Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441491#p441491:3m2snhnh je napisao(la):
Volf » 21 Mar 2017 12:53 pm[/url]":3m2snhnh]
Mislim da si se složio sa mnom, samo možda nisam bio dovoljno precizan.Svako novootvoreno radno mesto u samoposluzi smanjuje broj radnika na tržištu koji su sposobni I voljni to da rade, I njihova vrednost raste.Mislim I da griješiš da bilo ko sa biroa može da radi za kasom, i da je nemoguće da i to postane deficitarno zanimanje.Ako kupuješ npr u Maksiju, vidjećeš da su konstanto u potrazi za radnicima, i ja ti mogu reći da ih sve teže nalaze.A oko pilota i kasirki, ne bih pravio ama baš nikakva poređenja, ni kod nas ni u svetu.

Svako novootvoreno radno mesto u Megamarketu, ili u mega prodavnici namestaja, dovodi do zatvaranja vise radnih mesta u malim prodajnim objektima. Tako da se na trzistu poveca broj nezaposlene radne snage i uslovi im se pogorsavaju.

To se u ekonomiji kolokvijalno naziva wal-mart effect

DEFINITION of 'Wal-Mart Effect'
The economic impact felt by local businesses when a large firm such as Wal-Mart opens a location in the area. The Wal-Mart effect usually manifests itself by forcing smaller retail firms out of business and reducing wages for competitors' employees. Many local businesses oppose the introduction of Wal-Marts into their territories for this reason.

Read more: Wal-Mart Effect http://www.investopedia.com/terms/w/wal ... z4fqW5rqXC
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448996#p448996:1jpl4pgf je napisao(la):
stf » Пон Мај 01, 2017 6:18 pm[/url]":1jpl4pgf]Nadam se da će biti veći objekat od onog na Bežanijskoj kosi.

Вјероватно.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448998#p448998:xezcd5fi je napisao(la):
vranac » Пон Мај 01, 2017 6:40 pm[/url]":xezcd5fi]

Svako novootvoreno radno mesto u Megamarketu, ili u mega prodavnici namestaja, dovodi do zatvaranja vise radnih mesta u malim prodajnim objektima. Tako da se na trzistu poveca broj nezaposlene radne snage i uslovi im se pogorsavaju.

To se u ekonomiji kolokvijalno naziva wal-mart effect

Зашто бих плаћао млијеко у малој локалној продавници око 130 динара кад у великој могу да нађем и за испод 80? Зашто бих давао огромне паре Forma Ideale, кад могу за исте, или мање, да купим пуно квалитетније на другом мјесту?
 
I menadžeri su preko lizing agencije Manpower, a plate su im 70.000. Prodaju priče radnicima i menadžerima da rade za svetsku Ikeu, vau! Biće veselo :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448996#p448996:2d0clavk je napisao(la):
stf » 01 Мај 2017 06:18 pm[/url]":2d0clavk]Nadam se da će biti veći objekat od onog na Bežanijskoj kosi.
@СТФ, тек када се за коју годину изгради нов или реновира будући Икејин објекат на Бежанијској коси, знаће се онда, који/чији ће бити већи :D . Сад се једино може упоредити квадратура овог објекта који се гради и квадратура садашњег магацина Робних кућа Београд, који је купио Верано моторс и продао све то Икеји.
 
Zato što ako kupuješ jeftinije kod stranca on iznosi pare, naš skuplji zatvaranja radnju jer kod njega više niko ne kupuje, on dalje nema para da kupuje od drugog domaćeg I na kraju lanca to stigne do tebe I onda ti ono što ti je bilo jeftino 80 dinara postaje skupo. Tako si na kraju lanca , tom logikom naškodio sebi. Problem filozofije nižih cena je što teraju ljude da samo razmišljaju o sebičnim ličnim interesima, a ne I o interesima svoje grupe koju na kraju takva filozofija uništava, a kad završi sa grupom onda uništava I pojedince. Dakle cena mora sem ličnog interesa da sadrži deo koji štiti I interese grupe. Postoje lični sebični interesi pojedinaca ali postoje I interesi grupe kojoj on pripada (bez grupe se ne može razmnožavati). Današnje cene slobodne trgovine ne uzimaju u obzir interese grupa. Zato Ikea I drugi strani tržni centri ne vide moj dinar I neće zaraditi na meni, jer sam protivnik te filozofije.
 
Kako moze uglavnom uvozba roba biti skuplja nego roba koja se proizvodi npr 150km od prodavnice?
Ili se mozda radi o pohlepi vlasnika te domace firme?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kada se pravi na veliko uvek je jeftinije. Plus, što sam sklapaš nameštaj, plus što nema mogućnosti besplatnog prevoza.

Moje mišljenje je da mali proizvođači treba kvalitetom i dizajnom, a naročito marketingom da se istaknu, plus što moraju da kupuju nove mašine i šta sve ide uz modernizaciju, tj. usavršavanje.

Skoro da mogu da garanutjem da su skoro svi ti naši za koje se kuka da će da propadnu daleko u 20. veku što se tiče nabrojanih stvari (da počnemo od veb sajta...)
 
Naši = nekvalitetno, neinvetivno, zastarelo i uvek te zaje*******u (uglavnom).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449129#p449129:2t1errzr je napisao(la):
Earthmoving » Уто Мај 02, 2017 4:30 pm[/url]":2t1errzr]Zato što ako kupuješ jeftinije kod stranca on iznosi pare, naš skuplji zatvaranja radnju jer kod njega više niko ne kupuje, on dalje nema para da kupuje od drugog domaćeg I na kraju lanca to stigne do tebe I onda ti ono što ti je bilo jeftino 80 dinara postaje skupo. Tako si na kraju lanca , tom logikom naškodio sebi. Problem filozofije nižih cena je što teraju ljude da samo razmišljaju o sebičnim ličnim interesima, a ne I o interesima svoje grupe koju na kraju takva filozofija uništava, a kad završi sa grupom onda uništava I pojedince. Dakle cena mora sem ličnog interesa da sadrži deo koji štiti I interese grupe. Postoje lični sebični interesi pojedinaca ali postoje I interesi grupe kojoj on pripada (bez grupe se ne može razmnožavati). Današnje cene slobodne trgovine ne uzimaju u obzir interese grupa. Zato Ikea I drugi strani tržni centri ne vide moj dinar I neće zaraditi na meni, jer sam protivnik te filozofije.

Али, држава, тј. ми, живимо од ПДВ-а а ПДВ остаје у Србији, неће отићи (конкретно) у Шведску. Плус плате радницима. Плус остала потрошња (иностраног) власника (струја, бензин, регистрације аутомобила...). Мени нико не гарантује да ће неко, домаћи, да своју добит потроши у Србији, али ће и његов ПДВ остати у Србији.
Што рече astrodule, нека се наши мало потруде, побољшају квалитет, ураде нешто на дизајну и маркетингу, смање цијену. Ако се Emmezeta усуђује да отвори радњу поред IKEA, зашто то не би урадила и Forma Ideale? Али, признаћеш, Emmezeta има квалитетнији програм од Forma Ideale и мисле да могу бити конкурентни IKEA.
 
Ajd da ne kvarim idilu ovima što vole strane tržne centre, nek se raduju koji mesec ili godinu novoj igrački :) Sada smo u plusu, neko nam je ulozio parice, a kad povrati ulozeno I posle toga da izvlaci vise od ulozenog, ima vremena da gunđamo :)
 
Pa i domaći vlasnici mnogih firmi izvlače zaradu iz Srbije, tako da nisu ništa bolji od stranaca.
Kao zbog nekog patriotizma trebamo da kupujemo domaću robu koja je često nekvalitetna, skupa, lošeg dizajna,
vlasnik firme radnike plaća bedno, doprinose državi ne plaća redovno, ima hrpu radnika na crno, struju i gas isto ne plaća redovno,
a bahati se od velike zarade, vozi skupa kola i misli da je 'bog otac'.
Ko misli da će da preporodi Srbiju ako pomaže bogaćenju domaćih tajkuna, taj je u velikoj zabludi.
 
Meni drugar radi sve vezano za stolariju, korektna cena, odličan kvalitet I montaža. Čak mi modifikovao neka vrata od postojećeg materijala sa kim bi se retko ko zezao. Kod mene IKEA naspram njega nema nikakvu šansu. Dečko je do zadnjeg dinara sve potrosio ovde gde zivi. Nema veze sa bahanalijama I slicno. Vredniji 3x od ovih iz Ikeee, radi po ceo dan. Drago mi je da sam svojim novcem podrzao pravu stvar, pravu ideju. Za mene je to sustina novca, a ne puki nizi trosak. Sutra ce on meni nesto uciniti, a kakvu Ikea uslugu moze da mi vrati za pare koje im samo jednosmerno ostavljam. Cak I da nije moj drug, angazovao bi drugara mog drugara I tako bi ucinio uslugu svom drugaru. Takva strategija je superiornija u odnosu na ovu.
 
A da li ti je izdao fiskalni račun i da li je platio državi PDV ili ste se vi to drugarski dogovorili bez računa?
Da li ima registrovanu firmu? Ako radi po ceo dan onda mnogo i zarađuje, znači državi plaća i velik porez na dobit?
Ili je sve to drugarski, firma na nuli, a on radi bez računa i sve što zaradi ide direktno keš u džep?
Ako sam upravo, a mnogo je takvih, država stvarno ima mnogo koristi, veliki ste patriote...
 
Неки дан, овдје, у Првомајској у Земуну, у новој пекари ме препозна радница из једне старе пекаре, недалеко од те. Вели: "Не идете више у 'Брамили' по кифле?" И, ријеч по ријеч, прича како је газда "Брамилија" издао пекару другоме, њој и осталим радницима није уплатио доприносе 7 година (!?), дугује им по пет плата а издао је пекару за неколико хиљада евра, локале у којима су мјењачница и трафика за по 800, и сад им се не јавља на телефон.
То се, рецимо, у "Rogenart"-у не би десило. Не кажем да је код странаца бајковито, али велике стране фирме неће себи дозволити такве ствари него ће, кад виде да им не иде, затворити представништва у Србији и отићи.
Али, то није тема ове приче. За оне који мисле да нас странци пљачкају, постоји једноставан начин да то ријеше - бојкот.
 
Earthmoving je i dalje zarobljen u nekom komunistickom vremenu. Iako ti to ne zelis da shvatis, konkurencija je dobra stvar. To znaci da ce prodavci morati da spustaju cene, dizu kvalitet itd a to je dobro za tebe kao potrosaca. To sto ce izneti zaradu, ok neka bude tako, ali su platili radnike, poreze, nabavljaju od domacih firmi materijal ili proizvode kao sto Ikea vec i radi i sve to ima pozitivan efekat, ali dobro, verovatno nikada neces shvatiti takve stvari. Ipak, ti kada si odrastao ljudima je opran mozak.
 
Verovali ili ne strane fabrike pored plata koje su uglavnom male radnicima placaju sve i pridrzavaju se pravila iz Zakona o radu,tako da se tim radnicima penziono i zdravstveno placa.
Dok se domaci privrednici ponasaju kao da su radnici u njihovom vlasnistvu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Тако је, видели смо Јуру на делу. Људи не глупирајте се, велике корпорације осим власницима никоме ништа добро нису донеле.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Mala i srednja preduzeća su nosioci ekonomije i što ih je više i što bolje posluju, država je ekonomski jača. Ali svi ti mali proizvođači bilo gde u svetu se sigurno ne kače i ne takmiče sa globalnim igračima kao što je Ikea jer ne mogu. Ni u Srbiji, ni u Nemačkoj.
 
Po meni je strana konkurencija dobra samo u brzorastućim oblastima kao što su trenutno telekomunikacije, kola na struju, nove tehnologije I slično, tj ono gde možemo pokupiti novo znanje spolja, dok sporopromenjive oblasti poput poljoprivrede, stolarije... treba prilično zatvoriti za strance. Što se tiče komunizma tj planske ekonomije, ona kod mene svakodnevno postoji, ja tačno unapred znam kolko mi sutra treba hleba, mleka, struje, čak I kolko će mi trajati otprilike tv, plakar, auto... :) Kao što rekoh, jedino ne znam za nove tehnologije jer se još nisu pojavile. Ako je tako, ako je stabilna traznja u tim sporopromenjivim oblastima, onda moze biti stabilna I ponuda, tj proizvodnja. E tu sad dolazi na scenu globalna slobodna trgovina, manipulacije valutama, damping cene gde se neko veliki otarasava svojih zaliha a vama onda nerealno niskim cenama unisti proizvodnju I drugim igrama bez prestanka koji moju stabilnu traznju kao kupca prevode u nestabilnu ekonomiju proizvodjaca.
Tržišna ekonomija, a u njenoj osnovi planske odluke ljudi u centralnim bankama o visini kamatnih stopa koje direktno uticu na trzisne cene? Zar to nije oksimoron, tj paradox. Monopol nad emisijom novca, a "trzisna ekonomija" :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449199#p449199:2nrvw6e1 je napisao(la):
Прашњави » 02 May 2017 10:08 pm[/url]":2nrvw6e1]
Али, држава, тј. ми, живимо од ПДВ-а а ПДВ остаје у Србији, неће отићи (конкретно) у Шведску. Плус плате радницима. Плус остала потрошња (иностраног) власника (струја, бензин, регистрације аутомобила...). Мени нико не гарантује да ће неко, домаћи, да своју добит потроши у Србији, али ће и његов ПДВ остати у Србији.


Drzava zivi od proizvodnje. Unutrasnja trgovina samo raspodeljuje vrednost. Ako neko nista ne proizvodi ne moze ni da trosi. A onda nece biti ni PDV-a.

Mada mislim da ce ta euforija sa IKEA marketom trajati jedno mesec dva, a onda ce poceti neke glupe price kako kod nas nije IKEA kao drugde u svetu i slicno sto smo do sada slusali...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449291#p449291:2trsm36z je napisao(la):
vranac » 35 minutes ago[/url]":2trsm36z]
Mada mislim da ce ta euforija sa IKEA marketom trajati jedno mesec dva, a onda ce poceti neke glupe price kako kod nas nije IKEA kao drugde u svetu i slicno sto smo do sada slusali...

Što je praktično nemoguće, ali sam siguran da će se javiti dežurni pljuvači sa svojim teorijama...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449291#p449291:3ku0dcef je napisao(la):
vranac » Сре Мај 03, 2017 10:14 am[/url]":3ku0dcef]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449199#p449199:3ku0dcef je napisao(la):
Прашњави » 02 May 2017 10:08 pm[/url]":3ku0dcef]
Али, држава, тј. ми, живимо од ПДВ-а а ПДВ остаје у Србији, неће отићи (конкретно) у Шведску. Плус плате радницима. Плус остала потрошња (иностраног) власника (струја, бензин, регистрације аутомобила...). Мени нико не гарантује да ће неко, домаћи, да своју добит потроши у Србији, али ће и његов ПДВ остати у Србији.


Drzava zivi od proizvodnje. Unutrasnja trgovina samo raspodeljuje vrednost. Ako neko nista ne proizvodi ne moze ni da trosi. A onda nece biti ni PDV-a.

Mada mislim da ce ta euforija sa IKEA marketom trajati jedno mesec dva, a onda ce poceti neke glupe price kako kod nas nije IKEA kao drugde u svetu i slicno sto smo do sada slusali...


Не живи свака држава од производње, постоје државе које живе од услуга и трговине, зар не? Хрватска, рецимо, више заради од туризма него од производње.
Београд, такође, малтене ништа и не производи на неком значајнијем нивоу и он живи од услуга и трговине.
И, мислим да Србија заради више на наплати путарина и шпедиције него на било којем другом нивоу.
Зато мислим да је IKEA веома битна ставка у нашем развоју. Погледајте колико само странаца прође тим путем. Од Будимпеште до Солуна, само ће бити та IKEA. Ономе из Осијека је ближе до Бубањ потока него до Загреба или Будимпеште. Још може да добије поврат ПДВ-а.
 
Neke zanimljive i na progled fantastične stvari:
- U sklopu objekta je prostor za 1.200 parking mesta, kao i punjač za elektromobile.
- Posedovaće geotermalne pumpe sa šest geotermalnih bunara koja služe za grejanje i hlađenje samog objekta, a sakupljena kišnica koristiće se za ispiranje toaleta

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1256691
 
Vrh