošto su i Novak i Djole odrasli u multietničkim i kosmopolitskim sredinama kao što su Beograd i Novi Sad, onda je potpuno jasna razlika izmedju njih i recimo Dražena i Aleksandra Petrovića koji su rasli u malim ksenofobičnim mestima. Pre te priče o maternjem hrvatskom, u Osijeku je pevao slabo divanim hrvatski recimo...
https://www.youtube.com/watch?v=aCX185r ... =emb_title
Mislim da ne postoji pesnik/pevač koji je srpsku tradiciju iz Vojvodine, pravoslavne praznike i običaje doneo na tako jedan lep, nenametljiv, pitak način tako da njegove pesme gde se pominju protina ćerka, baka koja čuva ikonu sveca, sv Jovan, sv.Luka, porta crkve gde se igraju deca....sa podjenakim emocijama pevaju i pravoslavci i muslimani i katolici. Zbog toga ja mislim da je on vrhunski patriota.
A ovo što si zakačio od "patriote" Bore Čorbe je sto puta gore pljuvanje po svom narodu nego biloš ta što je Balašević ikad rekao. I povrh svega vulgarano.
 
Није сад време за критику. Покојни Ђорђе је био честит човек, и ако је направио какве грешке - а ко није? - пре их можемо приписати времену у коме је одрастао, него њему самоме. Како год, нека почива у миру.
 
Нама Србима не недостаје табора, али нам недостаје самосвести и самопоштовања.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825194#p825194:3m66o2yf je napisao(la):
Blade » Today, 18:52[/url]":3m66o2yf]Ja bi Dule voleo da ne vidim kao ti, ali...Da li na srecu ili na zalost, ipak vidim.

No, to je moje mišljenje i viđenje i smatrao sam se slobodnim da ga ovde napišem. Nikome ne namećem isto, niti imam problem sa tim da se neko (ili ceo ovaj forum) sa mnom ne slaže. A ako mi neko argumentom dokaže da nisam u pravu, kao i za sve drugo, istog momenta menjam mišljenje.

Naravno. Iskreno nisam bio u toku, pa sam malo guglao i ništa osim toga o jeziku nisam našao.
 
Pa dobro, Balašević i nije za svakoga. Ni ne treba da bude.
 
Ljudi ne mogu da shvate da zabavljači moraju da se dodvoravaju publici. Ubeđen sam da je Balašević bio istinski patriota.
 
Tri put sam video Tita. A onda su me malog Baneta pogurali na radio i tv. Računajte na nas. Malo sam reklamirao JNA u seriji Vojnici, a onda sam napisao Odjbi JNA. Bio sam principijelan čovek.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825254#p825254:20jy8dbl je napisao(la):
Earthmoving » Ned Feb 21, 2021 11:48 pm[/url]":20jy8dbl]Tri put sam video Tita. A onda su me malog Baneta pogurali na radio i tv. Računajte na nas. Malo sam reklamirao JNA u seriji Vojnici, a onda sam napisao Odjbi JNA. Bio sam principijelan čovek.
Ma zato si ti principijelna gromada, Don Francisko long play.
 
Vrh