Šta je novo?

Hoteli Beograda

Zato nam gradovi i izgledaju ko krs a urbanisticki kao ciganmale. Izmesane babe i zabe. U sustini mi se ponosimo mesavinom stilova, pa koje crne mesavine stilova kad od tih stilova dobijamo rugobe od gradova i nesto sto se nikako ne spaja ..
 
Овде није реч о мешању стилова, него о мешању урбаних матрица - класичне и, силом накалемљене, модернистичке.

Мешање стилова је у реду, и Београд је архитектонски богат град.
 
Donji Dorćol je nažalost urbanistički silovan od strane komunista koji su tu gradili otvorene blokove gde im nije mesto. Danas se gradi po starom principu kompaktnih blokova sa dvostruko ugradjenim objektima, što je po meni daleko bolje rešenje.
Zgrada Mone uživa status prethodne zaštite, što znači da je mogu srušiti i graditi šta hoće.
 
Mesanje stilova je dobra stvar ako stvara harmoniju i doprinosi dinamici i osvezenju prostora, takvih primera ima u svakom gradu na svetu. Kakve veze ima atinska povelja sa klasicnom ili modernistickom matricom?

Beograd je ruiniran i zapusten, u nekim svojim delovima i kasaba koja je u procesu reizgradnje, a odlicnih primera poput Mone ili Hiltona ima i nadam se da ce ih biti sto vise.
 
Према Атинској повељи, граде се отворени блокови са слободностојећим зградама ("солитерима"), уместо традиционалних затворених блокова са улицама-коридорима.

Није лепо рећи за Београд да је касаба, јер то уистину није тачно.
 
Znaci atinska povelja je moderna gradnja u odnosu na zatvorene blokove.

Nije kasaba za ex yu prostor, ali druze u odnosu na zapadne metropole je kasaba. Zaustavicu se samo na metropolama. Takodje precizno sam naveo da je kasaba u nekim svojim delovima a ti spinujes.
 
Атинска повеља одавно није у моди.

Реакција велике већине западњака по доласку у Београд је изненађење у коликој мери је он, заправо, европски ("западни") град, и то је директно пропорционално степену њиховог образовања и културном нивоу - то ми је рекао лично члан владе Града Беча задужен за урбанизам, а нпр. један изузетно културни Француз је толико био фасциниран богатством (разноликошћу) модерне архитектуре Београда, да сам морао да изигравам туристичког водича; срећом, то је поље мог интересовања, па ми није пало тешко, напротив, био сам поносан. Посебно се међу стручњацима цени Нови Београд, јер је много успелији од модернистичких насеобина на Западу.
Наш град касабом нису називали ни они који су га посећивали у 19. веку, то су невиђене глупости и предлажем ти да престанеш да на тај начин размишљаш о свом граду, који је имао водовод пре 2.000 година, а урбанистички план 1860-их (имао би га и раније, 1830-их, као Пожега, Бајина Башта, Рашка... и пре Париза и Беча, само да смо раније истерали оне који су нас задужили касабама, тј. Османлије).

А, ако има десет милионских градова на целом свету а да немају делове који личе на касабу, добро је.
 
A ko kaze da Beograd nije Evropski grad? cuj iznenadjuju se, pa verovatni bi i mi zinuli kad bi otisli u Tiranu sobzirom na njihovu dugogodisnju proslost ...

Ocekivao sam da pomenes i zlatne kasike i viljuske medjutim nisi.
Beograd je odprilike unazadjen soc komunistickom gradnjom posle rata i da jos jedanput da konstatujem da su neki delovi kasaba, pogotovu kad se posmatra sa Novobeogradske strane, a to sto je moj grad ne znaci da ne treba biti objektivan i pogledati istini u oci. Na zalost tako je medjutim da ponovim jos jedanput grad se obnavlja, dogradjuje i reizgradjuje, nicu kvalitetna arhitektonska zdanja ali nice i divlja gradnja i to je posebna opasnost. Ja sam po prirodi optimista, to sto nesto kritikujem ne znaci da mrzim vec objektivno sagledavam bilo moje ili ne. To je sustina.
 
Нисам чуо да је неко "зинуо" у Тирани.
Зашто си, за име света, помислио на тај глупи стереотип о "златним кашикама"?
И ово да је Београд "упропашћен после рата социјалистичком/комунистичком градњом" је такође стереотип, и не одговара чињеницама. Није. Такве градње готово и да није имао, осим у неколико година после рата. Тешко да је Дом синдиката упропастио Београд, а то ти је, мање-више, једина соцреалистичка зграда у центру.

Али, да је Дорћол упропашћен, то је факат. А последица је нашег релативног сиромаштва: да су бар све успели да поруше и изграде ново, било би боље. Али нису, и онда тај део града изгледа као покварени зуби. Велика је одговорност на архитектама Хотела Мона и будућих објеката на Дорћолу, јер они у градско ткиво уграђују пломбе.
 
Штетност тих пар отворених блокова или соолитера где им место није је занемарљива наспрам оне катстрофалне позиције луке Београд која је са собом повукла и читав низ других привредних објеката којима тамо место није.

Дорћол је био виђен као жртва и из идеолошких разлога. Ко је залазио по тим солитерима усред Дорћола, у Цвијићевој итд могао је да примети да су практично сви станови били изразито мале квадратуре а да су власници све редом државни службеници у пензији. Наиме, идеја после рата је била да се у центар Београда усели што више политички подобних другова и другарица и тиме наруши хомогена структура предратног ројалистичког грађанства.
 
као што рекох на теми о ГЖС

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=483329#p483329:3t14m0v8 je napisao(la):
JohnnyLee » 07 Окт 2017, 21:42[/url]":3t14m0v8]овај град је унакажен у доба комуниста, и ништа што ми радимо неће моћи то да поправи

и ови "некомунисти" настављају са истом праксом
 
Не треба се зауставити ни на Луци Београд - већ и даље. Цела дунавска обала све до Вишњичке бање је за багер и реурбанизацију из корена.

Београд је са Дунава ретко грозан град.
 
Cinjenica je da ovaj grad ima NEVIDJENI potencijal zahvaljujuci svom polozaju i na kojem mu zavide mnoge metropole, ali naravno mi smo majstori da svaku sansu neiskoristimo i potencijal upropastimo. Zahvaljujuci upravo tom polozaju i topografiji terena mi bi mogli da budemo evropski San Francisko, da izgradimo mocan moderan grad iz bajke, medjutim eto mi sami nemozemo da se dogovorimo oko osnovnih komunalnih stvari a kamoli o tako krupnim stvarima.

Pogledajte sliku, skoro preslikana pozicija i geografija terena kao i u Beogradu kad se gleda sa novobeogradske strane od Slavije prema Kalemegdanu. Upravo gore na "grebenu" je trebalo formirati BNV a dole u SA uraditi sve kao sto je i bilo po planu :


 
Rekonstrukcija u Cika Ljubinoj ide po planu

IMG_20171020_141203.jpg
 
Prekjuče kad sam tu prošao ova fasada sija, a pored nje raspad najgori.
Nismo u stanju ni Kneza sa ukolnim uličicama da sredimo kako valja. Bedak.
 
Mona jutros. Aneks je srušen i prelazi se na prizemljuše na ćošku (u tamnoj senci na mojoj slici).

Još jednom apelujem na Igora da izdvoji postove o Moni u novu temu.

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487316#p487316:13djvjb1 je napisao(la):
Prometheus » Thu Oct 26, 2017 9:36 pm[/url]":13djvjb1]Prekjuče kad sam tu prošao ova fasada sija, a pored nje raspad najgori.
Nismo u stanju ni Kneza sa ukolnim uličicama da sredimo kako valja. Bedak.

polako, ako nista drugo, bar se fasade sredjuju.

@ GOJE slazem se, dajte temu za monu :gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487366#p487366:3emezcpk je napisao(la):
arapski investitor » 27 Oct 2017 08:20 am[/url]":3emezcpk]

@ GOJE slazem se, dajte temu za monu :gobb:
A tebe komšija, 'oće li da puste na krov? Ko zna, možda se i poznajemo iz kraja. :sesir:
 
mozda mozda

mozda smo se svadjali oko parkinga ili tako neceg ;)

pa moracu uskoro u diplomatsku akciju ovih dana. kada su se davale pare za sredjivanje krova, dali smo i mi sa petog, red je kljuc da mi daju. nepisano pravilo da samo babe iz potkrovlja imaju kljuc od krova kao da je privatno vlasnistvo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487362#p487362:7e2xpm7x je napisao(la):
GOJE » Pet Okt 27, 2017 9:09 am[/url]":7e2xpm7x]Mona jutros. Aneks je srušen i prelazi se na prizemljuše na ćošku (u tamnoj senci na mojoj slici).

Pitao sam radnike kada se pocinje sa izgradnjom i rekli su mi da izgradnja nece poceti jos neko vreme, ali da je u toku proces ruzenja ovih udzerica okolo, sto opet znaci da je samo pitanje vremena pocetka gradnje.Koji mesec gore dole, nadam se.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487203#p487203:unfizaeb je napisao(la):
Bender Rodriguez » 26 Oct 2017 10:54[/url]":unfizaeb]Rekonstrukcija u Cika Ljubinoj ide po planu

IMG_20171020_141203.jpg

Ко год је дозволио такву надоградњу треба га вала мало јаче налупати
 
ja bih tu nadogradnju obojio u neku bordo boju i ispalo bi sjajno. beogradski mutant, prvi medju jednakima :D
 
Igore, hoće li biti te nove teme za Monu već jednom bre? :sesir: :grand:

Evo jedne od jutros gde se vidi srušeni front prema Dračkoj ulici:

 
Vrh