Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470120#p470120:2vn3jmgn je napisao(la):
Steva » 08 Aug 2017 07:50 pm[/url]":2vn3jmgn]Koja je fora bila sa tom IKEA radnjom 91ve? Očigledno da nije reč o robnoj kući, jel se radilo to o salonu za naručivanje robe sa par primeraka na licu mesta?

To je bila tzv. "start up" radnja kao uvod u otvaranje velike robne kuće u Novim Banovcima (tamo gde su sada Volvo, Eyemaxx i distributivni centri Lidla i Delhaizea), ali je rat zaustavio planove.

Evo jednog zanimljivog teksta o toj prodavnici.

U međuvremenu je vaš vrčinski klan prevagnuo i eto ti Ikee u najbližem komšiluku :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470125#p470125:17lkmctk je napisao(la):
Homer Jay » 08 Aug 2017, 21:34[/url]":17lkmctk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470120#p470120:17lkmctk je napisao(la):
Steva » 08 Aug 2017 07:50 pm[/url]":17lkmctk]Koja je fora bila sa tom IKEA radnjom 91ve? Očigledno da nije reč o robnoj kući, jel se radilo to o salonu za naručivanje robe sa par primeraka na licu mesta?

To je bila tzv. "start up" radnja kao uvod u otvaranje velike robne kuće u Novim Banovcima (tamo gde su sada Volvo, Eyemaxx i distributivni centri Lidla i Delhaizea), ali je rat zaustavio planove.

Evo jednog zanimljivog teksta o toj prodavnici.

U međuvremenu je vaš vrčinski klan prevagnuo i eto ti Ikee u najbližem komšiluku :D

Sjajno! Hvala za link. Nije ovo samo pobeda Vrčinaca no svih tih podavalskih sela. Ono ne dešava se ništa 20 godina i odjednom tu stoji IKEA :gobb:
 
Moji u Boleču slave Ikeu što su ih prikačili na gradski vodovod, pa je ovo prvo leto bez restrikcija od kada smo se doselil.

Inače, Ikea bi do kraja godine trebalo da prelomi da li će pored robne kuće u Bubanj potoku graditi i Outlet centar na nekih 40.000 kvadrata, a čim tako javno pričaju o tome, kontam da hoće :D

Nekona forumu je pomenuo da bi uskoro tu trebalo da se gradi i Emmezeta.
 
Otišla Ikea, došla Dafina, ostali redovi!
profimedia-0014911717_14866643114.jpg

123296.jpg
 
Izvor: Beobuild.rs

Otvaranje IKEA centra na Bubanj potoku

Posle godinu i četiri meseca od početka izgradnje završena je izgradnja i opremanje prve velike robne kuće poznatog švedskog proizvođača nameštaja IKEA nadomak nekadašnje naplatne rampe Bubanj potok . Predstavnici medija imali su priliku da se dva dana pre zvaničnog otvaranja upoznaju sa novim objektom i sadržajima koje nudi.

Celu vest kao i veliku foto reportazu mozete pogledati u vesti na prvoj strani sajta ili na linku http://beobuild.rs/otvaranje-ikea-centr ... p2728.html
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=g16euP_a8jg[/youtube]
170808-ikea-08.jpg

170808-ikea-30.jpg

170808-ikea-32.jpg

Celu vest kao i veliku foto reportazu mozete pogledati u vesti na prvoj strani sajta ili na linku http://beobuild.rs/otvaranje-ikea-centr ... p2728.html
 
Standard je kao i u svakoj drugoj ikei u svetu. Odlicna reportaza.

Nego, nesto je malo ljudi bilo na otvaranju?
 
Sve to lepo izgleda ali moj dinar Ikea (kao ni ostali strani tržni centri) verovatno neće videti. Ajde što moram da bacam iz zemlje pare za kola, naftu, gas... ali da i za ove stvari dajem pare strancima - nije moja politika.
 
Jedem domaću najbolju kuhinju, od hrane kupljene od babe koja sama uzgaja hranu od koje moja porodica kupuje već 40 godina na Đeram pijaci, mesar isto proveren domaće meso, jedino što moram banane uvozno (ali mogu i bez njih). Mlečne proizvode i čokolade (konditorske proizvode) isto domaće. Još bolje ko ima svoju hranu iz bašte. U stranim tržnim centrima ne kupujem hranu. Pre ću platiti nešto malo skuplje u lokalnom marketu čijeg gazdu iz kraja znam nego Idei i Maxiju čiji su stranu vlasnici. To je što se tiče hrane. Što se tiče odeće, uvek se trudim da kupim domaće, a ako nema sledeći su mi u opciji Kinezi jer su jeftiniji pa ako već moraju pare da izađu iz zemlje da izađe što manje. Što se tiče obuće, isto prednost dajem domaćim cipelama, jedino patike sam do sad kupovao uvek Najke, Ribok ili Adidas ali videću ako mogu da i to promenim. Što se tiče ovoga što prodaje Ikea uglavnom, pre ću nahraniti druga i nabaciti mu posao da mi nešto drvetom opremi, krevet, plakar i sl, pa čak i ako je malo skuplji ali on je moj i ja želim da mu plaćanjem pomognem. Ja pare gledam kao ideju koju svojim plaćanjem podržavam da živi. Zato dobro pazim koga i kakve ideje novcem podržavam. Što se tiče tehnike, isto dajem prednost stranim proizvođačima koje imaju fabrike u Srbiji. Jer! Ako ako od tebe danas kupim, ti ćeš sutra imati pare da kupiš od mene. Ako kupim od nekog vanzemaljca i on iznese pare ko će kupovati od mene? Sličnu raspravu kao ovo sa Ikeom, sam imao sa profesorima Teorije cena koji takođe uče studente da je najniža cena uz isti kvalitet jedino što je bitno. To jhe filozofija sebičnosti jer oni uče da svako samo trrb da gleda svoje interese tj šta mu je u datom trenutku najjeftinije. I da ga baš briga za zajednicu u kojoj živi. Ali ako propadne zajednica propašće i pojedinac u drugom koraku koji oni ne vide. Zato kada se priča o cenama, tu postoje 2 stvari: 1. moj sebični interes da prođem najjeftinije ali i 2. interes zajednice, tj društva jer ako ono propadne propašću i ja na dole. U vremenu slobodne trgovine u kome dominiraju ovako velike multinacionalne kuće kao što je Ikea ne psotoje više carine kao zaštita tog broja 2. sve se svelo na samo tačku 1. I zato društvo i propada. I pošto država više ne štiti društvo od ekonomskog propadanja onda je potrebno da ljudi imaju svest da sami pomognu zaštitu svoga društva jer time zapravo štite sebe. I za divno čudo, ovo što ja pričam što ovde deluje kao luda priča je nešto što zapravo uzima sve većeg maha, posebno u Americi gde je u zadnje vreme proimetan trend da ti veliki tržni centri koji se kod nas sad grade, a kod njih su ranije, sada dobrim delom propadaju i imaju padove poslovanja. Ne svi naravno ali dobar deo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470252#p470252:36nr0wk1 je napisao(la):
Earthmoving » Sre Avg 09, 2017 2:17 pm[/url]":36nr0wk1]Jedem domaću najbolju kuhinju, od hrane kupljene od babe koja sama uzgaja hranu od koje moja porodica kupuje već 40 godina na Đeram pijaci, mesar isto proveren domaće meso, jedino što moram banane uvozno (ali mogu i bez njih). Mlečne proizvode i čokolade (konditorske proizvode) isto domaće. Još bolje ko ima svoju hranu iz bašte. U stranim tržnim centrima ne kupujem hranu. Pre ću platiti nešto malo skuplje u lokalnom marketu čijeg gazdu iz kraja znam nego Idei i Maxiju čiji su stranu vlasnici. To je što se tiče hrane. Što se tiče odeće, uvek se trudim da kupim domaće, a ako nema sledeći su mi u opciji Kinezi jer su jeftiniji pa ako već moraju pare da izađu iz zemlje da izađe što manje. Što se tiče obuće, isto prednost dajem domaćim cipelama, jedino patike sam do sad kupovao uvek Najke, Ribok ili Adidas ali videću ako mogu da i to promenim. Što se tiče ovoga što prodaje Ikea uglavnom, pre ću nahraniti druga i nabaciti mu posao da mi nešto drvetom opremi, krevet, plakar i sl, pa čak i ako je malo skuplji ali on je moj i ja želim da mu plaćanjem pomognem. Ja pare gledam kao ideju koju svojim plaćanjem podržavam da živi. Zato dobro pazim koga i kakve ideje novcem podržavam. Što se tiče tehnike, isto dajem prednost stranim proizvođačima koje imaju fabrike u Srbiji. Jer! Ako ako od tebe danas kupim, ti ćeš sutra imati pare da kupiš od mene. Ako kupim od nekog vanzemaljca i on iznese pare ko će kupovati od mene? Sličnu raspravu kao ovo sa Ikeom, sam imao sa profesorima Teorije cena koji takođe uče studente da je najniža cena uz isti kvalitet jedino što je bitno. To jhe filozofija sebičnosti jer oni uče da svako samo trrb da gleda svoje interese tj šta mu je u datom trenutku najjeftinije. I da ga baš briga za zajednicu u kojoj živi. Ali ako propadne zajednica propašće i pojedinac u drugom koraku koji oni ne vide. Zato kada se priča o cenama, tu postoje 2 stvari: 1. moj sebični interes da prođem najjeftinije ali i 2. interes zajednice, tj društva jer ako ono propadne propašću i ja na dole. U vremenu slobodne trgovine u kome dominiraju ovako velike multinacionalne kuće kao što je Ikea ne psotoje više carine kao zaštita tog broja 2. sve se svelo na samo tačku 1. I zato društvo i propada. I pošto država više ne štiti društvo od ekonomskog propadanja onda je potrebno da ljudi imaju svest da sami pomognu zaštitu svoga društva jer time zapravo štite sebe. I za divno čudo, ovo što ja pričam što ovde deluje kao luda priča je nešto što zapravo uzima sve većeg maha, posebno u Americi gde je u zadnje vreme proimetan trend da ti veliki tržni centri koji se kod nas sad grade, a kod njih su ranije, sada dobrim delom propadaju i imaju padove poslovanja. Ne svi naravno ali dobar deo.

Bravo! Izazvao si u meni visoki osećaj patriotizma i zato ću slediti tvoj primer još više nego što do sada činim.
2767525781.gif


To bi bilo kao kada bi moj brat imao prodavnicu a ja kupujem u komšijskoj. Odustajem od IKEE a par stvarčica koje imam eliminisaću, ionako su dotrajale. Nameštaj pravim sama, juče zamalo prst da odcvikarim ali neka, nije mi žao. Polica za začine će biti lepša od svake IKEINE (ni naziv joj ne možeš pošteno staviti u padež). :mrgreen:

Earthmoving, koji marku TV imaš?
 
Televizija je za mene zastareli medij, ne gledam ga pa ni Tv više neću kupovati. Umesto da mi oni određuju šta da gledam ja preko interneta i YouTube-a sam biram šta želim da gledam. Planiram da odjavim kablovsku. Tu ideju sam prvi put čuo od mog drugara koji je bio đak generacije, išao na Arhimedes i kasnije Matematičku gimnaziju, Eletrotehnički fakultet itd, a koji mi je tada rekao da u kući više uopšte nema TV-a. Da deci pušta preko interneta da se obrazuju prema onome što on smatra da treba. Dakle, ja uglavnom koristim internet preko mobilnog i kompa, Tv ne gledam. E sad ako ćeš me pitati koji komp ili mobilni imam, nadam se da ću uskoro moći da kupujem i neke domaće jer imamo dobre IT stručnjake (ne znam dal već ima naša Tesla) ili od nekih stranaca koji otvore fabriku kompova ili mobilnih kod nas. Tek ako uopšte nemam izbora kupiću strani (i opet po istoj logici prvo jeftiniji kineski kao npr Huawei da ako već pare moraju da izlaze iz zemlje što manje izađe).
 
Tesla je naš na papiru i ništa više. Niti se sklapa, niti su naši ljudi umešani u proizvodnju na neki način... ništa - samo distribucija uz ugradnju pri prodaji. Tesla telefoni/TV prijemnici su isti oni kineski generički koji se kupuju na hiljade i nalepe ti šta god hoćeš preko.

Možemo ti i ja sutradan da naručimo stotinak komada i da kinez nalepi šta god hoćeš. Državi poplaćamo dažbine i slobodni su za dalju prodaju.
 
@Earthmoving

Ista stva je i kod mene. TV ne gledam. Imam neko čudo koje ne mogu ni pokloniti, niko ga neće a ispravan je. Pitam skupljače sekundarnih sirovina hoće li ga uzeti na poklon, kaže da neće. Verovatno imaju najnovije modele.

Što se YT tiče, isto radim ali takođe ne bežim od Kineza za neke stvari. Kada mi trgovci ponude robu i naglase da je Turska misleći kako ću pasti jer nije Kineska, odbijam. Draži su mi Kinezi.

Tesla je naš na papiru i ništa više.

Isto kao što je IKEA švedska.
 
ИКЕА је 100% шведска, чак не можеш ни њихове акције да купиш, јер не постоје.
 
Па, јесте, и данас правимо неке оклагије за њих. Ал фирмом управља ИКЕА фондација, и нема је на берзи.
 
Svejedno, čiji je repromaterijal, čija radna snaga, mesto proizvodnje?
 
Pusti to, to ima svuda. Bitno je ko je na vrhu piramide, a to je matori švedski desničar i nacionalista, Ingvar Kamprad.
 
Znam ko je vlasnik i od kada. Google je moj najbolji drug. Doduše taj podatak mi je poznat još iz mladosti jer poznajem neke ljude koji su tamo radili.
 
Vrh