Šta je novo?

Idealna lokacija/objekat za stanovanje u Beogradu i šire?

svsavic

Higher intermediate
Učlanjen(a)
25.12.2011.
Poruke
751
Pohvaljen
263
Pošto sam pretražujući forum nailazio na različita mišljenja o tome gde i kako je najbolje stanovati, voleo bih da navedete i vaše mišljenje i to:
Na kojoj lokaciji (Centar, NBGD, Višnjica, Lipvica, Avala...) i u kom objektu (stan, kuća ...) bi ste želeli da živite? I zašto?
Odgovor zavisi od Vašeg viđenja kvaliteta života!

U zapadnim gradovima siromšni žive u centru, bogatiji u kućama u periferiji i bogati na ranču ili farmi u ruralnom delu predgrađa.

Ja bih npr. živeo u prizemnoj kući od 100-150m2 na placu oko 5 ari, u brdovitim delovima Beograda npr oko manastirske šume!? Naravno dedinje se podrazumeva, ali cena i da li pripadam tamo?
Mislim da je kvalitet života u kući neuporedivo bolji nego u stanu (osim u grajanju). Ako imaš auto, lokacija i nije bitna toliko ako imaš gde da parkiraš gde si krenuo....
 
sve vidim u centru njujorka, londona i pariza živi sve neka sirotinja nema pas za šta da ih ujede.


nego svakom svoje selo najmilije prija. tako da možemo videti bogate kuće u jajincima i ostalim prigradskim naseljima beograda, ali ja lično nikad ne bih živeo tamo gde nema trotoara, kanalizacije i slično.

moj izbor bi bio senja i dedinje na prvom mestu, zatim izvesni delovi starog grada i vračara naravno da ima garažu. zatim novi beograd.

svaki drugi kraj u beogradu u ovom trenutku bi bio kompromis, a ne želja.
 
Pih, jedna jedina samoposluga, umreš do nje ,
za pijacu da i ne spominjem, Senjačka skoroz dole kod sajma . . .
Parkovi da umreš od žeđi u njima a nedaj bože da moraš u wc . . . .
Javni prevoz posebna tuga. . . .
sobzirom da nema svako šofera sa kolima, ne znam kome je dobra ta lokacija . . .
 
Dorcol :D
Urban, blizu centra, dobro povezan sa prevozom, ima rekreacioni centar 25ti maj, ima setaliste pored dunava i jos mnogo toga.
Mislim da je jedan od lepsih krajeva za zivot u Beogradu.
 
Očekivati ogovor na ovu temu je nemoguce od strane starih Beograđana, svakome je ,,moj,, kraj i d e a l a n
na to pitanje, odgovor mogu dati samo ljudi koj su od relativno skoro u gradu, pa tako ,,nei nficirani ,, vide pravu sliku :)
 
Ко је навикао на кућу, стан ће му тешко пасти. Ко никад кућу није осетио, то никад неће разумети... једноставно је.

Сам сам доста дуго размишљао где бих купио стан, када бих га куповао, а прохтеви су ми специфични, јер већ 15 година живим у кући, и стан је за мене постао кавез за папиге.

Елем, што се тиче самог центра, сигурно бих изабрао улицу Гундулићев венац. До центра пешака, трамвајски коридор јако близу, до Панчевачког и и Бранковог моста се лако долази уколико ти треба прелаз преко реке. Улица је мирна, довољно широка, зграде пристојне спратне висине, што за резултат има донекле лакше нелажење паркихг места, прелеп дрворед са густим крошњама и довољна ширина тротоара....
 
^^ odlican izbor, kraj koji je jos uvek relativno miran a veoma prijatan, prosto neverovatno da toliko blizu centra ima kuca i dvorista sa vockama. A moze i na toceno Niksicko i rebarca u Staru Hercegovinu :)
 
ма Јерковић је закон ;) :p не би га мењао ни за шта :) осим, можда, за кућу у улици Васка Попе или у Лондону ;)
 
spatiotecte":2tpnvr8j je napisao(la):
Dorcol :D
Urban, blizu centra, dobro povezan sa prevozom, ima rekreacioni centar 25ti maj, ima setaliste pored dunava i jos mnogo toga.
Mislim da je jedan od lepsih krajeva za zivot u Beogradu.


nova":2tpnvr8j je napisao(la):
Upravo si opisao Zemun.

Nisam znao da je Zemun blizu centra i da ima i on rekreacioni centar 25 maj. :p
 
Znala sam :) pa zapravo jeste i ima ali ne zove se tako...
A Gundulićev i Dorćol sve je to tik uz centar ili do centra a ne blizu, Zemun je blizu, direkt GSP za 20 min ;)
 
sve vidim u centru njujorka, londona i pariza živi sve neka sirotinja nema pas za šta da ih ujede.

nego svakom svoje selo najmilije prija. tako da možemo videti bogate kuće u jajincima i ostalim prigradskim naseljima beograda, ali ja lično nikad ne bih živeo tamo gde nema trotoara, kanalizacije i slično.

moj izbor bi bio senja i dedinje na prvom mestu, zatim izvesni delovi starog grada i vračara naravno da ima garažu. zatim novi beograd.

svaki drugi kraj u beogradu u ovom trenutku bi bio kompromis, a ne želja.

NY, London, Tokyo, itd su specifični gradovi na zapadu i gde živi 1% stanovnika. U centru velikih gradova su poslovne višepratnice gde se ne živi, a u okolini manje zgrade i kuće gde se živi (LA, SF, Sidney, itd).

Što se života u centru Beograda tiče, pored prednosti blizine kulturnih institucija, ostalih prednosti po nema (uglavnom stare zgrade, buka, zagađenje, smrad, nema parkinga, nema vazduha, gužva). Međutim, to je moje mišljenje i iako živim u stanu, mislim da je život u kući mnogo ispunjeniji i kvalitetniji. Mislim da nema ništa lepše leti, ujutru piti kafu u baštici npr. na Dedinju. Dedinje, na drugu stranu nema škola, prodavnica, prevoza..
Senjak, slažem se je jedna od mojih željenih lokacija, pored pregrevice, manastirske šume, košutnjaka.
 
I još nešto šta je to centar? Što je meni bitno da sam bliže centru (neki naš urođeni strah da budemo bliže nečemu)? Šta, ako izbije rat, pa nema prevoza ne možemo u centar? Šta je centar Beograda? Slavija, Trg, Arena, Požeška?
Onaj ko dolazi turistički u BG bitno mu je da bude u centru da bi obišao sve kulturne tačke, a stanovnicima?
Ja živim u tkz. centru (kneza miloša i voj. milenka) i sem blizine škole, maxija, doma zdravlja nema nikakve druge prednosti!
 
sve to zavisi od stila zivota, navika i potreba. treba sagledati svoju sakodnevicu i u skladu sa njom izabrati lokaciju. ja sam dugo radio u samom centru pa sam iznajmljivao stancic na vracaru i bio sam presrecan, sve na peske, taksi ko karta za bus.. milina. sad radim od kuce i imam psa, vracar je izgubio svaku prednost koju je imao i postao zatvor. sad sam na perifeirji, suma je na 100m, ona je kao jedno ogromno dvoriste gde provodim par sati dnevno. u sirem centru sam preko dana bio posledji put negde u oktobru..
 
Kada bih mogao da biram kuću ili stan, birao bih kuću, ali ništa ne bih imao ni protiv stana + vikendice van grada na reci ili jezeru (životna želja). Lokacija, svakako samo sa ove strane reke. I to prvenstveno Zemun. Čak teško bih se odvojio od svog naselja, Galenike, koje je jedno od najboljih u kojima sam bio, lična impresija.
 
Ima nekoliko delova grada koji su meni interesantni, ali nisu svi podjednako, i svakako na različit način.

Ako bih imao dosta para: Dedinje/Senjak (kuća), B. Kosa (Karingtonka), Dorćol (kuća ili veliki stan s garažom u ulici sa drvoredom), CEntar Zemuna / Pregrevica (naravno, kuća), Zvezdara (kuća).

Srednje imanje para
: :) Dorćol (stan), Zemun (kuća van centra, bolji stan u centru), NBG, Zvezdara eventualno B. Brdo (stan, vertikala kuće).

Manje imanje para (najbliže realnosti): :) : Višnjička banja, Jerković/Medak, Batajnica, Surčin.

Dakle kao što se može videti preferiram: blizinu reke, dobru saobraćajnu povezanost, dobru infrastrukturu u naselju (trotoari, uređeni široki putevi, podrazumeva se voda i kanalizacija), visok nivo suburbanizacije (skoro sve što mi treba bez da sedam u kola/prevoz).

Najviše na kraju zavisi od raspoloživih sredstava.
 
Po mom mišljenju, najbolji kraj za život je Bežanijska Kosa. Svidja mi se to što je sve nekako planski odradjeno! Pogotovo zgrade od pijace prema okretnici. Izmedju svake zgrade parkić sa klupicama, ljuljaškama , klackalicama... Ima dve osnovne škole, jedan vrtić koliko znam, crkvu, sportski centar 11. april, pijacu, Merkur, Kiku, Super Ideu... a od početka do kraja B.Kose stignete peške za oko 40 mina, ne više.. Solidan gradski prevoz, pogotovo linija 75.
Ja evo trenutno igrom slučaja živim na Zvezdari, i taj kraj me mnogo nervira, sve je nabacano jedno na drugo, ide kućica, zgrada, kuća, zgrada itd... a ni te kuće nisu preterano lepe, nego su ljudi gradili što više na što manjem prostoru, pa kad udješ u neka dvorišta, kao da si u faveli. jedina prednost mi je ta što stignem do centra grada za maksimum maksimuma 15 minuta....
 
@svsavic

Samo mala ispravka, Dedinje ima osnovnu, gimnaziju, pedagosku i dizajnersku skolu kao i dosta autobuskih linija plus dve trolejbuske. Prodavnice su mana, samo maXi, mini maXi i po koja radnjica. :)
 
Kako Zemun moze da bude dobra lokacija? Jedno 12-15 godina sam vezan za Zemun sto stanovanjem sto poslom i jos ni jedamput nisam primetio da je neka ulica nije raskopana, puno nelegalnih objekata- pogledajte na sta lici Prvomajska, prljav je, a zgrade su ocajanje. U tu sliku se ne uklapa par mikro lokacija u Zemunu ali moja predstava o njemu je takva.
 
Što se tiče Zemuna, iako je dosta toga upropašćeno 90-ih, i dalje ima jako lepih delova za život:

- Retenzija tj. sve ka NBG
- Centar (desno od Glavne) i Gardoš (sad to je već stvar ukusa da li nekom semta gužva i manjak parking mesta)
- Deo oko parka
- Pregrevica (jako puno lepih kuća, široka ulica)
- Kalvarija (oko Zlatiborske ulice, pa sve do cigan male na mestu pruge - ne računajući odvratne komi zgrade oko Navipa).
- Praktično sve poprečne ulice koje spajaju Cara Dušana, Ugrinovačku i Prvomajsku.

Primetićš da sam namerno izostavio tri najveće poprečne ulice jer zbog puno saobraćaja u njima ne bih voleo da živim. Ali zato recimo Dobanovačka, Slavonska, Bosanska... milina :)

edit: uglavnom mislim na delove gde su pretežno kuće. Što se tiče stanova, deo uz Dunav je neprikosnoven.
 
Banovo Brdo. Najvise zbog toga sto pored kompletne komunalne infrastrukture i dobrih saobracajnih veza u blizini ima i najlepse parkove. A na periferiji je tesko naci odgovarajuce naselje, Mozda Sremcica.
 
^^ Banovo brdo je prenaseljeno.

Lep je kraj, relativno miran, parking uglavnom nije preoblem.

Ogromna prednost je blizina Ade i Kosutnjaka, ima puno rekreativno-sportskih sadrzaja...

ali Pozeska je katastrofa, lici na centralnu ulicu onih moravickih sela, gde je sve strpano na jedno mseto i gde se sudaras sa ljudima. A u Pozesku moras svakodnevno, nema sanse d aje izbegnes ma gde da si krenuo da nesto zavrsis.

Dedinje i Senjak na prva dva mesta, a potom jaaaaaz pa tek onda na desetom mestu neko treci.
 
Vrh